بنر هدر دسکتاپ

تعمیر و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی و بیمارستانی

تعمیر و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی و بیمارستانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/03/16 0 نظر

کالیبراسیون تجهیزاتی که به صورت مداوم در بیمارستان و مراکز استفاده می شود بسیار دلیل مهمی است که بتوان خروجی دقیقی نشان دهد؛ در ادامه به کلیه نکات مرتبط به آن  پرداخته ایم...

تجهیزات پزشکی که به صورت گسترده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به طور مداوم نیاز به بازرسی و کیفیت سنجی دارند. چرا که خروجی این دستگاه‌ها با سلامت بیمار ارتباط مستقیم دارد و در صورت خرابی دستگاه یا عدم کالیبره بودن آن، ممکن است خسارت‌های جبران ناپذیری به بار آورد. انحراف در خروجی لزوماً به معنی ضعف یا خرابی دستگاه نیست و همچنین نمی تواند نشان دهنده ناتوانی سازنده باشد. عدم کالیبره بودن، معمولاً ناشی از استفاده مداوم از دستگاه است که با گذشت زمان بر اجزای داخلی آن تأثیر می‌گذارد و در نتیجه از خروجی اندازه گیری استاندارد دستگاه انحراف می‌یابد. به همین دلیل بسیار مهم است که کالیبراسیون و تعمیر تجهیزات پزشکی به طور مداوم انجام شود تا در نهایت بتوان استاندارد‌های بالاتری را ارائه داد.

 

تعمیر و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی و بیمارستانی

محصولات مرتبط

بیشتربدانید: ترازو وزن کشی چی بخرم؟ بهترین‌ها + قیمت 1401

 

کالیبراسیون تجهیزات پزشکی

به طور معمول، بین کالیبراسیون و فعالیت‌های مرتبط با تعمیر تجهیزات پزشکی تفاوت وجود دارد. تعمیر و نگهداری عیب یک دستگاه را برطرف می‌کند، در حالی که کالیبراسیون به شناسایی ابزار معیوبی که مطابق با خوانش‌های خط پایه استاندارد سازنده موفق به خروجی مقادیر نشده است کمک می‌کند. فعالیت کالیبراسیون از ابزاری به ابزار دیگر متفاوت است. سازنده، در بیشتر موارد، یک سیستم داخلی برای انجام این فرآیند‌ها ارائه می‌دهد. دستگاه‌های مختلفی در مراکز درمانی وجود دارند که نیازمند تعمیر و کالیبره دور‌ه‌ای هستند. دستگاه اکسیژن ساز یکی از آن‌هاست که عدم دقت در خروجی آن می‌تواند عواقب بدی برای جان بیمار به همراه داشته باشد.

 

اهمیت کالیبراسیون تجهیزات پزشکی

دستگاه‌های پزشکی به دلیل کار مداوم اجزای داخلی خود می‌توانند از اندازه گیری‌های دقیق فاصله بگیرند. این پدیده در بین تمام سازندگان حتی با پیشرفته‌ترین آن‌ها رایج است. با گذشت زمان، قطعات داخلی، مکانیکی و الکترونیکی فرسوده می‌شوند. در نتیجه، عملکرد آن‌ها شروع به کاهش می‌کند و منجر به قرائت نامنظم می‌شود. این خوانش‌‌های نامنظم می‌‌تواند مستقیماً بر زندگی بیمار تأثیر بگذارد، مثلاً در مورد دستگاه مانیتورینگ این اتفاق ممکن است تاثیر زیادی بر جان بیمار داشته باشد.

ثانیا، نهاد‌های نظارتی مانند FDA در ایالات متحده انجام کالیبراسیون معمول و حفظ سوابق کالیبراسیون را برای تولید کنندگان الزامی کرده اند. در غیر این صورت به سازنده اعتبار اعطا نمی‌شود و اجازه شروع یا ادامه فعالیت خود را ندارد.

 

کالیبراسیون تجهیزات پزشکی

 

بیشتربدانید: بهترین راه درمان برای بالا بردن اکسیژن خون!

 

خدمات کالیبراسیون تجهیزات پزشکی شامل چیست؟

خدماتی که برای تست تجهیزات پزشکی انجام می‌شود، باید با دستورالعمل‌‌های شرکت‌های سازنده مطابقت داشته باشد. خدمات کالیبراسیون تجهیزات پزشکی شامل تمام قابلیت‌های استاندارد اندازه گیری، به علاوه موارد زیر است:

 • آنالایزر ایمنی الکتریکی
 • آنالایزر‌های جریان گاز SPO2 و NIBP
 • شبیه ساز‌های EKG الکترود امپدانس سانتریفیوژ‌ها
 • تست ونتیلاتور
 • شبیه ساز‌های دما
 • سیستم‌های اتوکلاو پمپ‌های تزریق RF
 • و...

 

مشکلات رایج در کالیبراسیون تجهیزات پزشکی

علاوه بر تعمیر تجهیزات پزشکی مختلف، کالیبره کردن برخی از دستگاه‌ها به طور مداوم ضروری به نظر می‌رسد. در اینجا برخی از این گروه‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

 1. دماسنج‌ها: مشاهدات دماسنج‌هایی با برچسب کالیبراسیون منقضی شده در یخچال یا فریزر‌هایی که برای تغذیه، دارو، بافت و نگهداری نمونه‌های آزمایشگاهی استفاده می‌شوند، ضروری است.
 2. ترازو‌های وزن: کالیبره کردن ترازو‌های بیمار و دارو با کالیبراسیون منقضی شده. این مورد شامل دستگاه‌های دستی و دیجیتال می‌شود.
 3. تایمر‌ها: کالیبره کردن برای بهبود مشاهدات دستگاه‌‌های زمان‌بندی که برای تعیین زمان خیساندن در پردازش استریل، آزمایش‌‌های آزمایشگاهی و سایر کاربرد‌ها برای اندازه‌گیری زمان استفاده می‌شوند.
 4. توزیع کننده‌های مواد شوینده: مشاهدات دستگاه‌های دوز شیمیایی که مواد شوینده یا محلول‌های دیگر را برای واشر‌ها و سینک‌های خیسانده در فرآیند استریل بدون کالیبراسیون فعلی پخش می‌کنند.
 5. تست آزمایشگاهی: کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی که برای انواع تست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 6. دستگاه‌های تنفسی: این دستگاه‌ها، شامل ونتیلاتور، بای پپ و سی پپ هستند که باید به این منظور چک شوند.
 7. تجهیزات رادیولوژی: مشاهدات گزارش‌های کالیبراسیون رادیولوژی مانند دستگاه سونوگرافی
 8. میکروسکوپ: مشاهدات می‌کروسکوپ‌ها، اغلب در خارج از آزمایشگاه اصلی

 

خدمات کالیبراسیون تجهیزات پزشکی شامل چیست

 

بیشتربدانید: روش صحیح اندازه‌گیری وزن با انواع ترازو وزن کشی دیجیتال و عقربه‌ای!

 

تعمیر تجهیزات پزشکی

دستگاه‌‌های پزشکی معمولاً دارای اجزای پلاستیکی هستند که سازندگان قبل از مونتاژ ن‌هایی آن‌ها را قالب‌گیری می‌‌کنند. متأسفانه نقص در قالب می‌تواند باعث خرابی دستگاه شود. اگر اجزای دستگاه دارای ترک باشند، SEM و میکروسکوپ نوری ابزار مناسبی برای ارزیابی سطح شکستگی هستند. علاوه بر این مشکلات دیگری نیز ممکن است برای این نوع از دستگاه‌ها به وجود آید.

تجهیزات پزشکی باید طبق دستورالعمل سازنده سرویس شوند. معمولاً دفترچه راهنما مدت زمان مناسب سرویس دستگاه را اعلام می‌کند. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه معمولاً شامل بررسی عملیاتی و عملکردی، تست ایمنی الکتریکی و تغییر احتمالی قطعات یدکی با توجه به خواسته‌‌های سازنده است. در طول سرویس، باید از تجهیزات تست کالیبره شده و قابل ردیابی استفاده کنیم. انجام خدمات منظم، طول عمر تجهیزات را افزایش می‌دهد. از آنجایی که این تجهیزات معمولا گران هستند، عیب یابی و تعمیر به موقع می‌تواند از بروز خسارت‌های بیشتر جلوگیری کند.

 

تفاوت بین نگهداری و تعمیر تجهیزات پزشکی چیست؟

تعمیر اقدامی است که ما برای بازگرداندن یک دستگاه به شرایط عملکرد مناسب انجام می‌دهیم. به عبارت دیگر این کار باعث می‌شود دستگاه پس از یک نقص، دوباره کار کند. از سوی دیگر، تعمیر و نگهداری، فعالیت‌های پیشگیرانه ای است که هم برای افزایش عمر دستگاه و هم به حداقل رساندن وضعیت خرابی اعمال می‌شود.

 

تعمیر تجهیزات پزشکی

 

بیشتربدانید: چه کالاها و اقلامی جزو کالای پزشکی شناخته می‌شوند؟

 

مشکلات رایج در تجهیزات پزشکی

بسیاری از مشکلات وجود دارند که نیاز به تعمیر را در این وسایل افزایش می‌دهند. در ادامه برخی از مهمترین دلایلی که در نهایت می‌تواند منجر به خرابی دستگاه‌ها پزشکی شود را بررسی می‌کنیم.

 1. عدم تست صحیح دستگاه: برخی از شرکت‌ها همه نمونه‌ها را مورد تست قرار نمی‌دهند و ممکن است دستگاه دارای عیب را وارد بازار کنند.
 2. استفاده از مواد معیوب یا بی‌کیفیت: انتخاب نادرست مواد یکی از بزرگترین اشتبا‌هاتی است که می‌تواند باعث خرابی دستگاه شود و سلامتی بیماران را تهدید کند.
 3. عدم کنترل کیفیت: کنترل کیفیت (QS) نقشی اساسی در دست نخورده نگه داشتن دستگاه‌های پزشکی و عملکرد صحیح طبق مشخصات سازنده دارد.
 4. آلودگی: آلودگی ناشی از یک ماده خارجی یا یک حمله شیمیایی می‌تواند برای تجهیزات پزشکی فاجعه بار باشد.
 5.  قالب گیری ضعیف: متأسفانه نقص در قالب می‌تواند باعث خرابی دستگاه شود.
 6. فشار بیش از حد: استرس بیش از حد اغلب باعث خرابی سیستم می‌شود. تحلیلگران از SEM یا میکروسکوپ نوری برای بررسی نقاط شکست استفاده می‌کنند و تعیین می‌کنند که آیا استرس بیش از حد ناشی از ضربه دلیل احتمالی خرابی سیستم است یا خیر.
 7. استفاده از لوازم جانبی ساخته نشده توسط سازنده: برای صرفه جویی در هزینه، برخی از کاربران دستگاه اغلب مایلند از قطعاتی استفاده کنند که به طور خاص برای استفاده با آن ابزار پزشکی مهندسی نشده اند این مسئله می‌تواند باعث خرابی بیشتر شود.
 8. خطای انسانی: در حوزه پزشکی، خطای انسانی می‌تواند باعث صدمات شدید و گاهی حتی مرگ شود. در واقع خطای انسانی یکی از دلایل اصلی تعمیر تجهیزات پزشکی است.
 9. نگهداری و مراقبت ناکافی: درست مانند سایر وسایل، تجهیزات پزشکی نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. از طریق آزمایش و تجزیه و تحلیل دقیق، تولیدکنندگان باید به سرعت نیازهای تعمیر و نگهداری خاص را مشخص کنند و یک برنامه منظم تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی را ترسیم کنند.

با وجود تمامی موارد عنوان شده، متوجه می‌شویم که خرید دستگاه‌ها از برند‌های معتبر تجهیزات پزشکی و فروشگاه‌های امن و مطمئن، اولین و مهمترین راهکار برای جلوگیری از خرابی دستگاه است. در این راستا ما در مجموعه توانی نو بهترین تجهیزات پزشکی روز کشور را در اختیار سازمان‌ها و اشخاص قرار می‌دهیم تا بتوانند سال‌ها از آن استفاده کنند.

 

مشکلات رایج در تجهیزات پزشکی

 

بیشتربدانید: بهترین زمان و نحوه استفاده از دستگاه فشارسنج 1400

 

کالیبراسیون و تعمیر تجهیزات پزشکی بر عهده کیست؟

واحد‌های بیومدیکال که در هر مرکز درمانی باید وجود داشته باشند، موظف به بررسی و عیب یابی سریع دستگاه‌ها هستند. به عنوان مثال اگر دستگاه سونوگرافی دچار مشکل شد، تیم بیومدیکال باید در سریع‌ترین زمان ممکن برای برطرف کردن مشکل اقدام کند. در زیر برخی از وظایف این واحد‌های مستقر در مراکز درمانی را عنوان می‌کنیم:

 • این افراد باید در تهیه مشخصات فنی تجهیزات پزشکی که برای ورود به مؤسسه در نظر گرفته می‌شود، اظهار نظر کند.
 • کالیبراسیون دوره‌ای دستگاه‌های پزشکی در حال استفاده و نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه این دستگاه‌ها.
 • نگهداری سوابق با همراهی مراحل دمو، نصب، نگهداری و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی.
 • اطمینان از به روز نگه داشتن موجودی قطعات یدکی، موجودی تعمیر تجهیزات پزشکی و کلیه اطلاعات مربوط به دستگاه‌ها.
 • آموزش استفاده از وسایل به پرسنل مربوطه.
 • انجام اقدامات لازم برای محافظت از بیماران و کارکنان در برابر اثرات مضر وسایل پزشکی، نظارت بر عملکرد کارآمد و مطابق با هدف آن‌ها
 • انجام بررسی‌های لازم برای اطمینان از استفاده کاربر از دستگاه‌های مربوطه مطابق با استاندارد‌ها و به گونه ای که سلامت کارمند و بیمار را تهدید نکند و از مواد مناسب در آن استفاده شود.
 • پیگیری دستگاه‌های معیوب، حصول اطمینان از پیگیری فرآیند‌های خروج و برگشت از موسسه.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

تجهیزات پزشکی باید طبق توصیه‌های رسمی سرویس شوند. شما باید ایمنی را برای بیماران و همچنین کاربران تضمین کنید. بهترین کار برای حفظ سرمایه و جان انسان‌ها، خرید دستگاه‌های پزشکی باکیفیت و مطمئن از مراکز معتبر است. هدف ما در مجموعه توانی نو ارائه محصولاتی است که حداقل نیاز را به تعمیر داشته باشد. با این حال وجود یک اپراتور که بتواند به صورت دور‌ه‌ای سلامت دستگاه‌ها و کالیبره بودن آن‌ها را بررسی کند، ضروری به نظر می‌رسد تا بتوان از جان انسان‌ها محافظت کرد.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

محصولات مرتبط

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp