بنر هدر دسکتاپ

دستگاه مانیتور علائم حیاتی : قیمت و خرید انواع مانیتورینگ علائم حیاتی

مرتب سازی :

خرید انواع دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی با قیمت ارزان و مناسب

خرید انواع دستگاه های مانیتورینگ علائم حیاتی خانگی و بیمارستانی در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو امکان پذیر است. از انواع دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی می ‌توان به دستگاه مانیتورینگ کنار تختی، دستگاه مانیتورینگ مرکزی و دستگاه تله مانیتورینگ اشاره کرد که با قیمت مناسب و ارزان در بهترین مارک ها در  فروشگاه توانی نو موجود است.

استفاده از دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی جهت نشان دادن مداوم علائم حیاتی بیمار در مراکز بیمارستانی و درمانی حتی منزل بسیار اهمیت دارد. پیشرفت تکنولوژی، تحولات عظیمی در تجهیزات پزشکی ایجاد کرده است. به ‌طوری که امروزه وجود هرکدام از آن‌ ها در بسیاری از بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی مهم و حیاتی است. این تجهیزات بسته به‌ن وع کاربردشان در بخش ‌های مختلف بیمارستان‌ ها استفاده می‌ شوند.

سیر تکاملی دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

تجهیزات پزشکی یکی از مهم ‌ترین بخش‌ های پزشکی را شامل می ‌شوند که وجود آن ‌ها برای تشخیص و درمان انواع بیماری‌ ها لازم است. در واقع یک پزشک با بکارگیری این تجهیزات و وسایل مجاز در حیطه ‌های تخصصی خود می ‌تواند بیماران را درمان کند.

این تجهیزات طیف گسترده ‌ای از علم پزشکی را در برمی‌گیرند. از جمله‌ آن‌ ها می‌ت وان به وسایل و تجهیزات دندان پزشکی، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات اتاق عمل، وسایل و تجهیزات معاینه عمومی، زنان و زایمان و..... اشاره کرد. یکی از این تجهیزات پزشکی که نقش بسیار مهم و حیاتی را در بیمارستان ‌ها ایفا می ‌کند دستگاه مانیتورینگ است.

سیر تکاملی دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

اولین دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی در سال 1949 اختراع شد. از آن پس دستگاه های مانیتورینگ اولیه تنها ضربان قلب، فشار خون، و درجه حرارت بدن را نمایش می ‌دادند و در ادامه مدل‌ های پیشرفته‌ تر علاوه ‌بر ضربان قلب، میزان اکسیژن خون یا سرعت نفس کشیدن بیمار را هم اندازه می ‌گیرند.  در ادامه قصد داریم به معرفی این دستگاه و همچنین مزایای استفاده و کاربردهای آن بپردازیم.

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی چیست؟

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی دستگاهی است که جهت نمایش علائم حیاتی بیمار در بخش ‌های مراقبت ویژه از جمله CCU، و هنگام انجام عمل جراحی در اتاق عمل مورد استفاده قرار می ‌گیرد. نحوه‌ عملکرد این دستگاه بدین صورت است که اطلاعات مربوط به علائم حیاتی بیمار را به طور مستمر جمع‌آ وری کرده و در ادامه آن‌ ها را بر روی صفحه‌ نمایش دستگاه ظاهر می ‌سازد.

همچنین این دستگاه در شرایط نامطلوب و هنگام بروز تغییرات در علائم حیاتی بیمار هشدارهای لازم را به تیم پزشک و پرستاران داده و آن‌ ها را در جریان نوسات پیش آمده قرار می‌ دهد.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه مانیتورینگ

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی شامل اجزا زیر است؛

صفحه نمایش

 این صفحه بسته به‌ نوع دستگاه باید قابلیت نمایش اطلاعات مورد نیاز را داشته باشد. امروز اکثر شرکت ‌های تولیدکننده دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی سعی بر تولید صفحه نمایش لمسی دارند که این امر کمک شایانی به سهولت کارکرد دستگاه می ‌کند. به‌طور کلی صفحه نمایش دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی از چند قسمت تشکیل شده است:

ناحیه عددی: این قسمت در سمت راست دستگاه قرار دارد و پارامترهای عددی نظیر Spo2، TEMIP،، HR و.... را در پنجره‌ های کوچکی نمایش می ‌دهد. علاوه‌ بر آن در بالای صفحه نمایش ساعت، شماره تخت و در صورت کارکردن دستگاه با باطری، میزان شارژ باطری باقی مانده به ‌صورت گرافیگی نمایش داده می ‌شود.

ناحیه گرافیکی: در قسمت چپ صفحه‌ نمایش دستگاه پنجره‌ های مختلفی جهت نمایش سیگنال‌ ها اختصاص داده شده است. اولین پنجره مختص نمایش پارامتر ECG است که ممکن است 3 لید اصلی یا هرکدام از 12 لید را بسته به انتخاب کاربر نمایش دهد.

نواحی دیگر بسته به مدل دستگاه می ‌تواند محل نمایش سیگنال‌ های تنفسی، IBP، PPG و .... باشد.

ناحیه نمایش پیغام‌ ها و خطاهای دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

ناحیه نمایش پیغام‌ ها و خطاهای دستگاه

صفحه کلید یا سلکتورهای مناسب: صفحه کلید دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی باید به گونه‌ ای طراحی شود که بتوان با سرعت و سهولت تنظیمات متفاوتی را روی آن اعمال کرد.

ماژول‌ های مختلف دستگاه: با توجه به نوع و کاربرد دستگاه، سیستم آن شامل ماژول ‌های مختلفی است که از جمله آن‌ ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ماژول ECG: این ماژول همانند یک سیستم ECG عمل می ‌کند، با این تفاوت که فقط 3 لید از 12 لید قلبی را نمایش می ‌دهد.
 • ماژول کنترل دما: این ماژول تغییرات لحظه به لحظه‌ دمای بدن بیمار را نمایش می ‌دهد.
 • ماژول Spo2: عملکرد این ماژول کاملاً مشابه یک دستگاه پالس اکسی متر است.
 • ماژول کنترل فشار: این ماژول همانند یک فشارسنج اتوماتیک عمل می ‌کند که همواره تغییرات فشار خون بیمار را به‌صورت دقیق به نمایش می‌گ ذارد.
 • سنسورها: با توجه به اینکه در دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی از چه نوع ماژول‌ هایی استفاده می‌ شود، سنسورهای مختلفی برای انتقال اطلاعات علائم حیاتی در این دستگاه تعبیه شده است. از جمله این سنسورها می‌ توان به سنسور دما، کاف فشار سنج، پروب ثبت ECG، پروب پالس اکسی متر و سنسور قند خون اشاره کرد.

باطری دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

به‌طور کلی دو نوع باطری در یک دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی به کار می رود.

 • باطری Backup: این نوع باطری که در واقع یک باطری 3 ولتی کوچک است جهت حفظ اطلاعات اساسی سیستم مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
 • باطری اصلی دستگاه: این نوع باطری که در واقع منبع انرژی دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی است می‌ تواند از نوع باطری نیکل کادنیوم NI-CD و یا باطری سرب و اسیدی باشد.

برد تغذیه دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

برد تغذیه

کاربرد این برد در دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی تبدیل ولتاژ برق شهر به ولتاژ مورد نیاز دستگاه است و بسته به نوع دستگاه از قسمت ‌های مختلفی تشکیل شده است که از جمله مهم‌ ترین آن ‌ها می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سلکتور 220/110 ولت
 • فیوز محافظ
 • مدارات ایزولاسیون
 • ترانس کاهنده یا ایزوترانس کاهنده
 • مدارات یکسو کننده
 • مدارات تثبیت کننده
 • فن
 • ورودی برقی DC

انواع دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

از انواع دستگاه های مانیتورینگ علائم حیاتی می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • دستگاه مانیتورینگ کنار تختی (Bed Side)
 • دستگاه مانیتورینگ مرکزی (central)
 • دستگاه تله مانیتورینگ

دستگاه مانیتورینگ کنار تختی

این دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی در کنار تخت بیمار قرار می ‌گیرد و وظیفه‌ آن ثبت و نمایش  پارامترهای حیاتی بدن بیمار و همچنین کنترل پیوسته‌ این علائم حیاتی است. در بعضی مواقع این دستگاه به ‌صورت سیار نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد که در این حالت بر روی یک پایه قابل حمل نصب می ‌شود.

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی مرکزی

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی مرکزی

این نوع دستگاه مانیتورینگ جهت ثبت و کنترل علائم حیاتی بیمارانی که در یک بخش بستری هستند، از جایگاه مرکزی پرستاری مورد استفاده قرار می‌ گیرد. اجزای تشکیل دهنده‌ این دستگاه شامل موارد زیر است؛

 • مجموعه ‌ای از مانیتورها جهت نمایش علائم و پارامترهای حیاتی بیماران
 • سرور سیستم مرکزی
 • کابل‌ های ارتباطی

 

 

سرور سیستم مرکزی چه نقشی دارد؟

جهت اتصال و برقراری ارتباط بین مانیتورهای کنار تختی با سیستم مرکزی به یک سرور سیستم مرکزی نیاز است که این ارتباط را برقرار کند و تبادل اطلاعات را کنترل نماید. یک سرور دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی مرکزی باید دارای امکانات زیر باشد؛

 • امکان ذخیره اطلاعات بیمار حداقل تا 24 ساعت
 • امکان رکوردگیری از اطلاعات در بازه‌ های زمانی مورد نظر
 • امکان ایجاد آلارم ‌های دیداری و شنیداری

دستگاه تله مانیتورینگ

این دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی مرکزی در واقع کلیه‌ اطلاعات و پارامترهای حیاتی دریافت شده از یک بیمار را به ‌صورت بی‌ سیم و از راه دور به یک سیستم مرکزی و یا یک دستگاه مانیتورینگ کنار تختی انتقال می‌ دهد. در مواقعی که بیمار در جای دوری از مرکز درمانی یا بیمارستان باشد، این دستگاه می ‌تواند اطلاعات حیاتی بیمار را دریافت کرده و به مرکز دریافت اطلاعات ارسال نماید.

پارامترهای مهم هنگام خرید دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

از جمله مواردی که هنگام خرید دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی لازم است که به آن ‌ها توجه کنید در زیر آورده شده است:

 • ابعاد صفحه‌ نمایش دستگاه که برحسب اینچ مشخص می ‌شود
 • اعتبار و شهرت کمپانی سازنده دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی
 • دارا بودن تاییدیه ‌هایی از جمله FDA یا نشان‌هایی مثل (CE) و استانداردهای لازم
 • مواردی از جمله قیمت دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی، خدمات پس از فروش، مدت زمان تحویل
 • بررسی محدوده‌ سنی استفاده از دستگاه مانیتورینگ (مناسب برای نوزادان یا بزرگسالان)
 • بخش‌ های قابل استفاده دستگاه (مثل اورژانس، اتاق عمل، مراقبت ‌های ویژه)
 • نوع باتری به کاررفته در دستگاه و همچنین مدت زمان مفید کار باتری، قابلیت شارژ مجدد، قابلیت هشدار ضعیف بودن باتری
 • نوع دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی (ثابت یا قابل حمل)
 • پارامترهای قابل ارائه توسط دستگاه
 • هشدارهای دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی (از جمله: دیداری، شنیداری و پیام)
 • قابلیت شبکه کردن با سایر دستگاه ‌ها
 • دارا بودن رکورد اطلاعات و خروجی ‌های جانبی
 • ابعاد، وزن و همین طور ولتاژ برق قابل تحمل توسط دستگاه

نحوه‌ کار دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

نحوه‌ کار دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

نحوه‌ عملکرد دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی به این صورت است که سنسورهای کوچک متصل به بدن بیمار موجب انتقال اطلاعات به مانیتور دستگاه می ‌شوند. برخی این سنسورها به گونه‌ ای هستند که به پوست شما می‌ چسبند در حالی که برخی دیگر روی انگشتان شما قرار می‌ گیرند.

آلارم‌ های دستگاه مانیتورینگ چه زمانی فعال می‌شوند؟

هنگامی‌ که در وضعیت بیمار شرایط ویژه‌ ای اتفاق بیوفتد، آلارم ‌های دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی به‌ صورت صوتی تصویری فعال می ‌شوند. نکته‌ حائز اهمیت این است که هنگام وقوع آلارم، مانیتورینگ بیمار همواره با دستگاه امکان‌ پذیر است و این آلارم ‌ها صرفاً جهت اطلاع ‌رسانی به تیم پژشکی از وضعیت بیمار هستند.

آلارم‌ های صوتی همواره به هنگام خارج شدن پارامترهای حیاتی بیمار از محدوده‌ تعیین شده ظاهر می ‌شوند و آلارم‌ های تصویری در ادامه‌ وقوع آلارم ‌های صوتی فعال می ‌شوند. بدین صورت که مقدار عددی پارامتر خارج از محدوده به ‌صورت چشمک زن روی صفحه‌ نمایش دستگاه قابل مشاهده است.

آیا کاربر دستگاه می ‌تواند شکل موج و پارامترهای حیاتی را بر روی صفحه‌ نمایش تغییر دهد؟

در دستگاه ‌های مانیتورینگ قدیمی صفحه‌ نمایش به‌صورت ثابت بوده است. اما دستگاه ‌های مانیتورینگ امروزی دارای قابلیت ‌های بیشتری در این زمینه هستند. نرم افزار به کار رفته در دستگاه‌ های مانیتورینگ امروزی این امکان را فراهم می ‌سازد تا کاربر دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی بتواند پارامترهای مختلف و همین شکل و رنگ آن‌ ها را انتخاب کند. همچنین بسته به اینکه دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی در چه بخشی مورد استفاده قرار می‌ گیرد می‌ت وان آرایش کلی صفحه را روی یکی از حالت‌ های CCU، ICU، Default و Full ECG تنظیم نمود.

بهترین برند دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

از جمله برندهای دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی موجود در بازار می ‌توان به شرکت سازگان گستر، شرکت تجهیزات پزشکی پارس معراج مهدی، شرکت دی نور ویژن، شرکت دارو درمان پرشیا، شرکت تجهیزات پزشکی سدان، شرکت آرمیتا پرتو، شرکت توسعه صنعت الکترونیک، شرکت سینا صنعت آرامیس، شرکت پویندگان راه سعادت، فرسار تجارت، شرکت فرانسوی BRUKER ODAM و شرکت امریکایی BCI اشاره کرد.

قیمت دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

قیمت دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی بسته به نوع مدل، شرکت سازنده و امکانات آن متفاوت است. می ‌توانید برای اطلاع از آخرین نرخ قیمت دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی در همین صفحه، ویژگی ها و قیمت های محصولات مختلف را با هم مقایسه کرده و با توجه به نیازهای خودتان، بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید.

نکته‌ ای که هنگام خرید دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی بر قیمت آن تأثیرگذار است، قابلیت ‌های دستگاه است. بعضی از دستگاه ‌ها تنها قابلیت نمایش یک یا دو پارامتر را دارند در حالی که برخی دیگر تمامی پارامترهای حیاتی بیمار را نمایش می ‌دهند.

خرید دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی توانی نو یک انتخاب مناسب برای خرید دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی است. این فروشگاه با داشتن مجموعه گسترده ‌ای از تجهیزات پزشکی با کیفیت و قابل اعتماد، به شما امکان می ‌دهد تا به راحتی دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی مورد نیاز خودتان را بر اساس نیازهای خاص خریداری کنید.

خرید دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

مزایای خرید از توانی نو

کیفیت بالا: فروشگاه توانی نو با ارائه محصولاتی از برندهای معتبر و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، اطمینان از کیفیت بالای دستگاه‌های مانیتورینگ علائم حیاتی را به شما می ‌دهد.

تنوع محصولات: این فروشگاه گستره ‌ای از دستگاه‌ های مانیتورینگ علائم حیاتی را در اختیار شما قرار می ‌دهد، به طوری که می‌ توانید بر اساس نیازهای خاص خودتان، دستگاه مناسب را انتخاب کنید.

قیمت مناسب: این فروشگاه قیمت ‌های رقابتی و منصفانه ‌ای برای دستگاه ‌های مانیتورینگ علائم حیاتی ارائه می ‌دهد، که باعث می‌ شود خرید از اینجا اقتصادی و موثر باشد.

راحتی خرید آنلاین: با امکان خرید آنلاین، شما می‌ توانید به سادگی و در هر زمانی که مایلید، دستگاه مورد نظر خودتان را سفارش داده و به آسانی آن را دریافت کنید.

به طور کلی، خرید دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی از فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی توانی نو، به شما امکان می ‌دهد تا به راحتی و با اطمینان از کیفیت و خدمات مطلوب، نیازهای خودتان را در این زمینه برآورده کنید.

مشاهده بیشتر

جستجوی محصولات

وضعیت موجودی محصولات

دسته بندی

از تا
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
دسته بندی ها
اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp