این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ

چه کالاها و اقلامی جزو کالای پزشکی شناخته می‌شوند؟

چه کالاها و اقلامی جزو کالای پزشکی شناخته می‌شوند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/09/04 0 نظر

تجهیزات پزشکی یکی از عامل کمک کننده ،برای مراقبت از بیمار استفاده می شود به طوری که داشتن آنها نیازهای بیماران را برطرف می کند و رسیدگی به بیماران را راحت می نماید، در این مقاله انواع کالا و اقلام پزشکی را بررسی و برخی از مهم ترین تجهیزات پزشکی را معرفی خواهیم کرد با ما همراه باشید..

تجهیزات پزشکی در پیشگیری از بیماری‌ها، تشخیص، درمان و مراقبت از بیماران اهمیت زیادی دارند؛ به نحوی که وجود آن‌ها بسیاری از نیازهای بیماران را رفع کرده و رسیدگی به آنان را آسان‌تر می‌کند. البته معمولا در هنگام مراجعه به بیمارستان، داروخانه و یا فروشگاه کالاهای پزشکی، با تجهیزاتی روبرو می‌شویم که کاربرد سیاری از آن‌ها نمی‌دانیم. به همین دلیل در ادامه قصد داریم انواع کالا و اقلام پزشکی را بررسی و برخی از مهم‌ترین تجهیزات پزشکی را معرفی کنیم.

کالای پزشکی چیست؟

به طور کلی، کالای پزشکی به هر گونه کالا، اقلام و تجهیزاتی گفته می‌شود که برای اهداف پزشکی مختلف مانند پیشگیری، تشخیص، درمان یا کاهش بیماری و جبران صدمه و همچنین با اهداف آموزشی و پژوهشی، تولید می‌شوند. در واقع کلیه ابزار و وسایلی که در حوزه پزشکی از آن‌ها استفاده می‌گردند و با سلامتی انسان در ارتباط باشند، در دسته تجهیزات پزشکی قرار می‌گیرند. این تجهیزات در مراکز درمانی مانند بیمارستان‌ها و خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دسته بندی تجهیزات پزشکی

امروزه تنوع کالا و اقلام پزشکی بسیار زیاد است و هر کدام کاربرد متفاوتی دارند؛ اما به طور کلی می‌توان تجهیزات پزشکی را بر اساس نوع کارکرد و کلاس کاری دسته بندی کرد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

دسته بندی تجهیزات پزشکی بر اساس نوع کارکرد

به طور کلی می‌توان تجهیزات پزشکی را به سه دسته کلی پیشگیری، تشخیص و درمان طبقه بندی کرد.

تجهیزات پزشکی تشخیصی

تجهیزات پزشکی تشخیصی به دستگاه‌‌ها و ابزارهایی گفته می‌‌شود که در مراکز درمانی برای تشخیص وضعیت بیماران از آن‌ها استفاده می‌شود. به عنوان مثال، انجام معاینه و آزمایش‌های مختلف به منظور ارزیابی بدن بیمار با استفاده از این تجهیزات انجام می‌شود. برخی از پرکاربردترین تجهیزات تشخیصی، شامل مواردی چون اسپیرومتر، الکتروانسفالوگرام، تجهیزات پرتو پزشکی، شنوایی ‌سنج، الکترو کاردیوگرام، سی تی اسکن، ثبت نوار عصب و عضله، ام آر آی و غیره است.

تجهیزات پزشکی درمانی

تجهیزات درمانی به هر نوع ابزار یا اقلام پزشکی گفته می‌شود که برای درمان یک بیماری خاص یا رفع هرگونه ناهنجاری در یک اندام یا بافت‌های آسیب دیده بدن طراحی شده است. لوازم جراحی مانند گازهای بی هوشی، دستگاه ساکشن، الکترو کوتر، گان جراحی و لباس اتاق عمل، نمایشگر علائم حیاتی، چراغ سیالکتیک، پالس اکسیمتر، الکترو کاردیوگرام، دفیبریلاتور و غیره، جزو این گروه قرار می‌گیرند. برخی از پرکاربردترین تجهیزات درمانی شامل مواردی چون سرنگ، سرسوزن، سوزن گیر، لیزر کم توان، دستگاه ساکشن، آنژیوکت، اسکالپ وین، باند گچی، آتل، باندها، ست سرم و... است.

تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی

از تجهیزات آزمایشگاهی بیشتر در درمانگاه، بیمارستان و آزمایشگاه‌های تشخیصی استفاده می‌‌شود. این نوع تجهیزات برای آنالیز خون، ادرار و سایر مواد بیولوژیکی تولید می‌شوند. برخی از متداول‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی شامل مواردی چون هود میکروبیولوژی، انکوباتور کشت باکتری ‌شناسی، دستگاه آنالیزور، الکترولیت آنالایزر، دستگاه تجزیه مواد شیمیایی خون، دستگاه شمارنده گلبول‌های خون و سلول آزمایشگاهی، دستگاه فوتومتر، اتوآنالایزر، میز مخصوص آزمایشگاه، کیت‌‌های آزمایشگاهی تشخیص طبی و مواردی از این دست می‌شود.

تجهیزات پزشکی پشتیبانی

این نوع دستگاه‌ها جهت کمک به حفظ عملکرد بدن بیمار طراحی شده اند. بدون استفاده از این تجهیزات، عملکرد برخی از اندام بدن دشوار و یا غیر ممکن است. انواع مختلفی از دستگاه‌های پشتیبانی پزشکی وجود دارد. برخی از پرکاربردترین تجهیزات پشتیبانی زندگی شامل مواردی چون دستگاه‌های قلب و ریه یا بای پس قلبی ریوی، دستگاه اکسیژن ‌ساز، دستگاه تنفس مصنوعی، دستگاه دیالیز و... است.

دسته بندی تجهیزات پزشکی بر اساس کلاس کاری

انواع تجهیزات پزشکی می‌توانند تاثیرات مختلفی بر روی بدن انسان داشته باشند. بر همین اساس، کالا و اقلام پزشکی مختلف را به سه کلاس زیر تقسیم کرده اند.

کالای پزشکی کلاس A

میزان تاثیر گذاری و خطر این دسته از کالاهای پزشکی بر روی افراد بسیار کم است. طراحی این کالاها به صورت ساده و ابتدایی است و حداقل کنترل قانونی را دارند.

کالای پزشکی کلاس B

تجهیزاتی که در این دسته هستند، نیاز به کنترل‌های بیشتری نسبت به گروه اول دارند. کالاهایی مانند کیسه آب گرم و در برخی کشور‌ها، تشک مواج در این دسته قرار می‌گیرند.

کالای پزشکی کلاس C

این دسته از کالاهای پزشکی بسیار حساس بوده و جان بیمار به عملکرد آن‌ها وابسته است. از این نوع اقلام و تجهیزات معمولا برای تشخیص، کنترل و درمان بیماری‌ها استفاده می‌گردد. کنترل‌های بسیار ویژه و آزمایشات و بررسی‌های علمی زیادی برای بررسی کیفیت این کالاها انجام می‌شود. وسایلی چون فشارسنج، نمایشگر ضربان قلب و تجهیزات بیمارستانی، در این گروه جای می‌گیرند.

معرفی برخی از پرکاربردترین کالاهای پزشکی

در این بخش به معرفی برخی از برخی از پرکاربردترین کالاهای پزشکی می‌پردازیم.

معرفی برخی از پرکاربردترین کالاهای پزشکی-01

بیشتربدانید: کاربرد های دستگاه نبولایزر در درمان آسم چیست؟

دستگاه نبولایزر

از دستگاه نبولایزر برای داروهای استنشاقی بیماران تنفسی استفاده می‌شود. از طریق این دستگاه داروی مایع به شکل غبار قابل تنفس تبدیل شده و بیمار دارو را از طریق ماسک استنشاق می‌کند. دستگاه نبولایزر اکسیژن تولید نمی‌کند و صرفا برای دارو درمانی استفاده می‌گردد. نبولایزر به بیماران مخصوصا سالمندان و کودکان کمک می‌کند که داروهای خود را به‌ شکل مناسبی دریافت کنند. برای اطلاع از قیمت نبولایزر و خرید به‌ صورت آنلاین، می‌توانید به «فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی توانی نو» مراجعه بفرمایید.

معرفی برخی از پرکاربردترین کالاهای پزشکی-02

بیشتربدانید: نکاتی که در زمان خرید پالس اکسیمتر باید توجه کرد!

پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر، دستگاه کوچک و کلیپس مانندی است که با نصب شدن روی نوک انگشت دست می‌‌تواند سطح اکسیژن خون را اندازه‌ گیری کند. همچنین،  این وسیله می‌تواند ضربان قلب را اندازه گیری نماید. سطح اکسیژن خون، برای فرد عادی که در فضای اتاق نفس می‌کشد بین 97 تا 99 درصد است که اگر این میزان کم شود، فرد دچار مشکل می‌گردد. وجود برخی بیماری‌ها مانند کرونا، بیماری‌های ریوی و قلبی عروقی، این غلظت را کم می‌‌کند. از پالس اکسیمتر برای سنجش میزان اثربخشی روش‌های درمانی ریه و جهت بررسی اینکه آیا بیمار به تجهیزات کمکی برای تنفس نیاز دارد یا خیر، استفاده می‌گردد.

معرفی برخی از پرکاربردترین کالاهای پزشکی-03

بیشتربدانید: راهنمای خرید بهترین دستگاه ساکشن خانگی در 2021!

دستگاه ساکشن پزشکی

گاهی ممکن است مجاری تنفسی توسط خون، خلط،  بزاق، مخاط، مایعات و ترشحات دیگر مسدود شده و باعث خفگی در بیمار شوند. دستگاه ساکشن با استفاده از موتور مکنده، انسداد موجود در لوله‌‌های تنفسی را از بین برده و موجب تنفس آسان و راحت در فرد می‌‌شود. برخی مدل‌های ساکشن جهت استفاده در مراکز درمانی و آمبولانس‌ها ساخته شده‌اند و برخی دیگر برای مصارف خانگی کاربرد دارند. دستگاه ساکشن بیمارستانی با عنوان آسپیراتور نیز شناخته می‌شود.

دستگاه فشار خون

از دستگاه فشار خون یا فشارسنج برای اندازه گیری فشار خون استفاده می‌شود. بیمارن قلبی و افراد مبتلا به فشار خون، لازم است که به طور منظم فشارخون خود را اندازه بگیرند. دستگاه فشار خون یا فشارسنج در انواع دیجیتالی بازویی، دیجیتالی مچی، عقربه ای و جیوه ای موجود است. قدیمی‌ترین نوع فشار سنج، نوع جیوه ای است. دستگاه فشار خون دیجیتالی به علت کارایی آسان، از طرفداران بیشتری برخوردار است.

تخت بیمارستانی

تخت بیمارستانی وسیله‌ای است که برای رفاه بیشتر و احساس بهتر بیماران ساخته می‌شود. این تخت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌‌توانند با تغییر حالت در بخش‌های بالایی و پایینی، در موقعیت مناسب بیمار قرار گرفته و عوارضی مانند زخم بستر و خستگی را کاهش داده و انجام امور روزمره بیماران چون خوراک دادن و تعویض لباس را آسان‌تر کنند. این کالا در انواع مختلف شامل تخت بیمارستانی برقی و مکانیکی و همچنین دستی یا مکانیکی، نیمه برقی و تمام برقی تولید شده و تجهیزات جانبی متفاوتی به همراه آن‌ها ارائه می‌شود. تخت بیمارستانی بستری خانگی معمولا برای بیمارانی که نیاز به مراقبت در خانه دارند، استفاده می‌گردد.

معرفی برخی از پرکاربردترین کالاهای پزشکی-04

بیشتربدانید: 10تجهیزات پزشکی که برای نگهداری سالمندان الزامی و نیاز است

اتوسکوپ

اتوسکوپ یک وسیله پزشکی است که از آن برای مشاهده داخل گوش استفاده می‌گردد. بدون استفاده از تجهیزات پزشکی، امکان دسترسی به گوش میانی یا داخلی وجود ندارد. این دستگاه امکان معاینه گوش میانی و داخلی را برای کادر درمان فراهم کرده است و به پزشکان در تشخیص ناراحتی‌‌ها و بیماری‌های گوش، کمک زیادی می‌‌کند. این ابزار در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارد. مدل متحرک با باتری قابل شارژ کار می‌‌کند؛ در حالی که نوع ثابت، با اتصال به منبع الکتریکی کار می‌کند.

معرفی برخی از پرکاربردترین کالاهای پزشکی-05

بیشتربدانید: آشنایی با انواع تخت بیمارستانی و نحوه استفاده آن ها!

افتالموسکوپ

افتالموسکوپ ابزاری است که از آن برای معاینه چشم استفاده می‌شود. به کمک این ابزار، پزشکان می‌توانند شبکیه و زجاجیه چشم را بررسی کنند.

معرفی برخی از پرکاربردترین کالاهای پزشکی-06

بیشتربدانید: چه تجهیزات پزشکی را باید در خانه داشته باشیم؟

لامپ مادون قرمز

لامپ مادون قرمز دردهای عضلات و مفصل را تسکین می‌دهد و موجب افزایش گردش خون در بدن می‌شود.

معرفی برخی از پرکاربردترین کالاهای پزشکی-07

بیشتربدانید: معرفی بهترین دستگاه‌های اکسیژن ساز ایرانی و خارجی در 2021 کدام‌اند؟

دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان و خانه برای بیماران حاد و مزمن تنفسی که نیاز به اکسیژن تراپی دارند، مانند بیماران کرونایی، استفاده می‌شود. این دستگاه،  هوای موجود در محیط را دریافت و آن را متراکم و به خلوص بالای 90 درصد می‌رساند. دستگاه اکسیژن ساز، بهترین جایگزین برای کپسول‌های اکسیژن است؛ چرا که مانند کپسول اکسیژن نیاز به پر کردن ندارد و تنها کافی است آن را به برق زده و اکسیژن خالص با فشار قابل تنظیم دریافت کنید. این وسیله در دو نوع ثابت و قابل حمل یا پرتابل، در بازار موجود است. دستگاه اکسیژن ساز در انواع برندهای معتبر با قیمت مناسب در «فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی توانی نو»، موجود و قابل خریداری است.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

whatsapp