بنر هدر دسکتاپ

معرفی انواع ست جراحی

معرفی انواع ست جراحی
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/04/09 0 نظر

عملیات جراحی به عنوان یکی از مهم ترین روش های درمانی در حوزه پزشکی می باشد که در ادامه  به معرفی و آشنایی ابزارهای مدرن عملیات جراحی می پردازیم...

در فضای اتاق عمل جراحان به منظور انجام انواع جراحی­ ها مستلزم استفاده از ابزارهای تخصصی هستند. این ابزارها شرایطی را برای جراح فراهم می­کند تا بتواند تمام عملیا­ت­ ها مانند برش، نمونه برداری، بخیه زدن و گرفتن اندام یا بافت و غیره را به راحتی و با دقت بالایی انجام دهد. گفتنی است به مجموعه ابزارهای فلزی از قبیل قیچی‌ها، فورسپس‌ها، تیغه‌ها، رترکتور‌ها و غیره ست جراحی گفته می­شود. وجود انواع ست جراحی در اتاق عمل باعث می­شود تا جراحان برای عمل­های مختلفی از ست جراحی مخصوص استفاده کنند. البته ناگفته نماند به طور کلی در هر ست ابزارهای خاص و مرتبط با آن عمل قرار دارد. آشنایی با انواع ست جراحی کمک می­کند تا جراحان بتوانند فرایند درمان را با اطمینان و بدون خطا کامل کنند.

[RP]

معرفی انواع ست جراحی

 

بیشتربدانید: معرفی و آشنایی با ابزار جراحی

 

معرفی انواع ست جراحی

 

به مجموعه ابزارهای دستی تخصصی که جراحان با استفاده از آنها می­توانند تمامی‌ روش­ها و تکنیک­های جراحی را با دقت بالایی انجام دهند، ست جراحی گفته می‌شود. همانطور که در بخش ابتدایی به آن اشاره شد، در انواع ست جراحی ابزارهایی مانند منگنه،  چاقوهای کوچک، انواع قیچی­ها، سوزن و غیره قرار گرفته است.

همچنین از انواع ست جراحی می­توان به ست مغز و اعصاب، ست ارتوپدی، ست دندانپزشکی، ست اورولوژی، ست قلب و عروق، ست فک و صورت، ست جراحی پوست و غیره اشاره نمود که در ادامه به بررسی چند نمونه از آن‌ها خواهیم پرداخت. باید خاطر نشان کرد ما در تیم توانی نو شرایطی را برای مشتریان خود فراهم نموده­ایم تا بتوانند از با کیفیت­ترین انواع ست جراحی متناسب با نیاز و تخصص خود استفاده کنند.

 

خرید ست جراحی مغز و اعصاب ارزان

 

بیشتربدانید: معرفی تجهیزات تجهیز کلینیک زیبایی

 

ست جراحی مغز و اعصاب

برای درمان بیماری­ هایی مانند عفونت­ های مغزی، انواع تومورها، آبسه و آسیب­هایی مانند شکستگی جمجمه و ستون فقرات متخصصان مغز و اعصاب انجام عمل جراحی را توصیه می­کنند. همانطور که می­دانید انجام جراحی­ های مغز و اعصاب بسیار حساس و با ریسک بالایی هستند. از این رو جراحان می­ بایست برای انجام عمل از تجهیزات و ابزارهای تخصصی که در قالب ست جراحی مغز و اعصاب در اتاق عمل وجود دارد، استفاده کنند. این ست شامل قیچی دورا، سر ساکشن فرایزر، پرپوست، رینی کلمپ، کورت،  کلمپ کوشینگ، اِلِویتور، آدسون، بایونت، دکولر (فریر) ، پَسِر (هیستومتر) ، ژیگلی،  آنژیوکت مغز، هوک پوستی، رون ژور یا گوژ، بون کاتر یا استخوان بر، بلید مغزی، پنس تومور، تروپان و سر تروپان، پانچ استخوان، سیم (وایر) است. در ادامه کاربرد چند نمونه از ابزارهای ست مغز و اعصاب را بررسی می­کنیم.

 

سرساکشن فرایزر

این ابزار در حین عمل به جراح می­کند تا خون و خونابه در اندازه­ های مختلف را از محل مورد نظر جمع آوری و تخلیه کند. محل قرار گیری سر ساکشن فرایزر بر روی لوله ساکشن است.

 

ژیگلی

 در ست مغز و اعصاب ابزاری به نام ژیگلی وجود دارد. این ابزار از سه بخش دسته، پسر و اره تشکیل شده است. ژیگلی وظیفه وصل نمودن سوراخ­های ایجاد شده در مغز را دارد. به این صورت که به وسیله پسر، اره از سوراخ­ها عبور داده می­شود و سپس توسط دسته، اره نگه داشته می‌شود. گفتنی است امروزه ژیگلی جای خود را به ابزار کرانیوتومی داده است.

 

خرید پانچ استخوان قیمت مناسب

 

بیشتربدانید: جراحی بینی و ابزارهای جراحی مورد نیاز

 

پانچ استخوان

جراح برای برش و پرچ کردن استخوان سر از پانچ استخوان کمک می­گیرد.

 

آدسون

به هنگام برش محل مورد نظر توسط تیغ یا متس جهت بالا گرفتن دورا از آدسون استفاده می­شود.

 

پرپوست

از کاربرد پرپوست می­توان به کنار زدن عضله از روی استخوان اشاره نمود.

 

بایونت

بهترین جایگزین برای پنس­، بایونت­ ها هستند. این ابزار به منظور آن که میدان دید خوبی به دلیل زاویه­دار بودن آن، به جراح می­دهد در عمل­ های مغز و اعصاب کاربرد دارد.

 

آنژیوکت مغزی

در جراحی­های مغز و اعصاب به کمک آنژیوکت مغزی می­توان آبسه و یا بطن مغز را به راحتی پیدا نمود.

 

هوک پوستی

یکی دیگر از ابزار­های ست مغز و اعصاب، هوک پوستی است. می­توان گفت کنار زدن عروق و عصب­ ها با هوک پوستی امکان پذیر است.

 

قیچی دورا

شکل ظاهری قیچی دورا به گونه­ای است که نوک آن به صورت بلانت وکرو است و هم چنین در دسته قیچی­های زاویه دار قرار دارد. طراحی خاص آن باعث می­شود تا در حین عمل هیچ آسیبی به مغز وارد نشود.

 

ست جراحی ارتوپدی

یکی دیگر از انواع ست جراحی متعلق به ست ارتوپدی است. در این نوع جراحی به تشخیص جراح متخصص تمامی بیماری­ ها و مشکلاتی که مرتبط با استخوان ­باشد از طریق عمل جراحی درمان می­شوند. ابزارهایی که در این نوع ست قرار دارد به گونه­ ای است که با استفاده از آن‌ها می­توان تمامی مشکلات مربوط به پا، بازو، تومورهای استخوانی، ستون فقرات، دست، شانه و... را به راحتی بر طرف نمود. از جمله پر کاربردترین ابزارهای موجود در ست ارتوپدی عبارتند از: انواع اکاتورها، استئوتوم ­ها، پنس­ ها، بالا برنده­ ها، دسته تیغ، کورت برون، رانژور دو کاره، سوهان پوتی و جا به جا کردن تاندون است. در این بخش به بررسی کاربرد چند نمونه از ابزارها اشاره می­کنیم.

 

اکارتور

 

اکارتورها شامل اکارتور کوچک بنت، راگنل، سوزبرچ و اکاتور خودکار اسپرینگ است که هر کدام در جراحی‌های ارتوپدی وظایفی دارند. به این صورت که برای عمل­ های مچ پا و استخوان کوچک پا، اکارتور کوچک بنت کاربردی مشابه دورکننده­ ها و بالابرنده دارد. در حالی که از اکارتور راگنل نیز به عنوان دورکننده استفاده می­شود. از طرف دیگر سوربرنچ و اکارتور خودکار اسپیرینگ نیز در جراحی­های ارتوپدی نقش دورکننده را ایفا می­کند.

 

استئوتوم

 

استئوتوم­ ها به دو نوع استئوتوم لبموت و هوک تقسیم بندی می­شوند. به طوری که کاربرد استئوتوم لمبوت برداشتن و خارج نمودن هیپ و پیوند­های استخوانی است و در دو نوع صاف و خمیده در اتاق عمل استفاده می­شود. هم چنین برای جدا نمودن و بریدن استخوان استئوتوم هوک کاربرد دارد.

 

پنس

 

از دیگر ابزارهای موجود در انواع ست جراحی می­توان به پنس­ دو قطبی آدسون و پنس رینی اشاره نمود. این در حالی است که پنس دو قطبی آدسون وظیفه انعقاد و پنس رینی، کوتر کردن را در جراحی­ های کوچک ارتوپدی بر عهده دارد.

 

بالابرنده

 

 بالابرنده فریز، کاب و هئن از ابزارهای ست ارتوپدی به شمار می­اید. گفتنی است این نوع ابزار­ها نقش بالابرنده و جداکننده با نوک کند را در عمل­ های جراحی ارتوپدی کوچک بر عهده دارند.

 

سوهان پوتی

 

همانطور که از نام آن پیداست، در ساییدن و فرم دادن به استخوان پس از آمپوتاسیون از ابزار سوهان پوتی استفاده می­شود.

 

ست جراحی ارتوپدی

 

بیشتربدانید: چه ابزارهایی در ست جراحی وجود دارد؟

 

ست دندانپزشکی

 

از انواع ست جراحی می­توان به مجموعه ابزارهای ست دندانپزشکی اشاره کرد. ست دندانپزشکی به دلیل نظم در چیدمان ابزارها و دسترسی آسان، به دندانپزشک کمک می­کند تا بتواند با دقت بالایی مشکلات و بیماری‌های مرتبط با دندان را برطرف نماید. دسته بیستوری، تیغ بیستوری، سرنگ ترزیق، سوزن گیر، الواتور پریوست، رترکتور (مینسوتا یا پارابوف) ، آینه، سوند، پنس، رانژور، گالی پات، بن فایل و سرساکشن جراحی (فلزی) و ماندرنش از ابزارهای ست دندانپزشکی محسوب می­شوند.

 

دسته بیستوری

 

دسته بیستوری تیغه بسیار تیز از جنس فولاد ضد زنگ است که به دو صورت یکبار مصرف و چند بار مصرف در دندانپزشکی­ها مورد استفاده قرار می­گیرد. طراحی آن به گونه­ای است که به راحتی تیغه­ی آن تعویض می­شود.

 

سرنگ تزریق

کاربرد سرنگ­ تزریق در جراحی دندانپزشکی برای تزریق مواد دارویی است. شکل استوانه­ای و درجه بندی بر روی بدنه آن، شرایطی را برای دندانپزشک فراهم می­کند تا به صورت دقیق تزریق دارو را انجام دهد.

 

الواتور پرپوست

در انواع ست جراحی، ابزار الواتور پرپوست به ست دندانپزشکی تعلق دارد. به وسیله الواتور پرپوست می­توان فلپ­ های لثه و بافت­ های نرم را به راحتی بلند کرد. از دیگر کاربردهای این ابزار می­توان به برداشتن لایه­ هایی که بر روی استخوان قرار گرفته اند، اشاره نمود.

 

رترکتور (مینسوتا یا پارابوف)

در جراحی دندانپزشکی به منظور دید بهتر دندان از رترکتورها استفاده می­شود. گفتنی است دندانپزشک می­تواند از این ابزار به دو صورت دستی و خودکار برای فشرده کردن بافت­ های سطحی و عمقی به اطراف بهره گیرد. طراحی رترکتورها به نحوی است که تیغه­ های آن به شکل خمیده و قلاب ساخته شده است.

 

رانژور

معمولا کاربرد رانژور پس از کشیدن دندان به منظور برداشتن استخوان­ های تیز است. رانژور­ ابزاری همانند انبر است و به گونه­ ای است که نیروی بیشتری به نسبت دندانپزشک به دندان وارد می­کند.

 

بن فایل

عنوان پرکاربرد ­ترین ابزار در ست دندانپزشکی متعلق به ابزار بن فایل است. بن فایل از استیل ضد زنگ ساخته می­شود که برای مسطح نمودن سطح دندان ترمیم شده و همچنین افزایش طول دندان مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

سرساکشن جراحی (فلزی) و ماندرنش

به منظور جمع آوری و تخلیه خون یا آب دهان و بزاق جمع شده داخل دهان می­توان از سر ساکشن جراحی کمک گرفت. گفتنی است سر ساکشن جراحی به دو صورت فلزی و پلاستیکی در جراحی دندانپزشکی به کار گرفته می­شود.

 

ست دندانپزشکی

 

بیشتربدانید: پخش عمده تجهیزات پزشکی بیمارستانی، خانگی و لوازم مصرفی

 

جمع بندی و نتیجه گیری

به طور کلی وجود انواع ست جراحی باعث می­شود تا بسیاری از جراحان برای انجام عمل­ های مختلف بتوانند از ست جراحی مخصوص به آن استفاده کنند. به کارگیری از ابزارهای تخصصی شرایطی را برای جراح فراهم می­کند تا با دقت بالایی تکنیک­ ها و روش­ های درمانی در انواع جراحی­ ها پیاده سازی شود. ما در تیم توانی نو با ارائه انواع ست جراحی از قبیل ست مغز و اعصاب، ارتوپدی، دندانپزشکی، قلب و عروق و ست اورولوژی با کیفیت و با قیمت مناسب به شما در امر خرید یاری می­کنیم.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp