درمان و کنترل سریع تب و لرز کودکان و نوزادان 1401

درمان و کنترل سریع تب و لرز کودکان و نوزادان 1401
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/04/10 0 نظر

تب به دلیل خاصی در افراد ایجاد می شود و با روش های خانگی میتوان به راحتی دمای آن را کنترل نمایید؛ اگر فرزند شما نیز با تب دست و پنجه نرم می کند تا انتهای این مقاله با معرفی کارآمدترین روش های کنترل و درمان تب و لرز با ما همراه باشید...

تب واکنش طبیعی سیستم دفاعی بدن به ویروس‌ها و عفونت‌ها است که باعث بالا رفتن دمای بدن می‌شود. طبق تحقیقات کودکان 2 تا 10 ساله ممکن است سالیانه 4 تا 12 بار سرما بخورند و تب و لرز نیز یکی از نشانه‌های سرماخوردگی است. به همین دلیل بهتر است برای حفظ سلامتی فرزند دلبندتان، با راهکارهای کنترل دمای بدن کودکان و نوزادان مثل استفاده از تب سنج دیجیتال و روش‌های درمان سریع تب و لرز را آشنا باشید. اگر کودک شما نیز با تب دست و پنجه نرم می‌کند، تا انتهای این مطلب با معرفی کارآمدترین روش‌های کنترل و درمان تب و لرز در کودکان همراه باشید.

 

درمان و کنترل سریع تب و لرز کودکان و نوزادان-01

محصولات مرتبط

بیشتربدانید: چه تجهیزات پزشکی را باید در خانه داشته باشیم؟

 

تب چیست؟

دمای استاندارد بدن 37 درجه است که البته بسته به عوامل و شرایط مختلف ممکن است دمای بدن کمی افزایش یا کاهش یابد. طبق تعریف اگر دمای بدن بیشتر از 38 درجه سانتیگراد باشد، شما تب دارید. تب ناشی از سرماخوردگی و برخی ویروس‌های خفیف ممکن است باعث افزایش دمای بدن تا 39.5 درجه شود. اگر دمای بدن کودک از 40 درجه بیشتر باشد، این تب می‌تواند خطرناک باشد و در مواردی تب بالای 41 درجه می‌تواند منجر به آسیب‌های شدید مغزی شود. اگر بدن کودک شما داغ‌تر از حد معمول است بهتر است به‌صورت مداوم با استفاده از یک تب سنج دیجیتال، تب او را کنترل کنید تا بهبود نهایی حاصل شود.

 

تب چیست-02

 

بیشتربدانید: چه تب سنج دیجیتالی بخریم و از کجا بخریم؟

 

چه افرادی بیشتر دچار تب و لرز می‌شوند؟

اصولاً کودکانی که به مدرسه یا مهدکودک می‌روند به‌دلیل عدم آشنایی با روش‌های بهداشت فردی، بیشتر در معرض ویروس سرماخوردگی قرار دارند. عطسه مستقیم در صورت، لمس کردن وسایل و اشیای آلوده و مواردی از این قبیل عامل اصلی ابتلای کودکان به سرماخوردگی و ویروس‌های شایع هستند. در نتیجه کودکان ممکن است چندین‌بار در سال دچار تب و لرزهای خفیف یا شدید شوند. پس اگر کودک زیر 10 سال در خانه دارید، بهتر است یک تب سنج دیجیتال در خانه داشته باشید و همیشه آماده شرایط بحرانی باشید.

روش‌های کنترل دمای بدن

اصولاً دمای بدن افراد بیمار باید سه تا چهار نوبت در روز بررسی شود. در گذشته از دماسنج‌های شیشه‌ای یا جیوه‌ای برای چک کردن دمای بدن استفاده می‌شد. تب‌سنج‌های شیشه‌ای زیر زبان یا زیر بغل بیمار قرار داده می‌شوند و سپس از روی مایع موجود داخل دماسنج، تب بدن خوانده می‌شود. دماسنج‌های جیوه‌ای دو ایراد بزرگ دارند و به همین دلیل امروزه به‌صورت گسترده نه تنها در مراکز درمانی بلکه در خانه‌ها برای مصارف شخصی نیز از تب سنج‌ دیجیتال استفاده می‌شود. این ایرادات عبارتند از:

 

چه افرادی بیشتر دچار تب و لرز می‌شوند-03

 

بیشتربدانید: هر آنچه که باید قبل از خرید در مورد مزایا و معایب دستگاه فشارسنج دیجیتالی و عقربه ای بدانید!2021

 

1- دقت پایین: اصولاً درصد خطای دماسنج‌های شیشه‌ای در مقایسه با تب سنج دیجیتال خیلی زیاد است و دمای بدن شما را دقیق نشان نمی‌دهد. اگر دمای بدن شما 39 درجه باشد شاید ضرورتی برای مراجعه به پزشک وجود نداشته باشد ولی ممکن است به خاطر خطای دماسنج جیوه‌ای، مجبور شوید که بیهوده به پزشک مراجعه کنید. از طرفی دیگر دمای 40 درجه تقریباً نگران‌کننده است و بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در کل می‌توان گفت که دقت پایین دماسنج شیشه‌ای می‌تواند باعث به خطر افتادن سلامت بیمار شود. از طرفی دیگر تب سنج دیجیتال به لطف تکنولوژی‌های پیشرفته دقت بسیار بالایی دارد.

2- وجود جیوه در دماسنج شیشه‌ای: جیوه یک ماده سمی و بسیار خطرناک است. اگر به‌صورت اتفاقی دماسنج شیشه‌ای در دهان کودک شما بشکند، جیوه می‌تواند آسیب جدی به سلامتی کودک وارد کند. در تب سنج دیجیتال از اشعه مادون قرمز برای اندازه‌گیری دمای بدن استفاده می‌شود و بی‌خطر است.

به خاطر این این عیب بزرگ و مزیت‌های فراوان تب سنج دیجیتال، کاربرد دماسنج‌های جیوه‌ای روز به روز محدودتر می‌شوند و تقریبا منسوخ شده‌اند.

 

روش‌های کنترل دمای بدن-04

 

بیشتربدانید: تاثیر فشار خون در جوانان و سالمندان چگونه است؟

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

به‌طور کلی تب می‌تواند منشاهای زیادی داشته باشد. ممکن است بعد از تزریق یک دوز واکسن دمای بدن کودک افزایش یابد که جای نگرانی نیست و بالا رفتن دمای بدن طبیعی است. گاهی‌اوقات نیز تب می‌تواند ناشی از یک عفونت خطرناک باشد که باید خیلی سریع توسط پزشک بررسی و تحت درمان قرار بگیرد. در صورت مواجه با شرایط زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

1- اگر دمای بدن نوزادی که کمتر از سه ماه سن دارد از 38 درجه سانتیگراد بیشتر است.

2- اگر دمای بدن کودک 3 ماه تا سه ساله برای سه روز مداوم بیشتر از 38 درجه و کودک بی‌حال است.

3- در صورت رسیدن دمای بدن به 39.5 درجه بهتر است فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم-05

 

بیشتربدانید: با کنترل فشارخون از سکته قلبی و مغزی جلوگیری کنید!2020

 

چگونه تب نوزاد و کودک خود را کنترل کنیم؟

در قدم اول در صورتی که کودک شما بی‌حال است، با یک تب سنج دیجیتال دمای بدن او را کنترل کنید. اگر دمای بدن کودک با توجه به شرایط گفته شده و سن او در شرایط بحرانی نیست، می‌توانید از داروهای تب‌بر و پاشوه استفاده کنید. دقت کنید که یکی از روش‌های کاهش دمای بدن، استفاده از قرص آسپرین است ولی کودکان و نوجوانان کوچک‌تر از 16 سال به هیچ عنوان نباید بدون تجویز پزشک، آسپرین مصرف کنند. رایج‌ترین روش‌های کنترل و درمان تب و لرز در کودکان و نوزادان عبارتند از:

1- استفاده از داروهای تب‌بر: قبل از هرچیز باید بدانید که بدون تجویز پزشک از داروهای تب‌بر مثل استامینوفن برای کنترل تب نوزادان کوچکتر از 5 ماه استفاده نکنید. در حالت عادی استامینوفن و ایبوبروفن می‌تواند تب کودک شما را حدود 1 درجه سانتی‌گراد کاهش دهد و باعث درد بدن کودک را تسکین دهد. بدون تجویز پزشک و به مدت طولانی از این داروها استفاده نکنید. بهتر است استامینوفن را هر هشت ساعت یکبار و سه تا چهار بار در روز مصرف کنید.

2- مصرف مایعات: یکی از نشانه‌های بالا بودن دمای بدن، تعرق زیاد است. وقتی دمای بدن شما بیشتر از حد عادی می‌شود، آب بدن براثر تعرق کاهش می‌یابد. برای جبران کمبود آب بدن کودک، سعی کنید مایعاتی مثل آب، شیر، آبمیوه طبیعی و غذاهای آبکی مثل سوپ به فرزندتان بدهید.

3- پاشویه: به‌طور کلی پاشویه یک روش قدیمی برای مبارزه با تب و لرز است ولی به اندازه دو روش قبلی مؤثر نیست. برای پاشویه نباید از آب خیلی سرد یا خیلی گرم استفاده کرد. اگر قصد دارید کودک را پاشویه کنید، حتما از آب ولرم استفاده کنید. عده‌ای معتقد هستند که الکل خاصیت خنک‌کنندگی دارد و باید از الکل در آب برای پاشویه استفاده کرد ولی این باور کاملاً غلط و بسیار خطرناک است. به هیچ‌وجه از هیچ نوع الکلی برای پاشویه استفاده نکنید.

همچنین در مواقعی که کودک شما تب دارد، باید لباس مناسب تن او بکنید. از پوشاندن لباس‌های خیلی گرم و ضخیم یا کشیدن چند پتو روی کودک خودداری کنید چرا که باعث تشدید تب و بالاتر رفتن دمای بدن می‌شود. به‌طور کلی با انجام سه راهکاری که در این قسمت به تفصیل به آن‌ها پرداخته شد، می‌توانید تب و لرز نوزاد و کودک خودتان را کنترل و درمان کنید.

تب و لرز چه مدت طول می‌کشد؟

سوال بعدی در مورد کنترل و درمان تب و لرز در کودکان و نوزادان، مدت زمان آن است. اصولا تب و لرز ناشی از سرماخوردگی و ویروس‌های مشابه حدوداً دو تا سه روز طول می‌کشد و دمای بدن شخص بیمار در روز چهارم متعادل می‌شود. بهتر است تا روز چهارم بیماری با یک تب سنج دیجیتال دمای بدن کودک یا نوزادتان را مداوم کنترل کنید تا به تعادل برسد و خطر رفع شود. البته که اگر تب بیشتر از 3 روز طول بکشد و روند افزایشی داشته باشد، ممکن است خطری جدی‌تر از یک سرماخوردگی ساده کودک شما را تهدید کند پس بهتر است که در این شرایط حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

 

چگونه تب نوزاد و کودک خود را کنترل کنیم-06

 

بیشتربدانید: دقیق ترین تب سنج های دیجیتالی 1400+معرفی برترین برند همراه تخفیف!

 

ضرورت داشتن یک تب سنج دیجیتال

ویروس کرونا یک مثال واضح و روشن از دلیل ضرورت داشتن یک تب سنج دیجیتال در خانه است. اصولاً تب یکی از نشانه‌های بیماری است و به لطف تب سنج‌های دیجیتالی می‌توانید با اندازه‌گیری دمای بدن، سلامتی خود و خانوادتان را حفظ کنید. در ادامه مزایای تب سنج‌های دیجیتال را بیان می‌کنیم:

1- تب سنج‌های دیجیتال با باتری کار می‌کنند و نیازی به شارژ ندارند.

2- دقت تب سنج‌های دیجیتال حدود 0.3 درجه سانتی‌گراد است و در مقایسه با دماسنج‌های شیشه‌ای بسیار دقیق هستند.

2- به جای مایع خطرناک جیوه، از اشعه مادون قرمز برای اندازه‌گیری دمای بدن استفاده می‌کنند.

3- به صورت خودکار خاموش می‌شوند.

4- آخرین دمای بدن را ذخیره می‌کنند و هر بار می‌توانید دمای بدن خود را با چند ساعت قبل‌تر مقایسه کنید.

5- به لطف صفحه نمایش دیجیتال، خواندن حرارت بدن خیلی ساده و آسان است.

6- علاوه‌‌بر دمای بدن، دمای محیط و سطوح را نیز اندازه‌گیری می‌کنند.

 

ضرورت داشتن یک تب سنج دیجیتال-07

 

چگونه یک تب سنج دیجیتال بخریم؟

بهتر است تب سنج دیجیتال را از یک محل معتبر و با گارانتی خرید کنید. ما در تجهیزات پزشکی توانی نو، انواع تب سنج‌های دیجیتالی را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به مشتریان خودمان ارائه می‌دهیم. تمامی تب سنج‌های دیجیتالی آلمانی توانی نو دارای گارانتی معتبر دو ساله و خدمات پس از فروش هستند. برای مشاهده مدل‌های مختلف تب سنج دیجیتال و خرید محصولات از وبسایت توانی نو دیدن و سفارش خود را ثبت کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

محصولات مرتبط

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp