این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

مرتب سازی :

تب سنج دیجیتال،دماسنج یا ترمومتر

تب سنج وسیله‌ای برای اندازه‌گیری تب یا همان دمای غیرعادی بدن است. تب به خودی خود یک بیماری محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند نشانگر انواع بیماری­های عفونی یا غیرعفونی در بدن باشد. به همین دلیل سنجش میزان تب یکی از مهم­ترین کارها برای تشخیص انواع بیماری است و این باعث شده تب سنج یک وسیله پرکاربرد پزشکی باشد.خرید تب سنج دیجیتال یا ترموتر برای منزل بسیار مفید می باشد،امروزه با توجه به اپیدمی بیماری کرونا استفاده از تب سنج به جز مراکز درمانی در مکان های عمومی و منازل بسیار افزایش یافته است.استفاده از تب سنج مادون قرمز که به صورت غیر تماسی سنجش دمای بدن را انجام میده بسیار کارامد بوده و امکان انتقال ویروس را به کم ترین میزان می رساند.اما به طور کلی  امروزه مانند سابق، دماسنج‌های جیوه‌ای مورد استفاده قرار نمیگیرد و از دما سنج های دیجیتال بهره میبرند، این دماسنج‌ها برای ثبت دمای بدن از سنسورهای حرارتی الکترونیکی و یا مادون قرمز استفاده می‌کنند. آنها را می‌توان در مقعد (مقعدی)، دهان (دهانی) یا زیربغل (زیربغلی) استفاده کرد.

تب سنج،دماسنج و ترمومتر:قیمت و خرید انواع تب سنج دیجیتال،ترمومتر و دماسنج

خرید تب سنج دیجیتال برای منازل و مراکز درمانی مانند بیمارستان هاو... با قیمت ارزان و کیفیت و دقت بالا در مارک ها و مدل های متنوع در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو قابل خریداری هستند.برای آشنایی بیشتر با ترمومتر های دیجیتال  تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

انواع تب سنج

همانطور که از نام آن هم پیداست، تب سنج وسیله‌ای است که دمای بدن را اندازه‌گیری می­کند. بسته به نوع تب سنج، این وسیله می­تواند در قسمت­های مختلف بدن یا بدون تماس با سطح بدن، میزان تب را اندازه بگیرد. تب معمولا زمانی در بدن بالا می­رود که گلبول­های سفید خون مورد حمله قرار می­گیرند و باعث آزاد شدن مواد دفاعی می­شوند. وقتی این مواد به مغز می­رسد به هیپوتالاموس که مسئول تنظیم دمای بدن است، دستور داده می­شود تا دمای بدن را بالا ببرد. اندازه­گیری این دما اهمیت ویژه­ای در پزشکی دارد.

تب سنج انواع مختلف دارد که عبارتند از:

1. تب سنج جیوه ای

این نوع تب سنج از یک ستون مدرج شیشه‌ای ساخته شده است. در داخل این ستون، فلز جیوه قرار دارد. این فلز بسته به دمای محیط تغییر حجم می‌دهد و به این وسیله میزان دمای بدن مشخص می‌شود. 

برای استفاده از این تب سنج باید آن را ضدعفونی کنید و رو به پایین قرار دهید. تب سنج جیوه‌ای باید در زیر بغل یا زیر زبان بیمار قرار داده شود. مدت قرار گرفتن آن در این قسمت‌ها سه دقیقه است. پس از آن تب سنج را بیرون می آورید و عدد روی آن را می خوانید. این نوع از قدیمی‌ترین نوع تب سنج‌ها است و جزء نوع آنالوگ محسوب می­شود.

2.تب سنج نواری

تب سنج یا نواری پیشانی (یا پلاستیکی) نیاز به باتری ندارد. با قرار دادن این تب سنج روی پیشانی تنها در عرض 60 ثانیه دمای بدن را به شما نشان می­دهد. تغییر خطوط و رنگ این تب سنج­ها بیانگر درجه حرارت بدن است. توجه داشته باشید که گرچه تب سنج نواری کاربرد بسیار آسانی دارد، دقت آن نمی‌تواند به اندازه سایر تب سنج­ها باشد.

از دماسنج­های نواری معمولا برای اندازه‌گیری تب بدن کودکان استفاده می­شود.   

3. تب سنج غیرلمسی

 این نوع تب سنج به صورت غیرتماسی با بدن کار می­کند و این یکی از دلایل محبوبیت آن است. تب سنج­های غیرلمسی برای تمامی سنین قابل استفاده هستند و برای سنجش تب در مکان‌های پررفت و آمد بسیار مناسب می‌باشند‌.

این تب سنج‌ها از طریق لیزر کار می­کنند؛ به این صورت که آن را با فاصله از سطح پیشانی در دست خود نگه می­دارید و در عرض یک تا چند ثانیه درجه حرارت بدن را به شما نشان می­دهد. برای تشخیص بیماری کرونا یا کووید 19 هم از این نوع تب سنج­ استفاده می­شود.

4. تب سنج دیجیتال

تب سنج‌های دیجیتال، دقیق‌ترین نوع تب سنج­ها هستند. این تب سنج­ها برای ثبت دمای بدن از سنسورهای حرارتی الکترونیکی استفاده می‌کنند. تب سنج­های دیجیتال را می‌توان در قسمت‌های مختلف بدن از جمله زیر زبان یا زیربغل قرار داد و برای کودکی که در سال اول تولد خود قرار دارد، جزء بهترین نوع تب سنج­ها هستند، چرا که به راحتی قابل استفاده بوده و میزان دقت بالایی دارند. خواندن اعداد روی آن‌ها هم ساده است و معمولا 58 ثانیه الی 2 دقیقه طول می کشد تا آن را نشان دهند.

برخی پزشکان توصیه می­کنند که برای اندازه‌گیری دمای بدن نوزاد با تب سنج­های دیجیتال، آن را در قسمت زیربغل قرار دهید. اندازه‌گیری حرارت بدن کودک از این قسمت بسیار آسان، راحت و ایمن است.

 برای استفاده از تب سنج در زیربغل باید لباس‌های کودک را در بیاورید و اطمینان حاصل کنید که زیربغل خشک است. سپس لامپ تب سنج را در قسمتی که گودترین بخش زیر بغل است قرار دهید. لامپ باید با کل پوست کودک تماس داشته باشد. پس بهتر است بازوی کودک را محکم در امتداد بدن او قرار دهید یا آن را خم کنید تا روی سینه قرار بگیرد.  

5. تب سنج گوشی

تب سنج درون گوشی، دمای پرده صماخ را اندازه‌گیری می‌کند. این تب سنج تیمپانیک هم نامیده می‌شود و از اشعه مادون قرمز برای اندازه‌گیری تب بدن استفاده می­کند. دقت آن مانند دماسنج­های مقعدی است. این دماسنج‌ها در کمتر از 2 دقیقه حرارت بدن را اندازه‌گیری می­کنند و در پایان بوق می‌زنند. می‌توان آن را برای کودکان بالای سه ماه مورد استفاده قرار داد.

مشاهده بیشتر
% حراج 23 تب سنج دیجیتال غیر تماسیbblove AET-R1B1

تب سنج دیجیتال غیر تماسیbblove AET-R1B1

  • 1,100,000تومان
  • 850,000 تومان