بنر هدر دسکتاپ

اجاره ونتیلاتور برای بیمار در منزل و بیمارستان

اجاره ونتیلاتور برای بیمار در منزل و بیمارستان
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/02/24 0 نظر

افرادی که برای تنفس با مشکل مواجه میشوند با توجه به توصیه پزشک از دستگاه های تنفسی مصنوعی استفاده می کنند، در ادامه این مقاله علاوه بر اینکه به عملکرد و انواع این دستگاه میپردازیم؛ از نحوه اجاره این دستگاه ها نیز آشنا می شوید.

برای اجاره ونتیلاتور باید با انواع آن آشنا شوید. امروزه انواع دستگاه تنفس مصنوعی در اختیار بیماران قرار می‌گیرند و بسیاری از آن‌ها قابل حمل هستند. هزینه اجاره آن می‌تواند متغیر باشد و بهتر است یک فرد متخصص تنظیمات لازم را برای شما انجام دهد.

 

 

بیشتربدانید: نکات خرید و فروش دستگاه بای پپ دست دوم در 1402

 

دستگاه ونتیلاتور چیست؟

اگر در شرایط سخت تنفسی قرار گیرید یا رساندن اکسیژن کافی به خون برای شما یا بیمار مشکل باشد، فرد را به یک دستگاه ونتیلاتور (ventilator) که به عنوان دستگاه تنفس نیز شناخته می‌شود، متصل می‌کنند. وضعیت تعریف شده «نارسایی تنفسی» نامی‌ده می‌شود. ونتیلاتور مکانیکی دستگاهی است که به عنوان دمنده عمل می‌کند. هوا را وارد ریه‌ها کرده و سپس مدتی صبر کرده و به خروج هوا کمک می‌کند. پزشک یا پرستار به تنظیم تعداد دفعات وارد شدن هوا به ریه‌ها و میزان هوای دریافتی خواهند پرداخت.

برای برخی از بیماران لازم است که دستگاه را به خانه منتقل نمایند و اجاره ونتیلاتور گزینه معقول‌تری نسبت به خرید آن خواهد بود. همراه با دستگاه، ماسکی برای وارد کردن هوا از ماشین تنفس به ریه‌هایتان آورده می‌شود. در صورتی که مشکل تنفسی فرد جدی‌تر باشد، ممکن است به لوله تنفسی نیاز داشته باشد. جدا کردن دستگاه تنها با دستور پزشک امکان پذیر است و هر گونه دخالت در تنظیم آن مشکلات جدی ایجاد خواهد نمود. در همگام جدا کردن، ممکن است ونتیلاتور را کامل جدا نمایند یا درصد پشتیبانی دستگاه را به تدریج کاهش دهند، تا زمانی که بیمار بتواند نفس خود را به راحتی دم و بازدم نماید.

ونتیلاتورهای مکانیکی عمدتا در بیمارستان‌ها و در سیستم‌های حمل و نقل مانند آمبولانس‌ها و حمل و نقل هوایی قرار داده می‌شوند. اگر بیماری به نیاز به مراقبت طولانی مدت داشته باشد، با اجازه ونتیلاتور، پرستار دستگاه را تنظیم خواهد نمود. دقت داشته باشید، استفاده سرخود از دستگاه تنفس مصنوعی در خانه بدون مشورت با پزشک ممکن شما را مستعد ابتلا به ذات الریه، آسیب به تارهای صوتی یا سایر خطرات و مشکلات کند.

محصولات مرتبط

چه کسانی به ونتیلاتور نیاز دارند؟

فردی که به نارسایی تنفسی دچار شده باشد، به دستگاه ونتیلاتور نیاز خواهد داشت. همچنین، در حین جراحی به این دستگاه نیاز خواهد بود. مشکلات جدی ریوی یا تنفسی و همچنین بیهوشی عمومی در حین جراحی، وضعیتی را برای بیماران ایجاد خواهد کرد که به تنفس مصنوعی نیاز خواهند داشت. یک ماشین که بتواند ریه‌های فرد را فعال سازد و عمل دم و باز دم را به طور مصنوعی برای اکسیژن رسانی به بدن، انجام دهد.

 

 

بیشتربدانید: نحوه و زمان جداسازی بیمار از دستگاه ونتیلاتور

 

نارسایی تنفسی

این حالت می‌تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد. وقتی فرد نتواند به خوبی نفس بکشد، اکسیژن کافی برای جریان خون از قلب به سایر اندام‌ها به خصوص مغز انجام نمی‌گیرد. گاهی نیز گازهای خطرناک باعث کمبود اکسیژن بدن می‌شوند. دی اکسید کربن بیش از حد مجاز، گازی زائد است که می‌تواند در خون شما ذخیره گردد. این گاز باید از بدن با حرکت دمیدن خارج شود. در بسیاری از شرایط خطرناک مانند آتش سوزی و مشابه آن که اکسیژن کافی وجود ندارد، باید به وسیله ونتیلاتور اکسیژن کافی را فراهم نمود.

موقعیت‌ها و آسیب‌های مختلفی می‌تواند بر وضعیت تنفس فرد تاثیر بگذارد. در این بین می‌توان به عناوین زیر اشاره نمود:

 • سندرم تنفسی حاد (ARDS)
 • سکته مغزی
 • آسم
 • بیماری مزمن انسدادی ریه ( COPD)
 • ایست قلبی
 • مصرف بیش از حد دارو
 • سندرم دسترس تنفسی نوزادان (Neonatal respiratory distress syndrome)
 • ذات الریه
 • سپسیس (sepsis) (یک نوع عفونت در جریان خون)
 • آسیب‌های نخاعی
 • فلج اطفال
 • اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)

 

مدل‌هایی از دستگاه‌های ونتیلاتور

اجاره ونتیلاتور می‌تواند برای محیط‌های مختلفی صورت گیرد. با نگاهی به بخش فروشگاه آنلاین توانی نو می‌توانید انواع دستگاه تنفسی را مشاهده نمایید. هر یک از آن‌ها دارای ابعاد و ویژگی‌های مختلفی هستند. در ادامه به بررسی چند مورد خواهیم پرداخت.

ونتیلاتور رسمد مدل آسترال 100 مدلی هوشمند است با وزن کم که بیماران می‌توانند به طور روزانه از آن استفاده نمایند. اجاره ونتیلاتور با چنین قابلیتی کمک می‌کند تا فرد بتواند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد و در فضایی بسته و یکنواخت باقی نماند. این دستگاه هوشمند خود را با نرخ تنفس بیمار هماهنگ کرده و به دم و بازدم طبیعی فرد کمک خواهد نمود. قابلیت‌های آن را می‌توانید صفحه ویژه محصول فروشگاه توانی نو مشاهده نمایید.

دستگاه Siare  مدل Falco 101 قابل استفاده برای بزرگسالان و اطفال بوده و مانیتورینگ کامی از تنفس بیمار را نمایش می‌دهد. میزان اکسیژن خروجی، تعداد تنفس در دقیقه و زمان بندی‌های لازم را می‌توان به راحتی تنظیم نمود. در صورت مشاهده هر گونه تغییر در تنفس بیمار، به صورت دیداری و شنیداری هشدار خواهد داد. برای اطلاعات در زمینه اجاره ونتیلاتور با ما در تماس باشید.

مدل AIROX LEGENDAIR نیز دستگاهی کم وزن و مناسب برای جا به جا نمودن بیماران است. دستگاه دارای دو روش تهاجی و غیر تهاجمی بوده و برای کودکان نیز مناسب خواهد بود.

 

 

بیشتربدانید: تجهیزات پزشکی مورد نیاز انتقال بیمار از آی سی یو به منزل

 

نحوه عملکرد ونتیلاتور

اشاره کردیم که نام دیگر ونتیلاتور، دستگاه تنفس مصنوعی است. ونتیلاتور هوا را به ریه‌ها می‌دمد و راه‌های هوایی رسیدن به ریه را در زمان دم با اکسیژن پر خواهد کرد. همچنین، هنگام بازدم، دی اکسید کربن را از ریه‌ها خارج خواهد نمود.

می‌توان تنظیم نمود که چند بار در دقیقه «تنفس» صورت گیرد. حتی می‌توان به گونه‌ای تنظیم نمود که دستگاه در زمانی که تشخیص دهد بیمار به کمک نیاز دارد تنفس صورت گیرد.

قبل از آنکه گروه متخصص بیمار را تحت ونتیلاتور قرار بدهند، ممکن است موارد زیر را انجام دهند:

 • اکسیژن رسانی از طریق ماسک
 • داروهایی برای خواب آلودگی و جلوگیری از احساس درد
 • مایعات و سایر داروهای از طریق ورید (IV)
 • به کار گیری ماسک یا لوله‌های تنفسی برای اتصال دستگاه به بدن

 

هزینه اجاره ونتیلاتور

دستگاه ونتیلاتور را می‌توانید به صورت ماهانه و هفتگی اجاره نمایید. هزینه آن به نسبت تعداد روزها متغیر خواهد بود. فرد درخواست دهنده باید بتواند تضمینی برای استفاده صحیح از دستگاه ارائه دهد. استفاده از این دستگاه برای بسیاری از بیماران تنفسی ضروری خواهد بود، با این حال هر فردی نمی‌تواند تنظیمات را به درستی انجام دهد. تمامی تنظیمات باید تحت نظر پزشک و متخصص صورت گیرد.

اجاره ونتیلاتور باعث کاهش دیگر هزینه‌ها خواهد شد. مصرف شل کننده عضلانی و شیوه‌های دیگر هوا رسانی مصنوعی، با استفاده از این دستگاه کاهش می‌یابد. ویژگی‌های استفاده از ونتیلاتور باعث می‌شود تا فرد بیمار بتواند به کارهای روزمره خود بپردازد و مانع از تحرک فرد نگردد. برای اجاره این دستگاه با مشاوران ما در تماس باشید تا از هزینه دقیق آن آگاه شوید.

 

 

بیشتربدانید: دستگاه تضمینی درمان خروپف با یک آزمایش خواب کوچک!

 

مراقبت مداوم توسط ونتیلاتور

در صورت نصب لوله‌های تنفسی، یک درمانگر تنفسی یا پرستار هر از چندی لوله تنفسی را ساکشن خواهد کرد. این عمل به پاک سازی مخاط ریه‌ها کمک خواهد نمود. ساکشن ممکن است باعث سرفه بیمار گردد و در حدود چند ثانیه تنگی نفس ایجاد گردد؛ در این حالت اکسیژن بیشتری را تنظیم خواهند نمود.

در صورت وخیم بودن وضعیت بیمار، تیم پزشکی مواد مغذی را از طریق لوله‌ای در رگ به بدن بیمار خواهد رساند. همچنین، تغذیه ممکن است به وسیله لوله‌های دهانی انجام شود و به معده برسد. گاهی نیز با جراحی لوله‌ای را در بخش شکم قرار می‌دهند که مستقیما به معده یا روده کوچک وارد می‌گردد.

اگر به ونتیلاتور دراز مدت نیاز داشته باشید، تراکئوستومی انجام خواهد شد. پزشک یک دستگاه قابل حمل به شما معرفی خواهد نمود. با این دستگاه این امکان فراهم می‌شود تا در اطراف حرکت کنید و حتی بیرون بروید و دستگاه تنفس مصنوعی خود را به همراه داشته باشید. برای این کار باید حتما لوله تراکئوستومی یا لوله که به ونتیلاتور قابل حمل وصل می‌شود را در جای خود ثابت نمایید تا در طول حرکت مشکلی ایجاد نگردد.

 

انواع دستگاه ونتیلاتور

برای اجاره ونتیلاتور باید به نوع آن توجه داشته باشید. همان طور که اشاره کردیم مدل‌های مختلفی وجود دارد که هر یک ویژگی‌های خود را دارند. در ادامه به انواع اصلی ونتیلاتورها خواهیم پرداخت.

ونتیلاتورهای فشار منفی

از اولین دستگاه‌های تنفس مصنوعی که تمامی بخش قفسه سینه را می‌پوشاند. این نوع با آنکه مزایایی از جمله اصلاح اکسیژناسیون را دارد، امّا استریل نمودن آن مشکل است. همچنین، هر نوع نارسایی تنفسی را پوشش نمی‌دهد.

ونتیلاتورهای فشار مثبت

این گروه از طریق لوله یا ماسک گازهای لازم برای دم و بازدم را کنترل می‌کنند. زیر مجموعه آن شامل دستگاه‌های: فشار ثابت، حجم ثابت، زمان ثابت، فرکانس بالا می‌شود. هر یک از موارد گفته شد ویژگی‌های خود را دارند، امّا مهم‌ترین نکته در تمامی آن‌ها داشتن تنظیمات دقیق است. برای مثال ونتیلاتور زمان ثابت برای ریه کودکان و اطفال استفاده می‌شود. در تنظیمات آن می‌توانید زمان و حجم جاری اکسیژن به ریه را کنترل نمایید.

 

 

بیشتربدانید: تفسیر پارامترهای مانیتورهای قلب و علائم حیاتی؟

 

ونتیلاتور با چه تجهیزاتی همراه می‌شود؟

بسیاری از دستگاه‌های تنفس مصنوعی خانگی قابل حمل هستند. دستگاه مذکور را تجهیزاتی همراهی خواهد کرد تا در خانه به راحتی قابل استفاده باشد.

 • مخزن اکسیژن
 • باتری‌ها ونتیلاتور
 • دستگاه مکش برای از بین بردن مخاط
 • مرطوب کننده‌ای برای افزایش رطوبت
 • نبولایزر
 • دستگاه اندازه گیری سطح اکسیژن خون بیمار

توجه داشته باشید که تمامی دستگاه باید استریل شود. در صورت نیاز به پشیبانی و یادگیری نحوه استفاده یا اجاره ونتیلاتور، با مشاوران ما ارتباط برقرار نمایید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

محصولات مرتبط

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp