بنر هدر دسکتاپ

آیا دستگاه فشار خون دیجیتالی دقیق است؟

آیا دستگاه فشار خون دیجیتالی دقیق است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/09/12 0 نظر

کنترل روزانه فشارخون در منزل برای همه افراد مخصوصا افرادی که دارای بیماری دیابت و فشارخون هستند بسیار بااهمیت هست با تمام این وجود دستگاه فشارسنج باید از دقت بالایی برخوردار باشد. در ادامه این مقاله انواع فشارسنج های دقیق را معرفی خواهیم کرد..

مسئله فشار خون و افزایش آن می‌تواند منجر به مسائلی خطرناک شود. اندازه گیری فشار خون در منزل راه حلی است برای کنترل روزانه آن تا بتوان در صورت مشاهده هر گونه تغییر، پیشگیری‌های لازم صورت گیرد. با این وجود آیا دستگاه فشار خون دیجیتالی، دقت لازم را دارد؟ انواع فشارسنج‌ها برای استفاده کدامند؟

 

آیا دستگاه فشار خون دیجیتالی دقیق است-01

محصولات مرتبط

 

بیشتر بدانید: بهترین انواع دستگاه فشار خون و برندهای پرفروش آن 1401

 

دستگاه فشار خون چیست؟

فشار خون در واقع مقدار فشاری است که خون به دیواره رگ‌هایی که در آن جریان دارد وارد می‌کند و یکی از علائم حیاتی شناخته می‌شود. فشار در نقاطی که به قلب نزدیک‌تر هستند، بیشتر و با افزایش فاصله، میزان آن کمتر می‌شود. در حالت عادی برای یک انسان بالغ در حالت استراحت، میزان این فشار باید 90 الی 120 میلی متر جیوه (سیستولیک) و 60 الی 80 میلی متر جیوه (دیاستولیک) باشد. امّا چگونه می‌توان این میزان را اندازه گیری نمود؟ چرا که اندازه گیری آن در تشخیص بیماری کمک خواهد کرد. فشار خون بالا (هایپرتنسیون) و فشار خون پایین (هیپوتانسیون) هر دو منجر به مشکلات و آسیب‌های جبران ناپذیر می‌گردند. در نتیجه، دستگاهی ایجاد شد که بتواند ارتعاشات دیواره شریان ناشی از خون که در میان شریان سیستولیک و دیاستولیک جریان دارد را اندازه گیری کند؛ علاوه بر بیمارستان‌ها، امروزه مدل‌های خانگی نیز رایج شده‌اند.

 

انواع دستگاه فشار خون

سه گونه اصلی از دستگاه خون وجود دارد:

  1. فشار سنج جیوه‌ای: یکی از مدل‌های رایج که طول عمر بالایی دارد و نیاز نیست مجددا کالیبراسیون بر روی آن صورت گیرد. منتها، وجود مایع سمی جیوه باعث شده در برخی کشورها ممنوع گردد.
  2. فشار سنج عقربه ای: این نوع دستگاه بدون مایع است. فشار توسط عقربه‌ای فنردار که با فشار هوا کار می‌کند، اندازه گیری می‌شود. قیمت آن به نسبت پایین‌تر بوده منتها باید کالیبره شود.
  3. دستگاه فشار خون دیجیتالی: مدلی پیشرفته که این روزها زیاد دیده می‌شود. برخی معتقد هستند که باید میزان آن با نتایج فشار سنج جیوه‌ای مقایسه شود. انتقاد اصلی از این مدل آن است که به دقت آن شک می‌برند. در ادامه با ارائه مستنداتی این مسئله را بررسی خواهیم نمود.

 

دستگاه فشار خون چیست-02

 

بیشتربدانید: خود مراقبتی و ابزار‌های مورد نیاز آن؟

 

دستگاه فشار خون بازویی

پزشکان و متخصصان قلب به طور معمول از هر دو دست بیمار فشار خون را اندازه گیری کرده و دستی که فشار خون بالاتر داشته باشد را معیار قرار می‌دهند. معمولا میزان فشار بین دو دست متفاوت خواهد بود منتها اگر این اختلاف به 10 میلی متر جیوه برسد نشانگر مقاومت عروقی است و اگر عدد به 20 برسد، امکان انسداد و گرفتگی عروق وجود دارد.

برای اندازه گیری با دستگاه فشار خون دیجیتالی، لازم است «کاف» فشارسنج را به دور بازو بپیچید. سپس، دستگاه به طور خودکار میزان را نمایش می‌دهد. هر کدام از مدل‌های دستگاه فشار خون دیجیتالی ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند که از مدل‌های جیوه‌ای فراتر می‌روند.

برای مثال فشارسنج بازویی امرن OMRON مدل M7 که ساخت ویتنام تحت لیسانس ژاپن است با داشتن قابلیت اتصال بلوتوث کمک می‌کند تا سوابق فشار خود را در نرم افزار ثبت کرده و بتوانید تغییرات آن را در طولانی مدت بررسی نمایید. یا در نمونه‌ای دیگر، فشارسنج بازویی بیورر مدل BM95 به راحتی می‌تواند به کامپیوتر متصل شود و آریتمی قلب را تشخیص دهد.

دستگاه فشارسنج دیجیتال سخنگو با کاف فنری بک لایت دار زنیت مد X3 به راحتی به زبان فارسی عدد فشار را بیان خواهد کرد؛ این ویژگی برای افراد کم بینا یا نابینا می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

مدل‌های ساده‌تر بازویی مانند فشارسنج عقربه ای فرش لایف مدل B3 هستند. فشار توسط عقربه نمایش داده می‌شود و خواندن آن برای افراد مسن آسان خواهد بود. همچنین، یک گوشی پزشکی با آن همراه است تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

 

دستگاه فشار خون بازویی-03

 

بیشتربدانید: بیماران دیالیزی و اهمیت کنترل وزن و فشار خون!

 

دستگاه فشار خون مچی

به طور کل دقت این نوع دستگاه نسبت به بازویی کمتر است؛ چرا که در ابتدا باید مچ دست خود را هم سطح با قلب نگه دارید، سپس فشارسنج مچی عدد را نمایش خواهد داد. جا به جایی دست یا یک سطح نبودن آن با قلب، در میزان فشار، خطا ایجاد خواهد کرد. با این وجود، کاف دستگاه فشار خون بازویی می‌تواند باعث اذیت افراد مختلف شود، در نتیجه فشار سنج مچی گزینه مناسبی خواهد بود.

برای مثال دستگاه فشارسنج مچی بیورر BC32 علاوه بر عدد، وضعیت فشار فرد را در چهار رنگ نمایش می‌دهد. سبز وضعیت طبیعی، زرد استعداد پرفشاری و به ترتیب نارنجی و قرمز نمایشگر پرفشاری متوسط و بالا هستند. این دستگاه ساخت آلمان مانند ساعتی به دور مچ قرار می‌گیرد و دارای والو تخلیه فشار کاف اتوماتیک است.

 

دستگاه فشار خون مچی-04

 

بیشتر بدانید: چه کالاها و اقلامی جزو کالای پزشکی شناخته می‌شوند؟

 

آیا دستگاه فشار خون دیجیتالی دقیق است؟

اشاره کردیم که یکی از انتقاد‌ها بر دستگاه‌های فشار خون دیجیتالی میزان دقت آن‌ها است. در سال 2016 در یک مطالعه که توسط روزیکا ام (Ruzicka M.) صورت گرفت، بر روی 210 بیمار میزان فشار خون با فشارسنج جیوه‌ای و فشارسنج خانگی اندازه گیری شد. این مطالعه گزارش کرد که اختلاف 5 میلی متر جیوه وجود دارد که برای برخی از بیمارانی که به دلیل شرایط خود نیاز به نظارت مداوم فشار خون را دارند، خطرناک است. در مطالعاتی قبل از آن در سال 1997 هان و مریک (Hahn et al, Merrick et al) گزارش مشابهی را ارائه داده بودند که دستگاه‌های فشار خون خانگی 4 میلی متر جیوه خطا دارند.

پروتکل‌های انجمن پیشرفت ابزار پزشکی (AAMI) ، انجمن فشار خون بریتانیا (BHS) و انجمن اروپایی فشار خون بالا، پیش لیسانس دستگاه‌های تجاری فشار خون را امضا کرده اند. ارزیابی مجدد دستگاه‌های اندازه گیری فشار خون که در بازار وجود دارد، فرآیندی پر هزینه و زمان بر است. با این وجود، گودوین جی در سال 2007 بر 114 بیمار تحقیقات و سنجش دو دستگاه فشار سنج سرپایی را از نظر دقت انجام داد. این مطالعه دقت بالایی از هر دو نوع دستگاه را گزارش کرده است. صحت این دو دستگاه نیز در مطالعه‌ای توسط رونالد ام.دی (Ronald M.D) در سال 1991 تایید شده بود.

 

بررسی دستگاه فشار خون دیجیتالی و عقربه‌ای

همه افراد بر صحت فشار سنج جیوه‌ای تاکید دارند؛ امّا مدل‌های عقربه‌ای چطور؟ آیا دقیق‌تر هستند؟

در مطالعه‌ای که سال 2016 توسط جی سلین دیاگن رس (J Clin Diagn Res) صورت گرفت، تجزیه و تحلیل داده‌های 218 نفر انجام شد. داده‌ها، میانگین اختلاف قرائت جیوه و دستگاه تست عقربه‌ای و دستگاه دیجیتال را نمایش می‌دادند. بیش از 89 درصد قرائت‌های عقربه‌ای و کمتر از 44 درصد قرائت‌های دستگاه دیجتال، اختلاف مطلق 5 میلی متر جیوه را داشتند. حساسیت دستگاه‌های عقربه‌ای 7.86 درصد بیشتر از دستگاه دیجیتال بود. حساسیت دستگاه فشار خون دیجیتالی بین 67.7 درصد و 80 درصد برآورد شده بود.

 

دستگاه فشار خون دیجیتالی دقیق

مدل‌های بازویی از دقت بالایی برخوردار هستند. کاف در این مدل‌ها بر عکس فشارسنج‌های دستی، به طور خودکار با فشار یک دکمه دور بازو باد می‌شوند. برای مثال در مدل فشارسنج عقربه ای بدون گوشی بی ول مدل WM-61 یک پمپ هوای لاستیکی وجود دارد که فرد باید با فشردن آن، کاف دور بازو را باد کند. سپس به وسیله پیچ تنظیم هوا آن را خالی کرده یا در میزان معینی تنظیم نماید. با وجود آنکه دقت بالایی دارد، امّا برای افرادی که خود به تنهایی زندگی می‌کنند و نیاز به استفاده از دستگاه فشار سنج دارند، شاید گزینه بهتری نیز وجود داشته باشد.

یک نمونه بهتر می‌تواند دستگاه فشار خون دیجیتالی مدل فشارسنج دیجیتال گلامور مدل TMB-1112 NEW باشد. کاف در این مدل به طور خودکار باد می‌شود و با داشتن تکنولوژی WMI میزان آن در حدی قرار می‌گیرد تا فشار بیش از حد به بازو وارد نگردد.

 

بررسی دستگاه فشار خون دیجیتالی و عقربه‌ای-05

 

بیشتربدانید: بهترین زمان و نحوه استفاده از دستگاه فشارسنج 1400

 

نکاتی در هنگام اندازه گیری فشار خون

برای بالا‌تر بردن دقت دستگاه فشار خون دیجیتالی باید چند مورد را رعایت کنید:

  • هنگام اندازه گیری بی حرکت باشید.
  • فعالیت بیش از حد نداشته باشید تا ضربان قلب نامنظم ایجاد نشود.
  • برای هر بار اندازه گیری فاصله زمانی 2 الی 3 دقیقه منتظر بمانید.
  • در حدود 30 دقیقه قبل از استفاده، از مصرف سیگار، چای و نوشیدنی‌های کافئین دار خودداری کنید.
  • بار اول فشار خون دو دست را اندازه گیری کرده و دستی که فشار خون بالا تری دارد را معیار اندازه گیری‌های بعدی قرار دهید.
  • هنگام اندازه گیری حرف نزده و بدن را در حالت استراحت قرار دهید.

 

بهترین برند‌های دستگاه فشارسنج

دقت برخی از دستگاه‌های فشارسنج دیجیتالی تضمین شده است. کاربران و پزشکان مختلف در طول زمان استفاده کرده و این برندها مورد تاییدشان قرار گرفته است.

فشارسنج و مانیتور فشار خون Omron

این دستگاه که ساخت کشور ژاپن است را می‌توان به راحتی در منزل استفاده نمود. می‌توانید به وسیله آن به طور روزانه فشار خون را اندازه گیری کرده و اجازه دهید به طور خودکار آن را در گوشی هوشمندتان ذخیره کند.

 

نکاتی در هنگام اندازه گیری فشار خون-06

 

بیشتربدانید: فشارسنج عقربه ای خوب چی بخریم؟

 

فشارسنج Beurer

انواع دستگاه‌های پزشکی شرکت Beurer  آلمان مورد تایید افراد مختلف قرار گرفته است. این شرکت آلمانی که در بازار جای خود را تثبیت کرده، انواع دستگاه فشارخون را با ویژگی‌های متنوع تولید می‌کند. همچنین می‌تواند تمامی داده‌های پزشکی شما را به طور هوشمند به کامپیوتر منتقل نماید. باتری به کار رفته در آن نسبت به برند‌های دیگر از طول عمر و قدرت بیشتری برخوردار است.

با توجه به آنکه دستگاه‌ فشار خون دیجیتالی، میزان فشار شما را ذخیره می‌کند، در صورت مشاهده تغییرات ناگهانی یا افزایش فشار خون، حتما با پزشک خود تماس گرفته و زمانی برای ملاقات پزشک تعیین نمایید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp