بنر هدر دسکتاپ
مرتب سازی :

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی: خرید انواع دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی با قیمت ارزان و مناسب

خرید انواع دستگاه های مانیتورینگ علائم حیاتی خانگی و بیمارستانی در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو قابل خریداری است. از انواع دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی می‌توان به دستگاه مانیتورینگ کنار تختی،دستگاه مانیتورینگ مرکزی و دستگاه تله مانیتورینگ اشاره کرد که با قیمت مناسب و ارزان در بهترین مارک ها در  فروشگاه توانی نو موجود است. دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی جهت نشان دادن مداوم علادم حیاتی بیمار در مراکز بیمارستانی و درمانی حتی منزل بسیار اهمیت دارد. پیشرفت تکنولوژی تحولات عظیمی در تجهیزات پزشکی ایجاد کرده است. به‌طوری که امروزه وجود هرکدام از آن‌ها در بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مهم و حیاتی است. این تجهیزات بسته به‌نوع کاربردشان در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند.

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی و انواع آن-01

تجهیزات پزشکی یکی از مهم‌ترین بخش‌های پزشکی را شامل می‌شوند که وجود آن‌ها برای تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها لازم است. در واقع یک پزشک با بکارگیری این تجهیزات و وسایل مجاز در حیطه‌های تخصصی خود می‌تواند بیماران را درمان کند.

این تجهیزات طیف گسترده‌ای از علم پزشکی را در برمی‌گیرند. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به وسایل و تجهیزات دندان پزشکی، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات اتاق عمل، وسایل و تجهیزات معاینه عمومی، زنان و زایمان و..... اشاره کرد. یکی از این تجهیزات پزشکی که نقش بسیار مهم و حیاتی را در بیمارستان‌ها ایفا می‌کند دستگاه مانیتورینگ است.

اولین دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی در سال 1949 اختراع شد و از آن پس دستگاه مانیتورینگ اولیه ابتدا فقط ضربان قلب، فشار خون، و درجه حرارت بدن را نمایش می‌دهد و در ادامه مدل‌های پیشرفته‌تر علاوه‌بر ضربان قلب، میزان اکسیژن خون یا سرعت نفس کشیدن بیمار را اندازه می‌گیرند.

 در ادامه قصد داریم تا به معرفی این دستگاه و همچنین مزایا و کاربردهای آن بپردازیم.

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی و انواع آن-02

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی چیست؟

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی دستگاهی است که جهت نمایش علائم حیاتی بیمار در بخش‌های مراقبت ویژه از جمله CCU ، و هنگام انجام عمل جراحی در اتاق عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه‌ی عملکرد این دستگاه بدین صورت است که اطلاعات مربوط به علائم حیاتی بیمار را به طور مستمر جمع‌آوری کرده و در ادامه آن‌ها را بر روی صفحه‌ی نمایش دستگاه ظاهر می‌سازد.

همچنین این دستگاه در شرایط نامطلوب و هنگام بروز تغییرات در علائم حیاتی بیمار هشدارهای لازم را به تیم پزشکی می‌دهد و آن‌ها را در جریان نوسات پیش آمده قرار می‌دهد.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه مانیتورینگ

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی شامل اجزا زیر است؛

صفحه نمایش

 این صفحه بسته به‌نوع دستگاه باید قابلیت نمایش اطلاعات مورد نیاز را داشته باشد. امروز اکثر شرکت‌های تولیدکننده دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی سعی بر تولید صفحه نمایش لمسی دارند که این امر کمک شایانی به سهولت کارکرد دستگاه می‌کند.

به‌طور کلی صفحه نمایش دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی از چند قسمت تشکیل شده است:

 • ناحیه عددی: این قسمت در سمت راست دستگاه قرار دارد و پارامترهای عددی نظیر Spo2، TEMIP،، HR و.... را در پنجره‌های کوچکی نمایش می‌دهد. علاوه‌برآن در بالای صفحه نمایش ساعت، شماره تخت و درصورت کارکردن دستگاه با باطری، میزان شارژ باطری باقی مانده به‌صورت گرافیگی نمایش داده می‌شود.
 • ناحیه گرافیکی:در قسمت چپ صفحه‌ی نمایش دستگاه پنجره‌های مختلفی جهت نمایش سیگنال‌ها اختصاص داده شده است. اولین پنجره مختص نمایش پارامتر ECG است که ممکن است 3 لید اصلی یا هرکدام از 12 لید را بسته به انتخاب کاربر نمایش دهد.

نواحی دیگر بسته به مدل دستگاه می‌تواند محل نمایش سیگنال‌های تنفسی، IBP، PPG و .... باشد.

ناحیه نمایش پیغام‌ها و خطاهای دستگاه

 1. صفحه کلید یا سلکتورهای مناسب: صفحه کلید این دستگاه باید به گونه‌ای طراحی شود که بتوان با سرعت و سهولت تنظیمات متفاوتی را روی آن اعمال کرد.
 2. ماژول‌های مختلف دستگاه: با توجه به نوع و کاربرد دستگاه سیستم آن شامل ماژول‌های مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
 3. ماژول ECG: این ماژول همانند یک سیستم ECG عمل می‌کند، با این تفاوت که فقط 3 لید از 12 لید قلبی را نمایش می‌دهد.
 4. ماژول کنترل دما: این ماژول تغییرات لحظه به لحظه‌ی دمای بدن بیمار را نمایش می‌دهد.
 5. ماژول Spo2 : عملکرد این ماژول کاملاً مشابه یک دستگاه پالس اکسی متر است .
 6. ماژول کنترل فشار: این ماژول همانند یک فشارسنج اتوماتیک عمل می‌کند که همواره تغییرات فشار خون بیمار را به‌صورت دقیق به نمایش می‌گذارد.

سنسورها: با توجه به اینکه در دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی از چه نوع ماژول‌هایی استفاده می‌شود، سنسورهای مختلفی برای انتقال اطلاعات علائم حیاتی در این دستگاه تعبیه شده است. از جمله این سنسورها می‌توان به سنسور دما، کاف فشار سنج، پروب ثبت ECG، پروب پالس اکسی متر و سنسور قند خون

باطری

به‌طور کلی دو نوع باطری در یک دستگاه مانیتورینگ به کار رفته است.

 1. باطری Backup: این نوع باطری که در واقع یک باطری 3 ولتی کوچک است جهت حفظ اطلاعات اساسی سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. باطری اصلی دستگاه: این نوع باطری که در واقع منبع انرژی دستگاه است می‌تواند از نوع باطری نیکل کادنیوم NI-CD و یا باطری سرب و اسیدی باشد.

برد تغذیه

کاربرد این برد در دستگاه مانیتورینگ تبدیل ولتاژ برق شهر به ولتاژ مورد نیاز دستگاه است و بسته به نوع دستگاه از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سلکتور 220/110 ولت
 • فیوز محافظ
 • مدارات ایزولاسیون
 • ترانس کاهنده یا ایزوترانس کاهنده
 • مدارات یکسو کننده
 • مدارات تثبیت کننده
 • فن
 • ورودی برقی DC

از انواع دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • دستگاه مانیتورینگ کنار تختی (Bed Side)
 • دستگاه مانیتورینگ مرکزی (central)
 • دستگاه تله مانیتورینگ

اجزای تشکیل دهنده دستگاه مانیتورینگ-03

بیشتر بدانید: 

دستگاه مانیتورینگ کنار تختی

این دستگاه در کنار تخت بیمار قرار می‌گیرد و وظیفه‌ی آن ثبت و نمایش‌های پارامترهای حیاتی بدن بیمار و همچنین کنترل پیوسته‌ی این علائم حیاتی است. در بعضی مواقع این دستگاه به‌صورت سیار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این حالت بر روی یک پایه قابل حمل نصب می‌شود.

انواع دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی-04

دستگاه مانیتورینگ مرکزی

این نوع دستگاه مانیتورینگ جهت ثبت و کنترل علائم حیاتی بیمارانی که در یک بخش بستری هستند، از جایگاه مرکزی پرستاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اجزای تشکیل دهنده‌ی این دستگاه شامل موارد زیر است؛

 1. مجموعه‌ای از مانیتورها جهت نمایش علائم و پارامنرهای حیاتی بیماران
 2. سرور سیستم مرکزی
 3. کابل‌های ارتباطی

انواع دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی-05

سرور سیستم مرکزی چه نقشی دارد؟

جهت اتصال و برقراری ارتباط بین مانتیتورهای کنار تختی با سیستم مرکزی به یک سرور سیستم مرکزی نیاز است که این ارتباط را برقرار کند و تبادل اطلاعات را کنترل نماید.

یک سرور مرکزی باید دارای امکانات زیر باشد؛

 • امکان ذخیره اطلاعات بیمار حداقل تا 24 ساعت
 • امکان رکوردگیری از اطلاعات در بازه‌های زمانی مورد نظر
 • امکان ایجاد آلارم‌های دیداری و شنیداری

سرور سیستم مرکزی چه نقشی دارد-06

دستگاه تله مانیتورینگ

این دستگاه در واقع کلیه‌ی اطلاعات و پارامترهای حیاتی دریافت شده از یک بیمار را به‌صورت بی‌سیم و از راه دور به یک سیستم مرکزی و یا یک دستگاه مانیتورینگ کنار تختی انتقال می‌دهد. در مواقعی که بیمار در جای دوری از مرکز درمانی یا بیمارستان باشد، این دستگاه می‌تواند اطلاعات حیاتی بیمار را دریافت کند و به مرکز دریافت اطلاعات ارسال نماید.

پارامترهای مهم هنگام خرید دستگاه مانیتونرینگ

از جمله مواردی که هنگام خرید دستگاه مانیتورینگ لازم است که به آن‌ها توجه کنید در زیر آورده شده است:

ابعاد صفحه‌ی نمایش دستگاه که برحسب اینچ مشخص می‌شود

 • اعتبار و شهرت کمپانی سازنده دستگاه
 • دارا بودن تاییدیه‌هایی از جمله FDA یا نشان‌هایی مثل (CE) و استانداردهای لازم
 • مواردی از جمله قیمت دستگاه، خدمات پس از فروش، مدت زمان تحویل
 • بررسی محدوده‌ی سنی استفاده از دستگاه مانیتورینگ (مناسب برای نوزادان یا بزرگسالان)
 • بخش‌های قابل استفاده دستگاه (مثل اورژانس، اتاق عمل، مراقبت‌های ویژه)
 • نوع باتری به کاررفته در دستگاه و همچنین مدت زمان مفید کار باتری، قابلیت شارژ مجدد، قابلیت هشدار ضعیف بودن باتری
 • نوع دستگاه (بد سایت یا قابل حمل)
 • پارامترهای قابل ارائه توسط دستگاه
 • هشدارهای دستگاه (از جمله: دیداری، شنیداری و پیام)
 • قابلیت شبکه کردن با سایر دستگاه‌ها
 • دارا بودن رکورد اطلاعات و خروجی‌های جانبی
 • ابعاد، وزن و همین طور ولتاژ برق قابل تحمل توسط دستگاه

نحوه‌ی کار دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

نحوه‌ی عملکرد دستگاه مانیتورینگ به این صورت است که سنسورهای کوچک متصل به بدن بیمار موجب انتقال اطلاعات به مانیتور دستگاه می‌شوند. برخی این سنسورها به گونه‌ای هستند که به پوست شما می‌چسبند در حالی که برخی دیگر روی انگشتان شما قرار می‌گیرند.

آلارم‌های دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی چه زمانی فعال می‌شوند؟

هنگامی‌که در وضعیت بیمار شرایط ویژه‌ای اتفاق بیوفتد، آلارم‌های دستگاه به‌صورت صوتی تصویری فعال می‌شوند. نکته‌ی حائز اهمیت این است که هنگام وقوع آلارم مانیتورینگ بیمار همواره با دستگاه امکان‌پذیر است و این آلارم‌ها صرفاً جهت اطلاع‌رسانی به تیم پژشکی از وضعیت بیمار است. آلارم‌های صوتی همواره به هنگام خارج شدن پارامترهای حیاتی بیمار از محدوده‌ی تعیین شده ظاهر می‌شوند و آلارم‌های تصویری در ادامه‌ی وقوع آلارم‌های صوتی فعال می‌شوند. بدین صورت که مقدار عددی پارامتر خارج از محدودع به‌صورت چشمک زن روی صفحه‌ی نمایش دستگاه قابل مشاهده است.

آیا کاربر دستگاه مانیتورینگ می‌تواند شکل موج و پارامترهای حیاتی را بر روی صفحه‌ی نمایش تغییر دهد؟

در دستگاه‌های مانیتورینگ قدیمی صفحه‌ی نمایش به‌صورت ثابت بوده است. اما دستگاه‌های مانیتورینگ امروزی دارای قابلیت‌های بیشتری در این زمینه هستند. نرم افزار به کار رفته در دستگاه‌های مانیتورینگ امروزی این امکان را فراهم می‌سازد تا کاربر دستگاه بتواند پارامترهای مختلف و همین شکل و رنگ آن‌ها را انتخاب کند. همچنین بسته به اینکه دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی در چه بخشی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان آرایش کلی صفحه را روی یکی از حالت‌های CCU، ICU، Default و Full ECG تنظیم نمود.

انواع برند دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

از جمله برند دستگاه مانیتورینگ موجود در بازار می‌توان به شرکت سازگان گستر، شرکت تجهیزات پزشکی پارس معراج مهدی، شرکت دی نور ویژن، شرکت دارو درمان پرشیا، شرکت تجهیزات پزشکی سدان، شرکت آرمیتا پرتو، شرکت توسعه صنعت الکترونیک، شرکت سینا صنعت آرامیس، شرکت پویندگان راه سعادت، فرسار تجارت، شرکت فرانسوی BRUKER ODAM، شرکت امریکایی BCI اشاره کرد.

قیمت دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

قیمت انواع دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی بسته به نوع مدل، شرکت سازنده و امکانات آن متفاوت است. شما می‌توانید برای اطلاع از آخرین نرخ قیمت دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی به وب‌سایت توانی نو به آدرس tavanino.com مراجعه نمایید.

نکته‌ای که هنگام خرید دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی بر قیمت آن تأثیرگذار است، قابلیت‌های دستگاه است. بعضی از دستگاه‌ها تنها قابلیت نمایش یک یا دو پارامتر را دارند ولی برخی دیگر تمامی پارامترهای حیاتی بیمار را نمایش می‌دهند.

مشاهده بیشتر

جستجوی محصولات

وضعیت موجودی محصولات

دسته بندی

از تا
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
دسته بندی ها
اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp