این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ

هر آنچه در مورد دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر باید بدانید

هر آنچه در مورد دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر باید بدانید
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/22 0 نظر

دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر یک وسیله بسیار کارآمد پزشکی است که برای تعیین غلظت گلوکز خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر سال، افراد بسیاری به دیابت مبتلا می‌شوند، که برای تعیین و درمان این بیماری، باید قند خون افراد را توسط دستگاه‌ها و آزمایشات دقیقی بررسی و تعیین شود. در حال حاضر دستگاه‌هایی تولید و به بازار عرضه شده‌اند که با استفاده از آنها هر فردی می‌تواند در خانه خود میزان قند خون خود و بقیه افراد خانواده را تعیین کند.آیا می‌دانید دستگاه اکسیژن ساز با مارک معتبر را در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو می‌توانید سفارش دهید

دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر چیست و چطور کار می‌کند؟

این دستگاه کارآمد گلوکومتر نام دارد، که در این مطلب می‌خواهیم به بررسی این دستگاه بپردازیم و اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار دهیم. هر فردی، حتی اگر به دیابت مبتلا نشده باشد، باید هر‌چند وقت یکبار، میزان قند خون خود را آزمایش کند. دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر، راحت‌ترین روش برای سنجش میزان قند خون شما است. شما خیلی راحت می‌توانید با استفاده از این دستگاه در خانه، میزان قند خون خود را اندازه بگیرید.

نحوه استفاده از این وسیله بسیار راحت است. هنگام خرید، فروشنده، همراه دستگاه تست قند خون، یک وسیله شبیه به خودکار، تعدادی سوزن و نوارهای کاغذی مخصوصی نیز به شما می‌دهد. یکی از سوزن‌ها را داخل این وسیله که شبیه به خودکار است، قرار دهید. سپس یکی از انگشت‌های خود را با آن سوراخ کرده و یک قطره خون روی نوار کاغذی که قبلاً داخل دستگاه قرار داده‌اید، بچکانید. دستگاه، میزان قند خون شما را تعیین کرده و به شما نشان می‌دهد. پس از اینکه میزان قند خون خود را فهمیدید، سوزن و نوار استفاده شده را دور بیندازید.

مشاهده قیمت و خرید انواع دقیق ترین دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر

 

Glucose meter

 

چه مواردی را باید هنگام استفاده از دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر رعایت کرد؟

1- قبل از اینکه انگشت خود را با سوزن مخصوص سوراخ کنید، حتما دست‌های خود را به خوبی بشویید. زیرا اگر مقداری غذا یا قند رو انگشت‌تان مانده باشد، روی نتیجه‌ای که دستگاه به شما نشان می‌دهد تأثیر می‌گذارد و ممکن است قند خون شما را خیلی بیشتر از مقدار واقعی نشان دهد.

2- قطره خونی که روی نوار کاغذی مخصوص می‌چکانید، نباید خیلی زیاد باشد. زیرا در صورت زیاد بودن مقدار خون، دستگاه نتیجه اشتباه را به شما نشان می‌دهد. یک قطره کوچک به اندازه‌ای که دستگاه بتواند قند خون شما را تعیین کند، کافی است.

3- صبر کنید تا قطره خون ، خودش روی نوار کاغذی قرار گیرد، انگشت خود را فشار ندهید.

4- حواس‌تان به تاریخ انقضاء نوارهای کاغذی مخصوص باشد.

5- نوک انگشتان شما، دارای عصب‌های زیادی هستند و همین موضوع باعث درد هنگام نمونه‌گیری می‌شود. برای کاهش درد نمونه گیری، این کار را از کنار انگشتان انجام دهید و هر بار جای نمونه گیری را به صورت چرخشی تغییر دهید.

6- نوارهای کاغذی به رطوبت حساس هستند. این نوارها را داخل ظرف مخصوص خود نگه دارید و هنگام برداشتن آنها حواس‌تان باشد که دست‌های‌تان باید کاملاً خشک و عاری از رطوبت باشند. همچنین، بعد از برداشتن نوار مورد نیاز، درب ظرف آنها را ببندید.

7- پس از استفاده از دستگاه، نوارهای کاغذی استفاده شده و سوزن مورد استفاده را دور بیندازید.

8- زمانی که می‌خواهید نواری را داخل دستگاه قرار دهید، به هیچ عنوان آن را خم نکنید.

9- زمانیکه نوار کاغذی را داخل دستگاه قرار دادید، پس از مشاهده علامت قطره خون روی صفحه نمایش، می‌توانید قطره خون خود را روی نوار بچکانید.

10- اگر دستگاه گلوکومتر شما کثیف باشد، ممکن است میزان قند خون شما را به درستی نشان ندهد.

Glucose meter

بیشتر بخوانید: تمام آنچه که باید از ابزارهای توانبخشی بدانید

میزان قند خون افراد سالم چقدر است؟

میزان قند خون افرادی که مبتلا به دیابت نیستند، باید به صورت ناشتا اندازه‌گیری شود و باید پایین‌تر از 100 میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد. اگر میزان قند خون فردی بیشتر از 126 باشد و چند مرتبه هم تکرار شود، فرد به دیابت مبتلا است و باید سریعاً به پزشک مراجعه کند. علاوه بر این، اگر فردی علائم بیماری دیابت مانند تکرر ادرار و کاهش وزن را داشته باشد و قند خون او حتی یکبار بالاتر از 200 شود، او به دیابت مبتلا است و حتماً باید به پزشک مراجعه کند. همچنین، توجه داشته باشید که اگر فردی میزان قند خونش به صورت ناشتا بین 100 تا 126 باشد، مستعد بیماری دیابت است و ممکن است که در آینده به این بیماری مبتلا شود. با این حال، نمی‌توان به طور قطع گفت که اگر فردی میزان قند خون خود را با دستگاه تست قندخون یا گلوکومتر سنجیده باشد و میزان آن بالا باشد، حتماً دیابت دارد. این بیماری، یک بیماری مزمن است که باید توسط پزشک و آزمایشات پیشرفته تشخیص داده شود. با این وجود، اگر فردی ببیند که میزان قند خونش طبیعی نیست با مراجعه به پزشک ، متوجه می‌شود که آیا دستگاه گلوکومتر او درست بوده یا نتیجه را اشتباه نشان داده است؟

 

میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت چقدر است؟

افراد مبتلا به دیابت، باید میزان قند خون خود را بعد از 8 ساعت ناشتا بودن، اندازه بگیرند و این مقدار باید چیزی بین 80 تا 130 باشد. علاوه بر این، اگر افراد مبتلا به دیابت، میزان قند خون خود را بعد از یک وعده غذایی اندازه بگیرند، باید با مقداری کمتر از 160 رو‌به‌رو شوند. اگر یک خانم بارداری که انسولین استفاده می‌کند، قند خون خود را به صورت ناشتا اندازه بگیرد، این مقدار باید بین 90 تا 95 باشد. همچنین این مقدار باید یک ساعت پس از یک وعده غذایی کمتر از 140 و دو ساعت پس از یک وعده غذایی کمتر از 120 باشد. میزان قند خون در افرادی که مبتلا به دیابت هستند، نباید کمتر از 70 باشد و اگر این مقدار به کمتر از 60 برسد، بیمار علامت‌دار خواهد شد. میزان قند خونی که کمتر از 45 باشد، بسیار خطرناک می‌شود و فرد حتماً باید یک خوراکی شیرین میل کند تا قند او به حالت عادی بازگردد. از میان علائم پائین بودن قند خون، می‌توان به عرق کردن، ضربان قلب بالا، بی‌حال بودن، لرزش اندام‌ها و تاری دید اشاره کرد.

 

چند نوع دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر در بازار وجود دارد؟

حدودأ 25 نوع دستگاه تست قند خون در بازار وجود دارد. تفاوت این دستگاه‌ها در قیمت، نوارهای کاغذی آنها، دقت اندازه‌گیری، مقدار خون مورد نیاز، سرعت اندازه‌گیری و توانایی ذخیره در حافظه است. در گذشته دستگاه‌هایی وجود داشتند که هم بسیار بزرگ بودند و هم زمان زیادی نیاز داشتند تا میزان قند خون را اندازه گرفته و نشان دهند. در حال حاضر دستگاه‌هایی به بازار آمده‌اند که بسیار کوچک هستند. این دستگاه‌ها، به راحتی و در حدود چند ثانیه، میزان قند خون را نشان می‌دهند. همچنین می‌توانند هر مقدار قند خونی را نشان دهند، بدین معنی که از قند خون صفر گرفته تا قند خون 600 را نشان می‌دهند.

Glucose meter

بیشتر بخوانید: دستگاه اکسیژن‌ساز چیست؟

آیا می‌توان به دستگاه‌های گلوکومتر اطمینان کرد؟

این دستگاه‌ها، کار را برای افراد راحت کرده‌اند و دیگر نیازی نیست تا به طور ماهانه به آزمایشگاه مراجعه کنند و قند خون‌شان را مورد سنجش قرار دهند. با این وجود، اگر در خانه میزان قند خون خود را اندازه گیری کردید و این مقدار بالاتر از 126 بود و چند بار هم تکرار شد، به پزشک مراجعه کنید تا با آزمایشات دقیق، میزان قند خون شما را اندازه بگیرند و اگر به دیابت مبتلا هستید، هر چه زودتر تشخیص دهند. دستگاه‌های گلوکومتر قند خون، نوک انگشت را مورد آزمایش قرار می‌دهند. خون نوک انگشتان از مویرگ‌ها گرفته می‌شود و دارای سلول و مایع پلاسما است، اما آزمایشگاه، خون را از سلول جدا می‌کند و تنها قند خون پلاسما را مورد آزمایش قرار می‌دهد. به همین دلیل است که میزان قند خونی که دستگاه‌ها نشان می‌دهند حدود 15 درصد کمتر یا بیشتر از میزان قند خون آزمایشگاهی هستند. با این حال، این مقدار خیلی زیاد نیست و می‌تواند به کنترل قند خون افراد کمک زیادی کند. عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر روی میزان قند خون تأثیر می‌گذارند، مانند نشستن دست‌ها قبل از استفاده از دستگاه، میزان خونی که روی نوار دستگاه میچکانید و غیره که البته این موارد را خیلی راحت می‌توانید رعایت کنید. اگر از دستگاه‌های گلوکومتر استفاده می‌کنید و میزان قند خون شما در محدوده طبیعی قرار دارد، سالیانه یک یا دو مرتبه به آزمایشگاه مراجعه کنید و با سنجش میزان قند خون خود، درستی و دقت دستگاه گلوکومتر خود را بسنجید. همچنین در سایت verywellhealth اطلاعات کاملی است . 

 

نتیجه‌گیری

بیمارانی که به دیابت مبتلا هستند باید به طور منظم، قند خون خود را کنترل کنند. این کار با استفاده از دستگاه‌های گلوکومتر بسیار راحت‌تر شده است. با استفاده از این دستگاه‌ها، خیلی راحت می‌توانید در خانه، میزان قند خون خود را مورد سنجش قرار دهید و در صورت بالا بودن آن، به پزشک مراجعه کنید. افرادی که به دیابت مبتلا نیستند نیز بهتر است از این دستگاه‌ها استفاده کنند. هر کدام از ما ممکن است در آینده به دیابت مبتلا شویم و اگر خیلی زود آن را تشخیص دهیم، بهتر می‌توانیم بیماری خود را کنترل کنیم. اگر فردی که دیابت ندارد، دو یا سه مرتبه، میزان قند خونش بالاتر از 126 باشد، باید به پزشک مراجعه کند. این دستگاه‌ها از اهمیت بالایی برخوردارند و وجودشان در هر خانه‌ای لازم است. شما می‌توانید نمونه‌هایی از این دستگاه‌ها را در اینجا ببینید.

منابع:

www.healthline.com

www.webmd.com/

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

آخرین محصولات

whatsapp