این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ

بهترین راه برای کنترل درد سیاتیک چیست؟

بهترین راه برای کنترل درد سیاتیک چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/19 0 نظر

سیاتیک بیماری دردناک است که برای پیشگیری از آسیب های جبران ناپذیر آن باید به روش های درمان و کنترل آن پرداخت؛ در ادامه به روش های درمان و نحوه کنترل این بیماری اشاره کرده ایم با ما همراه باشید...

درد سیاتیک از جمله بیماری‌هایی محسوب می‌شود که امروزه گریبان گیر بسیاری از افراد شده است. این درد باید کنترل شده و درمان گردد؛ در غیر این صورت ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بدن وارد کرده و در نهایت، نیاز به انجام جراحی باشد. این در حالی است که با چند راهکار ساده می‌توان شدت این بیماری را کاهش داده و درمان کرد. ازاین‌رو لازم دانستیم در این مقاله از «توانی نو»،  در مورد این بیماری، نحوه کنترل و درمان آن، اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار دهیم.

بهترین راه برای کنترل درد سیاتیک-01

بیشتربدانید: آموزش نحوه کار دستگاه تنس فیزیوتراپی خانگی 1400

درد سیاتیک چیست؟

قبل از هر چیزی باید در مورد این درد و نحوه بروز آشنایی داشته باشیم. سیاتیک از اعصاب اصلی بدن و بلندترین عصبی است که در بدن وجود دارد. عصب سیاتیک از نخاع شروع شده و پس از گذشتن از باسن به پشت زانو و سپس به پاها می‌رسد. در صورتی که این عصب به هر دلیل با اشکالی مواجه شود، شاهد بروز درد خفیف تا شدید در این بخش‌ها خواهیم بود.

این عصب از تجمع 5 ریشه عصبی ساخته شده و به صورت دو شاخه است. به این صورت که در قسمت شروع از نخاع، به دو قسمت تقسیم شده و هر رشته به سمت یکی از پاها کشیده می‌شود. ازاین‌رو ممکن است هم در قسمت چپ و هم در قسمت راست، با بروز درد سیاتیک مواجه شوید.

چگونه می‌توان درد سیاتیک را کنترل کرد؟

با توجه به افزایش تمایل به زندگی شهری و کار پشت میز، نشستن‌های طولانی و نادرست سبب می‌شود تا با عارضه‌ای به نام سیاتیک در افراد مواجه شویم. برخی افراد با این بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ اما به دلیل عدم برخورداری از اطلاعات کافی در این زمینه، ممکن است اقدامات درمانی لازم برای آن‌ها صورت نگرفته و یا این درمان‌ها به صورت نادرست انجام شوند.

با توجه به این که ممکن است بر حسب آسیبی که به این عصب وارد شده است، شدت درد آن متفاوت باشد، باید از یک سری راهکارها استفاده کرد تا بتوان درد این عصب را کاهش داده و یا از بروز آن جلوگیری نمود. از جمله روش‌های مدیریت و کنترل سیاتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استراحت به حد کافی: استراحت را می‌توان به عنوان یکی از بهترین روش‌ها در کاهش این درد معرفی کرد. شما باید در طول روز در خانه و یا حتی محل کار، مدتی را برای استراحت و دراز کشیدن اختصاص دهید.
  • استفاده از کمپرسور آب گرم و یا یخ: استفاده از کیسه آب گرم و یا کمپرسور یخ نیز می‌تواند باعث کاهش درد در این بخش شود. استفاده از این کمپرسورها باعث می‌شود تا درد التیام پیدا نماید. برای بهره‌مندی از اثرات این کیسه‌ها باید آن‌ها را به مدت 20 دقیقه بر روی ناحیه آسیب‌دیده گذاشته و سپس آن را بردارید. این کار را در روز، 3 تا 4 بار انجام دهید.
  • استفاده از حرکات کششی مناسب: یکی دیگر از روش‌های کنترل درد در عصب سیاتیک، انجام ورزش‌های کم‌تحرک و استفاده از ورزش‌های کششی مناسب است.

روش های کنترل درد سیاتیک-02

بیشتربدانید: در زمان استفاده از دستگاه ماساژور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

روش‌های درمان درد سیاتیک کدامند؟

درد در عصب سیاتیک به تدریج شروع به افزایش می‌کند. به این صورت که در اوایل بیماری، ممکن است درد بسیار خفیف بوده و رفته‌رفته در مدت چند روز یا چند ماه، به حداکثر ممکن برسد. در صورتی که اقدامات لازم برای درمان درد سیاتیک صورت نگیرد، ممکن است سبب ایجاد درد شدید، اختلال در راه رفتن و حتی بروز مشکل در کنترل مثانه و عملکرد روده‌ها شود. ازاین‌رو لازم است تا با مراجعه به پزشک، درمان‌های تجویز شده به صورت کامل انجام شوند. از جمله درمان‌های ارائه شده و مؤثر برای کنترل درد در عصب سیاتیک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از داروهای تجویز شده

معمولاً زمانی که درد سیاتیک به حدی می‌رسد که افراد قادر به تحمل آن نباشند و یا اختلالی در عملکرد روزانه آن‌ها به وجود آورد، تصمیم به مراجعه به پزشک گرفته می‌شود. این افراد با تخصص و تجربه‌ای که در این زمینه دارند معمولاً داروهای مختلفی که تأثیرات آن‌ها در این بخش به اثبات رسیده است را تجویز می‌کنند.

از جمله این داروها می‌توان به داروهای ضد درد مانند استامینوفن و پروفن اشاره کرد؛ اما از آنجایی که مصرف مداوم آن‌ها می‌تواند تأثیرات نامناسبی بر دستگاه گوارش داشته باشد، در صورت نیاز، داروهای غیراستروئیدی، داروهای شل کننده عضلات، داروهای ضدافسردگی و... نیز تجویز می‌شود. در ضمن استفاده از پماد برای درد سیاتیک نیز می‌تواند مثمر ثمر باشد.

روش‌های درمان درد سیاتیک-03

بیشتربدانید: انواع ماساژ و مزیت‌های آن‌ها چیست؟

انجام ورزش‌های مناسب

یکی دیگر از روش‌های درمانی پیشنهاد شده برای درمان، انجام ورزش‌هایی است که برای کنترل این درد مؤثر هستند. انجام این ورزش‌ها باعث می‌شود تا اندروفین که نوعی تسکین‌دهنده داخلی است، در بدن تولید شود. به این ترتیب این ماده باعث خواهد شد تا پیام درد در عصب سیاتیک به مغز ارسال نشده و رفته‌رفته، بدن تلاش خود را برای درمان این درد انجام دهد. یکی از این ‌روش‌ها، پیاده‌روی است. در صورتی که پیاده‌روی با سرعت کم انجام شود، می‌توان شاهد تأثیرات آن در درمان این درد بود.

استفاده از دستگاه ماساژور

عوامل مختلفی سبب می‌شوند تا افراد با درد در عصب سیاتیک خود مواجه شوند. از جمله این عوامل، پیری، نشستن به مدت طولانی، دیابت و... هستند. به هر حال زمانی که با بروز این درد در بدن مواجه شدید، باید اقدامات لازم برای کنترل و درمان آن صورت گیرد. یکی از روش‌های درمانی که اغلب متخصصین بر تأثیرات مثبت آن در رفع این درد اتفاق نظر دارند، استفاده از روش ماساژ درمانی است.

با توجه به این که گرفتگی عضلات باعث می‌شوند تا این عصب تحت فشار باشد، می‌توان با ماساژ اصولی، این فشار را به حداقل رساند. در ضمن این اقدامات سبب خواهد شد تا خون‌رسانی به بافت‌ها افزایش پیدا کند، بافت نرم قابلیت تحمل فشار خود را افزایش دهد و در نتیجه، درد به صورت چشمگیری کاهش پیدا نماید. شما می‌توانید از خدمات متخصصین ماساژ استفاده کنید؛ اما بهترین راه برای رفع این درد با استفاده از ماساژ، استفاده از دستگاه‌های ماساژور است. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی توانی نو، این دستگاه‌ها را خریداری نموده و در منزل، محل کار و... مورد استفاده قرار دهید و بدون نیاز به فرد دیگری، درد در این قسمت را کاهش دهید.

استفاده از دستگاه ماساژور-04

بیشتربدانید: 10 مورد از فواید و مضرات ماساژ چیست که باید حتما بدانیم؟

استفاده از خدمات فیزیوتراپی

یکی از عوارض درد در عصب سیاتیک، بیرون زدن دیسک کمر از جای خود است. در این حالت می‌توانید با مراجعه به فیزیوتراپ و انجام حرکات پیشنهاد شده، انعطاف‌پذیری بدن را افزایش داده و به هدایت دیسک به جایگاه اصلی خود، کمک کنید.

استفاده از کمپرسورهای آب گرم

استفاده از کمپرسور آب گرم نیز به عنوان یکی از درمان‌های مهم در کاهش عارضه سیاتیک به شمار می‌رود. شما با استفاده از کیسه آب گرم که دارای کیفیت مناسبی بوده و ساختاری اصولی دارد، می‌توانید تا مدت‌ها از این محصول استفاده کرده و از تأثیرات این محصول برخوردار شوید.

نتیجه گیری و جمع بندی

چنانچه به عارضه درد در عصب سیاتیک مبتلا شده و درصدد هستید تا برای درمان یا پیشگیری از آن، دستگاه ماساژور و کیسه آب گرم مناسب خریداری کنید، می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ما مراجعه نمایید. فروشگاه تجهیزات پزشکی «توانی نو»، انواع کالاهای بیمارستانی و خانگی را با کیفیتی بالا، به شما کاربران گرامی، عرضه می‌کند. با خرید از ما می‌توانید از اصالت کالا‌های خریداری شده اطمینان داشته باشید و گامی مهم در راستای کاهش درد سیاتیک خود بردارید.

سؤالات متداول

1. عوامل مؤثر در ایجاد درد سیاتیک کدامند؟

از عوامل مؤثر در بروز این عارضه می‌توان به پیری، چاقی، دیابت، نشستن طولانی‌مدت و... اشاره کرد.

2. آیا ماساژ دادن می‌تواند باعث رفع درد سیاتیک شود؟

بله! این کار به افزایش خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها کمک کرده و موجب کاهش درد خواهد شد.

3.درمان‌های درد سیاتیک کدامند؟

استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، پمادها، ورزش‌های کششی، استفاده از کیسه آب گرم و یا یخ، استفاده از خدمات فیزیوتراپی، استفاده از ماساژور و...

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

whatsapp