بنر هدر دسکتاپ

شیر مادر چه تاثیری بر رشد و نبوغ کودک دارد؟

شیر مادر چه تاثیری بر رشد و نبوغ کودک دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/05/24 0 نظر

شیردهی نوزاد تا قبل شش ماهگی باید توسط شیر مادر صورت گردد که در اینجا به فواید تاثیر شیر مادر بر رشد و بلوغ اشاره کرده ایم با ما همراه باشید...

شیردهی به معنی فرآیندی است که مادر معمولا به طور مستقیم از پستان خود به کودک شیر می­دهد؛ البته در برخی موارد می‌توان از دستگاه شیردوش برقی کودک نیز استفاده کرد. بسیاری از متخصصان پزشکی، برای مثال انجمن اطفال آمریکا و انجمن زنان و زایمان آمریکا، اکیدا توصیه می­کنند که تا شش ماهگی به کودک شیردهیِ پستانی (بدون هرگونه ترکیب شیرمادر با آب، آبمیوه و ترکیبات دیگر)  صورت بگیرد. پس از آن نیز تا سن یک سالگی در کنار معرفی غذاهای دیگر، شیردهی باید ادامه پیدا کند.

تاثیر شیر مادر بر رشد کودک-01

بیشتر بدانید: بهترین گزینه مادران شاغل برای شیر دادن به نوزادان خود

فواید شیردهی پستانی برای کودک

شیر مادر بهترین مواد مغذی را در اختیار کودک قرار می­دهد. این شیر در بردارنده ویتامین­ ها، پروتئین و چربی است که پایه­ های اصلی تغذیه کودک را تشکیل می­دهد و هضم آن برای کودک آسان­ و مطبوع است. شیر مادر حاوی آنتی­بادی ­هایی است که به کودک در مبارزه با ویروس ­ها و باکتری­ ها کمک می­کند. همچنین، شیر مادر خطر ابتلا به آسم و آلرژی را در کودک کاهش می­دهد. همچنین به اثبات رسیده، کودکانی که در شش ماه اول با شیر مادر تغذیه شده ­اند، کمتر با عفونت گوش، بیماری تنفسی و بیماری­ های گوارشی مواجه شده­ اند.

برخی مطالعات، تاثیر شیر مادر بر میزان بالاتر آی کیویِ کودک در بزرگسالی را تایید نموده ­اند. علاوه بر این، در خود فرآیند شیردهی پستانی، بین کودک و مادر ارتباط فیزیکی نزدیک، تماس پوستی و ارتباط چشمی ‌برقرار می­شود که تاثیر زیادی بر ایجاد احساس امنیت در کودک دارد. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده ­اند معمولا وزن متناسب ­تری دارند و کمتر از دیگر نوزادان دچار اختلالات وزنی می­شوند. همچنین مطالعات نشان داده است که تغذیه نوزاد با شیر مادر نقش مهمی در پیشگیری از سندرم مرگ زودرس نوزادان دارد.

ارتباط شیردهی پستانی و رشد مغز کودک

اولین شش ماه زندگی کودک دوره مهمی برای مغز به سرعت رشد یابنده او محسوب می­شود. در طول این شش ماه، مغز کودک تقریبا دو برابر می­شود. یک تحقیق آمریکایی نشان داده است کودکان نوپا و پیش دبستانی که حداقل سه ماه از شیر مادر تغذیه کرده ­اند، بین 20 تا 30 درصد دارای ماده سفید بیشتری در مغز هستند، ماده ­ای که نقشی مهم در ایجاد ارتباطات و سیگنال­های عصبی مغز دارد.

اهمیت تغذیه با شیر مادر در مطالعات زیادی در سراسر دنیا به اثبات رسیده است. در یک مطالعه که توسط محققان انگلیسی صورت گرفته است، نوجوانان 16 ساله­ای که برای حداقل شش ماه با شیر مادر تغذیه شده­اند نمرات بهتری در آزمون­های درسی خود گرفته­اند. همچنین در تحقیقی که توسط محققین برزیلی صورت گرفته است، افرادی که حداقل یکسال از شیر مادر تغذیه شده­اند، در سن سی سالگی دارای ثروت مالی بیشتری بودند.

حتی اگر عواملی مثل تحصیلات مادر یا وضعیت اقتصادی را نیز وارد سنجش کنیم، باز هم کودکانی که از شیر مادر تغذیه شده ­اند در نسبت با کودکانی که از شیر خشک تغذیه شده ­اند معمولا دارای آی کیوی بیشتری هستند. یکی از علل اصلی تاثیر شیر مادر در رشد و بهبود عملکرد مغز کودک مرتبط با وجود برخی اسیدهای چرب مانند DHA در شیر مادر است که نقش مهمی در توسعه مغز کودک دارد. همچنین در یکی از آخرین تحقیقات صورت گرفته، محققین به این نتیجه دست یافتند که شیر مادر می­تواند بر رفتار کودک نیز تاثیر مثبتی ایجاد کند. در این تحقیق که در بین ده هزار کودکی که حداقل چهار ماه از شیر مادر تغذیه شده بودند صورت گرفت، نشان داد که آن‌ها در سن پنج سالگی، 30درصد کمتر دچار اختلالات رفتاری می­شوند.

فواید شیردهی پستانی-02

بیشتربدانید: معایب و مزایا شیردوش برقی چیست؟

دستگاه شیردوش برقی (پمپ پستان الکترونیکی) و فرآیند شیردهی مادر

یکی از ابزارهایی که می­تواند به مادران شیر­ده در دوره شیر­دهی کمک­ کند، دستگاه شیردوش برقی یا پمپ پستان الکترونیکی است. شیردوش برقی ابزاری است که برای مکش شیر از پستان به اندازه لازم به کار می­رود. بسیاری از مادرانی که در دوره شیردهی هستند این وسیله را برای شیردهی به کودک در هر کجا و هر زمانی که لازم باشد، مفید دانسته ­اند.

این وسیله به مادر این امکان را می­دهد که خودشان شیر را استخراج کنند و فرآیند شیردهی به کودک توسط پدر یا دیگر اعضای خانواده صورت بگیرد. چنانچه مادر مشغول کار یا در جایی جدا از کودک باشد با شیردوش برقی می­تواند شیر را استخراج کرده و آن را نگهداری کند. همچنین وجود پمپ­ های دوگانه در دستگاه شیردوش برقی، موجب می­شود که میزان بیشتری شیر را بتوان از هر دو پستان استخراج کرد. یک دستگاه شیر دوش برقی باید دارای این ویژگی­ ها باشد:

  • مکش مناسب و شبیه به الگوی مکیدن کودک
  • دارای ویژگی پمپ دوگانه از هر دو پستان که این امکان را می­دهد تا در آن واحد از هر دو پستان شیر استخراج نمود.
  • تعداد زیاد پمپ و مکش در هر دقیقه
  • سطح مدرج پمپ شیر که امکان سنجیدن میزان شیر استخراج شده را فراهم می­کند.

دستگاه شیردوش برقی همچنین در نسبت با دستگاه ­های شیردوش دستی، این مزیت را داراست که نیازی به کاربرد دست برای مکش شیر نیست و پمپ شیر در آن با نیروی الکتریکی صورت می­گیرد.

انواع شیردوش برقی

به طور کلی چهار نوع شیردوش وجود دارد:

شیردوش برقی دو پمپی

این مدل شیردوش ­ها قادرند تا همزمان از هر دو پستان شیر استخراج کنند و در نتیجه سرعت فرآیند شیردهی را بالاتر می­برند.

شیردوش برقی یک پمی

این شیردوش‌ها تنها یک پمپ مکش دارند و در نتیجه هر بار فقط از یک پستان می­توان با آن شیر استخراج کرد. این مدل دستگاه شیردوش برقی، قیمت ارزانتری نسبت به مدل­ های دو پمپی دارند.

شیردوش برقی باطری ­خور

این مدل‌ها معمولا به دلیل استفاده از باطری برای برق رسانی­ دارای سرعت مکش کمتری هستند. مزیت آن‌ها در قابل حمل بودن و استفاده از آن­ها در مکان­ هایی است که دسترسی به برق وجود ندارد.

شیردوش برقی دستی

در این دستگاه­ها برای مکش شیر باید از نیروی دست استفاده کرد. این مدل­ها قابل حمل، سبک و ارزان قیمت هستند.

انواع شیردوش-03

بیشتربدانید: بهترین مدل‌ های شیردوش‌ برقی و مزیت های شیردوش برقی به شیردوش دستی !

فاکتورهای اساسی در خرید دستگاه شیردوش برقی

هنگامی که برای خرید دستگاه شیردوش برقی اقدام می­کنید باید به دنبال گزینه هایی باشید که متناسب با نیازهای خاص شما باشد و دستگاهی که برای یک مادر دیگر مناسب است ممکن است برای شما چنین نباشد. هنگامی که دنبال دستگاه شیردوش برقی مناسب می­گردید، باید برخی فاکتورهای مهم را در نظر داشته باشید:

وزن: اگر زیاد جا به جا می­شوید و به سفر یا محیط کار می­روید، نیاز است که دستگاهی با وزن سبک‌تر انتخاب کنید.

صدا: برخی دستگاه­های شیردوش کم صداتر از مدل­ های دیگر هستند. اگر هنگام استخراج شیر نگران صدای تولید شده برای اطرافیان هستید، باید به میزان صدای ایجاد شده توسط دستگاه توجه کنید. معمولا شرکت سازنده دستگاه میزان صدای دستگاه را اعلام می­کند که بر اساس واحد دسی­بل نشان داده می­شود.

مدل ­های بدون دخالت دست: برخی مدل­ها به گونه ه­ایی طراحی شده­ اند که در فرآیند پمپ کردن شیر، کاملا بدون استفاده از دخالت دست هستند و حتی برخی از انواع آن را زیر لباس می­توان پوشید.

قیمت: دستگاه­ های شیردوش برقی با توجه به قابلیت­ هایی که دارند قیمت­ های مختلفی به خود می­گیرند. با رجوع به بخش فروشگاه آنلاین «توانی نو» و مشاهده محصولات ارائه شده، می­توانید با قیمت شیردوش برقی آشنا شوید.

خرید شیردوش برقی

با توجه به اینکه وضعیت هر کس خاص است، اینکه شما چه نوع سبک زندگی دارید، شرایط کاری شما چگونه است و فرآیند شیردهی شما به کودک به چه طریقی صورت می­گیرد، در انتخاب اینکه یک دستگاه شیردوش برقی بخرید تاثیر دارد. برای مثال چنانچه پس از تولید کودک بخواهید او را با شیر مادر تغذیه کنید و به دلیل شرایط کاری در خانه نباشید، انتخاب دستگاه شیردوش برقی گزینه بسیار مناسبی است. مجموعه تجهیزات پزشکی توانی نو در موارد زیر خرید شیردوش برقی را به شما پیشنهاد می­دهد:

  • شما برنامه­ ریزی کاری یا مسافرتی خاصی دارید که موجب می­شود در دوره شیردهی به کودک به طور مستمر در کنار کودک حضور نداشته باشید.
  • در مواردی که به دلایل خاصی نمی­توانید به کودک شیردهی پستانی انجام دهید و لازم است شیر خود را در یک محفظه ذخیره کنید؛ برای مثال در هنگام برخی بیماری‌ها.
  • هنگامی که دچار کاهش حجم شیردهی یا اشباع شیر در پستان هستید.
  • ترجیح می­دهید که کودک مستقیما شیردهی نشود.
  • و...

نتیجه­ گیری و جمع بندی

با توجه به فواید و مزایای دستگاه شیردوش برقی در فرآیند شیردهی کودک در بسیاری از کشورهای توسعه ­یافته، بیمه ­های درمانی هزینه خرید شیردوش برقی را برای مادران پوشش می­دهند. برندهای تجاری مختلفی به تولید دستگاه شیردوش برقی می­پردازند. شیردوش برقی بریسک، شیردوش بیمارستانی نیومامیلات و دستگاه شیردوش برقی امسیگ از بهترین برندهای موجود در بازار محسوب می‌شوند که در بخش تجهیزات پزشکی آنلاین توانی نو در اختیار مشتریان قرار گرفته و قابل خریداری هستند.

گروه توانی نو مجموعه های بزرگ از تجهیزات پزشکی معتبر و کاربردی را عرضه می­کند. برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدل‌های مختلف و قیمت شیردوش برقی، به فروشگاه آنلاین مجموعه توانی نو مراجعه کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp