نکاتی که در زمان خرید پالس اکسیمتر باید توجه کرد!

نکاتی که در زمان خرید پالس اکسیمتر باید توجه کرد!
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/04/14 0 نظر

دستگاه پالس اکسیمتر میزان اکسیژن در خون را نمایش میدهد، بنابراین در زمان خرید این دستگاه باید به نکاتی از جمله دقت اندازه گیری و ... توجه کرد؛ در این مقاله به توضیحات جامع پرداخته ایم با ما همراه باشید...

دستگاه پالس اکسیمتر یا اکسیژن سنج خون، دستگاهی است که اخیراً و با توجه به فراگیری بیماری‌های تنفسی استفاده از آن بسیار رایج گردیده است. این دستگاه ساده با روشی غیر تهاجمی، بدون هیچ‌گونه درد و آسیب و بدون هیچ گونه حساسیت پوستی قادر است در زمانی کوتاه میزان اکسیژن خون شما را اندازه گیری کرده و این پارامتر مهم سلامتی را در بدن شما به شما نمایش دهد. به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت موجود و اپیدمی کرونا، امروزه بیش از هر زمان دیگری به خرید دستگاه پالس اکسیمتر فکر می‌کنیم. از آنجایی که این دستگاه کاربردی نقش بسیار پر رنگی در سلامتی ما ایفا می‌کند، مجموعه تجهیزات پزشکی توانی نو، برندها و مدل‌های مختلفی از این دستگاه را در اختیار شما قرار داده است. در این مقاله قصد داریم نکاتی را که هنگام خرید این دستگاه باید رعایت کنید با شما در میان بگذاریم تا به شما در خریدی مطمئن کمک کرده باشیم.

 

پالس اکسیمتر چیست01

بیشتربدانید: نحوه استفاده از پالس اکسیمتر

 

دستگاه پالس اکسیمتر چیست؟

پالس اکسیمتر، دستگاهی است که با کمک تکنولوژی پیچیده و در عین حال یک عملکرد ساده، قادر است میزان غلظت اکسیژن اشباع خون را اندازه گیری کرده و به صورت درصد نمایش دهد. سادگی عملکرد این دستگاه در این است که برای استفاده از آن کافی است پروب آن را بر روی انگشت سبابه دست، انگشت پا، لاله گوش، نوک بینی و یا هر نقطه دیگری از بدن که سرخرگی در نزدیکی سطح پوست در جریان است قرار دهید و چند ثانیه منتظر بمانید تا اعداد بر روی صفحه نمایشگر نمایان شوند.

 

پالس اکسیمتر چگونه کار می‌کند؟

عملکرد دستگاه پالس اکسیمتر به این صورت است که پس از نصب و روشن کردن آن، بخش زیرین صفحه نمایشگر، پرتوهایی از نور قرمز و نور مادون قرمز را به صورت پالس‌های منظم، کوتاه و قطع شونده به سوی انگشت شما تابش می‌دهد. این تابش تقریباً 30 بار در هر ثانیه تکرار می‌شود و سنسورهای موجود در طرف دیگر پروب دستگاه این پالس‌ها را دریافت می‌کنند.

نکته اینجا است که نور قرمز توسط هموگولوبین‌های فاقد اکسیژن و نور مادون قرمز توسط هموگولوبین‌های حامل اکسیژن جذب می‌شوند و سنسور زیرین دستگاه قادر است با محاسبه لگاریتمی پایه میزان پرتوهای جذب شده نسبت به میزان پرتوهای ساتع شده از سوی مقابل، غلظت اکسیژن اشباع خون را تشخیص داده و آن را به صورت درصد نمایش دهد. در افراد عادی این درصد می‌تواند عددی بین 97 تا 99 درصد باشد که حالتی طبیعی است؛ اما عددی کمتر از 90% می‌تواند یک زنگ هشدار به شمار بیاید که نیاز به مراقبت و توجه بیشتر خواهد داشت.

همچنین سنسور زیرین این دستگاه علاوه بر جذب پرتوها و محاسبه میزان پرتو جذب شده، تعداد ضربان قلب شما را نیز در همان بازه زمانی که در حال اندازه گیری سطح اکسیژن خون هستید مورد بررسی قرار می‌دهد و علاوه بر درصد غلظت اکسیژن خون، تعداد ضربان قلب شما را به صورت پالس در دقیقه بر روی صفحه نمایش نشان خواهد داد. آنچه بر روی این صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود SPO2 یا همان درصد غلظت اکسیژن و PR یا سرعت تپش قلب در دقیقه است.

 

انواع دستگاه پالس اکسیمتر

 

دستگاه پالس اکسیمتر در دو نوع ثابت و قابل حمل تولید می‌شود. قیمت پالس اکسیمتر نوع ثابت از پرتابل آن بیشتر است.پالس اکسیمتر ثابت آن همان دستگاه پیشرفته‌ای است که گاهاً به دستگاه علائم حیاتی بیمار متصل می‌شود و توانایی آنالیز پیوسته غلظت اکسیژن و انتقال آن به دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی را دارد. نوع کوچک‌تر و خانگی این دستگاه نیز وجود دارد که در ابعادی به اندازه یک پروب انگشتی خلاصه می‌شود و بر روی خود دستگاه مانیتور کوچکی برای نمایش اطلاعات وجود خواهد داشت. این دستگاه خانگی در مطب‌ها، کلینیک‌ها، باشگاه‌های ورزشی، در اورژانس و حتی در خانه می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و از این رو دستگاهی کاربردی و پرمصرف به شمار می‌رود.

نوع خانگی این دستگاه به دو شکل دارای حافظه داخلی و بدون حافظه موجود است که در نوع حافظه دار آن امکان انتقال اطلاعات به وسیله کابل به کامپیوتر نیز فراهم گردیده است. در چنین دستگاهی امکان ثبت و ضبط مداوم میزان غلظت اکسیژن خون بیمار در خانه برای مدتی مشخص و همچنین نوسانات ضربان قلب وی در همان بازه زمانی قابل ثبت و آنالیز توسط کامپیوتر خواهد بود.

 

انواع دستگاه پالس اکسیمتر-02

بیشتربدانید: عواملی که باعث کاهش اکسیژن خون میشوند و راه کنترل و درمان

 

از دستگاه پالس اکسیمتر در چه مواردی استفاده می‌شود؟

دستگاه اکسیژن سنج، دستگاهی پرکاربرد است که مصارف مختلفی دارد. هر چند که تمامی این موارد در راستای سلامتی و سنجش ضربان قلب و سطح اکسیژن خون هستند. افراد دچار بیماری‌های قلبی و عروقی، افراد نیازمند به عمل جراحی، افراد ورزشکار در سطح حرفه‌ای، افراد دارای بیماری آنمی یا کمبود هموگولوبین، افراد دچار عفونت ریه، آسم، سرطان ریه، برونشیت و دیگر بیماری‌های ریوی و تنفسی، همه و همه از دستگاه پالس اکسیمتر استفاده‌های زیر را خواهند داشت:

 

  • مراقبت از بیمار قلبی در بیمارستان‌ها
  • تست ورزش بیماران قلبی پس از عمل قلب و آنژیو
  • استفاده در حین جراحی در اتاق عمل
  • در دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی بخش مراقبت‌های ویژه
  • آنالیز فعالیت بدنی ورزشکاران حرفه‌ای
  • مراقبت از بیماری‌هایی که اکسیژن خون را پایین می‌آورند.
  • افراد دارای آپنه خواب (اختلال تنفس در خواب)

 

موارد استفاده از پالس اکسیمتر-03

بیشتربدانید: معرفی دقیق‌ترین پالس اکسیمترها (سنجشگرهای اکسیژن خون) سال 99

 

هنگام خرید پالس اکسیمتر چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم؟

برای خرید دستگاه پالس اکسیمتر باید مواردی را در نظر داشته باشید که ممکن است در انتخاب مدل و برند دستگاه به شما کمک کنند. در اینجا به چند نکته بسیار مهم هنگام خرید این دستگاه اشاره می‌کنیم:

نوع دستگاه

همانطور که پیش‌تر توضیح داده شد، انواع دستگاه اکسیژن سنح با کاربردهای متفاوت وجود دارد که شما باید با توجه به هدف و نوع استفاده خود، از ساده‌ترین تا پیشرفته‌ترین یکی را انتخاب کنید. هر چه بیماری شما نیاز به مراقبت بیشتری داشته باشد، خرید دستگاه پیشرفته‌تر اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

دقت اندازه گیری

یکی از پارامترهای مهم هنگام خرید، دقت اندازه گیری دستگاه است. بر روی کاتالوگ هر مدل از دستگاه، میزان خطایی که ممکن است بین بازه 70 تا 99 درصد در دستگاه وجود داشته باشد، نوشته شده است. اگر این میزان در حدود 1 الی 2 درصد بود، می‌توان آن دستگاه را قابل قبول دانست.

امکانات اولیه دستگاه

امکانات اولیه دستگاه تنها شامل سنجش غلظت اکسیژن و ضربان قلب نیست. ممکن است برخی دستگاه‌های پیشرفته‌تر امکاناتی نظیر سنجش شدت ضربان قلب، نظم تپش قلب و حتی مصرف کالری را نیز نمایش دهد که این موارد می‌تواند برای برخی افراد مانند ورزشکاران مهم باشد.

صفحه نمایش دستگاه

صفحه نمایش برخی از دستگاه‌ها، رنگی و دارای نور است و برخی دیگر ممکن است فاقد این ویژگی باشند. برای کسانی که می‌خواهند در شب نیز وضعیت سطح اکسیژن بیمار خود را بررسی کنند، نوع نمایشگر اهمیت پیدا خواهد کرد.

نوع فناوری به کار رفته

هر چه فناوری به کار رفته در دستگاه جدیدتر و به‌روزتر باشد، ضریب خطای دستگاه کمتر خواهد شد. دستگاه پالس اکسیمتر ممکن است بخاطر مواردی مانند لاک ناخن، بلندی ناخن، قرار گرفتن دستگاه در مقابل نور خورشید و... دقت و کارایی خود را از دست بدهد؛ اما در دستگاه‌های پیشرفته‌تر احتمال بروز این خطاها کمتر است.

قابلیت خاموش شدن خودکار

این قابلیت در برخی دستگاه‌ها وجود دارد و این امکان را فراهم می‌کند که بعد از طی شدن زمان مورد نظر شما (تنظیم شده روی دستگاه) ، دستگاه به صورت خودکار خاموش شده و در مصرف باتری صرفه‌جویی کند.

قابلیت ذخیره سازی و انتقال اطلاعات

گاهی از دستگاه پالس اکسیمتر نه برای سنجش لحظه‌ای که برای مراقبت مداوم از غلظت اکسیژن خون استفاده می‌شود. اینکه دستگاهی بتواند تمام اطلاعات دریافتی برای مدتی طولانی (مثلاً چند ساعت یا چند روز) را به طور مداوم ذخیره کند و سپس قابلیت انتقال اطلاعات به کامپیوتر از طریق کابل USB را داشته باشد؛ این ویژگی مراقبت بیماران در خانه و انتقال اطلاعات بدنی آنان به پزشک را آسان خواهد کرد. همچنین ورزشکاران نیز از این قابلیت برای ثبت تغییرات سطح غلظت اکسیژن و ضربان قلب خود در کل فرایند تمرین استفاده خواهند کرد.

سیستم هشدار دستگاه

برخی از مدل‌ها، قابلیت اعلان هشدار در صورت کم شدن غلظت اکسیژن خون را دارند که قابلیتی بسیار مفید محسوب می‌شود. به‌خصوص این سیستم برای ورزشکاران و همچنین کسانی که در خواب دچار اختلال تنفسی می‌شوند، بسیار مهم خواهد بود.

برند و مدل معتبر

خرید از برندهای معتبری مانند کریتیو، جامپر، ولکس و یانکر خیال شما را از عملکرد صحیح دستگاه مطمئن می‌سازد. از آنجایی که این دستگاه قرار است سلامتی شما را تضمین کند، عملکرد صحیح آن و خرید از برندهای معتبر آن هم به صورت اصل و اورجینال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. در فروشگاه توانی نو، تمامی ‌برندها با ضمانت اصالت کالا و گارانتی پس از فروش، به مشتریان گرامی عرضه می‌شود.

 

نکات مهم در زمان خرید پالس اکسیمتر-04

بیشتربدانید: پالس اکسی‌ متر چیست؟

 

جمع بندی و نتیجه گیری

ما در مجموعه توانی نو، بهترین و معتبرترین برندهای انواع دستگاه پالس اکسیمتر را برای شما گرد هم آورده‌ایم و با ارائه اطلاعات کافی درباره هر یک از دستگاه‌ها، امکان مقایسه، بررسی و خریدی هوشمندانه را برای شما فراهم کرده‌ایم. از آنجایی که این دستگاه ضامن سلامتی بسیاری افراد است و داشتن آن در بسیاری از خانه‌ها اهمیت دارد، ما در فروشگاه توانی نو، انواع دستگاه اکسیژن سنج خانگی و حرفه‌ای را در بازه‌های قیمتی مختلف برای شما کنار هم گذاشته‌ایم تا هر کس بر حسب توان و نیاز خود، بتواند بهترین گزینه موجود را برای حفظ سلامتی خود و عزیزانش انتخاب نماید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp