بنر هدر دسکتاپ
مرتب سازی :

یکی از مهم‌ترین تجهیزات پزشکی، پنست است که ظاهری شبیه به قیچی یا در مقیاس بزرگتر شبیه به انبر سالاد دارد! انواع این وسیله جراحی از طول 10 سانتی تا 30 سانتی آن موجود است و جزیی جدانشدنی از ست‌های جراحی محسوب می‌شود. این ابزار پزشکی به جراحان و مراقبان بهداشتی این امکان را می‌دهد که در حین ارائه مراقبت‌های درمانی یا اعمال جراحی، اشیا یا اعضای بدن را با آن محکم بگیرند و نگه دارند. شاید رایج‌ترین کاربردی که از پنست در فیلم‌ها دیده باشید، این است که پزشک معالج، گلوله را از دست یا پای فرد تیر خورده به وسیله این ابزار خارج می‌کند. به وسیله پنست می‌توان به بافت و رگ فشار وارد کرد، قطعات پزشکی را به هم چسباند یا وسایل و غشاها را اداره کرد.

 

 

پنست چیست؟

پنست یک ابزار جراحی رایج و از نوع دستی است که شامل دو تیغه و یک دسته است که برای گرفتن، جابجایی، نگه داشتن و فشرده کردن وسایل جانبی پزشکی یا بافت‌ها و غشاها از آن استفاده می‌شود. این ابزار جراحی یک وسیله ضروری از مجموعه ست جراحی و کمک‌های اولیه است که استفاده از آن در پزشکی مدرن کاملا جا افتاده است، هرچند کاربرد آن جدید نیست. کتب تاریخی ثابت می‌کند که برخی از تمدن‌های باستانی در جراحی ساده از این ابزار استفاده می‌کردند. انواع پنست جراحی در مدل‌های مختلف برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. طراحی اولیه پنس جراحی به این ترتیب بود که یک جفت بازو به وسیله اهرمی مرکزی به هم وصل شده بودند. هنوز هم همان سبک از ابزارهای جراحی در پزشکی مدرن کاربرد دارند،  بسیاری از پنست‌های امروزی دارای مکانیسم قفل هستند تا از فشار بیش از حد بر روی بافت و غشای گرفته شده، جلوگیری کنند.

کاربرد پنست چیست؟

خوب است بدانید که انواع موچین‌های پزشکی، انبرک‌ها و استخراج‌کننده‌ها یا گیرنده‌ها همه انواع پنس‌های جراحی هستند که برای کمک به کارآمدتر شدن روش‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این نوع ابزار جراحی پزشکان و متخصصان در اورژانس، اتاق،‌های عمل، اتاق معاینه، بخش پانسمان و هنگام ارائه کمک‌های اولیه استفاده می‌کنند. پنست‌ها می‌توانند برای نگهداری یا جابجایی انواع باندها، دستمال‌ها و پدها استفاده شوند یا دستمال و پنبه آغشته به دارو را در جای مورد نظر فیکس کنند. استفاده از این وسایل پزشکی به علت عملکرد دقیق غیرآلوده آن‌ها بسیار مفید است و جایگزین ایمن و مطمئنی به جای ارائه خدمات با دست هستند. بنابراین بدون اینکه انگشتان دست پزشک با بافت بدن تماس برقرار کنند، می‌توانند خدمات تخصصی را انجام دهند.

انواع پنست پزشکی

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، پنست‌ها نوعی انبرهای اهرمی هستند که باز و بسته می‌شوند. انواع این ابزار جراحی را محل قرارگیری لولا در آن تعیین می‌کند. براین اساس این تجهیزات پزشکی به‌طور کلی دو نوع رایج دارند:

  1. نوع اول، پنست‌های سبک موچینی هستند که کاربردهای بسیار متنوعی در کمک‌های اولیه و عمل‌های جراحی دارند.
  2. نوع دوم، ابزارهایی هستند که لولا در میانه آن‌ها قرار گرفته و ظاهر این ابزارها هم شبیه به قیچی است.

پنست‌های موچینی

پنست موچینی معمولا در جراحی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که متخصص قصد دارد با یک دست بافت را با درجه استحکام مورد نظر نگه دارد و با دست دیگر به ترمیم بپردازد. همچنین در بحث کمک‌های اولیه پزشکان برای نگهداری دستمال و انواع پانسمان از این نوع ابزار استفاده می‌کنند. این لوازم جراحی با نوک‌ها یا دهانه‌های متفاوتی عرضه می‌شوند تا کاربردهای متنوعی بر جای بگذارند. پنست موچینی می‌تواند دارای نوک صاف، حلقه‌ای، فنجانی، دندانه‌دار، شیاردار یا گرد باشد. بستگی به نوع عمل جراحی و نیاز پزشک معالج باید نوع پنست انتخاب شود، در غیر این صورت برای نگه داشتن بافت‌های حساس انواع تجهیزات پزشکی دندانه‌دار تیز بسیار مضر است. از طرفی دهانه پنس‌های پزشکی باید چسبندگی خوبی ارائه کند تا فشار کمتری به بافت‌های بدن وارد کند.

 

 

پنست مدل قیچی

این نوع از ابزارهای پزشکی کاملا شبیه به قیچی هستند با این تفاوت که مانند قیچی برای برش کاربرد ندارند. این نوع از ابزارهای جراحی به وسیله یک لولای میانی دهانه و دسته را باز و بسته می‌کنند و دستگیره آن‌ها منحنی و کاملا شبیه به قیچی است. به همین دلیل جراح به راحتی با قرار دادن انگشت شست و اشاره می‌تواند از این نوع پنست استفاده کند. با توجه به مدیریتی که جراح با دو انگشت خود برای کنترل کشش این ابزار دارد و نیز با توجه به نوع این ابزار که دارای لولا است، جراح می‌تواند برای مدت طولانی‌تری بافت یا پوست را نگه دارد و به انجام دیگر اعمال درمانی بپردازد.

 

کاربرد پنست

پنست‌ها کاربرد بسیار متنوعی در اعمال پزشکی، جراحی و کمک‌های اولیه دارند. در کمک‌های اولیه برای بیرون کشیدن شیشه، چوب یا هر ضایعات اضافی که درون زخم وجود دارد از این نوع ابزار استفاده می‌شود. در اعمال جراحی، پزشک از انواع موچینی و سبک قیچی این نوع ابزار پزشکی برای نگهداشتن بافت‌های بدن استفاده می‌کند. در آزمایشگاه‌های زیست شناسی زمانی از این ابزار استفاده می‌شود که انگشتان دست برای گرفتن اجسام کوچک، بیش از حد بزرگ به نظر می‌رسند یا زمانی که نیاز است تا چند مورد با هم نگه داشته شوند تا مورد بررسی قرار بگیرند از پنست استفاده می‌شود.

در میکروبیولوژی تکنسین‌ها برای استریل کردن اجسام با شعله یا الکل و برای جابجایی غشاهای آزمایشگاهی در طول آزمایش میکروبیولوژیکی از این ابزار استفاده می‌کنند. خوب است بدانید که یک نوع از این انبرهای نگهدار در زایمان نیز استفاده می‌شود که به وسیله آن سر نوزاد برای خروج گرفته و هدایت می‌شود.

عملکرد پنست

پنست غیر موچینی که به شکل انبر یا قیچی طراحی شده است، به وسیله یک اهرم حرکت می‌کند و عملکرد آن مبتنی بر عملکرد مکانیکی این اهرمن است. بر این اساس هرچقدر فاصله لولا تا دسته بیشتر باشد، این پنست از مزیت مکانیکی بیشتری برخوردار است و باز و بسته شدن آن آسان‌تر انجام می‌گیرد. هرچه فاصله لولا تا گیره کمتر باشد، نیروی نگهدارنده آن بیشتر خواهد بود.

پنست از چه چیزی ساخته می‌شود؟

مواد تشکیل دهنده پنست را محل به کارگیری آن مشخص می‌کند. معمولا در آزمایشگاه‌ها، پزشکی قانونی برای کالبد شکافی و انجام برخی اعمال سرپایی جراحی از ابزارهای یک بار مصرف از جنس پلاستیک درجه یک استفاده می‌شود و پس از مصرف، این ابزارها به دور انداخته می‌شوند. اما ابزارهایی که در ست جراحی قرار می‌گیرند، معمولا از جنسی ساخته می‌شوند که قابل ضد عفونی شدن، استریل شدن و قرارگیری در دستگاه اتوکلاو باشند. بر این اساس پنست معمولا از فولاد کربنی با عیار بالا ساخته می‌شود تا به اندازه کافی بادوام باشد و در برابر فرآیندهای استریلیزاسیون مکرر از خود مقاومت به نمایش بگذارد.

پرکاربردترین پنست‌های پزشکی

در ادامه به معرفی و بررسی برخی از پرکاربردترین پنست‌های پزشکی می‌پردازیم:

پنس کروکودیل یا تمساح

این نوع از ابزار پزشکی به دلیل دهانه شبیه به تمساح به این نام معروف شده است که معمولا برای انجام اعمال مراقبتی یا جراحی روی گوش از آن استفاده می‌شود. همچنین برای قرار دادن مواد یا بیرون کشیدن ضایعات از حلق و گلو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از پنس پزشکی از نوع اهرمی سبک قیچی است که قفل ندارد و میزان شدت و ضعف گرفتن بافت‌ها و مواد را انگشتان پزشک معالج تعیین می‌کند. برای خرید انواع پنست پزشکی می‌توانید از طریق فروشگاه آنلاین توانی نو اقدام کنید. جالب است بدانید که دانش آموختگان و شرکت‌هایی که در رشته مهندسی پزشکی در کشور ما فعال هستند نیز در زمینه تولید انواع ابزار و پنس پزشکی به موفقیت‌های زیادی دست یافته‌اند. بنابراین می‌توانید نمونه‌های باکیفیت ایرانی را با مناسب‌ترین قیمت تهیه کنید.

 

 

پنس الیس

پنس الیس با شکل و ظاهری مشابه قیچی به جراحان این امکان را می‌دهد تا هر بخش که مد نظر دارند را محکم بگیرند و به انجام خدمات تخصصی درمانی بپردازند. این ابزار پزشکی دارای دهانه با قفل ضامن‌دار است که قادر است بافت‌های لغزنده را بدون وارد کردن آسیب، اما محکم و استوار نگه دارد. پنست الیس روی دهانه خود دندانه‌های ریز برای جلوگیری از رها شدن اندام‌های لغزنده دارد. این نوع پنس در طول‌های مختلفی در بازار تجهیزات پزشکی موجود است.

 

 

پنس هموستات

یکی از انواع تجهیزات پزشکی بسیار کاربردی در جراحی‌های سرپایی، عمومی و فوق تخصصی پنس هموستات است. از این پنست استفاده می‌شود تا جلوی خونریزی در حین عمل جراحی را بگیرد. واضح است که برای تحقق این کاربرد باید دهانه پنس کوچک‌ترین آسیبی به بافت وارد نکند، اما در عین حال محکم در برابر خونریزی بایستد. این نوع پنس شیارهایی روی دهانه دارد تا بتواند محکم جریان خون رگ‌ها و بافت‌ها را قطع کند تا پزشک بتواند با آرامش به انجام اعمال جراحی بپردازد. انواع مختلف این پنس بر اساس طول آن‌ها تقسیم‌بندی می‌شود و با توجه به محل جراحی از ابزاری با طول‌های متعدد استفاده می‌شود.

 

 

نتیجه گیری و جمع بندی

انواع مختلفی از پنست جراحی و پزشکی وجود دارد که ما تنها به توضیح مختصر سه مدل از آن بسنده کردیم. در فروشگاه لوازم و تجهیزات پزشکی ما، توانی نو،  انواع پنست و سایر ابزارهای جراحی و تجهیزات تشخیصی و توانبخشی را می‌توانید با بالاترین کیفیت، مناسب‌ترین قیمت و به صورت آنلاین سفارش دهید. همه چیزهایی را که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، پزشکان و جراحان نیاز دارند می‌توانید از توانی نو خریداری کنید.

مشاهده بیشتر

جستجوی محصولات

وضعیت موجودی محصولات

دسته بندی

از تا
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
دسته بندی ها
اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp