بهترین انواع دستگاه فشار خون و برندهای پرفروش آن 1402

بهترین انواع دستگاه فشار خون و برندهای پرفروش آن 1402
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/05/09 0 نظر

یکی از وسایل ضروری برای اندازه گیری فشارخون بالا و پایین در محل کار و منازل فشارسنج می باشد که دقت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله ما قصد داریم  به بررسی بیشتر دستگاه فشارخون و معرفی برندهای پر فروش آن بپردازیم با ما همراه باشید...

فشارسنج، از الزامات ضروری برای اندازه‌گیری فشار خون بالا یا پایین، در خانه یا محل کار است. با استفاده منظم و درست از این دستگاه متوجه خواهید شد که فشار خون شما طبیعی است یا خیر. اطلاع داشتن از فشار بالا یا پایین به شما این پیام را می‌دهد تا در اسرع وقت اقدامات پزشکی لازم را انجام داده و از گزند بیماری‌های قلبی و عروقی به دور باشید. برای بررسی بیشتر انواع دستگاه فشار خون و معرفی برندهای پرفروش آن...

 

دستگاه فشار خون چیست؟ و کاربرد آن

محصولات مرتبط

بیشتربدانید: خود مراقبتی و ابزار‌های مورد نیاز آن؟

 

دستگاه فشار خون چیست؟

دستگاه فشار خون (اسفیگمومانومتر) ، ابزاری برای اندازه‌گیری فشار خون است که به‌عنوان «فشار سنج» نیز شناخته می‌شود. کلمه فشار سنج از واژه یونانی ‘’Sphygmos’’ به معنای ضربان قلب یا نبض، گرفته شده و مانومتر (manometer) نیز به معنای دستگاهی برای اندازه‌گیری فشار یا کشش است. این ابزار توسط ‘’ Samuel Siegfried Karl Ritter von Basch’’ در سال 1881 اختراع شد و در سال 1896 ‘’Scipione Riva-Rocci’’ یک نسخه ساده شده از آن را معرفی کرد.

 

انواع دستگاه فشار خون چیست؟

به‌طور کلی فشارسنج به سه نوع اصلی تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:

فشارسنج جیوه‌ای

قدیمی‌ترین دستگاه فشار خون است و به‌عنوان استاندارد طلایی در نظر گرفته می‌شود. این فشارسنج، دارای کاف‌های بادی بازویی است که به لوله‌های پر شده از جیوه متصل می‌شوند. این دستگاه باید روی سطحی صاف و در وضعیت عمودی مورد استفاده قرار گیرد. در صورت سقوط و شکستن لوله‌های حاوی جیوه، خطرات احتمالی زیادی وجود خواهد داشت. مزیت این نوع دستگاه فشار، کارایی مادام العمر و استفاده آسان آن است و نیازی به کالیبراسیون مجدد ندارد. البته به‌دلیل محتویات جیوه‌ای و سمی، استفاده از این ابزار در بسیاری از کشورها ممنوع است.

 

انواع دستگاه فشار خون-02

 

بیشتربدانید: بهترین زمان و نحوه استفاده از دستگاه فشارسنج 1402

 

دستگاه فشار خون عقربه‌ای

در فشار سنج عقربه‌ای (آنروئید) از مایع استفاده نمی‌شود و ایمن‌تر از نمونه جیوه‌ای است. این ابزار دارای یک گوشی پزشکی و کاف بادی است که به یک گیج انداره‌گیری با شیلنگ، متصل می‌شود. برای تبدیل فشار کاف به فشار قابل اندازه‌گیری، سر گیج دارای یک قسمت مکانیکی است. فشار سنج عقربه‌ای  کاربردی‌تر، سبک‌تر و استفاده از آن راحت‌تر از دستگاه فشار جیوه‌ای است و امروزه بسیاری از پزشکان از این ابزار برای اندازه‌گیری فشار خون استفاده می‌کنند. برای جلوگیری از خوانش معیوب، دستگاه فشار خون عقربه‌ای باید کالیبره شود. انواع مختلف فشار سنج آنروئید عبارتند از:

 • فشار سنج جیبی
 • فشار سنج کف دست
 • فشار سنج مدل ساعتی

 

دستگاه فشار خون عقربه‌ای-03

 

بیشتربدانید: دلایل برتری فشارسنج‌های دیجیتال امرن 1402

 

فشارسنج دیجیتالی اتوماتیک

پیشرفته‌ترین دستگاه فشار خون از نظر تکنولوژی، نوع دیجیتالی اتوماتیک آن به حساب می‌آید که دارای یک سنسور الکترونیکی برای اندازه‌گیری فشار خون است. طراحی این نوع فشارسنج به گونه‌ای است که ابعادی کوچک‌تر از دو نوع قبلی دارد. مدل دیجیتال نیز مجهز به کاف بادی بوده و تفاوت آن با نمونه‌های جیوه‌ای و عقربه‌ای در روش خواندن و اندازه‌گیری است. این دستگاه، در واقع نوسانات شریانی را قرائت و اندازه‌گیری کرده و داده‌ها را بر روی مانیتور دیجیتال نمایش می‌دهد تا نتایج اندازه‌گیری، سریع‌تر دریافت شود.

 

فشارسنج دیجیتالی اتوماتیک-04

بیشتربدانید: فشارسنج عقربه ای خوب چی بخریم؟

 

فشار سنج دیجیتال، به‌دلیل استفاده آسان و سریع و عدم نیاز به نگهداری خاص، برای مصارف خانگی بسیار مناسب است. برای راحتی در استفاده، انواع مختلف بازویی و مچی دارد و تنها اشکالی که به این نوع ابزار نسبت می‌دهند، دقیق نبودن خواندن فشار در برخی موارد است. انواع دستگاه فشار خون دیجیتال با برندهای جهانی مانند امرن، زنیت مد، گلامور، بیورر و ... را می‌توانید در وب‌سایت توانی نو جستجو کنید.

 

دستگاه فشار خون چه قطعاتی دارد؟

فشارسنج دارای قطعات زیر است که هر کدام مسئولیت بخشی از فرآیند اندازه‌گیری را بر عهده دارند:

 • کاف بادی: این بخش از دستگاه دارای کیسه‌های بادی است و برای فشرده کردن بازو و انسداد شریان استفاده می‌شود. برای اطمینان از فشرده‌سازی کامل شریان، کیسه‌های بادی باید دارای پارامترهای اندازه‌گیری خاصی باشد. برای اندازه‌گیری دقیق و با توجه به محل قرارگیری و موقعیت، کاف باید به درستی طراحی شده و مورد استفاده قرار گیرد.
 • مانومتر: مانومتر، برای اندازه‌گیری فشار هوا بر حسب میلی‌متر جیوه مورد استفاده است. در مدل دستگاه فشار خون عقربه‌ای، از یک حرکت ساعت مانند برای خوانش و اندازه‌گیری فشار هوای اعمال شده به کاف، استفاده می‌شود. برای گسترش دیافراگم، گیج دارای یک سری مسی یا بریلیم است و چرخ‌دهنده‌هایی برای تبدیل حرکت خطی دیافراگم و در جهت به دست آوردن خوانش‌ها بر حسب میلی‌متر جیوه، وجود دارد.
 • سوپاپ: وظیفه این قطعه به‌عنوان شیر تخلیه، کنترل فشار کاف است. سوپاپ نقش حیاتی در اندازه‌گیری دقیق فشار خون دارد.
 • حباب: برای پمپاژ هوا به داخل کاف استفاده می‌شود.

 

چگونگی استفاده از فشارسنج

معمولاً روش استفاده از دستگاه فشار خون به شکل زیر است:

 1. ابتدا باید دانش اولیه اندازه‌گیری فشار خون را بدانید. فشار خون طبیعی یک فرد بالغ سالم به‌طور متوسط 80/120 است.
 2. طول کیسه بادی کاف که برای اندازه‌گیری فشار خون استفاده می‌شود، باید برابر با 80 درصد دور بازو باشد.
 3. کاف را در اطراف بازو پیچیده، به‌طوری که لبه پایینی کاف یک اینچ بالاتر از حفره جلویی یا انتکوبیتال بازو باشد.
 4. زنگ گوشی پزشکی را به آرامی روی شریان بازویی و زیر لبه کاف قرار دهید.
 5. کاف را با استفاده از حباب تا 180 میلی‌متر جیوه، باد کنید و سپس با استفاده از سوپاپ فشار هوا را به آرامی کم کنید.
 6. به گیج اندازه‌گیری دقت کنید، عدد اولین صدای ضربه که از طریق گوشی پزشکی شنیده می‌شود، نشان‌دهنده فشار خون سیستولیک و نقطه‌ای که صدا قطع می‌شود نشان دهنده فشار دیاستولیک است.

 

چگونگی استفاده از فشارسنج-05

 

بیشتربدانید: چرا ناگهان فشار خون بالا می‌رود؟

 

بهتر است این عمل را روی هر دو بازو انجام دهید تا نتیجه دقیق‌تری حاصل شود. توجه داشته باشید که اگر فشار خون از 120/180 میلی‌متر جیوه بیشتر باشد، باید اقدامات فوری انجام گیرد.

 

عوامل مهم خرید و برندهای پرفروش فشار سنج

هنگام خرید انواع دستگاه فشار خون عوامل زیر را باید مد نظر قرار داد:

نیاز و قیمت

فشار سنجی مناسب است که بر اساس نیاز شما باشد. دستگاه فشار عقربه‌ای دارای خوانش با دقت بالایی است و البته برای استفاده از آن باید آموزش اولیه را دیده باشید. فشار سنج دیجیتال، امروزه به‌دلیل استفاده آسان و حمل راحت بیشتر مورد توجه قرار دارد. دستگاه فشار خون دیجیتال کاربر پسندتر بوده و نیازی به آموزش خاصی ندارد. در کنار کارایی و نیاز بحث بودجه نیز در خرید شما مؤثر خواهد بود.

دقت در اندازه‌گیری

در مورد دقت در اندازه‌گیری، نمونه جیوه‌ای بالاترین دقت را ارائه می‌کند و در رده دوم فشار سنج عقربه‌ای قرار دارد. دستگاه فشار دیجیتالی نیز دقت اندازه‌گیری را تا حدودی فدای راحتی و سهولت در استفاده کرده است.

کیفیت و طراحی و اندازه

قسمت‌های مختلف دستگاه فشار خون مانند کاف، گیج، حباب باد و سوپاپ باید از مواد مناسب و به‌صورت ایده‌آل ساخته شده باشند. برای مثال کاف که روی بازو قرار می‌گیرد باید دارای جنسی نچسب و ضد حساسیت باشد. اندازه کاف و شل یا تنگ بودن آن نیز بسیار مهم است. از منظر طراحی و اندازه نیز امروزه نمونه دیجیتال طرفداران بیشتر دارد.

 

عوامل مهم خرید و برندهای پرفروش فشار سنج-06

 

بیشتربدانید: هر آنچه که باید قبل از خرید در مورد مزایا و معایب دستگاه فشارسنج دیجیتالی و عقربه ای بدانید!2023

 

راحتی و قابل حمل بودن

دستگاه فشار خون چه برای استفاده مکرر در مطب‌ها و چه برای مصارف خانگی، باید بر اساس راحتی و سهولت در استفاده، انتخاب شود. انواع فشار سنج‌های دیجیتال در این زمینه پیشتاز هستند. چون هم کار کردن با آن‌ها آسان است و هم قابلیت حمل راحتی دارد.

برندهای زیر از جمله پر فروش‌ترین دستگاه فشار خون مچی و بازویی هستند که در انواع، ابعاد، کاربرد، دقت و طراحی متفاوت در دسترس قرار دارند:

 

کلام پایانی

نظارت به فشار خون، نه تنها بر عهده پزشکان، بلکه مسئولیت شما در قبال سلامتی خودتان و اطرافیان است. بنابراین افراد به اندازه کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها باید بر روی فشارسنج با کیفیت در انواع و برندهای مختلفی که بررسی کردیم، سرمایه‌گذاری داشته باشند. شما می‌توانید برای خرید انواع دستگاه فشار خون بر اساس عواملی همچون بودجه، نیاز، طراحی، دقت در اندازه‌گیری و نوع استفاده به فروشگاه و وب‌سایت ما تجهیزات پزشکی توانی نو مراجعه کنید.

نظرات

captcha

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

محصولات مرتبط

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp