بنر هدر دسکتاپ
مرتب سازی :

یکی از راه‌های معالجه و درمان یک بیماری، خصوصاً بیماری‌های جدی، جراحی است. انجام جراحی علاوه بر حضور جراح ماهر و متخصص به ابزار و تجهیزاتی نیاز دارد تا جراح بتواند به‌وسیلۀ آن تجهیزات تمام اقدامات لازم را انجام دهد و بهترین نتیجۀ ممکن را از انجام جراحی به دست آورد. ابزارها و تجهیزات متعددی در حین جراحی مورد نیاز است که برخی از آن‌ها، به‌رغم اینکه شاید ساده به نظر بیایند، بسیار کاربردی و کارآمد هستند. یکی از این ابزارها قیچی جراحی است که در انجام اعمال جراحی مختلف استفاده می‌شود. شاید با کاربرد قیچی جراحی آشنا باشید، اما آیا از انواع برندهای مختلف آن اطلاع دارید؟ آیا می‌دانید این ابزار پرکاربرد چه مزایایی دارد و بهترین برند آن کدام است؟ ما در مجموعۀ فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی‌نو قصد داریم از طریق این مقاله شما را با قیچی جراحی به عنوان یک ابزار جراحی مؤثر حین انجام عمل جراحی و اطلاعات لازم در مورد آن آشنا نماییم؛ پس با ما همراه باشید.

 

 

ابزارهای جراحی

ابزارهای جراحی وسایلی هستند که به جراح کمک می‌کنند تا با استفاده از آن‌ها و تخصص، مهارت و دانش خود بتواند با انجام عمل جراحی به بیمار در جهت بهبودی کمک کند. ابزارهای جراحی انواع و اقسام متعددی دارند که به طور کلی به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 1. ابزارهای برش جراحی؛ تیغ، چاقو و قیچی جراحی
 2. ابزارهای نگهداری و گرفتن؛ فورسپس
 3. ابزارهای عقب یا دور نگه داشتن

ابزارهای برش جراحی که قیچی جراحی نیز در این دسته‌بندی قرار می‌گیرد، برای ایجاد هر گونه برش یا شکاف در پوست و یا اعضاء استفاده می‌شوند. در این میان قیچی جراحی که موضوع این مقاله است از پرکاربردترین ابزارهای برش جراحی است که اشکال و انواع مختلفی دارد. شما می‌توانید برای تهیۀ قیچی‌های جراحی با کارشناسان ما در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو مشورت کرده و کمک بگیرید.

 

 

قیچی جراحی چیست؟

قیچی ابزاری پرکاربرد است که در محیط‌های مختلف و در شرایط مختلف استفاده می‌شود. قیچی جراحی نیز انواع و اقسام متفاوتی دارد که بسته به کارآیی و کاربرد خود، اشکال متفاوتی داشته و به عنوان یک ابزار تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیچی‌ها بسته به کاربرد خود، ممکن است لبه‌ها و دهانه‌های تخصصی و تغییر شکل یافته و یا حتی دسته‌های متفاوتی داشته باشند. قیچی‌ها با اشکال متفاوت خود به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا به جراح یا پرستار یا تکنسین مربوطه این اجازه را بدهند تا بتواند کارهای متفاوتی انجام دهد؛ از بخیه کردن، بانداژ، جداسازی گرفته تا برش و تشریح. ممکن است لبه‌ها یا دهانۀ یک قیچی برای انجام هر یک از کارهای گفته شده دارای انحنا یا خمیدگی بوده یا حتی دندانه‌دار و کوتاه یا بلند باشد. به هر صورت قیچی جراحی ابزاری پرکاربرد و تخصصی است که در موقعیت‌های بسیاری برای انجام کارها و وظایف متعددی به کار گرفته می‌شود.

 

انواع قیچی‌های جراحی

قیچی‌های جراحی اشکال متفاوت دارند که اگر بخواهیم آن‌ها را دسته‌بندی کنیم؛ طیف متفاوتی از قیچی‌ها را خواهیم داشت که از سنگین‌ترین و بزرگترین آن‌ها که برای برش در بافت‌های ضخیم و حتی استخوان به کار می‌روند تا سبک‌ترین و ظریف‌ترین که در جراحی‌های چشم و مغز استفاده می‌شوند، رده‌بندی می‌گردند. قیچی‌های سایز متوسط نیز وجود دارند که ممکن است لبه‌های تیز و دندانه‌دار داشته باشند که برای کاربردهای گوناگون طراحی شده‌اند. مهم‌ترین پارامتر در استفاده از قیچی‌های جراحی انجام برش به صورت دقیق بدون آسیب رساندن به بافت‌های اطراف است که می‌بایست لحاظ شود.

بیش از 2000 نوع قیچی جراحی وجود دارد و عموماً قیچی‌های جراحی دو کاربرد عمده دارند؛ یک دسته مخصوص تشریح و بررسی هستند و دستۀ دیگر مخصوص استفاده در عمل جراحی و برش بافت‌های مختلف هستند. از آنجایی که قیچی‌های تشریح دقیق‌تر از قیچی‌های جراحی هستند، وظیفۀ جداسازی و متمایز ساختن بافت‌ها از یکدیگر را به عهده دارند. تیغۀ قیچی‌های جراحی ممکن است منحنی، صاف یا نوک تیز باشند و معمولاً قیچی‌های جراحی از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند و درجات تیزی متفاوت دارند، برخی لبه‌های سخت‌تر و برخی لبه‌های صاف‌تری دارند.

 

 

دسته‌بندی قیچی‌های جراحی

اگر بخواهیم قیچی‌های جراحی را دسته‌بندی کنیم؛ می‌توانیم به این ترتیب آن‌ها را معرفی نماییم:

 1. قیچی جراحی لیستر (Lister) یا بانداژ؛ این قیچی زاویه دار مخصوص جراحی و تشریح است و با داشتن نوک و تیغۀ صاف به برداشتن راحت بانداژ از روی پوست کمک می‌کند.
 2. قیچی جراحی لیگاتور (Ligature) یا بخیه؛ تیغۀ منحنی شکل ساخته شده از تنگستن با دانه‌های میکرو این قیچی، برای بخیه زدن، بریدن بخیه‌ها و سیم‌های نازک حین جراحی و برداشتن بخیه‌ها بعد از جراحی استفاده می‌شود و از هر دو نوع جراحی و تشریح به حساب می‌آید.
 3. قیچی جراحی کِلی (Kelly)‌‌‌؛ قیچی کِلی با داشتن تیغه‌های نوک خمی‌ده ظریف برای برش و برداشتن بافت‌های نرم از جمله بافت‌های نرم برجسته و بیرون زده استفاده می‌شود. این محصول، قیچی جراحی و تشریح است.
 4. قیچی جراحی مایو ( Mayo)‌‌‌؛ مایو یک قیچی جراحی با تیغه‌های صاف و مستقیم است. این نوع قیچی را با فولاد ضد زنگ یا تیتانیوم می‌سازند که طبعاً قیچی‌هایی که از تیتانیوم ساخته می‌شوند گران‌تر هستند. طول این قیچی حدود 6 اینچ یا کمی بیشتر است و این نوع قیچی دارای هر دو نوع تیغۀ راست و منحنی است. تیغه‌های منحنی برای برش بافت در محل‌های جراحی و تیغه‌های مستقیم و صاف برای برش بافت‌های نزدیک سطح زخم مناسب هستند و به کار می‌روند.
 5. قیچی جراحی متزنباوم (Metzenbaum)‌‌‌؛ این قیچی در اندازه‌های 5/3 تا 18 اینچ وجود دارد و کمی خمی‌ده است. قیچی متزنباوم یا متز (Metz) از استیل ضد زنگ ساخته شده، آلمانی است و برای برش دقیق و تشریح مناسب است. این قیچی دارای هر دو نوع صاف و منحنی، بسیار دقیق و ظریف است و یک قیچی همه کاره به شمار می‌آید. طراحی این قیچی جراحی به گونه‌ای است که آن را برای انجام جراحی‌های تشریحی دقیق و حساس مناسب ساخته است.
 6. قیچی جراحی میکرو (Micro)‌‌‌؛ این قیچی کوچک با شکل و طراحی ظریف خود مناسب استفاده در جراحی‌های چشم پزشکی مانند ایریدوتومی و ایریدوکتومی (درمان گلوکوم) بوده و برای جراحی داخل عنبیه و لنز به‌کار می‌رود.
 7. قیچی جراحی عروقی واسکولار (DeBakey)‌‌‌؛ قیچی جراحی عروقی DeBakey یک قیچی تخصصی برای برش‌های بسیار ظریف است که معمولاً در کاردیو واسکولار، جراحی‌های قلب و عروق مانند ونوتومی و آرتریوتومی به‌کار می‌رود. به منظور دسترسی راحت‌تر به بافت‌های ظریف، تیغه‌های این قیچی زاویه دار ساخته شده‌اند. وزن این قیچی بسیار سبک است و به دلیل وزن کم و تیغه‌های اریب و کوتاه خود دقت را حین جراحی و برش در جراحی‌های قلب و عروق بالا می‌برد.
 8. قیچی جراحی اریس (Iris)‌‌‌؛ این قیچی که ممکن است در فارسی به نام قیچی جراحی زنبق نیز معروف باشد؛ کوتاه، صاف و تیز است و برای برش‌های بسیار ظریف به‌کار می‌رود. این قیچی ظریف برای جراحی عنبیه ساخته شده است، اما در جراحی‌های حساس و با دقت بالا مانند جراحی عروق نیز استفاده می‌شود و از جنس فولاد ضد زنگ با کربن بالا است.
 9. قیچی جراحی پاتس اسمیت (Potts_Smith)‌‌‌؛ قیچی پاتس اسمیت با تیغۀ کوتاه و زاویه دار خود برای ایجاد تسلط و کنترل بهتر و دقیق‌تر در اعمال جراحی قلب و عروق و پیوند عروق مورد استفاده است و به راحتی اجازۀ ایجاد برش بیشتر یا بزرگتر کردن برش را به جراح می‌دهد. این قیچی با طراحی ارگونومیک خود و دسته‌های بلند در کنار تیغه‌های کوتاه دقت کار را افزایش می‌دهد. این مدل قیچی دارای زوایای مختلف است.
 10. قیچی بخیه (Stitch Scissors)‌‌‌؛ قیچی‌های بخیه ممکن است انواع مختلف و برندهای متفاوت داشته باشند. این قچی‌های برای برداشتن بخیه مناسب هستند. از مواد ضد زنگ ساخته شده و دارای یک قلاب کوچک در نوک تیغۀ کوتاه خود هستند تا بتوانند عملکرد بهتر و دقیق‌تری را ایجاد کنند. عموم این قیچی‌های بخیه از استیل مرغوب آلمان ساخته شده و قابلیت ضدعفونی و استریل شدن دارند.
 11. قیچی جراحی فنری (Spring Scissors)‌‌‌؛ قیچی‌های جراحی فنری که با برندهای مختلف در بازار موجود هستند به دلیل شکل و طراحی خاص خود قابلیت‌های خوبی داشته و به جراح امکانات خوبی را حین کاربرد آن می‌دهد. از جمله:
 • با هر دو دست چپ و راست قابل استفاده است.
 • برای جراحی‌های دقیق و حساس مانند مغز و اعصاب و عروق مناسب است.
 • نوک منحنی شکل تیغۀ آن از بریده شدن بافت‌های زیرین جلوگیری می‌کند.
 • در برش‌های عمیق، طول نوک قیچی کار را راحت می‌کند.
 • نوک کوتاه‌تر مناسب برش‌های نزدیک به سطح
 • نوک بلندتر مناسب برش‌های عمیق‌تر

 

مراقبت و نگهداری از قیچی جراحی

قیچی‌های جراحی به عنوان ابزارهایی پرکاربرد و کارآمد که قابلیت‌های بسیاری دارند و به جراح در انجام عمل جراحی کمک‌های شایانی انجام می‌دهند، نیاز به مراقبت دارند. این قیچی‌ها می‌بایست در محل مناسب قرار بگیرند و در حین استفاده یا پس از استفاده از پرت کردن یا انداختن آن‌ها خودداری کرد. ابزارهای جراحی می‌بایست قبل از انجام جراحی به دقت استریل و اتوکلاو شوند و پس از استفاده حتماً بقایای بافت یا خون باقی مانده بر قیچی می‌بایست تمیز و پاک گردد. همچنین هر قیچی متناسب با کاربرد خود استفاده شود و از به کار بردن قیچی جراحی در موقعیت غیر از کار مخصوص به آن خودداری نمود و حتماً قیچی‌ها و ابزار جراحی را پس از پایان جراحی در محلول استریل قرار داد.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

ما در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو سعی بر این داریم تا با ارائۀ خدمات اصولی و مناسب با نیاز مشتریان، به شما در انتخاب تجهیزات و لوازم پزشکی و مراقبتی مورد نیاز خود کمک کنیم. در همین راستا در این مقاله اطلاعات لازم را دربارۀ انواع قیچی جراحی و کاربردهای آن‌ها در اختیار شما قرار دادیم. همانطور که گفتیم قیچی‌های جراحی انواع بسیار زیادی دارند و برندهای مختلف اقدام به تولید این قیچی‌ها می‌کنند که ما سعی کردیم تا معروف‌ترین و باکیفیت‌ترین را معرفی نماییم.

مشاهده بیشتر

جستجوی محصولات

وضعیت موجودی محصولات

دسته بندی

از تا
دسته بندی ها
اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp