بنر هدر دسکتاپ
مرتب سازی :

انواع سوند و کتتر از تجهیزاتی هستند که در علم پزشکی کاربردهای فراوانی دارند. سوندها با برندها و کیفیت‌هایی متفاوت عرضه می‌شوند و هر کدام برای کاربردی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از سوندها برای مواقعی است که بیماران توانایی تخلیه ادرار خود به صورت عادی را نداشته و به همین دلیل نیز در هنگام انواع جراحی‌ها و بیهوشی‌ها حتماً از سوندها استفاده می‌شود. کتتر ساکشن نیز وسیله‌ای بوده که شباهت بسیار زیادی به سوند داشته ولی با کاربردهایی متفاوت‌تر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. کتتر ساکشن با تفاوت‌های ظاهری که با سوندها دارد، در انواع برندها و جنس‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل برآنیم تا در این نوشتار انواع سوند نلاتون و همچنین کتتر ساکشن را مورد بررسی قرار داده و ویژگی‌های هر کدام را بررسی کنیم؛ پس در ادامه با ما باشید.

 

 

سوند نلاتون چیست؟

سوندهای نلاتون از انواع یکبار مصرف و موقتی بوده که از جنس پلی اورتان و یا لاتکس هستند. در مواقعی که فقط یکبار نیاز به مکش ادرار از داخل مثانه است از این نوع سوندها استفاده می‌شود. می‌توان گفت انواع سوند نلاتون از پرکاربردترین سوندها هستند. بلافاصله بعد از این که ادرار از داخل مثانه کشیده شد، سوند باید از مجاری ادراری خارج شود. لازم به ذکر است که جنس این سوندها بسیار نرم و انعطاف پذیر بوده و به همین دلیل به راحتی می‌توان آن‌ها را در مجاری ادراری قرار دارد و این موجب می‌شود که بیمار درد زیادی را احساس نکرده و عمل مکش ادرار نیز بدون درد برای وی انجام می‌گیرد.

سایزبندی سوندهای نلاتون

تمامی سوندها از هر برند و با هر کیفیتی که باشند، دارای سایزبندی‌های متفاوتی بوده که برای هر بیمار با توجه به نوع بیماری و خصوصیات فیزیکی او، سایز مخصوصی طبق نظر پزشک متخصص، تجویز می‌شود. نکته قابل اهمیت این است که ما در توانی نو انواع سوندها به خصوص سوند نلاتون را در سایزهای مختلف برای مشتریان گرامی ارائه خواهیم داد.

تمامی سایزها در کودکان، زنان و مردان بالغ، با رنگ‌هایی خاص از یکدیگر متمایز می‌شوند. برای مثال در اطفال سوند نلاتون از 2 میلی متر تا 3/3 میلی متر وجود داشته که این سوندها به ترتیب در رنگ‌های سبز تا مشکی به فروش می‌رسند. علاوه بر سن افراد، نوع بیماری آن‌ها نیز در انتخاب سوند مؤثر خواهد بود. برای مثال افرادی که دارای مجاری ادراری آسیب دیده و یا زخمی هستند، حتماً باید از سوندهایی عریض‌تر استفاده کرده تا کم‌ترین صدمه به مجاری آن‌ها وارد شود. در هر صورت باید حتماً طبق نظر پزشک متخصص، سوند مناسب حال بیمار خریداری شود.

 

 

سوندهای نلاتون چه ویژگی‌هایی دارند؟

  1. نوک مخروط شکل در سوندهای نلاتون به گونه‌ای طراحی شده است که عمل قرارگیری سوند در مثانه به راحتی انجام می‌گیرد.
  2. این سوندها یکبار مصرف بوده و بعد از مصرف باید از مجاری مثانه حتماً خارج شوند.
  3. سوندهای نلاتون منحنی و به اصطلاح U شکل هستند.
  4. جنس این سوندها بسیار نرم اما در هنگام مصرف حتماً باید روان کننده‌هایی مانند لوبریکانت استفاده شود.

عفونت ناشی از سوند نلاتون

یکی از مواردی که در واقع از عوارض جانبی استفاده از سوندها به حساب می‌آید، عفونت مجاری ادراری ‌است. دقت کنید که این سوندها در بسته بندی خود کاملاً به صورت استریل شده وجود داشته و بعد از باز کردن پلمپ آن باید بلافاصله مورد استفاده قرار بگیرد و اگر هر گونه آلودگی برای آن ایجاد شود، حتماً از استفاده مجدد آن اجتناب شود. در جایگذاری سوند نیز باید کاملاً بهداشت رعایت شود و پرستار مخصوص باید دستکش استریل شده در دست داشته باشد.

جنس لاتکس سوند نیز می‌تواند برای برخی از افراد که دارای حساسیت‌های ویژه تری هستند، عفونت ایجاد کند. بنابراین حتماً لازم است که از قبل از تهیه این سوندها با پزشک متخصص و یا کارشناس مربوطه مشورت به عمل آورید. در توانی نو ما انواع برندها را با بالاترین کیفیت و البته بهترین قیمت‌ها در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می‌دهیم و شما می‌توانید قبل از خرید خود با کارشناسان متخصص ما مشورت کنید.

 

 

کتتر ساکشن چیست؟

و حال نوبت آن رسیده است که در رابطه با کتتر ساکشن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. این کتترها از نظر کاربرد شباهت فراوانی به سوندها داشته و برای مکش خون و ترشحات اضافی در دهان و یا دیگر مجاری‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود.

موارد استفاده از کتتر ساکشن

  • استفاده در دندان پزشکی برای مکش مخاط دهان در حین انجام عملیات توسط پزشک
  • استفاده برای مکش از نای، در بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند
  • استفاده‌های اورژانسی برای باز کردن انسداد ایجاد شده در نای بیمار

طریقه استفاده از کتتر ساکشن

حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که چطور از انواع این ساکشن‌ها می‌توان استفاده کرد. کتتر ساکشن که لوله‌ای منعطف و شفاف ‌است، به دستگاه ساکشن توسط یک کانکتور متصل می‌شود. از نظر ظاهری شباهت‌های بسیاری بین کتتر ساکشن و سوند نلاتون وجود دارد و همین امر باعث شده است که بسیاری براین باور باشند که می‌توان از این دو ابزار به جای هم استفاده کرد. باید همین جا اعلام کنیم که به هیچ عنوان نباید سوند نلاتون و کتتر ساکشن به جای یکدیگر استفاده شوند. تفاوت کوچکی که بین این دو ابزار وجود دارد بلندتر بودن کتتر ساکشن نسب به سوند نلاتون ‌است. در ادامه به تفاوت‌های بیشتری که بین این دو ابزار وجود دارد اشاره خواهیم کرد.

 

 

چه تفاوت‌هایی بین کتتر ساکشن و سوند نلاتون وجود دارد؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم با وجود شباهت‌های زیادی که بین این دو وسیله وجود دارد، تفاوت‌هایی عمده نیز برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود که در نتیجه به هیچ عنوان نباید آن‌ها را به جای هم استفاده کرد. پیش‌تر بیان کردیم که کتتر ساکشن کمی بلندتر از سوند ‌است. در محل انتهای سوند بسته بوده اما برای کتتر در این انتها حفره‌ای وجود دارد که از همان محل به دستگاه ساکشن متصل می‌شود. یکی دیگر از عمده‌ترین تفاوت‌ها نیز در کاربرد این دو وسیله بوده که از کتتر همان طور که پیش‌تر نیز بیان کردیم برای مکش در نای و یا عملیات مربوط به دندان پزشکی استفاده می‌شود اما از سوند نلاتون برای تخلیه ادرار از مجاری ادراری در وضعیت‌های مربوط به عمل‌های جراحی و یا بیهوشی‌ها استفاده خواهد شد.

مواردی که در استفاده از کتتر ساکشن باید آن‌ها را رعایت کنید

همان طور که در بالا در رابطه با سوند نلاتون به مواردی اشاره کردیم که حتماً باید در نظر گرفته شوند، برای استفاده از کتتر ساکشن نیز باید فاکتورهایی را مد نظر داشته باشید. مهم‌ترین موضوع این که جنس این وسیله و کیفیت تولید آن از اهمیت بالایی برخوردار بوده که حتماً باید آن را در نظر بگیرید. به شما توصیه می‌کنیم که قبل از انجام هر گونه خرید با پزشک متخصص و یا مشاورین خبره در این زمینه مشورت‌های لازم را به عمل آورید.

نکته دوم در رابطه با بهداشت این محصول ‌است. به بسته بندی محصول دقت کافی کرده تا از کیفیت آن و عدم مخدوش بودن اطمینان کافی کسب کنید. در صورت مشاهده هر گونه ایراد ظاهری، هرگز از ساکشن استفاده نکرده و انواع سالم آن را تهیه کنید. و در انتها لازم است به اهمیت بالای این نکته اشاره کنیم که کتترهای ساکشن یکبار مصرف بوده و همانند سوند نلاتون، بعد از استفاده باید آن را دور بیندازید.  

قیمت کتتر ساکشن و سوند نلاتون

همان طور که پیش‌تر نیز بیان کردیم، این دو وسیله در برندها و کیفیت‌های مختلف و البته جنس‌های متفاوت وارد بازار می‌شوند که بسته به این فاکتورها، قیمت‌های متفاوتی نیز برای آن‌ها ارائه می‌شود. به شما توصیه اکید می‌کنیم که کیفیت کار را مبنای انتخاب خود قرار داده و تجهیزاتی با کیفیت را خریداری کنید. در توانی نو ما این ضمانت را به شما می‌دهیم که تمامی اقلام پیشنهادی دارای کیفیت بالا و از بهترین و به‌روزترین برندهای دنیا بوده و در عین حال مناسب‌ترین قیمت‌ها برای آن ارائه می‌شود. جلب رضایت مشتری یکی از اصلی‌ترین اهداف ما در توانی نو خواهد بود.

مهم‌تر آن که برای خرید می‌توانید از مشاوره کارشناسان خبره ما بهره برده و متناسب با کاربردی که از تجهیزات مورد نیاز خود انتظار دارید، وسیله مورد نظر خود را خریداری بفرمایید. البته ناگفته نماند که نظر و مشاوره پزشک متخصص شما نیز در این زمینه به شدت حائز اهمیت ‌است.

 

 

جمع بندی و نتیجه گیری

آن چه در این نوشتار بدان پرداختیم بررسی ویژگی‌های دو وسیله سوند نلاتون و همچنین کتتر ساکشن بود. ویژگی‌ها و شرایط هر کدام از این تجهیزات را بررسی کرده و به تفاوت‌هایی که در عین شبیه بودن به هم دارند نیز اشاره کردیم. کاربرد هر کدام از این ابزارها را نام برده و عدم استفاده از این دو به جای هم را نیز به شما یادآوری کردیم. همان طور که بارها اشاره کردیم خریدن محصولی با کیفیت می‌تواند ضمانت حفظ سلامت شما باشد.

مشاهده بیشتر

جستجوی محصولات

وضعیت موجودی محصولات

از تا
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp