این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ

روش صحیح اندازه‌گیری وزن با انواع ترازو وزن کشی دیجیتال و عقربه‌ای!

روش صحیح اندازه‌گیری وزن با انواع ترازو وزن کشی دیجیتال و عقربه‌ای!
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/09/26 0 نظر

ترازو وزن کشی در دو نوع دیجیتال و عقربه ای طراحی و تولید شده است که اکثر مردم روش صحیح اندازه گیری وزن توسط آن را نمیدانند، ما در ادامه به روش صحیح اندازه گیری وزن پرداخته ایم...

وسایل و دستگاه‌های کوچک دیجیتال، به یکی از مهمترین گزینه‌هایی تبدیل شده اند که در خانه‌های ما یافت می‌شوند. شاید خیلی از این وسایل دیجیتال، تا ماه‌ها نیز مورد استفاده قرار نگیرند، اما در زمان‌های خاصی واقعاً به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنیم. از طرفی، احتمالاً از خودمان می‌پرسیم که چرا باید برخی از این دستگاه‌ها را خریداری کنیم و کارایی و تعداد دفعات استفاده از آن‌ها، تا چه میزان خواهد بود. اما به هر حال، در مواقعی جای خالی آن‌ها احساس می‌شود. ‌به‌عنوان مثال، ترازو یکی از این دستگاه‌ها است. این وسیله که در رده تجهیزات پزشکی تقسیم‌بندی می‌گردد، در انواع ترازو دیجیتال و ترازو عقربه‌ای قابل خریداری است. ضمن اینکه ‌به‌عنوان ترازو قد و وزن و ترازو کودک و نوزاد، بیشترین کاربرد و استفاده را در خانه‌های ما دارد. ضمن اینکه برای کنترل وزن و مقوله سلامتی که این روزها از اهمیت بسزایی برخوردار است، وجود یک ترازو وزن کشی در منازل ما، واجب و الزامی است. اما نکته مهم اینجا است که روش صحیح اندازه‌گیری وزن با انواع ترازو وزن کشی دیجیتال و عقربه‌ای، به چه صورت است. در این مطلب، با انواع ترازو دیجیتال و ترازو عقربه‌ای آشنا شده و به پرسش مطرح شده نیز پاسخ خواهیم داد. ضمن اینکه در خصوص قیمت و خرید ترازو وزن کشی نیز صحبت خواهیم کرد.

روش صحیح اندازه‌گیری وزن با انواع ترازو وزن کشی دیجیتال و عقربه‌ای-01

بیشتربدانید: عوارض اضافه وزن و چاقی چیست؟

ترازو وزن کشی چیست؟

یک ابزار ساده اما قدیمی که از هزاران سال پیش، جهت انجام عمل وزن کشی اختراع شده است. ترازو وزن کشی، در انواع مختلفی موجود است که از جمله آن‌ها می‌توان به نمونه‌های آزمایشگاهی، صنعتی و فروشگاهی اشاره کرد که هر کدام از آن‌ها جهت مصارف ویژه خود، کاربرد دارند. اما در این مطلب، هدف ما معرفی ترازو عقربه‌ای و دیجیتال و پرداختن به مشخصات مربوطه و روش صحیح اندازه‌گیری وزن با انواع ترازو وزن کشی دیجیتال و عقربه‌ای است. ترازو کودک و نوزاد نیز در همین دسته قرار می‌گیرد که ترازو قد و وزن را نیز شامل می‌شود. شایان توجه است که در زبان لاتین، به ترازو Scaleیا Balance می‌گویند که البته واژه مصطلح‌تر است. در فارسی نیز، واژه ترازو، همسطح معنی می‌دهد و به کار بردن کلمه ترازو، به معنای تعیین جرم اجسام است.

ترازو عقربه‌ای

دقت ترازو عقربه‌ای، در حدود یک کیلوگرم است. از این مدل ترازو می‌توان برای مدت زمان طولانی جهت وزن‌کشی استفاده کرد و این مزیت، به‌دلیل عدم نیاز به باتری ترازو عقربه‌ای به دست آمده است. از دیگر ویژگی‌های این مدل ترازو وزن کشی، می‌توان به وجود برآمدگی‌هایی بر روی سطح آن اشاره کرد که باعث می‌شود تا فرد در هنگام پروسه وزن کشی، بر روی ترازو سُر نخورد.

ضمن اینکه یک پیچ هم در ترازو عقربه‌ای وجود دارد تا بتوان عقربه را صفر کرد و به‌صورت صحیح عمل وزن کشی را انجام داد. شیشه‌ای که در ترازو وجود دارد، از نوع مقاوم و نشکن بوده و از آنجاییکه از خاصیت عقربه‌ای سود می‌برد، خواندن اعداد توسط فرد، به سادگی فراهم شده است.

ترازو وزن کشی چیست-02

بیشتربدانید: چرا باید در هر خانه ای یک ترازوی وزن کشی دقیق باشد؟

ترازو دیجیتال

با توجه به پیشرفت‌های فناوری و البته راحت طلبی و نیاز به دسترسی سریع ما انسان‌ها به اطلاعات در لحظه، ترازو هم دستخوش تغییرات مثبت شد و نمونه ترازو دیجیتال، از چندین سال پیش به بازار آمد. این مدل، بنابر دیجیتال بودن، از قطعات الکترونیکی سود می‌برد. استفاده از ترازو دیجیتال، بسیار راحت و آسان بوده و بر خلاف مدل عقربه‌ای، از باتری در آن استفاده شده است.

نحوه کار آن هم بدین صورت است که ابتدا فرد بر روی ترازو دیجیتال قرار گرفته و سپس مدت زمان کوتاهی صبر می‌کند تا عمل وزن کشی انجام شود. اگر هم از ترازو پایین بیاید، دستگاه به‌صورت خودکار خاموش خواهد شد. هر چند که باتری ترازو دیجیتال، با برق خانگی قابل شارژ است، اما فراموش نکنیم که این باتری‌ها، برق بسیار کمی را مصرف می‌کنند. اکثر مدل‌های ترازو دیجیتال، حداکثر وزن تا عدد 120 کیلوگرم نشان می‌دهند. اما برخی از آن‌ها نیز این قابلیت را دارند تا برای نشان دادن حداکثر وزن 150 کیلوگرم نیز مورد استفاده قرار بگیرند. اما عددی بالاتر از این، از کاربردهای ترازو دیجیتال محسوب نمی‌شود.

شایان توجه است که ترازو دیجیتال، به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که بنابر این مورد، کاربری‌های مخصوص به خود را نیز خواهند داشت. در ادامه انواع ترازو دیجیتال را شرح خواهیم داد:

ترازو هوشمند

این نوع ترازو وزن کشی، در منازل ما کاربرد و استفاده فراوان دارد. از جمله امکاناتی که ترازو دیجیتال هوشمند ارائه می‌کند، مواردی مانند اندازه‌گیری حجم توده عضلانی، استخوانی و چربی است. این ترازو می‌تواند میزان کالری مصرفی توسط فرد را نیز تعیین کند.

ترازو جیبی

این مدل، به‌صورت کلی در آشپزخانه‌های ما کاربرد داشته و از ابعاد کوچکی سود می‌برد. به همین دلیل، می‌توان آن را به‌راحتی حمل کرد.

ترازو گرمی

این مدل از ترازو دیجیتال، حتی از نوع جیبی نیز کوچکتر است و کاربرد وسیعی در عطاری‌ها دارد.

ترازو دیجیتال

در بین انواع ترازو وزن کشی، این مدل از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار بوده و دقت بالایی را نیز در پروسه وزن‌کشی ارائه می‌دهد.

انواع ترازو دیجیتال-03

بیشتربدانید: انواع بهترین ترازوی دیجیتال و عقربه‌ای وزن کشی سال 2020 کدام اند؟

روش صحیح اندازه‌گیری وزن با انواع ترازو وزن کشی دیجیتال و عقربه‌ای

برای هر دو نوع ترازو عقربه‌ای و ترازو دیجیتال که معرفی شدند، می‌باید در هنگام وزن کشی نکاتی رعایت شوند. زیرا تعیین وزن تقریباً دقیق و بدون اشتباه فرد، از جنبه‌های گوناگونی حائز اهمیت خواهد بود. به‌طور مثال، اگر فرد یک برنامه تمرینی و رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کند و هدف وی کاهش وزن در مدت زمان خاصی از دوره است، وزن کشی باید به‌صورت دقیق و مناسب انجام شده تا وی بتواند از نحوه پیشرفت خود، اطلاعات کاملی به دست آورد. از جنبه پزشکی نیز، ترازو وزن کشی باید دقت لازم را ارائه دهد.

با تمام این تفاسیر، در ادامه به روش صحیح اندازه‌گیری وزن با انواع ترازو وزن کشی دیجیتال و عقربه‌ای و نکات مهمی‌که در این خصوص باید رعایت شوند، می‌پردازیم:

 • زمان وزن‌کشی، بسیار مهم است و بهتر است ساعات اولیه صبح را که هنوز صبحانه نخورده‌اید و آبی ننوشیده‌اید، برای این کار اختصاص یابد.
 • ترازو وزن کشی، اعم از ترازو دیجیتال یا ترازو عقربه‌ای، باید بر روی یک سطح صاف و هموار قرار گرفته باشد. بنابراین، سرامیک و کاشی به موکت، فرش و پارکت اولویت اساسی دارند.
 • عمل وزن کشی باید با پای برهنه انجام شود. پای شما نباید خیس و مرطوب باشد.
 • در خصوص ترازو وزن کشی، پروسه تنظیم مجدد ترازو می‌باید زمانی انجام شود که آن را جابجا کرده‌اید. در غیر این صورت، در وزن شما نوسان و تغییر رخ خواهد داد.
 • با قرار گرفتن روی ترازو جهت وزن کشی، نباید تکان خورده و یا جابجا شوید. با ثابت ماندن به ترازو فرصت دهید تا وزن دقیق شما را ثبت کند.
 • به‌طور حتم، لباس‌های شما نیز در تغییر وزن و بالا بردن عدد صحیح آن، تأثیر می‌گذارند. بنابراین، در هنگام استفاده از ترازو عقربه‌ای یا ترازو دیجیتال، باید همیشه یک لباس مشخص و ثابت به تن داشته باشید تا هر بار در وزن و عدد به دست آمده، تغییری ایجاد نشود.
 • وزن‌کشی به‌صورت مداوم و تعداد دفعات زیاد، به ویژه وقتی در رژیم غذایی به سر می‌برید، علاوه‌بر ایجاد استرس، نتوانید به هدف خود و کاهش وزن مناسب دست پیدا کنید.
 • همیشه یک ترازو، اعم از دیجیتال و یا عقربه‌ای را برای وزن کشی استفاده کنید. زیرا دقت ترازوها، مختلف و متفاوت است.
 • ترازو باید همیشه تمیز بوده و روی آن گرد و غباری نباشد. خیس بودن ترازو هم باعث از بین رفتن کارایی آن خواهد شد. ضمن اینکه قرار دادن اشیاء سنگین نیز می‌تواند عملکرد آن را دچار اختلال کند.
 • دقت شود که ترازو دیجیتال اگر به‌صورت مداوم استفاده می‌شود، به خاموش کردن آن نیازی نیست. اما این موضوع برای استفاده مداوم، توصیه نمی‌شود.
 • برای جابجا کردن ترازو دیجیتال یا ترازو عقربه‌ای، نباید آن را بر روی زمین بکشید. بلکه ترازو باید بلند شده و سپس در جای جدید خود قرار بگیرد.

روش صحیح اندازه‌گیری وزن با انواع ترازو وزن کشی دیجیتال و عقربه‌ای-04

بیشتربدانید: هرآنچه که باید از ترازو‌های وزن‌کشی دیجیتال بدانید

قیمت و خرید ترازو وزن کشی

ترازو وزن کشی، در مدل‌های ترازو عقربه‌ای و ترازو دیجیتال وجود داشته و انواع گوناگونی را هم شامل می‌شوند. در حال حاضر، ‌وب‌سایت‌های گوناگونی وجود دارند که تجهیزات پزشکی را ارائه داده و ترازو نیز از جمله این تجهیزات پزشکی هستند. به‌دلیل اینکه مقوله خرید آنلاین هم چند سال است مورد توجه قرار گرفته، این دستگاه‌ها در ‌وب‌سایت‌های مربوطه جهت خرید عرضه شده‌اند.

‌وب‌سایت توانی نو، یکی از این جمله ‌وب‌سایت‌ها بوده که در زمینه عرضه و فروش تجهیزات پزشکی، از سابقه خوبی برخوردار است. فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو، تمامی نیازهای افراد را در زمینه بهداشتی، درمانی و توانبخشی فراهم می‌کند. در این بین، توانی نو روش‌های متنوع پرداخت را نیز در نظر گرفته تا خریداران بتوانند به‌راحتی محصول مورد نظر خود را خریداری نمایند.

در وب‌سایت توانی نو، انواع دسته‌بندی‌های مربوط به تجهیزات پزشکی وجود داشته که ترازو وزن کشی نیز در این دسته‌ها وجود دارد. ضمن اینکه تمامی کالاها و محصولات، از توضیحات کاملی سود می‌برند و در خصوص بیماری‌ها، درمان‌ها و گزینه‌های مرتبط، مقالات و اطلاعات متنوعی وجود دارد. شایان توجه است که تمامی کالاهای عرضه شده در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو، از مراجع مربوطه، مجوزهای لازم را کسب کرده و کلیه فعالیت‌های این ‌وب‌سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی‌ایران هستند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

whatsapp