این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ
بنر هدر موبایل

معرفی دقیق‌ترین پالس اکسیمترها (سنجشگرهای اکسیژن خون) سال 99

معرفی دقیق‌ترین پالس اکسیمترها (سنجشگرهای اکسیژن خون) سال 99
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/10/01 0 نظر

با توجه به همه‌گیری فعلی ویروس کرونا در ایران، وجود یک دستگاه  پالس اکسیمتر  در هر خانه برای سنجش میزاناکسیژن خون به یک ضرورت تبدیل شده است. البته قابل ذکر است که این دستگاه فقط مختص بیماران مبتلا به کووید-19 نیست و در همه بیماری‌های همراه با هیپوکسمی (کمبود اکسیژن خون) مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این مطلب می‌توانید پیش از خرید با دقیق‌ترین دستگاه‎های پالس اکسیمتر در سال 99 که خوشبختانه نمونه هایی از آنها در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو نیز موجود هستند؛ آشنا شوید.

 اصولا پرستاران و پزشکان از دستگاه پالس اکسیمتر (Pulse Oximeter) برای نظارت بر سطح اکسیژن خون بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی مختلف مثل بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) یا فیبروز ریوی استفاده می‌کنند. اما امروزه با نگرانی‌های موجود نسبت به شیوع بالای بیماری تنفسی کووید-19، اکثر پزشکان به خانواده‌ها توصیه می‌کنند که در شرایط قرنطینه خانگی به کمک این دستگاه میزان اکسیژن خون بیمار هر روز بررسی شود. در صورت مشاهده اُفت درصد اکسیژن خون به زیر 92% باید به سرعت بیمار برای اکسیژن‌درمانی به بیمارستان منتقل شود و احتمال درگیری درصد زیادی از بافت ریه وجود دارد. چرا که در شرایط طبیعی میزان اکسیژن خون یک فرد سالم حدود 95 تا 98 درصد است. از طرفی خرید پالس اکسیمتر برای منزل تا حدی چالش‌برانگیز است و ممکن است دستگاه خریداری شده دقت اندازه‌گیری لازم را نداشته باشد. فراموش نکنید که هرگونه اشتباه در خوانش درصد اکسیژن خون می‌تواند جان بیمار تنفسی را به خطر بیندازد و یا عوارض جدی در آینده به همراه داشته باشد. به همین دلیل در ادامه این مطلب، علاوه بر اشاره به چند نمونه از دقیق‌ترین دستگاه‎های پالس اکسیمتر در سال 99، به نکات لازم که باید پیش از خرید دستگاه به آن‌ها توجه کنید نیز اشاره شده است. خوشبختانه فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو این روند را برای شما آسان کرده است و در صورت خرید هرکدام از دستگاه‎های پالس اکسیمتر از این فروشگاه، می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که از دقت اندازه‌گیری و طول عمر بالایی برخوردار است.

دلایلی که شما به یک دستگاه پالس اکسیمتر نیاز دارید

اگر شما به یک بیماری جدی مبتلا هستید، وجود یک دستگاه پالس اکسیمتر نه تنها هشدارهایی را در زمان کاهش سطح اکسیژن خون ارائه می‌دهد؛ بلکه به پزشک نیز کمک می‌کند.

تا نوسانات روزمره را برای اطمینان از عملکرد روش‌های درمانی متوجه شود. به عنوان مثال، اگر مبتلا به مشکلات تنفسی حاد و مزمن مانند آسم، ذات‌الریه، سندرم دیسترس تنفسی (RDS)، دیسپلازی برونکوپولمونری (BPD)، بیماری انسداد مزمن ریوی، سیستیک فیبروزیس، آپنه خواب، کووید-19 و یا حتی نارسایی قلبی هستید، کنترل منظم سطح اکسیژن خون به شما کمک می‌کند تا بدانید چه موقع باید به بیمارستان مراجعه کنید. حتی علاقه‌مندان به ورزش‌های سنگین، افرادی که سفرهای هوایی زیادی دارند و کوهنوردان نیز بهتر است یک دستگاه پالس اکسیمتر شخصی برای خود تهیه کنند. امروزه دستگاه‌های پالس اکسیمتر علاوه بر میزان اکسیژن خون، تعداد ضربات قلب را نیز نشان می‌دهند. معمولا تعداد ضربان قلب طبیعی افراد بزرگسال در حالت استراحت، در حدود 60 تا 100 ضربان در دقیقه است. سطح اکسیژن خون و تعداد ضربان قلب می‌توانند در زمان‌های مختلف روز نوسان داشته باشند؛ پس بهتر است آن‌ها را چند بار در روز و در حالت‌های مختلف مثل راه رفتن، خوابیدن و بعد از انجام کارهای روزانه چک کنید. افرادی که به بیماری COPD یا آپنه خواب مبتلا هستند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای کاهش سطح اکسیژن در طول شب باشند. اگر به این بیماری‌ها مبتلا هستید، بهتر است یک دستگاه پالس اکسیمتر به فرم انگشتر خریداری کنید که به صورت ثابت در هنگام خواب نیز روی انگشتان شما قرار بگیرد.

معرفی دقیق‌ترین پالس اکسیمترها  سنجشگرهای اکسیژن خون-01

بیشتر بدانید: کاهش اکسیژن خون چه علائم و عللی دارد و راه‌های درمان کاهش اکسیژن خون بدن چیست؟

دستگاه پالس اکسیمتر چگونه کار می‌کند؟

در این دستگاه، یک پرتو نور از نوک انگشت عبور می‌کند تا میزان جذب هموگلوبین در جریان خون شما را اندازه‌گیری کند. معمولا هر چه رنگ خون قرمزتر باشد دارای اکسیژن بیشتری است، در حالی که رنگ‌های مایل به آبی یا بنفش نشان‌دهنده سطح پایین اکسیژن خون است. بنابراین دستگاه برای جذب تخمین غلظت اکسیژن در خون، این جذب نور را می‌خواند. اصولا دقیق‌ترین عدد مربوط به درصد اکسیژن اشباع خون به طور مستقیم از طریق خون‌گیری و انجام آزمایش مشخص می‌شود، اما از آنجایی که مدام امکان خون‌گیری وجود ندارد؛ می‌توان به نتایج این دستگاه اطمینان کرد.


دستگاه‌های پالس اکسیمتر خانگی تا چه حد دقیق هستند؟

دستگاه‌های پالس اکسیمتر امروزی بسیار دقیق طراحی می‌شوند و ممکن است نهایتا در حد 2 تا 3% خطا داشته باشند. البته این امکان وجود دارد که دلیل خوانش اشتباه دستگاه شما، عدم کالبیره بودن آن باشد. بنابراین بهتر است گهگاهی آن را بر روی افراد مختلف امتحان کنید و یا به صورت دوره‌ای به پزشک خود نشان دهید. حتی اگر طبق نتیجه دستگاه سطح اکسیژن شما خوب باشد؛ وجود تنگی نفس شدید، تب شدید، گیجی یا علائم دیگر را نباید نادیده بگیرید و در صورت داشتن سابقه بیماری تنفسی باید به سرعت برای اکسیژن‌درمانی خودتان را به بیمارستان برسانید. موارد زیر می‌توانند باعث اختلال در دستیابی شما به یک نتیجه دقیق از دستگاه شوند:

  • اگر بر روی ناخن‌های خود لاک یا ناخن مصنوعی داشته باشید.
  • سرد بودن دست‌ها. حتما قبل از استفاده از دستگاه نوک انگشتان خود را گرم کنید. 
  • موقعیت نامناسب بدن. بدن شما باید در هنگام استفاده از دستگاه در یک موقعیت ثابتی باشد و بهتر است انگشت خود را زیر سطح قلب قرار دهید. 

چند نمونه از دقیق‌ترین دستگاه‎های پالس اکسیمتر در سال 99


در این بخش به ویژگی‌های 5 نمونه از دقیق‌ترین دستگاه‎های پالس اکسیمتر موجود اشاره خواهیم کرد.

زاکورات (Zacurate)

 این برند از دستگاه‎های پالس اکسیمتر فاقد لاتکس و ضدحساسیت است و طول عمر باتری آن تا 40 ساعت نیز می‌رسد. به شکلی طراحی شده است که برای افراد بالای 12 سال کاملا مناسب است. صفحه نمایش LED بزرگی دارد و می‌تواند درصد اشباع اکسیژن، تعداد ضربان قلب و حتی قدرت ضربان قلب شما را در عرض 10 ثانیه نمایش بدهد.

معرفی دقیق‌ترین پالس اکسیمترها ، سنجشگرهای اکسیژن خون-02

بیشتر بدانید: دستگاه اکسیژن‌ ساز چیست؟ قیمت انواع آن + تخفیف 99


اینوو (Innovo)
 

این نمونه می‌تواند درصد اشباع اکسیژن، تعداد ضربان قلب و شاخص پرفیوژن یا قدرت ضربان قلب را در یک صفحه OLED چند جهته و باکیفیت نشان دهد. در صورت پایین بودن درصد اکسیژن هشدار می‌دهد.

معرفی دقیق‌ترین پالس اکسیمترها ، سنجشگرهای اکسیژن خون-03

بیشتر بدانید: بیماری COPD یا انسدادی ریه و راه های پیشگیری و درمان!

 

سانتا مدیکال (Santamedical)

مزیت این نمونه از دستگاههای پالس اکسیمتر این است که پس از 10 ثانیه به صورت خودکار خاموش می‌شود تا عمر باتری حفظ شود. دارای یک صفحه نمایش OLED چهار جهته با امکان نمایش نتایج به شش حالت مختلف است.

اکیومِد (AccuMed)

بیشتر بدانید: انواع بیماری ‌های تنفسی کدام اند و درمان آن چیست؟

این برند برای همه سنین از کودکان بالای چهار سال تا بزرگسالان مناسب است. صفحه نمایش LED آن به طور خودکار به حالت عمودی یا افقی می‌چرخد و به همین دلیل خواندن نتایج را آسان می‌کند. به اندازه کافی سبک و کوچک است و در هر جایی جای می‌گیرد.

ایزی هوم (Easy Home)
 

 


این پالس اکسیمتر تأیید شده توسط FDA است و درصد اشباع اکسیژن هموگلوبین شریانی (SpO2) و ضربان قلب را در قالب تعداد و همچنین به شکل نمودار موجی و میله‌ای نشان می‌دهد. صفحه نمایش دو رنگ OLED آن در چهار جهت می‌چرخد.

 
نکاتی که باید پیش از خرید دستگاه پالس اکسیمتر به آن‌ها توجه کنید:

قبل از خرید دستگاه پالس اکسی متر، نکات زیر را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که دستگاه مناسبی را متناسب با نیاز خود تهیه کرده‌اید.

  1. دقت اندازه‌گیری: دستگاهی را انتخاب کنید که بیش از 2 درصد احتمال خطا نداشته باشد.
  2. عمر باتری: پالس اکسیمتری را انتخاب کنید که دارای باتری با ماندگاری 30 تا 40 ساعت باشد. در این حالت تا سال‌ها نیاز به تعویض ندارد.
  3. صفحه نمایش: به دنبال مواردی که دارای نمایشگرهایی با نور پس‌زمینه هستند و نمایشگرهای چرخان دارند باشید.
  4. علائم هشدار: دستگاهی انتخاب کنید که بتواند در زمان کمبود باتری، کمبود سطح اکسیژن خون، تعداد کم ضربان قلب و یا موقعیت نامناسب بدن به شما هشدار بدهد. 
  5. ضمانت کالا: دستگاه مورد نظر شما باید دارای گارانتی یا ضمانت کالا باشد که نشان‌دهنده اعتبار شرکت تولیدکننده آن است.
  6. تناسب: دستگاه پالس اکسیمتر باید کاملاً در اطراف انگشت شما قرار بگیرد. اگر انگشت شما از دستگاه بیرون زد، پس احتمالا دستگاه برای شما کوچک است. در شرایطی هم که می‌خواهید به صورت آنلاین دستگاه خود را خریداری کنید؛ حتما به تناسب قطر انگشت خود با دستگاه مورد نظر دقت کنید.

سخن آخر

در حال حاضر برندهای مختلفی از دستگاه پالس اکسیمتر وجود دارد که متاسفانه بعضی از آن‌ها از دقت اندازه‌گیری پایینی برخوردار هستند و همین مساله ممکن است باعث خوانش اشتباه نتایج شود. بنابراین بهتر است پیش از اقدام به خرید، از اعتبار فروشگاه عرضه‌کننده مطمعن شوید. فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو با برخورداری از سایقه ای درخشان در ارائه انواع بهترین برند های با کیفیت کالا پزشکی و نیز دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی وزارت صنعت و معدن، در حال حاضر امکان عرضه انواع دستگاه پالس اکسیمتر باکیفیت از معتبرترین برندهای جهانی (چویس مد، یامی لایف، بریسک، بیورر) با حداقل قیمت را دارد. پیشنهاد می‎کنیم این فرصت عالی را از دست ندهید!

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 9

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp