بنر هدر دسکتاپ
مرتب سازی :

خرید استئوتوم با بهترین قیمت ارزان

خرید انواع استئوتوم با قیمت مناسب و ارزان از تجهیزات پزشکی توانی نو با بهترین کیفیت و ارسال سریع به صورت اینترنتی امکان پذیر است. پزشکی یکی از حساس‌ترین موضوعاتی است که به واسطۀ سر و کار داشتن با سلامت انسان‌ها، همیشه نیازمند دقت بالا و ارتقای سطح علمی و اطلاعات و تجهیزاتی بوده است که استفاده می‌گردد.

در مقایسه با حالا و اکنون، در گذشته از تجهیزات بسیار ساده‌تر و ابتدایی‌تر استفاده می‌شده است. اگر چه جای توسعه بسیار است و هنوز ناشناخته‌های فراوانی وجود دارد،  ولی در دنیای مدرن و تکنیکال امروزی پیشرفت‌های چشمگیری در زمینۀ علوم پزشکی و تجهیزات آن اتفاق افتاده است. پر واضح است که ابزار و تجهیزات تشخیصی و جراحی می‌بایست دقیق عمل کنند تا پزشک با اتکاء به علم خود و کمک آن‌ها بتواند به مداوای بیماران پرداخته و نتایج بهتری عاید شود. ابزارهای جراحی مختلف و متعدد هستند و شاید هر یک اسامی خاصی داشته باشند که افراد معمولی نشنیده باشند و یکی از آن‌ها استئوتوم است. اگر شما متخصص باشید و در حیطۀ جراحی مشغول و یا جراح باشید، موضوع متفاوت خواهد بود. اما ما قصد داریم در این مقاله به معرفی استئوتوم بپردازیم تا هم متخصصان و هم افراد عادی بتوانند در مورد آن اطلاعات خوبی به دست بیاورند؛ پس با ما باشید.

 

 

استئوتوم چیست؟

در اعمال جراحی که مربوط به مشکلات ارتوپدی هستند و نیاز به جراحی استخوان‌ها، مفاصل یا بافت‌های سخت است، برای برداشتن و یا تراش دادن قسمتی از استخوان که با هدف اصلاح و بهبود وضعیت آن صورت می‌گیرد، جراح از ابزارهایی نظیر استئوتوم استفاده می‌کند. چنانکه برداشتن و یا حذف قسمتی از استخوان را نیز جراحی استئوتومی می‌نامند که ممکن است در قسمت‌های مختلف بافت‌های استخوانی و مفاصل مختلف صورت گیرد. جراحی‌های مرتبط با زانو، فک، لگن، بینی یا هر بخش دیگری در این قالب قرار می‌گیرند. حتی در اعمال جراحی فک و دندان؛ نظیر ایمپلنت‌ها از این ابزار پر کاربرد استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم خیلی کوتاه و خلاصه بگوییم، استئوتوم ابزاری است برای برش دادن و تراشیدن بافت‌های استخوانی. ظاهری همانند یک قلم دارد که در حرفه‌های مختلف مانند تراشیدن چوب یا سنگ با قلم و چکش به کار می‌رود و در واقع یک قلم پزشکی است. در کشورهای مختلف تولید می‌شود و برندهای متعددی دارد که به عرضه می‌شوند. البته ناگفته نماند در جراحی‌هایی که بافت استخوانی این اجازه را می‌دهد که از استئوتوم استفاده شود، کاربرد دارد. ممکن است در برخی جراحی‌ها که بافت استخوانی مقاوم‌تر باشد جراح از دیگر ابزارها برای برداشتن یا تراش دادن استخوان‌ها استفاده کند.

 

 

تاریخچۀ استئوتوم

اولین بار برنارد هاینه که در سال 1800 تا 1846 در آلمان زندگی می‌کرد، استئوتوم را به شکل امروزی ساخت و توسعه داد. او که مانند عموی خود یوهان هانیه علاقمند به تجهیزات و وسایل ارتوپدی داشت به کارگاه عموی خود سپرده شد تا در کنار او بیاموزد. او در ساخت وسایل ارتوپدی مهارت پیدا کرده بود، ولی تخصص و علم آن را نداشت، بنابراین در این رشته تحصیل کرد و تجهیزات و ابزارهای زیادی را در زمینۀ ارتوپدی ساخت که یکی از آن‌ها استئوتوم بود.

در واقع ساخت استئوتوم بیماران را از ضربات و آسیب‌هایی که در هنگام جراحی‌های استخوانی انجام می‌شد نجات داد. با ساخت استئوتوم سطح برش‌های بافت‌های استخوانی صاف و مرتب شد و از آسیب رسیدن به بافت‌های نرم مجاور استخوان‌ها و یا ماندن براشه‌ها یا ترکش‌های استخوانی در این بافت جلوگیری شد. اختراع او چنان چشمگیر بود که در سال 1835 جایزۀ مونتیون (مونیون) را از آکادمی علوم فرانسه که در مربوط به فعالیت در زمینه علوم مختلف از جمله پزشکی است دریافت کرد. البته بعدها توسط دیگر متخصصان نیز ساخته و به شکل امروزی تغییراتی یافت.

 

انواع استئوتوم

این ابزار مهم و کارآمد انواع مختلفی دارد که در برندهای گوناگون در بازار موجود است و ما در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو به شما در انتخاب و تهیۀ آن مشورت داده و کمک می‌کنیم. استئوتوم‌ها دارای یک سر تیز هستند و سر دیگر آن‌ها ممکن است گرد و کمی پهن‌تر باشد که مناسب برای وارد کردن ضربه جهت به جلو راندن و حرکت دادن آن است. برخی از استئوتوم‌ها برای نشانه‌گذاری و تعیین خط برش مناسب هستند و برخی دیگر برای تراشیدن استخوان که متناسب با کاربرد هر کدام توسط جراح مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از استئوتوم به عنوان تیغۀ برش بافت‌های استخوانی در اعمال جراحی ارتوپدی به منظور تراش زائده‌های استخوانی، آن را به یکی از پرکاربردترین ابزارها تبدیل کرده است.

 

برندهای مختلف استئوتوم

همانطور که در تاریخچۀ استئوتوم گفتیم با ساخت و اختراع این ابزار برای اولین بار در کشور آلمان، اگرچه دیگر کشورها نیز امروزه به تولید آن می‌پردازند، اما آلمان یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان این ابزار است. آمریکا نیز در ساخت این ابزار جایگاه ویژه‌ای داشته و محصولات با کیفیت می‌سازد.

استئوتوم‌ها از جنس فولاد ضد زنگ (stainless steel) ساخته شده و به اشکال صاف یا منحنی و با داشتن پهنای نوک و دسته‌های متفاوت عرضه می‌شوند و عموماً اندازه‌های کوچک و میلیمتری دارند. همانطور که گفتیم استئوتوم دارای دو لبۀ تیز و برنده است که در مقایسه با اسکنه که دارای یک لبه است شناخته می‌شود.

اشکال مرسوم و متعدد و باکیفیت استئوتوم را می‌توان در این برندها در بازار مشاهده کرد:

 • CBC آلمان
 • مدترونیک (Medtronic) آمریکا
 • کارل اشتورز (KARL STROZ) آلمان
 • دیمدا (Dimeda) آلمان
 • فنتکس (Fentex) آلمان

برندهای معروف Anderson، Army، Beveled، Cherry، Cobb، Hibbs، Dahmen و Hoke از برندهای موجود در بازار در سراسر جهان هستند. علاوه بر این برندها، استئوتوم در کشورهای دیگر ازجمله پاکستان و امارات نیز تولید می‌شود. به عنوان مثال برند پرایم استار (Prime Star) و برند پرفشنال (PROFESSIONAL) تولید کشور پاکستان هستند.

 

 

استئوتومی چیست؟

یکی از عمل‌های جراحی در اعمال جراحی ارتوپدی، استئوتومی است. استئوتومی یعنی برداشتن یا بریدن، برش دادن یا تراشیدن و در بعضی موارد اضافه کردن بافت استخوانی است. این عمل جراحی با هدف ایجاد تغییر در استخوان و مفاصل و تنظیم و اصلاح آن‌ها در جهت رفع مشکلات و عیوب احتمالی است. در این عمل جراحی تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که جراح بسته به شرایط و وضعیت فرد یا بیمار هر یک را انتخاب می‌نماید. ممکن است این عمل جراحی روی اندام‌های مختلف انجام می‌شود که شایع‌ترین آن‌ها فک، شانه، ستون فقرات، لگن و باسن، زانوها، ساق و انگشتان پا هستند. در انجام جراحی‌های استئوتومی ابزارهای متعددی استفاده می‌شود که یکی از آن ابزارها استئوتوم است.

استئوتومی به دلایل گوناگونی انجام می‌گردد که عمده دلایل بدین قرار است:

 • تغییر زاویۀ چرخش و خمیدگی استخوان‌ها خصوصاً در ناحیۀ مفاصل
 • اصلاح تراز یک مفصل تغییر شکل یافته یا غیر متصل
 • اصلاح و ترمیم مفصل آسیب دیده
 • کوتاه یا بلند نمودن استخوان‌ها در نواحی مورد نیاز، خصوصاً مفاصل
 • اصلاح مشکلات و دردهای ناشی از آرتروز
 • تغییر و برداشتن فشار ناشی از وزن از روی مفصل آسیب دیده و قرار دادن آن روی ناحیه‌ای که غضروف و مفصل سالم‌تری وجود دارد
 • به تعویق انداختن نیاز به تعویض و جایگزینی مفصل، خصوصاً در افراد جوان‌تر

 

 

استفاده از استئوتوم در دندانپزشکی

استئوتوم که آن را به عنوان ابزاری برای برش و تراش استخوان در عمل‌های جراحی معرفی کردیم و معمولاً در جراحی‌های ارتوپدی کاربرد داشته و ابزاری مؤثر برای برداشتن زائده‌های استخوانی است، در دندانپزشکی نیز کاربرد دارد.

در دندانپزشکی و خصوصاً ایمپلنت، استئوتوم ابزاری جهت تغییر شکل یا فشرده ساختن یا برش استخوان است که جاگذاری واحدهای ایمپلنت را تسهیل می‌کند. در ایمپلنت دندان‌ها استفاده از استئوتوم به دندانپزشک کمک می‌کند تا دریافت بهتر و دقیق‌تری از بافت استخوانی داشته باشد و ضمناً این ابزار با فشرده ساختن بافت استخوانی، بستر و زمینۀ مناسبی برای حمایت اوّلیه از ایمپلنت فراهم می‌آورد. انواع مختلف استئوتوم در ایمپلنت و جاگذاری آن استفاده می‌شود، از استوتوم‌هایی که در قسمت سر D شکل هستند تا آن‌هایی که دو لبه هستند و یا نوک تیز دارند در دندانپزشکی و انجام ایمپلنت استفاده می‌گردد.

 

فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو

ما در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو با ارائۀ خدمات و تجهیزات لازم در زمینه‌های مختلف مراقبتی و پزشکی همواره سعی بر این داشته‌ایم تا بهترین نوع از خدمات را به مشتریان خود تقدیم نماییم و تنها هدف ما جلب رضایتمندی مشتریان گرامی بوده است. در همین راستا همیشه اطلاعات مفید و به‌روز را در اختیار شما قرار داده‌ایم و شما با اطمینان خاطر می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آنلاین توانی نو، ضمن مشاهدۀ انواع تجهیزات و خدمات با مشورت با کارشناسان ما، بهترین انتاب را داشته باشید. انواع لوازم، تجهیزات، ملزومات و اجناسی که ممکن است در هر زمینه‌ای از خدمات مراقبتی و پزشکی مورد نیاز باشد را می‌توانید با کمک و مشاورۀ ما تهیه نمایید.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

علوم پزشکی همواره در حال رشد، پیشرفت و توسعه هستند و ابزارها و تجهیزاتی که برای درمان، مراقبت و کمک به بیماران و همراهان و خانوادۀ آن‌ها نیز تولید و ساخته می‌شود، همواره در حال ارتقاء و توسعه است. یکی از جراحی‌های ترمیمی و اصلاحی، جراحی‌های ارتوپدی هستند که مرتبط با رفع عیوب، اصلاح و ترمیم مشکلات استخوانی، مفاصل و غضروف‌ها می‌باشند. در فرآیند انجام این جراحی‌ها، یکی از کاربردی‌ترین ابزارها، استئوتوم است که به جراح کمک بسیاری کرده و کاربرد فراوانی دارد. استفاده از این ابزار در دندانپزشکی، جراحی‌های فک و جاگذاری ایمپلنت‌های دندانی نیز کاربرد داشته و بسیار رایج است. به همین دلیل این ابزار در برندهای مختلف در بازار موجود است و شرکت‌های مختلف از کشورهای مختلف اقدام به تولید آن می‌نمایند. ما در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو به شما در انتخاب و خرید این ابزار کمک می‌کنیم.

مشاهده بیشتر

جستجوی محصولات

وضعیت موجودی محصولات

دسته بندی

از تا
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
دسته بندی ها
اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp