این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ

فواید و مضرات دستگاه فیزیوتراپی و تاثیر آن در زمان بارداری ؟

فواید و مضرات دستگاه فیزیوتراپی و تاثیر آن در زمان بارداری ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/08 0 نظر

دستگاه فیزیوتراپی علاوه بر مزایا ، معایبی را نیز به همراه دارد، با ما همراه باشید در این مقاله به مزایا و معایب همچنین تاثیر استفاده آن در زمان بارداری پرداخته ایم...

در فیزیوتراپی بسته به مشکلات خاصی که تجربه می‌کنید، می‌تواند چندین روش درمانی و پیشگیر به کار گرفته شود. فیزیوتراپیست در اولین قرار ملاقات، یک ارزیابی برای تعیین نوع کمکی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید، خواهد داشت.

سه مورد از رویکردهای اصلی که ممکن است فیزیوتراپیست استفاده کند عبارتند از:

  • آموزش و مشاوره
  • حرکت و ورزش
  • درمان دستی
  • درمان با استفاده از دستگاه

گاهی‌ اوقات ممکن است تکنیک‌های دیگری مانند طب سوزنی یا درمان اولتراسوند نیز امتحان شوند.

به‌طور کلی راه‌های مختلفی برای مقابله با درد وجود دارد. به غیر از الکتروتراپی، بسیاری از تکنیک‌های دیگر مانند تحرک مفصل، حرکت شناسی، تجویز ورزش و ... برای کاهش درد در بدن وجود دارد. این‌ها از قدیمی‌ترین اشکال درمان هستند، حتی زمانی که هیچ دارویی وجود نداشت. اکنون همه چیز به شدت تغییر کرده است. امروزه دستگاه‌های الکترونیکی به کمک فیزیوتراپیست‌ها آمده‌اند.

سه مورد از رویکردهای اصلی فیزیوتراپیست-01

بیشتربدانید: آموزش نحوه کار دستگاه تنس فیزیوتراپی خانگی 1400

برخی از ابزارها از برق درمانی استفاده می‌کنند، برخی از گرما درمانی استفاده می‌کنند و برخی فقط سعی می‌کنند مکانیسم دفاعی بدن را از طریق حرکت صحیح خون و مایعات بهبود بخشند. تمرین‌ها یا روتین‌های اختصاصی وجود دارند که فرد باید برای تسهیل نقاط درد خاص ‌آن‌ها را دنبال کند. راهنمای استفاده مناسب و مجاز پزشکی برای همه این محصولات وجود دارد که به وضوح روش صحیح اندازه‌گیری ‌آن‌ها را نشان می‌دهد.

بسیاری از مردم دستگاه‌های مختلفی را در خانه مصرف می‌کنند که استفاده از ‌آن‌ها آسان است و به‌صورت آنلاین تجویز می‌شود. البته لازم به ذکر است که برای استفاده از این امر صلاحدید پزشکی مناسب ضروری است. برای خرید دستگاه‌های پرتابل می‌توانید از سایت فروشگاه تجهیزات پزشکی «توانی نو» کمک بگیرید.

دستگاه فیزیوتراپی تنس چیست؟

این دستگاه محرک الکتریکی اعصاب است. تحریک الکتریکی عصب از راه پوست یا گاهی‌اوقات تحریک عصبی عضلانی الکتریکی پوستی با نام اختصاری تنس شناخته می‌شود. دستگاه فیزیوتراپی تنس برای مدیریت درد مزمن شناخته شده است. کاربرد عمده آن در دردهای مزمن است زیرا افرادی که از آن رنج می‌برند برای مدت طولانی داروهای مسکن مصرف می‌کنند از این رو از عوارض جانبی ‌آن‌ها رنج می‌برند. استفاده از تنس به نوبه خود هیچ عارضه جانبی ندارد، اگرچه مانند هر وسیله پزشکی باید اقدامات احتیاطی خاصی در هنگام استفاده از آن وجود داشته باشد.

اگرچه ماشین تنس بر روی اصل الکتریکی کار می‌کند اما شدت جریان، بسیار کم است تا آسیبی ایجاد کند. هنگام استفاده از آن در ابتدا باید با مقدار جریان کمتر شروع کرد و به تدریج آن را افزایش داد.

دستگاه تنس چگونه کار می‌کند؟

دستگاه تنس قابل حمل دارای 4 الکترود و یک بطری ژل است. دستگاه فیزیوتراپی تنس مطابق با نظریه درد کار می‌کند که در درجه اول به این معنی است که این دستگاه پیام درد را از محل درد به مغز ارسال می‌کند. اساساً این دستگاه عصبی را تحریک می‌کند که این پیام درد را به نخاع یا مغز می‌فرستد.

مزایای استفاده از دستگاه‌های تنس فیزیوتراپی

استفاده از این دستگاه فیزیوتراپی استقامت عضله را بهبود می‌بخشد زیرا تحریک عصبی برای رشد بدن مفید است و تأثیر ماندگاری بر سیستم فرد می‌گذارد. سنتز پروتئین را در بدن افزایش می‌دهد و به بهبود بافت‌ها سرعت می‌بخشد. جریان خون را به عضلاتی که درد دارند افزایش می‌دهد. همچنین میکروسیرکولاسیون را بهبود می‌بخشد. علی‌رغم داشتن چنین تأثیر عمیقی بر بسیاری از عملکردهای بدن، یک راه‌حل کاملاً غیرتهاجمی و کم‌خطر برای مدیریت درد است.

این دستگاه حتی می‌تواند برای تمرینات قدرتی، بدنسازی و بهبود تحرک استفاده شود. این موضوع درد را تسکین می‌دهد و تأثیر مثبت پایداری بر عملکرد بدن فرد ایجاد می‌کند.

همچنین با خرید دستگاه‌های تنس پرتابل با مشورت فیزیوتراپیست می‌توان ادامه ی روند درمان را به‌طور مؤثر به منزل منتقل کرد.

معایب استفاده از دستگاه تنس فیزیوتراپی

استفاده از این نوع دستگاه‌ها تقریبا برای اکثر افراد بدون مانع است با این وجود رعایت یکسری نکات هنگام کار با این دستگاه ضروری است.

متداول‌ترین عوارض فیزیوتراپی با برق ایجاد تحریکات یا بثورات پوستی است. ممکن است ایمپالس‌های الکتریکی تولیدکننده‌ی تنس در ناحیه‌ی مورد استفاده باعث ایجاد احساس گزگز، سوزن سوزن و یا حتی سوزش شوند. لذا انتظار می‌رود که گاها در ابتدای مراحل استفاده از این دستگاه افراد احساس راحتی نداشته باشند.

باید دقت شود که واحدهای تنس به هیچ‌وجه بر روی نواحی دارای بدخیمی، زخم‌های سرباز و عفونت‌های پوستی قرار نگیرند. زیرا با استفاده از این دستگاه در این نواحی احتمال به وجود آمدن کبودی، خونریزی و پیشروی عفونت وجود دارد.

در افرادی که باتری قلب یا مشکلات دیگر قلبی دارند به هیچ‌وجه نباید واحد‌های تنس بر روی قلبشان قرار گیرد زیرا امکان ایجاد آریتمی‌وجود دارد.

همچنین توصیه می‌شود که زنان باردار نیز از روش درمانی با برق اجتناب کنند. واحد‌های تنس نباید بر روی شکم مادران باردار قرار گیرند. البته با وجودیکه درم‌آن‌های فیزیوتراپی اکثرا به‌صورت موضعی انجام می‌شوند و عمقی نیستند توصیه می‌شود موارد احتیاط رعایت شود.

عملکرد دستگاه فیزیوتراپی تنس-02

بیشتربدانید: نحوه عملکرد و استفاده از استیمولار تنس

برند‌های متفاوت دستگاه تنش فیزیوتراپی

  • یکی از بهترین دستگاه‌های تنس فیزیوتراپی از شرکت Omron، سازنده تجهیزات بهداشتی و درمانی مشهور ژاپنی است که بیشتر برای افرادی که از دردهای مزمن مانند آرتروز مفاصل مختلف مانند زانو، شانه، لگن و ... رنج می‌برند مناسب است. برای خرید این دستگاه می‌توانید از مشاوره‌ی فروشگاه تجهیزات پزشکی «توانی نو» کمک بگیرید.

دستگاه این برند دارای پنج حالت ماساژ مختلف شانه، کمر، بازو، ساق پا و پا و دارای ده سطح مختلف شدت است که به تنظیم‌پذیری بیشتر کمک می‌کند.

با خرید این دستگاه نیاز به دارو و مسکن از بین می‌رود. با این حال، قبل از استفاده از دستگاه باید با پزشک یا فیزیوتراپیست مشورت کرد زیرا ترکیب اشتباه گزینه‌ها می‌تواند منجر به ناراحتی شدید بدن شود. توصیه می‌شود با شدت کمتر شروع کنید و سپس به آرامی به سمت بالاتر بروید. این دستگاه یک گزینه‌ی بسیار ارزان است که می‌توان از آن برای مقابله با بسیاری از مشکلات استفاده کرد و همچنین ماندگاری زیادی دارد.

  • دستگاه فیزیوتراپی تنس Medansh 2 کانال با محرک عضلانی

این دستگاه از تنس و تحریک الکترونیکی عضلات (EM) به‌طور همزمان استفاده می‌کند و برای تحریک عضله همراه با مدیریت مناسب درد استفاده می‌شود.

با این تکنیک انقباض عضلانی و در نتیجه تقویت با استفاده از تکانه‌های الکتریکی حاصل می‌شود. تحریک الکترونیکی عضلات EMS به ابزار بسیار مهمی در دست فیزیوتراپیست‌ها، متخصصان توانبخشی و تناسب اندام برای افزایش قدرت عضلات برای ورزشکاران یا علاقه‌مندان به تناسب اندام تبدیل شده است.

این دستگاه برای فیزیوتراپی در منزل برای توانبخشی بیماران نیمه یا کاملاً بستری در بستر استفاده می‌شود. همچنین در تناسب اندام می‌توان از آن به‌عنوان ابزار تشخیصی برای ارزیابی عملکرد عضلانی و ریکاوری پس از ورزش ورزشکاران استفاده کرد.

تکانه‌ها در این دستگاه فیزیوتراپی توسط یک دستگاه الکتریکی تولید و از طریق الکترودها به سطح پوست نزدیک ناحیه آسیب دیده منتقل می‌شوند. تکانه‌های الکتریکی نقش پتانسیل عملی را ایفا می‌کنند که از سیستم عصبی مرکزی می‌آید و باعث انقباض عضلانی می‌شود.

  • دستگاه Medansh اولتراسونیک با دو کانال تنس

در این دستگاه فیزیوتراپی امواج مافوق صوت شکلی از انرژی مکانیکی یا انرژی صوتی ناشی از ارتعاشات مکانیکی در فرکانس بسیار بالا هستند. انسان معمولی می‌تواند صداهایی را از 15 تا 20000 هرتز بشنود در حالی که فرکانس‌های مورد استفاده در اهداف پزشکی درمانی فراتر از محدوده صدای انسان است و معمولاً حدود 1 مگاهرتز یا 3 مگاهرتز است. هنگامی‌که یک ماده در معرض یک موج صوتی قرار می‌گیرد، حول یک نقطه ثابت نوسان می‌کند و با خود موج حرکت نمی‌کند.

درمان‌های کمکی دیگر

استفاده از درمان‌های الکتریکی در کنار انجام یکسری حرکات ورزشی و بالش‌های طبی کمری یا گردنی مؤثرتر واقع خواهند شد.

انواع بالش طبی-03

بیشتربدانید: فواید و معایب استفاده از بالش طبی چیست؟

بالش‌های طبی سبب کاهش درد در ناحیه‌ی کمری یا گردنی مورد نظر شده و به بهبود عملکرد طبیعی ‌آن‌ها کمک می‌کنند. از انواع بالش‌های طبی می‌توان به بالش طبی زیرنشیمنی، بالش طبی مموری پشت گردنی، بالش طبی مموری هریس و... اشاره کرد. هر کدام از این‌ها متناسب با شکل و جنسشان کارایی متفاوتی دارند. برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین بالش طبی حتما از سایت فروشگاه تجهیزات پزشکی «توانی نو» استفاده کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

whatsapp