بنر هدر دسکتاپ

وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر کدامند؟

وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر کدامند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/02 0 نظر

زمانی که عضو جدیدی به خانواده شما اضافه می‌شود، نیازهایی دارد که باید آنها را رفع کنید و برای راحت‌تر بودن هر چه بیشتر او تلاش کنید. از همین جهت، با ورود نوزاد به خانواده، وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر، جای خالی خود را نشان می‌دهند. هر پدر و مادری باید بدانند که خود و نوزادشان به چه چیزهایی نیاز خواهند داشت تا بتوانند با تهیه آنها، آسایش و راحتی همه افراد خانواده را فراهم کنند. در این مطلب تمامی وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر را معرفی خواهیم کرد.این مطلب را در فروشگاه تجهیزات پزشکی مشاهده کنید: دستگاه اکسیژن ساز 

مادر و فرزند حتی قبل از تولد نیز با یکدیگر ارتباط دارند. همه این ماه‌ها با هم در ارتباط هستند و شروع یک رابطه چالش برانگیز و در عین حال لذت‌بخش بین مادر و نوزاد شکل می‌گیرد. مادران نقش مهمی در سلامت جسمی و روانی فرزند خود دارند، زیرا نیازمندی‌های اولیه (یعنی غذا، آب، پناهگاه و خواب) را برای آنها فراهم می‌کنند و سبب پیوستگی امن با فرزند خردسال خود می‌شوند. به همین جهت است که وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد و هیچ خانواده‌ای نباید این موارد را نادیده بگیرد. 

ما در این مطلب برای برطرف کردن یک سری از نیازهای مشترک مادر و فرزند، وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر را معرفی می‌کنیم که بتوانیم به هر پدر و مادری با داشتن این تجهیزات، در رفع بهتر نیازهای مشترک خود و فرزندش، کمکی کرده باشیم. در ادامه مطلب، به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم:

 

بالش تغذیه شیر یکی از وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر

برخی از انواع این بالش‌ها دارای یک کمربند محکم هستند که به کمر مادر بسته می‌شود، اما برخی دیگر ساده‌تر بوده و کمربندی ندارند. نوزاد در این نوع بالش به شکل خوابیده قرار می‌گیرد. در این حالت، نوزاد در استانداردترین حالت ممکن از لحاظ پرستاری قرار دارد و می‌تواند به راحتی از شیر مادر تغذیه کرده و سهولت کار شیر دادن مادر را به نوزاد خود فراهم می‌کند.

mother and baby

بیشتر بخوانید: مزایای استفاده از دستگاه بخور در خانه چیست؟

 

پوشک بچه

قطعا همه‌ ما، ضرورت استفاده از پوشک بچه را می‌دانیم، زیرا تا قبل از اینکه کودک آمادگی لازم را برای دستشویی رفتن پیدا کند، شما ملزم به استفاده از پوشک برای کودکان خود هستید تا مادر و نوزاد، هر دو آسایش خاطر داشته باشند.

 

زیرانداز تعویض پوشک

برای عوض کردن پوشک نوزاد خود، احتیاج به یک زیرانداز دارید تا نوزاد روی آن قرار بگیرد و شما امکان عوض کردن پوشک او را داشته باشید. هنگام خرید، یک زیرانداز تعویض پوشک نرم و راحت و ضد حساسیت با رنگ روشن انتخاب کنید.

 

دستمال مرطوب نوزاد

داشتن دستمال مرطوب نوزاد برای پاک کردن بدن کودک خود نیز یکی از الزامات می‌باشد، زیرا ممکن است پوست نوزاد شما به مایع‌های شوینده‌ای که از آنها برای پاک کردن استفاده می‌کنید، حساسیت داشته باشد و باعث بروز قرمزی، تورم و خارش روی پوست نوزاد شما شود.

 

لباس بچه 

سعی کنید هنگام خرید لباس برای کودک خود، در انتخاب جنس آن دقت کرده و جنسی را انتخاب کنید که بدن نوزاد شما به آن حساسیت نداشته باشد. استفاده از رنگ‌های شاد نیز در روحیه‌ کودک شما بسیار موثر بوده و سعی کنید از خرید لباس و تجهیزات کودک خود با رنگ‌های تیره خودداری نمایید.

mother and baby

بیشتر بخوانید: دستگاه اکسیژن‌ساز چیست؟

 

شیردوش یکی دیگر از وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر

همه‌ مادران قطعا به این وسیله احتیاج دارند. مادران شاغل، زمانی که کودک خود را در مهدکودک می‌گذارند یا مادران خانه‌داری که برای بیرون رفتن به تنهایی، احتیاج دارند تا نوزاد خود را نزد یکی از اقوام یا آشنایان خود بگذراند، ترجیح می‌دهند که کود‌کشان به جای استفاده از شیرخشک، از شیر مادر تغذیه کند، اما این کار صرفا به وسیله‌ شیردوش انجام‌پذیر است.

 

صندلی کودک خودرو

صندلی کودک خودرو نیز یکی دیگر از وسایل مورد احتیاج مادران است. دلیل نیاز به این نوع صندلی برای مادر و نوزاد این است که زمانی که با خودرو قصد رفت و آمد دارند، باید از امنیت نوزاد خود در داخل خودرو مطمئن باشند و این کار با استفاده از صندلی کودک خودرو محقق می‌شود.

mother and baby

بیشتر بخوانید: دستگاه بای پپ چیست؟

 

شیشه شیر

استفاده از شیشه شیر برای کودکان خود نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا هم شما قرار نیست هر لحظه خودتان به کودک شیر دهید و هم کودک شما یاد می‌گیرد که چگونه وسیله‌ها را در دستان کوچک خود نگه دارد.

 

پستانک یکی از وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر

استفاده از پستانک نیز برای نوزاد شما پیشنهاد می‌شود. چرا که نه تنها استرس و بی‌قراری نوزادتان را از بین می‌برد، بلکه او را سرگرم نیز می‌کند.

 

پودر بچه

از پودر بچه برای جلوگیری از عرق سوز نشدن پاهای کودک خود استفاده کنید. این پودر باعث آسایش خاطر و راحتی مادر و نوزاد می‌شود.

 

پماد یا کرم مخصوص بدن نوزاد

پوست نوزاد شما بعد از هر بار تعویض پوشک و حمام کردن، کمی خشک می‌شود، برای مرطوب و نرم کردن پوست نوزاد خود باید از یک کرم یا پماد مخصوص این‌ کار استفاده کنید.

 

اسباب بازی‌های بی خطر برای آسایش خاطر مادر و نوزاد

برای کودک خود متناسب با بازه‌ سنی‌اش، اسباب بازی‌های بی خطر تهیه کنید. با این کار هم کودک خود را سرگرم کرده‌اید و هم به رشد و تقویت سریع‌تر حافظه او کمک می‌کنید.

 

حامل نوزاد یکی از موارد مهم وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر

در روزهای اول پس از زایمان به علت وجود درد در بدن مادر، مادر به سختی قادر خواهد بود تا نوزاد خود را بدون هیچ وسیله‌ کمکی حمل کند. حامل‌های نوزاد یک گزینه عالی برای حمل راحت نوزاد هستند و آسایش را برای مادر و نوزاد فراهم می‌کنند.

mother and baby

بیشتر بخوانید: اکسیژن تراپی و بیماری های ریوی

 

‌ساک برای حمل لوازم کودک، وسیله‌ای کارآمد برای مادر و نوزاد

از یک ساک مخصوص برای حمل لوازم نوزاد خود استفاده کنید. بهتر است در هنگام خرید به ابعاد ساک دقت کنید تا در هنگام استفاده کوچک یا بزرگ نشود و همینطور در انتخاب جنس آن نیز باید دقت فرمائید تا هم شستشوی آن راحت باشد و هم زود خراب نشود.

 

ناخن‌گیر و یک برس مخصوص

قطعا نوزاد شما به یک ناخن‌گیر مخصوص نیاز خواهد داشت و همچنین برای شانه شدن موهای تازه درآمده‌شان باید از یک برس نرم مخصوص با الیاف طبیعی استفاده شود.

 

شامپو،حوله، لیف و وان مخصوص نوزاد

برای حمام بردن نوزاد خود باید از یک شامپو، لیف نرم و وان استفاده کنید تا هم کار خود را راحت‌تر کنید و هم حفاظت‌های لازم برای امنیت بیشتر نوزاد خود را در نظر گرفته باشید. برای خشک کردن نوزاد خود، بعد از حمام باید از یک حوله نرم و مخصوص استفاده شود تا بدن نوزادتان حساسیت ندهد.

mother and baby

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع دماسنج و تب‌ سنج و روش‌های اندازه‌گیری دمای بدن

 

تخت و تشک نوزاد

نوزاد شما برای خوابیدن، احتیاج به یک تشک و یک تخت دارد. اما شما باید در انتخاب این دو بسیار دقت فرمائید تا مناسب‌ترین و استانداردترین تشک و تخت را برای نوزاد دلبندتان خریداری کنید.

 

ملحفه و روتختی

از ملحفه و روتختی‌های ضد حساسیت و ترجیحا درست شده از الیاف طبیعی برای تخت نوزادتان استفاده کنید.

 

کالسکه، مورد دیگری از وسایل مورد نیاز نوزاد و مادر

شما برای بیرون بردن نوزاد خود، علاوه بر یک حامل نوزاد، احتیاج به یک کالسکه نیز دارید. برای خرید کالسکه حتما استانداردهای لازم را در نظر بگیرید.

 

چراغ خواب و آویزهای رنگارنگ بالای تخت کودک

در اتاق کودک خود، حتما یک چراغ خواب قرار دهید و بالای تخت او از آویزهای رنگارنگ، زیبا و بی‌خطر استفاده کنید تا بی‌قراری نوزاد شما را در هنگام خواب کمتر کند.

 

خرید یک پیجر تصویری برای مادر و نوزاد

شما هنگامی که نوزادتان خوابیده است و در اتاق او حضور ندارید، احتیاج به یک پیجر تصویری برای چک کردن نوزاد خود دارید. با یک پیجر تصویری می‌توانید بدون آنکه لازم باشد مدام به اتاق او سر بزنید، از حال نوزادتان با خبر باشید و با خیال راحت به بقیه‌ کارهای خود برسید. همچنین در سایت todaysparent اطلاعات کاملی است. 

mother and baby

بیشتر بخوانید: دستگاه تصفیه هوا چه کاربردی دارد؟

 

سخن پایانی

با به دنیا آمدن نوزاد دلبندتان و ورودش به خانه، قطعا باید وسایل استاندارد و مورد نیاز او را تامین کنید تا در روند بزرگ شدن نوزادتان به مشکل برنخورید. پس این را در نظر داشته باشید که برای انتخاب این وسایل و خرید آنها باید نهایت دقت را در نظر بگیرید و حتما از مراکز معتبر این لوازم را خریداری کنید.

منابع:

www.parents.com/baby/breastfeeding/tips/breastfeeding-supplies-checklist/

www.verywellfamily.com/breastfeeding-products-supplies-accessories-and-gifts-431567

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp