این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ

نحوه استفاده از پالس اکسیمتر

نحوه استفاده از پالس اکسیمتر
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/06/27 0 نظر

امروزه به علت شیوع ویروس کرونا و بیماری های تنفسی ضروری است که از دستگاه پالس اکسیمتر (اکسیژن سنج) استفاده شود، بنابراین قبل و بعد از خرید این دستگاه باید نحوه استفاده از آن را بدانید. با ما همراه باشید...

با شیوع ویروس کرونا بعضی از تجهیزات پزشکی کاربرد بیشتری بین عموم مردم پیدا کردند. تنگی نفس و کاهش اکسیژن خون از مواردی هستند که بیشتر افراد مبتلا به بیماری کووید-19 با آن مواجه می‌شوند. پس از همه‌گیری این ویروس، بسیاری از متخصصان و پزشکان استفاده از دستگاه اکسیژن سنج یا پالس اکسیمتر در خانه را به بیماران پیشنهاد کردند. به این ترتیب با کنترل میزان اکسیژن خون، افراد از روند بیماری خود مطلع شده و در زمان مناسب به بیمارستان جهت درمان مراجعه می‌کنند.

نحوه استفاده از پالس اکسیمتر-01

بیشتربدانید: عواملی که باعث کاهش اکسیژن خون میشوند و راه کنترل و درمان

دستگاه پالس اکسیمتر چیست؟

همان‌طور که از نام این دستگاه مشخص است، توانایی اندازه‌گیری اکسیژن خون در بدن را دارد. بیشتر دستگاه‌های پالس اکسیمتر مقدار ضربان قلب در دقیقه را نیز اندازه‌گیری کرده و نمایش می‌دهند. با استفاده از این ابزار شما می‌توانید در ساعت‌های مختلفی از روز میزان اکسیژن خون و ضربان قلب خود یا بیمارتان را کنترل کنید.

انواع دستگاه پالس اکسیمتر

یکی از رایج‌ترین انواع دستگاه اکسیژن سنج، پالس اکسیمتر انگشتی است که از طریق یک انگشت میزان اکسیژن خون سنجیده می‌شود. مدل دیگری از این تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کاربرد بیشتری دارد؛ در این دستگاه مقدار اکسیژن و ضربان قلب بر روی یک مانیتور به صورت مجزا نمایش داده می‌شود.

پالس اکسیمتر مچی نوع دیگری از این ابزار پزشکی است که بر روی مچ دست بیمار قرار می‌گیرد. از این مدل نیز بیشتر در مراکز درمانی استفاده می‌شود. اکسیژن سنج مدل دستی یکی از دقیق‌ترین تجهیزات پزشکی است که سرعت عمل بیشتری نسبت به دیگر مدل‌ها دارد. بعضی از این دستگاه‌ها قابلیت اندازه‌گیری اکسیژن خون توسط انگشت شست پا، بینی یا قسمت لاله گوش را نیز دارند.

اکسیژن سنج چگونه کار می‌کند؟

پالس اکسیمتر انگشتی دارای دو صفحه است که به یکدیگر متصل شده و انگشت میان این دو صفحه قرار می‌گیرد. بر روی صفحه پایینی یک منبع نور تعبیه شده که از آن نور قرمز و مادون قرمز منتشر می‌شود. در واقع این نور رنگ و حرکت گلبول‌های قرمز را تشخیص داده و بر این اساس میزان اکسیژن خون را محاسبه می‌کند.

برای اندازه‌گیری دقیق اشباع اکسیژن، این دستگاه با توجه به رنگ روشن و تیره گلبول‌های قرمز، عمل می‌کند. رنگ روشن نشان‌دهنده گلبول‌های قرمزی است که دارای اکسیژن خون هستند. به این ترتیب تعداد رنگ‌های روشن و تیره با یکدیگر مقایسه شده و به شکل درصد برای ما نمایش داده می‌شود. همچنین شما می‌توانید به صورت هم‌زمان تعداد ضربان قلب خود را در هر دقیقه مشاهده کنید.

نحوه استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر

قبل از اندازه‌گیری میزان اکسیژن خون، در حالتی ریلکس و آرام قرار بگیرید. به این دلیل که عوامل مختلفی مانند استرس و اضطراب بر روی نتیجه به‌دست آمده، تأثیرگذار خواهد بود. توجه داشته باشید که دست شما باید در راستای بدن و قلب و بدون حرکت قرار بگیرد تا محاسبه اکسیژن خون به درستی انجام شود.

چند نفس عمیق کشیده و انگشت اشاره یا انگشت وسط خود را بین دو صفحه بر روی منبع نور قرار دهید. نوک انگشت شما باید دقیقا بر روی این نور قرمز رنگ قرار بگیرد. بعد از چند ثانیه دستگاه پالس اکسیمتر، مقدار اکسیژن خون شما را اندازه‌گیری کرده و عددی بر روی صفحه نمایشگر دیجیتال ظاهر می‌شود. در بعضی از دستگاه‌ها نیز تعداد ضربان قلب شخص در دقیقه نیز نمایش داده می‌شود.

برای محاسبه دقیق هنگامی که انگشت شما درون دستگاه قرار گرفته، تنفس خود را به صورت منظم و عمیق ادامه دهید. تنفس عمیق باعث می‌شود تا میزان خطا کمتر شده و عددی صحیح بر روی صفحه نمایشگر مشاهده شود. هر زمان که اطلاعات درج شده بر روی صفحه ثابت باقی ماند، شما می‌توانید از میزان اکسیژن خون خود مطلع شوید.

میزان استاندارد اکسیژن خون چقدر است؟

در حالت عادی اکسیژن خون افراد سالم بین 95 تا 100 درصد است. البته این عدد به شرایط و عوامل مختلفی بستگی دارد که قبل از اندازه‌گیری باید به آن‌ها توجه داشته باشیم. در صورت کاهش میزان اکسیژن خون به کمتر از 94 درصد، توصیه می‌شود اقدامات لازم جهت بررسی وضعیت بیمار انجام شود. معمولا بیشتر افراد از انگشت اشاره برای این منظور استفاده می‌کنند. بعضی از کارشناسان انگشت وسط را برای اندازه‌گیری دقیق پیشنهاد می‌کنند، با این حال محاسبه دقیق با انگشت اشاره نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند.

انواع دستگاه پالس اکسیمتر-02

بیشتربدانید: علت و درمان تنگی نفس در زمان خواب(شب) چیست؟

نکات مهم هنگام استفاده از پالس اکسیمتر

 • برای نتیجه دقیق بهتر است بر روی انگشت شما لاک یا ناخن مصنوعی وجود نداشته باشد.
 • اگر نوک انگشت شما سرد است، قبل از قرار دادن در دستگاه انگشت خود را ماساژ داده و گرم کنید.
 • قبل از استفاده از اکسیژن سنج انگشتان خود را از تعریق یا رطوبت پاک کنید.
 • توجه داشته باشید که نوک انگشت باید کاملا بر روی منبع نور قرار بگیرد.
 • دست و انگشت خود را هنگام اندازه‌گیری اکسیژن خون ثابت و بی‌حرکت نگه دارید.
 • افزایش یا کاهش فشار خون ممکن است در نتیجه اختلال ایجاد کند.
 • در صورتی که بیمار بر روی ناخن خود لاک یا ناخن مصنوعی دارد، می‌توانید طرفین انگشت را داخل پالس اکسیمتر قرار دهید.
 • با کم شدن شارژ باتری، این احتمال وجود دارد که دستگاه عدد دقیقی از سطح اکسیژن خون و ضربان قلب نشان ندهد.

نکات مهم استفاده از پالس اکسیمتر-03

بیشتربدانید: معرفی دقیق‌ترین پالس اکسیمترها (سنجشگرهای اکسیژن خون) سال 99

اهمیت استفاده از پالس اکسیمتر در دوران کرونا

ویروس کرونا در صورت ابتلای شدید ریه‌ها و سیستم قلبی-عروقی بیمار را درگیر کرده و مشکلات متعددی مانند تنگی نفس را به وجود می‌آورد. مهمترین عامل در درمان این بیماری چک کردن منظم وضعیت بیماران است. دستگاه اکسیژن سنج کمک می‌کند تا به صورت مداوم میزان اکسیژن خون این افراد اندازه‌گیری و کنترل شود. کاهش اکسیژن خون باعث تنگی نفس شده و در موارد خطر به اندام‌های دیگر بدن نیز آسیب وارد می‌کند.

خرید پالس اکسیمتر

فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو یکی از منابع معتبر در خصوص تهیه انواع تجهیزات کاربردی پزشکی است. محصولات ما از برندهای معتبر روز دنیا با بهترین کیفیت در اختیار کاربران قرار گرفته است. در فروشگاه آنلاین توانی نو، مدل‌های مختلفی از دستگاه پالس اکسیمتر به نمایش گذاشته شده که شما می‌توانید با مشاهده اطلاعات و قیمت محصولات، انتخابی مطمئن داشته باشید. در ادامه به بعضی از این محصولات اشاره می‌کنیم.

برندهای تولیدکننده اکسیژن سنج

 • پالس اکسیمتر یانکر: این دستگاه به صورت انگشتی بوده و ریتم ضربان قلب را نیز نمایش می‌دهد. همچنین به سیستم هشدار نیز مجهز شده است.
 • اکسیژن سنج مچی Konsung
 • پالس اکسیمتر کریتیو: این دستگاه به صورت دستی بوده و شما با قرار دادن انگشت بر روی صفحه اصلی آن می‌توانید اکسیژن خون خود را اندازه‌گیری کنید. این پالس اکسیمتر نیز به سیستم آلارم مجهز شده است.
 • اکسیژن سنج بیورر: این دستگاه نیز اکسیژن خون را به همراه ضربان قلب نمایش می‌دهد.

برندهای نونین، ولکس، اکیوریت، سیف هارت، چویس مد، اکیومد، جامپر، بریسک، زنیت، زیکلاس مد، کانتک و... از دیگر برندهای موجود در فروشگاه آنلاین توانی نو هستند.

چه افرادی به پالس اکسیمتر نیاز دارند؟

در حالت طبیعی ما به اندازه‌گیری اکسیژن خون نیاز نخواهیم داشت. بروز علائمی مانند تنگی نفس، سرفه‌های شدید، درد در ناحیه قفسه سینه و... ضرورت استفاده از اکسیژن سنج را مشخص می‌کند. به همین دلیل این موضوع بسیار اهمیت دارد که مقدار اکسیژن خون بیماران کرونایی از ابتدای ابتلا به بیماری در طول روز اندازه‌گیری شود.

 • همچنین افرادی که به بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های ریوی، مشکلات تنفسی مانند آسم و... مبتلا هستند نیز باید سطح اکسیژن خون خود را اندازه‌گیری کنند.
 • یکی دیگر از موارد مصرف پالس اکسیمتر، استفاده از دستگاه ونتیلاتور است. این دستگاه برای افراد با نارسایی تنفسی کاربرد دارد. به منظور بررسی صحت عملکرد این دستگاه می‌توان از اکسیژن سنج کمک گرفت.
 • قبل و بعد از عمل جراحی
 • کنترل وضعیت بیمارانی که برای تنفس بهتر اکسیژن درمانی می‌شوند.
 • افرادی که در خواب به واسطه آپنه تنفسی با توقف کوتاه تنفس مواجه می‌شوند.
 • بیمارانی که به نارسایی قلبی مبتلا هستند.
 • کنترل وضعیت افراد پس از مصرف داروهای مربوط به بیماری‌های تنفسی
 • افرادی که کم‌خونی دارند.
 • کنترل سطح اکسیژن خون بیمارانی که در وضعیت بیهوشی قرار دارند.
 • و...

خرید پالس اکسیمکتر-04

بیشتربدانید: دستگاه اکسیژن ساز خانگی چیست و بهترین انواع آن کدام‌اند؟

علائم نشان‌دهنده کاهش سطح اکسیژن

با اندازه‌گیری منظم اکسیژن خون در طول روز می‌توانیم سطح اکسیژن را به خوبی بررسی کنیم. بعضی از دستگاه‌های پالس اکسیمتر حافظه دارند و شما می‌توانید به دفعات اکسیژن خون را اندازه‌گیری کرده و نتیجه را برای مقایسه ذخیره کنید.

با این حال علائمی نیز وجود دارند که در صورت مشاهده آن‌ها می‌توان به کاهش سطح اکسیژن خون شک کرد. تنگی نفس، سردرد شدید، درد و سنگینی در ناحیه قفسه سینه، سرگیجه، افزایش تپش قلب و... از علائم هشدار در این زمینه هستند.

نتیجه گیری و جمع بندی

هنگام خرید تجهیزات پزشکی مانند دستگاه پالس اکسیمتر به نوع برند و فروشگاهی که از آن قصد خرید دارید، توجه داشته باشید. تشخیص دقیق میزان اکسیژن خون اهمیت بسیاری در گزارش شرح حال بیمار دارد؛ به همین دلیل باید محصولی از برندی معتبر تهیه کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

whatsapp