بنر هدر دسکتاپ

اجاره دستگاه زردی نوزاد (فتوتراپی)

اجاره دستگاه زردی نوزاد (فتوتراپی)
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/03/05 0 نظر

یکی از دستگاه هایی که برای نوزادان کاربرد بسیاری دارد دستگاه زردی می باشد که در ادامه مطلب قصد داریم تا درباره اجاره دستگاه زردی و کلیه نکات مرتبط با آن بپردازیم...

دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی، از جمله مهمترین ابزارهایی محسوب می‌شوند که ما با‌ آن‌ها در مراکز پزشکی و درمانی و بیمارستان‌های تخصصی و فوق تخصصی سر و کار داریم. این دستگاه‌ها، همیشه و در همه حال از عملکردهای ویژه و منحصر به فردی برخوردار بوده و کیفیت و عملکرد‌ آن‌ها بسیار بالا و موثر است. حال فرقی نمی‌کند که بخواهیم از این تجهیزات برای اشخاص مسن استفاده کنیم، جوانان و کودکان از آن بهره ببرند و یا اینکه این تجهیز پزشکی ویژه، برای نوزادان تازه متولد شده به کار رود. در همه حال، کیفیت و کارایی بدون نقص این دستگاه‌ها باید تضمین شده و به بهترین نحو ممکن ثابت گردد. نوزادان تازه متولد شده در برخی موارد به بیماری زردی مبتلا می‌شوند. حال که صحبت از دستگاه و تجهیزات پزشکی شد، در این مطلب قصد داریم تا در خصوص اجاره دستگاه زردی نوزاد (فتوتراپی) صحبت کنیم. ضمن اینکه در ادامه به توضیحات مرتبط با اجاره دستگاه زردی نوزاد و کلیه مشخصات مرتبط با آن می‌پردازیم.

 

اجاره دستگاه زردی نوزاد (فتوتراپی)

محصولات مرتبط

بیشتربدانید: درمان و کنترل سریع تب و لرز کودکان و نوزادان 1401

 

دستگاه زردی نوزاد چیست؟

قبل از اینکه به اجاره دستگاه زردی نوزاد بپردازیم، بهتر است تا با این تجهیز پزشکی آشنا شده و آن را به شکلی مناسب و کامل تعریف کنیم. دستگاه زردی نوزاد، تجهیزی است که جهت درمان بیماری زردی نوزادان مورد استفاده قرار می‌گیرد. شایان توجه است که این بیماری در نوزادان بسیار شایع بوده و دلیل آن هم وجود عارضه و مشکلی به نام هایپر بیلی روبینمی است که به دلیل افزایش رنگدانه بیلی روبین در خون اتفاق می‌افتد. به دلیل شایع بودن این مورد، بنابراین تقریباً اکثر نوزادان این مشکل و بیماری را تجربه می‌کنند.

البته باید در نظر بگیریم که برخی از نوزادان علائم مربوط به زردی را نشان می‌دهند و متخصصین بر این باورند که این مورد زردی تا حدود قابل پذیرش است. بنابراین، از آنجایی که سطح بیلی روبین در خون این نوزادان چندان هم بالا نیست، تعداد زیادی از‌ آن‌ها به درمان‌های ویژه و خاصی نیاز نخواهند داشت و در مدت زمان 12 روز، شرایط نوزاد رو به بهبودی خواهد رفت و اوضاع برای وی خطرناک و نگران کننده نخواهد بود.

اما وقتی که شرایط وخیم شود، در آن زمان باید دستگاه زردی نوزاد مورد استفاده قرار گیرد. این شرایط و موارد عبارتند از:

 

 • وجود زردی در روز اول تولد
 • طولانی شدن دوران زردی برای مدت زمان بیش از دو هفته
 • وجود میزان بسیار بالای بیلی روبین در خون نوزاد

 

در خور نگرش است که برای درمان زردی نوزاد، در اولین و مهمترین مرحله باید به فتوتراپی روی بیاوریم. اما در اینجا باید فتوتراپی یا همان دستگاه زردی نوزاد را توضیح دهیم. خود پروسه فتوتراپی یعنی اینکه پوست نوزاد در معرض نور فلورسنت قرار بگیرد. بدین ترتیب که نور مربوطه باعث می‌شود تا بیلی روبین به شیوه فتوایزومریزاسیون از طریق ادرار و مدفوع دفع گردد. در انجام مرحله فتوتراپی که به آن نور درمانی هم می‌گویند، هیچ گونه درد و یا عارضه مهمی وجود نخواهد داشت. بنابراین، افراد می‌توانند با خیال راحت به اجاره دستگاه زردی نوزاد اقدام کنند.

 

نحوه عملکرد دستگاه زردی نوزاد

 

بیشتربدانید: بهترین راه درمان برای بالا بردن اکسیژن خون!

 

نحوه عملکرد دستگاه زردی نوزاد

تا به اینجا با تعریف دستگاه زردی نوزاد یا همان فتوتراپی آشنا شدیم. در ادامه، نحوه عملکرد آن را توضیح خواهیم داد. در پروسه استفاده از این تجهیز، شیوه‌ای به نام اکسیداسیون معکوس وجود دارد که در طی آن اکسیژن به بیلی روبین اضافه شده و در ادامه این ماده به صورتی کاملاً راحت و آسان در آب حل می‌شود. در نهایت، ترکیبات به دست آمده از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌گردد.

در ادامه، یک نور که از طول موج معینی برخوردار بوده و مانند لامپ‌های فلورسنت است، بیلی روبن را به دو گزینه لومی‌روبین و فوتوبیلی روبین تجزیه می‌کند که در واقع ایزومرهای بیلی روبن محسوب می‌شوند. یعنی با وجود برخورداری از اتم‌های مشابه، نسبت به بیلی روبن ساختار متفاوتی دارند. بنابراین، کبد نوزاد‌ آن‌ها را به شیوه راحت‌تری تجزیه کرده و سپس دفع می‌نماید. حال که صحبت از نور فلورسنت شد، اشاره به این نکته الزامی است که نور مهتابی یا لامپ‌های موجود در منزل، زردی را درمان نکرده و برای انجام این کار شما باید به اجاره دستگاه زردی نوزاد اقدام کنید.

 

انواع دستگاه‌های زردی نوزاد یا فتوتراپی

در خصوص اجاره دستگاه زردی نوزاد، به این مورد توجه کنید که این تجهیز از دو نوع مختلف سود می‌برد که در ادامه‌ آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

 • فتوتراپی معمولی: مکانی که نوزاد زیر یک لامپ هالوژن یا فلورسنت قرار می‌گیرد. این نور به جز چشم‌ها و اندام تناسلی که با چشم بند و شرت ضد نور مخصوص یا پوشک پوشانده می‌شود، به سراسر بدن تابانده می‌شود.
 • فتوتراپی فیبروپتیک: نوزاد روی پتویی که کابل‌های فیبروپتیک برخوردار است، دراز کشیده و نور از طریق کابل‌های فیبروپتیک عبور می‌کند و به پشت وی می‌تابد.

شایان توجه است که با استفاده و یا اجاره دستگاه زردی نوزاد و اعمال هر دو شیوه، پوست نوزاد تا نهایت حد امکان در معرض نور قرار خواهد گرفت. البته در اکثر موارد، ابتدا فتوتراپی معمولی آزمایش می‌شود که از قابلیت توقف اتوماتیک برخوردار است تا پروسه شیردهی و یا تعویض پوشک در این رابطه امکان پذیر باشد. البته اگر نوزاد گشنه شد و بی قراری کرد، به خاموش کردن دستگاه نیازی نبوده و می‌توان وی را از آن خارج کرد.

 

انواع دستگاه‌های زردی نوزاد یا فتوتراپی

 

بیشتربدانید: شیر آغوز مادر تا چند روز است و چه فوایدی دارد؟

 

گزینه‌های مؤثر در افزایش سرعت و روند درمان

در خصوص اجاره دستگاه زردی نوزاد، باید به عوامل موثر جهت تسریع روند درمان دقت کرد. این گزینه‌ها، موارد ذیل را شامل می‌شوند:

 

 • دوز فتوتراپی: عاملی کلیدی در سرعت تاثیر گذاری فتوتراپی محسوب می‌شود. دوز مورد اشاره،  بر اساس عواملی مانند طول موج نور، شدت نور (تابش)، فاصله بین نور و نوزاد (حدود 55 سانتی‌متر) و میزان سطحی از بدن که در معرض نور قرار گرفته است، تعیین می‌شود. از سوی دیگر، سیستم‌های فتوتراپی موجود شامل گزینه‌هایی می‌شود که نور را از طریق لامپ‌های فلورسنت، لامپ‌های کوارتز هالوژنی، دیودهای ساطع کننده نور و تشک‌های فیبر نوری منتقل می‌کنند.
 • نور آبی: موثرترین طیف نوری برای درمان، همین نور آبی است، زیرا در مقایسه با نور سبز و سفید، مولکول‌های بیلی روبین نور آبی را به آسانی جذب می‌کنند.
 • کارکرد لامپ دستگاه: نظر به اینکه لامپ‌های فلورسنت طول عمر 2 هزار ساعت و نمونه‌های LEDطول عمر بیست هزار ساعت دارند، بنابراین هرچه کارکرد لامپ‌های دستگاه کمتر باشد، در خصوص بهبودی زردی نوزاد، تاثیرگذاری بهتری خواهند داشت.

 

نکات مهم در زمان اجاره دستگاه زردی نوزاد

هر زمان که تصمیم گرفتید به اجاره دستگاه زردی نوزاد اقدام کرده و یا نوزاد خود را برای انجام پروسه مربوطه در بیمارستان بستری کنید، به نکات مهم ذیل توجه نمایید:

 • در مدت زمان فتوتراپی،  دمای نوزاد باید کنترل شود تا در خصوص بیش از حد گرم نشدن وی، اطمینان حاصل نمایید. همچنین، از نظر علائم کم آبی (نداشتن ادرار بیش از 6 ساعت یا ادرار پر رنگ و با بوی تند،  بی حالی و …) بدن نوزاد حتماً باید به دقت بررسی شود.
 • به صورت مرتب و متناوب، وضعیت نوزاد را تغییر دهید تا حداکثر بخش‌های بدن وی از تابش نور برخوردار شده و از تابش موثر نور اطمینان حاصل شود.
 • به صورت معمول، پس از 48 ساعت از انجام فتوتراپی، این احتمال وجود دارد که علائم زردی در پوست نوزاد از بین برود. اما توجه کنید که در این خصوص، پروسه استفاده از دستگاه زردی نوزاد را متوقف نکنید، زیرا این احتمال وجود دارد که بیلی روبین زیر پوست جذب شده باشد، اما میزان این ماده همچنان در خون بالا باشد. بنابراین، پیشنهاد می‌شود تا با پزشک خود مشورت کرده و سطح بیلی روبین خون مورد آزمایش قرار بگیرد.
 • محافظت از چشم نوزاد و کنترل چشم‌ها هر 4 تا 6 ساعت برای بررسی هر گونه آسیب احتمالی از نظر ترشح، فشار زیاد روی پلک‌ها یا تحریک قرنیه، کاملاً ضروری است.
 • محافظت از ناحیه تناسلی به وسیله پوشک یا شرت مخصوص، از جمله پروسه‌های مهم است.
 • هر 2 ساعت یک بار، پر نور درمانی قطع شده و برای مدت زمان 30 دقیقه تا یک ساعت (براساس شرایط و نوع دستگاه) به نوزاد شیر داده شود.

 

گزینه‌های مؤثر در افزایش سرعت و روند درمان

 

بیشتربدانید: شیر مادر چه تاثیری بر رشد و نبوغ کودک دارد؟

 

مزایای استفاده و اجاره از دستگاه زردی نوزاد

با توجه به تعاریف و پروسه‌هایی که عنوان کردیم، اجاره دستگاه زردی نوزاد از مزایا و نقاط قوت قابل توجهی برخوردار است که در ادامه به‌ آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • کاهش هزینه درمان
 • کاهش مدت زمان درمان
 • قابل انتقال بودن دستگاه زردی نوزاد به خانه
 • عدم تشدید افسردگی پس از زایمان در مادران
 • حداکثر نزدیکی مادر و نوزاد
 • عدم ایجاد اختلال در تغذیه نوزاد و شیردهی مداوم و مستمر از سینه مادر. به دلیل بستری شدن نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان،  حضور دائم مادر امکان پذیر نبوده و وی مجبور می‌شود تا شیر خود را دوشیده و به پرستار تحویل دهد. بنابراین، پروسه شیر دادن از طریق شیشه شیر انجام خواهد شد .
 • کاهش رفت و آمد به بیمارستان
 • کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی مثل عفونت ادراری و خون
 • ایمنی بسیار بالا و درمان مطمئن و استاندارد نوزاد

 

اجاره دستگاه زردی نوزاد (فتوتراپی)

هرچند که فتوتراپی و اجاره دستگاه زردی نوزاد از مزایای متعددی سود می‌برد، اما این مورد عوارضی هم دارد که البته خطرناک نبوده و نباید باعث نگرانی شود. زیرا پس از اجاره دستگاه زردی نوزاد می‌توان با رعایت اصول مورد نظر و استفاده مناسب از آن، از این موارد جلوگیری کرد. همچنین، اگر هم در این خصوص اتفاقی رخ دهد، مورد چندان نگران کننده‌ای نخواهد بود. در ادامه، با عوارض اجاره دستگاه زردی نوزاد و استفاده از آن می‌پردازیم:

 • بی قراری نوزاد به دلایلی از جمله تغییر دما، دوری از مادر، نداشتن پوشش و…
 • افزایش درجه حرارت بدن (هایپرترمی)
 •  خشکی پوست
 • اسهال
 • هایپوکلسمی (کاهش کلسیم در خون)
 • راش‌های موقت پوستی
 • سندرم نوزاد برنز (رنگ سرم خون، پوست و ادرار به قهوه ای-خاکستری تغییر می‌کند)
 • احتمال آسیب شبکیه چشم در صورت عدم استفاده از چشم بند و باز بودن چشم نوزاد به طور مداوم در هنگام استفاده از دستگاه

 

مزایای استفاده و اجاره از دستگاه زردی نوزاد

 

بیشتربدانید: بهترین گزینه مادران شاغل برای شیر دادن به نوزادان خود

 

جمع بندی و نتیجه گیری

یکی از تجهیزات پزشکی که برای نوزادان کاربرد فراوانی دارد، دستگاه زردی نوزاد است. بسیاری از نوزادان بنابر اختلالات و افزایش رنگدانه بیلی روبین در خون، به زردی مبتلا می‌شوند. در این حالت، والدین باید به استفاده و اجاره دستگاه زردی نوزاد اقدام کرده و برای مدت زمان تعیین شده‌ای از آن برای درمان زردی نوزاد خود استفاده کنند. فتوتراپی، از جمله نام‌ها و پروسه‌هایی است که به دستگاه زردی نوزاد و درمان آن مرتبط می‌شود. این پروسه و دستگاه، از چند مدل مختلف برخوردار بوده و مزایای متعددی هم دارد.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

محصولات مرتبط

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp