این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ

دستگاه تصفیه هوا چه کاربردی دارد؟

دستگاه تصفیه هوا چه کاربردی دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/20 0 نظر

دستگاه تصفیه هوا، وسیله‌ای است که برای از بین بردن آلاینده‌ها و ایجاد هوایی پاک ساخته شده است. دستگاه تصفیه هوا، با استفاده از چندین فیلتر، می‌تواند آلرژن‌ها و مواد آلوده‌‌کننده هوا را پاک کند. دستگاه تصفیه هوا، برای متراژهای مختلف، در منزل و محل‌کار طراحی می‌شود. این دستگاه‌ها، در ابعاد مختلفی ساخته و به بازار عرضه می‌شوند و مورد استفاده عموم قرار می‌گیرند. در ادامه، شما را با انواع این دستگاه‌های مفید، بیشتر آشنا می‌کنیم.پرفروش‌ترین محصول در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو : دستگاه اکسیژن ساز 

اکثر افراد، تصورشان این است که دستگاه تصفیه هوا، آلودگی هوا را از بین می‌برد ولی این‌طور نیست، این تصور اشتباهی از دستگاه تصفیه هواست، چون دستگاه تصفیه هوا، توانِ از بین بردن آلودگی هوا و جایگزینی اکسی‍ژن خالص را ندارد و در این مواقع، خیلی از فروشندگان، از عدم آگاهی مردم برای فروش اجناسِ خود، سوء استفاده می‌کنند.

دستگاه تصفیه هوا، در ابعاد مختلفی ساخته و به بازار عرضه می‌شود و مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد. این محصول، در انواع مختلف، کاربردهای گوناگون دارد. از جمله مدل گردنی، که برای مصارف شخصی و تصفیه هوای داخل خودرو استفاده می‌شود. نمونه‌های بزرگ‌ آن، بیشتر برای مصارف خانگی و صنعتی استفاده می‌شود و همه‌ این دستگاه‌ها، به نام دستگاه تصفیه هوا تولید می‌شوند.

نحوه کار با دستگاه تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا، سیستمی است که از پنکه‌های داخلی برای پخش هوا در خانه استفاده می‌کند و از طریق فیلترهای گوناگون که در آن تعبیه شده، وظیفه اصلی تصفیه هوا را بر‌عهده دارند.

 چگونگی کار این دستگاه، به این صورت است که هوا، به داخل محفظه کشیده می‌شود و پس از عبور از لایه‌های مختلف فیلتر مانند: فیلتر گرد‌وغبار، فیلتر ریزگرد‌های میکروسکوپی و هوابرد، فیلتر مواد آلرژی‌زا و موی حیوانات، فیلتر کربن اکتیو‌شده برای گرفتن بو‌ها و غیره، دوباره به محیط اتاق برگردانده می‌شود. فرایند تصفیه هوا، خود‌به‌خود و چندین‌بار در ساعت تکرار شده و محیط خانه را سالم و پاکیزه نگه می‌دارد. فراموش نکنید که این دستگاه‌ها با دستگاه اکسیژن‌ساز تفاوت دارند.

air conditioner

بیشتر بخوانید:  انواع دستگاه‌های فشارسنج خون کدامند و چه ویژگی‌هایی دارند؟

دستگاه تصفیه هوا، به دو دسته فعال و منفعل تقسیم می‌شود:

1- فعال: این نوع دستگاه، یون‌هایی با بار منفی را در فضای خانه پخش می‌کند. این‌کار باعث می‌شود که مواد آلاینده، به سطوح بچسبد. با اینکه کارایی خوبی دارد، ولی به دلیل ایجاد گاز اوزون، از آن کمتر استفاده می‌شود.

2- منفعل: این دستگاه، از فیلترهای هوا برای از بین‌بردن آلاینده استفاده می‌کند. دستگاه های منفعل، کارایی بهتری دارند، چون همه‌ی گردوغبار و ذرات معلق را از هوا می‌گیرند و در فیلترها جمع می‌کنند.

دستگاه تصفیه هوا، از روش‌های زیر برای از بین بردن آلودگی استفاده می‌کند:

- فیلتراسیون (فیلتر هپا و کربن اکتیو): این روش، بی‌خطرترین روش است، چون هیچ محصول جانبی به هوا اضافه نمی‌کند.

- یونیزاسیون و بارش الکترواستاتیک: این روش‌، با استفاده از فعل و انفعلات شیمیایی و یا اضافه کردن ذرات و گازبه هوا، عمل تصفیه را انجام می‌دهند و به همین دلیل، زیاد توصیه نمی‌شود.

بنابراین دستگاه تصفیه هوا، انتخاب مناسب و مفیدی برای مدیریت آلاینده و پاک نگه‌داشتن هوای داخل اتاق است. راه‌اندازی این دستگاه در خانه یا محیط کار، باعث از بین رفتن آلرژی، آسم و دود سیگار می‌شود. در کل، دستگاه تصفیه هوا، به پاکیزه‌تر شدن هوا کمک می‌کند، ولی از آلودگی‌های خطرناک مانند سرب، افراد را خلاص نمی‌کند.

انواع فیلترهای دستگاه‌های تصفیه هوا

1- فیلتر هپا(HEPA): این فیلتر، قدرت جذب بالایی برای ذرات معلق در هوا دارد و حدود 99.97٪ از آلاینده‌های موجود در هوا که به اندازه 0.3 میکرون است را از بین می‌برد و هوا را ضد‌عفونی می‌کند. همچنین می‌تواند انواع دود، مانند دود سیگار را از بین ببرد. به همین دلیل، جزء محبوب‌ترین فیلترها در بازار است.

2- فیلترهای کربن فعال: این نوع فیلتر‌ها، روزنه‌های جاذب کوچکی دارند و هنگامی که آلاینده‌ها از فیلتر عبور می‌کنند، عکس‌العمل نشان می دهند و باعث می‌شوند تا آلاینده‌ها، به کربن چسبیده و به دام بیفتند. این فیلترها، برای از بین بردن بو، دود، مواد‌ شیمیایی و یا گازهای موجود در هوا، موثرند و معمولاً همراه با دیگر فیلترها به کار می‌روند.

3- فیلتر لامپ UV: این فیلتر، قابلیت از بین بردن باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا با استفاده از تابش الکترومغناطیسی را دارد. استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا که دارای سه فیلترِ اشعه ماورای بنفش، هپا و کربن فعال است، برای از بین بردن حجم گسترده‌ای از آلودگی، تاکید می‌شود.

4- فیلتر یونی: این نوع فیلتر، از یک یون‌ساز منفی ساخته شده که یون منفی را برای جذب گرد‌وغبار و مواد آلرژی‌زا که در هوا وجود دارد، پخش می‌کند. فیلتر یونی نمی‌تواند به‌تنهایی گردو غبار را ازبین ببرد.

5- پیش فیلتر: از این فیلتر، برای به دام انداختن ذرات بزرگ‌تر مثل پرز، مو، گردوغبار و گرده‌ها، قبل از وارد‌شدن به فیلترهای اصلی، مانند فیلتر هپا، استفاده می‌شود. با این کار به طول عمر فیلتر اصلی کمک می‌کند.

air conditioner

بیشتر بخوانید:  آشنایی با انواع دماسنج و تب‌ سنج و روش‌های اندازه‌گیری دمای بدن

انواع دستگاه‌های تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه هوایی که با تکنولوژی فیلترینگ کار می‌کنند، انواع مختلفی دارند که در اینجا به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

1- دستگاه تصفیه هوای رومیزی

این دستگاه، با ابعاد کوچک تا متوسط، در اختیار افراد قرار می‌گیرد و از آن می‌توان در هر جایی از منزل یا محل کار استفاده کرد.

2- دستگاه تصفیه هوای ایستاده

این دستگاه، معمولاً دارای ابعاد بزرگ‌تری نسبت به نمونه‌های دیگر است و می‌توان از آن در ادارات، شرکت‌ها، منازل و غیره استفاده کرد.

3- دستگاه تصفیه هوای همراه

این مدل از دستگاه، به‌راحتی دور گردن آویزان شده و هوای پاکیزه و سرشار از اکسیژن و یون منفی را برای فضای تنفسی افراد تأمین می‌کند. این مدل، بیشتر برای افرادی که به خاطر آلودگی هوا از خانه بیرون نمی‌روند و نگران سلامتی خود هستند، کارایی دارد.

4- دستگاه تصفیه هوای اتومبیل

از این دستگاه، برای تصفیه هوای اتومبیل، زمانی‌ که آلودگی هوا در خیابان‌ها زیاد است، استفاده می‌شود. افراد برای اینکه بتوانند از تنفس هوای آلوده در امان باشند، می‌توانند دستگاه تصفیه هوا را بر روی داشبورد یا کنسولِ اتومبیل قرار دهند و به فندک ماشین وصل کنند.

مزایای استفاده از دستگاه تصفیه هوا

1- آلودگی‌ها را ازبین می‌برد.

2- از طریق لامپ UV، میکروب‌زدایی کرده و به تصفیه هوا می‌پردازد.

3- از طریق تصفیه هوای خانگی به سلامت و بهداشت کودکان کمک می‌کند.

4- اثرات مثبت بر روی اعصاب و مغز افراد می‌گذارد.

5- با انواع ویروس‌ها مقابله کرده و آن‌ها را از بین می‌برد.

6- آلرژی و باکتری را از بین می‌برد.

7- دستگاه تصفیه هوا، قدرت از بین‌بردن گاز‌های خطرناک و سمی و بوهای نامطبوع مانندبوی سیگار را دارد.

8- کاهش گرده‌های گیاهان در فصل‌های گرده‌افشانی و کاهش آلرژی‌های فصلی.

air conditioner

بیشتر بخوانید: هر آنچه در مورد دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر باید بدانید

ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا

با توجه به اینکه سیستم تنفسی انسان، توانایی جذب ذرات آلوده موجود در هوا که بسیار ریز و خطرناک‌اند را دارد، استفاده از دستگاه تصفیه هوا، برای تمامی افراد، ضروری است. همچنین، استفاده از دستگاه تصفیه هوا، برای افرادی که در شهرهای آلوده مانند تهران زندگی می‌کنند، خیلی مفید و لازم است. این دستگاه برای کودکان، نوجوانان، افراد مسن، بیماران و زنان باردار، بسیار ضروری است.

عوارض استفاده بیش‌از اندازه از دستگاه‌های تصفیه هوا

- برخی از این دستگاه‌ها، یون منفی تولید می‌کنند که خوب یا بد بودن آن هنوز تایید نشده است.

- استفاده از اشعه ماورای بنفش در دستگاه، اگر کنترل شده باشد ضرری نخواهد داشت اما اگر دستگاه تصفیه هوا استاندارد نباشد و انتشار این اشعه کنترل نشود، برای خانم‌های باردار ضرر دارد.

- دستگاه‌هایی که فن دارند، با چرخش فن، آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند که ممکن است به مرور زمان و با استفاده طولانی مدت در منزل، به شنوایی آسیب بزنند.

 

نتیجه‌گیری

هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید به نکات زیر توجه داشت:

- فضای پوشش: برای دستگاه تصفیه هوا، باید فضای موردنظر را مورد توجه قرار دهید، چون ابعاد و اندازه فضا، در انتخاب سایز و نوع دستگاه، مهم است.

- عملکرد: نوع کاربرد، که چه مقدار هوا در چه مدت زمان، نیاز به تصفیه دارد، باید مورد توجه قرار گیرد.

- فیلترها: به نوع و کیفیت فیلترهای به کار رفته در دستگاه باید توجه داشت چون مهم‌ترین بخش یک دستگاه تصفیه، فیلتر آن است.

-صدای دستگاه: هنگام خرید دقت کنید که دستگاه، سرو‌صدای زیادی ایجاد نکند. هر چه دسی‌بل (db)، پایین‌تر باشد، آرامش بیشتری خواهید داشت.

- قیمت: دستگاه‌های ارزان، ممکن است ضعیف‌تر عمل کنند و در نهایت، هزینه بیشتری روی دست‌تان بگذارند. بنابراین بهتر است در هنگام خریدِ دستگاه تصفیه هوا، نسبت به قیمت آن توجه داشته باشید.

- قابل حمل بودن دستگاه: قابلیت حمل دستگاه با وزن آن، رابطه‌ی مستقیم دارد و هیچ ربطی به توانایی دستگاه ندارد.

همچنین بهتر است، نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

- در صورت باز بودن در و پنجره، دستگاه تصفیه هوا، تاثیر چندانی ندارد.

- یک دستگاه قابل‌حمل، فقط می‌تواند یک اتاق را تصفیه کند، نه کل خانه را.

- دستگاه تصفیه هوایی را انتخاب کنید که مصرف برق کمتری داشته باشد.

- اگر دستگاه، گارانتی دارد، از خدمات پس‌از‌فروش و سهولت تعویض فیلترها، مطمئن شوید.

- دستگاه تصفیه هوا، باید همیشه روشن باشد تا بازدهی خوبی داشته باشد.

شما می‌توانید نمونه‌های این دستگاه‌ها را در اینجا ببینید.

منابع:

https://www.guardiantechnologies.com/

https://www.springer.com/

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین محصولات

whatsapp