بنر هدر دسکتاپ
مرتب سازی :

اگر تا به حال برای انجام سونوگرافی به مراکز پزشک مراجعه کرده باشید، متوجه شد‌ه‌اید که پزشک مربوطه پیش از تصویر برداری مایعی را روی ناحیه مورد نظر اعمال‌ می‌کند و بعد سونوگرافی را انجام‌ می‌دهد. ژل سونوگرافی همان مایعی است که احتمالا تجربه استفاده از آن را داشته‌اید. مراکز پزشکی موظف هستند تا این ماده را برای استفاده بیماران تهیه کنند. اما واقعا هدف از استفاده ژل پیش از عکس‌برداری چیست؟ چرا وجود آن الزامی است؟ اگر یکبار این کار را انجام داده باشید، این سوالات ممکن است به ذهن شما خطور کرده باشد. در این عنوان بیشتر در مورد ژل سونوگرافی و کاربرد آن صحبت‌ می‌کنیم.

 

 

فناوری التراسوند چیست؟

پیش از آن که در مورد کاربرد و دلیل استفاده از ژل سونوگرافی صحبت کنیم، بهتر است با فناوری اولتراسوند و نحوه کارکرد آن آشنا شویم. از فناوری اولتراسوند برای ایجاد انواع مختلف تصاویر استفاده‌‌ می‌شود. شاید متداول‌ترین نوع تصویر اولتراسوند، تصویر B-mode یا مقطع دوبعدی از بافت مورد تصویربرداری باشد. ایجاد تصویر از موج صوتی به سه مرحله نیاز دارد، تولید موج صوتی، دریافت پژواک و تشکیل تصویر. هنگام تولید موج صوتی، مهم است که مبدل بتواند امواج صوتی را به طور موثر به بدن منتقل کند تا تصویری دقیق تولید کند. مبدل یا پروب دستی، اغلب دارای یک پوشش لاستیکی نرم، انعطاف پذیر است که برای هدایت ابزار در سراسر ناحیه مورد نظر استفاده‌‌ می‌شود، سپس پوست با یک ژل آبی پوشانده‌‌ می‌شود تا به طور موثر محدوده فرکانس‌های اولتراسوند مورد استفاده را منتقل کند.

 

ژل سونوگرافی یک ماده غلیظ است که از آب و پروپیلن گلیکول تشکیل شده است و به عنوان یک ترکیب مصنوعی که اغلب در مواد غذایی و محصولات آرایشی یا بهداشتی یافت‌‌ می‌شود، مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. این ماده معمولا دارای قوام و چسبنده است و همین مسئله باعث‌ می‌شود تا بدون چکه کردن یا ریختن روی پوست پخش شود. ماندگاری ژل معمولا 5 سال است. با این حال، برای این که بتوان از بروز انواع عفونت پیشگیری کرد، پیشنهاد‌‌ می‌شود که ظرف 28 روز پس از باز شدن درب بطری آن استفاده شود. در بخش‌های سونوگرافی در بیمارستان‌ها به عنوان اولین گام، روی هر بطری به محض باز شدن، تاریخ انقضا نوشته‌ می‌شود.

 

 

کاربرد ژل سونوگرافی

سوال اصلی این است که کاربرد دقیق این محصول چیست و چرا از آن استفاده‌ می‌شود؟ در پاسخ باید عنوان کنیم که دستگاه‌های سونوگرافی به وسیله امواج فراصوت کار‌ می‌کنند. امواج صوتی معمولا به خوبی در هوا قادر به حرکت نیستند. شاید تصور کنید زمانی که پراب روی پوست شما قرار‌ می‌گیرد، هوایی در این بین وجود ندارد. اما باید دانست که مو‌های ریز و پوست خشک تعداد زیادی از ملکول‌های هوا را در خود جای‌ می‌‌دهند. در این هنگام ژل سونوگرافی به عنوان یک اتصال دهنده عمل‌‌ می‌کند، هوا را از بین‌‌ می‌برد و یک پیوند مستقیم بین پراب دستگاه و پوست ایجاد‌‌ می‌کند. همچنین اصطکاک را کاهش یا حذف‌‌ می‌کند. این ماده رسانا به امواج صوتی اجازه‌‌ می‌دهد تا مستقیماً به بافت‌های زیر پوست نفوذ کنند و در نهایت به ما امکان‌‌ می‌دهد تا تصاویر واضحی از اندام مورد نظر به دست آوریم.

مزایای ژل سونوگرافی

همانطور که در قسمت قبل عنوان کردیم، سونوگرافی بدون استفاده از ژل تقریبا غیرممکن است و همین مسئله بیانگر اهمیت استفاده از آن را‌ می‌رساند. ژل اولتراسوند بهترین وسیله برای دستیابی به بهترین تصویربرداری است. این محصول امواج اولتراسوند را بین پوست بیمار و مبدل انتقال‌‌ می‌دهد و عدم تطابق امپدانس آکوستیک را کاهش‌‌ می‌دهد. ژل به عنوان یک محیط رسانا با ایجاد پیوند بین پروب یا مبدل و پوست بیمار استفاده‌‌ می‌شود. یکی دیگر از مواردی که‌‌ می‌تواند مانع از کاهش تصاویر واضح شود، الکتریسیته ساکن است. ژل سونوگرافی الکتریسیته را از بین‌‌ می‌برد، به طوری که این روش‌‌ می‌تواند به طور موثر و بدون هیچ خطری برای برطرف کردن این مشکل انجام شود.

 

 

عوارض استفاده از ژل سونوگرافی

استفاده از این محصولات به طور معمول بیخطر است. اما در برخی شرایط خاص فرد ممکن است عوارضی را تجربه کند. با این حال مراکز عکس برداری ملزم به استفاده از این محصولات هستند. در زیر برخی از عوارض جانبی این محصولات را با هم مرور‌ می‌کنیم.

  1. درماتیت تماسی: بر اساس یک مطالعه، درماتیت تماسی در جمعیت کمی از بیمارانی که در معرض ژل اولتراسوند یا ژل سونوگرافی قرار داشتند، رخ داده است.
  2. عوارض جانبی پوستی: برخی از ژل‌های سونوگرافی‌‌ می‌توانند بقایای چرب یا چسبنده را از خود باقی بگذارند یا باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شوند.
  3. آلودگی باکتریایی: آلودگی باکتریایی در این محصولات غیر معمول است. با این حال، این نوع از ژل به طور کلی مرطوب است که برای رشد باکتری‌‌ها اید‌هال است، بنابراین FDA محدودیت‌‌هایی را برای استفاده از بطری‌‌های چند منظوره در مکان‌‌هایی که آلودگی زیاد است، اعمال کرده است.

گرم کننده برای ژل سونوگرافی

گرم کننده‌های تخصصی برای گرم نگه داشتن ژل و بطری‌های ژل در دسترس هستند. این‌ها به طور خاص برای راحتی بیمار طراحی شده اند زیرا مالیدن ژل سرد روی سطح پوست تجربه بسیار ناخوشایندی است. برای بیمار مهم است که در طول عمل آرام بماند، بنابراین قبل از شروع سونوگرافی، داشتن ژل گرم ضروری است. این گرم کننده‌ها بسیار کاربرپسند هستند و در پیکربندی‌های چند بطری، تک بطری و سایر تنظیمات موجود هستند. آن‌ها چندین کاربرد دارند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تنها با استفاده از مواد با کیفیت بالا دوام داشته باشند.

 

 

ژل سونوگرافی از چه چیز ساخته شده است؟

همانطور که در قسمت‌های پیشین اشاره کردیم، ژل سونوگرافی از ترکیب پروپیلن گلیکول و آب تشکیل شده است. پروپیلن گلیکول یک محصول مصنوعی است که معمولا در محصولات بهداشتی، آرایشی و بهداشتی و غذایی یافت‌‌ می‌شود. این محصول کاملا چسبناک و غلیظ است. بسیار مهم است که ژل بافت چسبناکی داشته باشد تا روی پوست شما بماند و هنگام انجام سونوگرافی چکه نکند. این نوع بافت باعث‌ می‌شود تا ایجاد حباب‌های هوا بر روی بدن به حداقل برسد.

با این که پایه همه ژل‌ها شبیه هم هستند، ژل‌های سونوگرافی برند‌های مختلف، در فرمولاسیون‌ها و اندازه‌های مختلف موجود هستند. فرمول برخی از آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که ضد حساسیت، باکتریواستاتیک، غیر حساس و غیر تحریک کننده هستند. ژل سونوگرافی اولتراسونیک یکی از گزینه‌های موجود در بازار است که کاربرد بسیار مناسبی ارائه‌ می‌دهد. ژل هپسان و پلی ژل نیز از دیگر نمونه‌هایی هستند که در بازار ایران به وفور یافت‌ می‌شوند. شما‌ می‌توانید این محصولات را از طریق فروشگاه آنلاین توانی نو تهیه کنید.

 

کاربرد ژل سونوگرافی در لیزر درمانی

زمانی که برای انجام لیزر، به عنوان مثال لیزر مو‌های زائد به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنید، پیش از انجام کار ژل مخصوصی بر روی نواحی مورد نظر اعمال می‌شود. البته دستگاه‌هایی که به صورت تماسی کارمی‌کنند، مانند دستگاه‌های تیتانیوم، نیاز به استفاده از این نوع ژل دارند. این ژل نیز در واقع همان ژل سونوگرافی است که امکان لیزر بهتر مو‌های زائد را فراهم می‌کند. کلینیک‌هایی که در این زمینه مشغول فعالیت هستند، نیاز مبرمی به استفاده از این محصولات دارند.

 

 

نحوه استفاده از ژل سونوگرافی

در قسمت‌های قبل عنوان کردیم که ژل‌های اولتراسوند محیط‌های رسانایی هستند که در بسیاری از انواع مختلف درمان‌ها و روش‌ها در صورت نیاز به تشخیص مورد استفاده قرار‌‌ می‌گیرند. بدون این ژل، سونوگرافی نمی‌تواند نتیجه مطلوب را ایجاد کند. ژل به عنوان یک محیط رسانا با ایجاد پیوند بین پروب یا مبدل و پوست بیمار استفاده‌‌ می‌شود. امواج صوتی در سونوگرافی به سختی در هوا حرکت‌‌ می‌کنند، بنابراین از ژل به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای اطمینان از وجود فضای هوایی بین پوست و پروب استفاده‌‌ می‌شود. این اجازه‌‌ می‌دهد تا یک تصویر واضح تولید شود. در نهایت، هرچه ژل بیشتری در طول عمل استفاده شود، تصاویر بهتر ظاهر‌‌ می‌شوند.

قبل از انجام سونوگرافی، اپراتور مقادیر زیادی از ژل سونوگرافی را روی ناحیه مورد نظر اعمال‌ می‌کند و با تنظیم دستگاه، نسبت به حرکت پراب بر روی قسمت مورد نظر اقدام‌ می‌کند تا تصاویر مورد نظر حاصل شوند. اگر چه برای به دست آوردن نتایج مطلوب به ژل زیادی نیاز است، استفاده از آن باعث کثیفی می‌شود. اپراتور پس از پایان سونوگرافی پوست شما را پاک‌‌ می‌کند تا مطمئن شود که قبل از پوشیدن مجدد لباس، تمام ژل پاک شده است. بعد از آن‌ می‌توانید با دوش گرفتن، باقیمانده ژل را از روی بدن پاک کنید.

 

 

تفاوت ژل و لوسیون سونوگرافی

مشابه اهمیت ژل سونوگرافی در تصویربرداری تشخیصی، استفاده از لوسیون برای درمان‌های اولتراسوند درمانی نیز به همان اندازه مهم است. با این تفاوت که لوسیون به راحتی توسط پوست جذب‌‌ می‌شود در حالی که ژل اولتراسوند محلول در آب است و پس از معاینه یا عمل برداشته‌‌ می‌شود. لوسیون سونوگرافی از نظر آکوستیک برای طیف وسیعی از مبدل‌های فرکانس مناسب است و ضد حساسیت و باکتریواستاتیک است. با این حال از نظر قیمت گرانتر از انواع ژل‌ها است.

ژل سونوگرافی یک محصول حیاتی است که بدون وجود آن انجام سونوگرافی ممکن نیست. ما در مجموعه توانی نو انواع مختلفی از این ژل‌ها را با قیمت مناسب در اختیار کلینیک‌ها و مراکز سونوگرافی قرار‌ می‌دهیم تا بتوانند با استفاده از آن، به بهترین شکل خدمت رسان بیماران و مراجعان عزیز باشند.

مشاهده بیشتر
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp