بنر هدر دسکتاپ

معایب و مزایا شیردوش برقی چیست؟

معایب و مزایا شیردوش برقی چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/03/30 0 نظر

استفاده از شیردوش برقی مزیت ها و معایبی دارد که مهم است تا مادران و حتی پدران هم آنهارا بدانند پس با ما همراه باشید

سرعت بالای زندگی و شرایط اقتصادی خانواده‌ها به گونه‌ای است که والدین هر دو برای تأمین نیازهای خانواده مجبور به کار کردن در بیرون از خانه هستند، از همین رو مادران نیز پس از زایمان واستراحت کوتاه مدت باید دوباره به محل کار خود بروند و این امر موجب نگرانی آن‌ها در مورد تغذیه صحیح و به‌موقع کودک‌شان با شیر مادر است. البته مادرانی که مبتلاء به شرایط پزشکی خاصی هستند،  نوزاد نارس یا نوزاد دوقلو دارند، نیز همین نگرانی را خواهند داشت. دوشیدن شیر و نگهداری آن در یخچال اولین اقدامی است که این مادران برای تغذیه کودک با شیر خود انجام می‌دهند. اما دوشیدن شیر به صورت دستی کاری زمان بر و خسته کننده به‌نظر می‌رسد، استفاده از دستگاه شیردوش برقی یک روش نوین برای کمک به مادران شاغل و مادرانی است که شرایط و فرصت کافی برای تغذیه کودک به طور مستقیم با شیر خود را ندارند. اگر شما نیز به تغذیه کودک خود از طریق شیر مادر اهمیت می‌دهید و می‌خواهید در مورد این دستگاه مزایا و معایب آن بیشتر بدانید با ادامه مقاله زیر با ما همراه باشید.

01

بیشتر بدانید: بهترین مدل‌ های شیردوش‌ برقی و مزیت های شیردوش برقی به شیردوش دستی !

نحوه‌ی عملکرد دستگاه شیردوش برقی

نحوه‌ی عملکرد دستگاه شیردوش برقی مانند شیردوش های دستی و باطری‌دار از طریق مکش شیر به داخل مخزن شیردوش است، با این تفاوت که دستگاه شیردوش برقی شامل دو پمپ است که پس از اتصال سر مخروطی شکل آن به نوک سینه مادر شروع به مکش شیر از سینه‌ها می‌کند و باسرعت و صرف زمان کمتری سینه‌ها را از شیر تخلیه می‌کند. به این نوع شیر دوش‌ها شیر دوش تک پمپی یا دوپمپی نیز می‌گویند. نکته مهمی که قبل از استفاده از دستگاه شیردوش برقی باید به آن توجه کرد، پاکیزگی و ضدعفونی کردن سر مخروطی شیردوش است؛ زیرا هر گونه آلودگی می‌تواند وارد شیر شده و از این طریق نوزاد را دچار مشکل نماید. با خرید شیردوش برقی از تجهیزات پزشکی توانی نو می‌توانید همزمان هر دو سینه را کمتر از 12 دقیقه از شیر تخلیه کنید این کار به صورت دستی برای هر سینه به 30 دقیقه زمان نیاز دارد و در کل یک ساعت وقت شما را خواهد گرفت.

توجه به نکاتی که قبل از خرید دستگاه شیردوش برقی

قبل از خرید شیردوش بهتر است بروشور آن را به دقت مطالعه نمایید زیرا انواع شیردوش برقی دارای قابلیت و کارایی متفاوتی هستند. گنجایش، نوع مکانیزم، ابعاد، جنس بطری، نوع مکش، صفحه نمایشگر تنظیمات، قابلیت استفاده همزمان از باتری، دارا بودن پک کامل لوازم یدکی، جنس سردوش و همه این نکاتی هستند که قبل از خرید دستگاه شیردوش برقی باید به آن توجه نمود. برخی از این دستگاه‌ها ممکن است یک یا چند قابلیت ذکر شده را نداشته باشند. سعی کنید شیردوشی را انتخاب نمایید که جنس سر مخروطی آن که با پوست شما در تماس است، از مواد ضدحساسیت‌زا ساخته شده باشد. همچنین شرایط جسمی و فیزیکی بدن خود را بسنجید و نوعی از دستگاه شیردوش برقی را انتخاب کنید که قدرت مکش آن هنگام دوشیدن شیر شما را آزار ندهد.

02

بیشتر بدانید : وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر کدامند؟

مزایا استفاده از دستگاه شیردوش برقی

استفاده از دستگاه شیردوش برقی علاوه بر صرفه‌جویی در وقت، مزایای دیگری نیز به همراه دارد که در زیر آن‌ها می‌پردازیم:

  • دارا بودن قابلیت تنظیم سرعت و مکش

شما می‌توانید میزان سرعت و مکش را تنظیم کنید تا از این طریق سینه‌ها کمتر تحت فشار قرار بگیرند. تعداد مکش‌ها در هر دقیقه با توجه به نوع دستگاه شیردوش برقی متفاوت است‌؛ به این نکته قبل از خرید شیردوش دقت کنید.

  • تنظیم و کنترل تغذیه کودک

از آنجا که شیر مادر به مدت 24 الی 48 ساعت قابل نگهداری در یخچال است، می‌توان میزان تغذیه شیر نوزاد را در فواصل زمانی مشخص تعیین کرد و در صورت عدم حضور خود برنامه غذایی کنترل شده‌ای را به پرستار داد.

  • کاهش استرس و نگرانی مادران

استفاده از دستگاه شیردوش برقی باعث می‌شود تا مادران بدون دغدغه و نگرانی سینه خود را از شیر تخلیه کنند و بتواند فرصت بیشتری برای انجام امور روزمره داشته باشند و کمتر دچار نگرانی و استرس به دلیل عدم انجام امور شخصی یا خانوادگی شوند.

  • دریافت آسان‌تر و بیشتر شیر

پمپاژ سینه از طریق دستگاه شیردوش برقی به کودکان این امکان را می‌دهد تا شیر بیشتری را دریافت کنند، زیرا برخی کودکان به دلیل ضعف یا شرایط پزشکی به خوبی نمی‌توانند سینه مادر را بمکند. استفاده از شیشه شیر به آن‌ها کمک می‌کند تا راحت‌تر و بهتر بتوانند از شیر مادر تغذیه کنند.

معایب استفاده از دستگاه شیردوش برقی

اگر چه استفاده از دستگاه شیردوش برقی به شما این امکان را می‌دهد تا در زمان کمتر و با سرعت بیشتری شیر را در اختیار کودک خود قرار دهید، اما معایبی نیز به همراه دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش میزان شیر مادر

یکی از مهم‌ترین عوارض جانبی استفاده از دستگاه شیردوش برقی، کاهش شیر مادر است. مکانیسم پمپ این دستگاه بسیار متفاوت با نوع مکیدن سینه توسط نوزاد است. جفت شدن دهان کودک با نوک سینه مادر و نحوه دریافت شیر از طریق مکیدن سینه مادر می‌تواند به افزایش میزان شیر در سینه‌ها کمک کند.

  • از بین رفتن مواد مغذی هنگام انجماد شیر

وقتی کودک مستقیم از سینه مادر تغذیه می‌کند، تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد را به صورت سالم و مستقیم دریافت می‌کند.

اگر شما مرتب شیر خود را با استفاده از دستگاه شیردوش برفی در فریزر ذخیره کنید، این انجماد، ذوب شدن و گرم شدن باعث کاهش مواد مغذی اساسی شیرتان خواهد شد.

  • آسیب به بافت و نوک سینه

نوعر مکش و پمپ‌های دستگاه می‌تواند به نوک سینه و بافت آن‌ها آسیب برساند و موجب ناراحتی و آزار مادر هنگام شیردهی به نوزاد شود. اگر از دستگاه شیردوش برقی بیش از اندازه استفاده شود، این می‌تواند باعث ترشح هورمون‌ها شده و سینه‌ها را متورم و دردناک نماید.

  • پوسیدگی دندان کودکان

تغذیه با بطری می‌تواند در طولانی مدت باعث آسیب و خرابی دندان‌های کودک شما شود. وقتی به کودک شیر می‌دهید، شیر به دندان‌های کودک نمی‌چسبد، زیرا نوک‌پستان شما در پشت دندان‌های او قرار می‌گیرد. کودکان هنگام تغذیه با بطری ممکن است به خواب بروند و این باعث شود تا شیر روی دندان‌های آن‌ها باقی بماند و در طولانی مدت منجر به پوسیدگی‌‌های دندانی شود.

  • افزایش میزان آلودگی

گاهی در صورت استریل در تمام قطعات دستگاه، قسمت‌هایی از پمپ و دریچه‌ها که دسترسی کمتری دارند به خوبی تمیز نمی‌شوند. این در نهایت  می‌تواند محیط مساعدی را برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها ایجاد کند.

سخن پایانی

اگر به دلیل مشغله کاری زیاد و یا شرایط پزشکی خود یا نوزادتان نمی‌توانید به طور منظم او را را با شیر خود تغذیه کنید، به شما خرید انواع شیردوش از سایت توصیه می‌شود. شما می‌توانید از طریق این سایت معتبر انواع شیردوش دستی، برقی تک پمپ یا دو پمپ را باکیفیت بالا و کارایی‌های متفاوت خریداری نمایید. قبل از خرید دستگاه مورد نظر خود اطلاعات لازم را در مورد آن کسب نمایید تا در نهایت بتوانید انتخابی مطمئن و درست داشته باشید.

منابع:

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp