این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

تست خواب چیست و تست خواب چه کاربردی دارد؟!

تست خواب چیست و تست خواب چه کاربردی دارد؟!
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/12/12 0 نظر

تست خواب چیست؟تست خواب چه کاربردی دارد و برای چه چیزی انجام میشود؟این سوالات اغلب برای افرادی که اولین بار متخصصین ریه برای آن ها  تجویز میکنند به وجود می آید.در ادامه توضیحات کامل ، راه های درمانی و کاربرد تست خواب را برای شما شرح می دهیم با ما همراه باشید... (همچنین دستگاه اکسیژن ساز را میتوانید از فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو خریداری کنید)

تست خواب آزمایشی تخصصی است که برای تشخیص اختلالات خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی‌مونوگرافی امواج مغزی، میزان اکسیژن موجود در خون، ضربان قلب، تنفس و همچنین حرکات چشم و پا را در طول مطالعه ثبت می‌کند. این آزمایش معمولا در یک واحد اختلالات خواب در بیمارستان و یا در مرکز خواب انجام می‌شود. این آزمایش الگوی خواب شبانه شما را ثبت می‌کند. در افرادی که شغل آنها شیفتی است و موجب خواب این افراد در طول روز می‌شود، این تست در طول روز انجام خواهد شد.

علاوه بر آن، ممکن است از این روش برای تنظیم برنامه درمانی استفاده شود. البته در صورتی که در گذشته دچار اختلالات خواب بوده‌اید. روند طبیعی خواب با مرحله‌ای به نام خواب غیر سریع شروع می‌شود. در این مرحله، امواج مغزی شما که توسط الکتروانسالوفی ضبط شده است، به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. در این زمان، اهمیت دستگاه‌های سی پپ و بای پپ مشخص می‌شود که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

 

تست خواب و کاربرد تست خواب چیست-01

بیشتر بدانید: آپنه یا وقفه تنفسی چیست؟ همه آنچه درباره بیماری آپنه تنفسی لازم است بدانید!

کاربرد تست خواب و علت آن چیست ؟

در مقایسه با گام‌های بعدی، چشمان شما به سرعت حرکت نمی‌کند. بعد از یک تا دو ساعت پس از فعالیت مغز دوباره جمع می‌شود و خواب شروع می‌شود. شما به طور معمول در شب، چرخه خواب مشخصی را طی می‌کنید و این چرخه بین REM و NREM در نوسان است. این چرخه 90 دقیقه طول می‌کشد. اختلالات خواب این روند خواب را مختل می‌کند. اگر پزشک شما مشکلات زیر را در خواب شما ببیند، تست خواب را به شما توصیه خواهد کرد:

 • آپنه خواب یا اختلال تنفسی دیگر مرتبط با خواب: در این شرایط تنفس شما به طور مکرر قطع می‌شود و در خواب اختلال ایجاد می‌کند.
 • اختلال در اندام‌های حرکتی: در این نوع مشکل، شما به طور غیرارادی اندام‌های خود را حرکت می‌دهید و می‌کشید. این حالت گاهی با سندرم پاهای بی قرار همراه است.
 • نارکولپسی: شما در این شرایط حملات ناگهانی خواب و تاثیر آلودگی شدید روزانه را تجربه می‌کنید.
 • اختلال در رفتار خواب: این مشکل در زمان خواب دیدن شما رخ می‌دهد.
 • رفتارهای غیرمعمول هنگام خواب: انجام کارهای غیرمعمول در طول خواب، مانند راه رفتن و حرکات ریتمیک این مشکل را شامل می‌شوند.
 • بی خوابی مزمن: اگر به طور مداوم در خوابیدن مشکل داشته باشید، بی خوابی مزمن نامیده می‌شود.

 

تست خواب و کاربرد تست خواب چیست -02

بیشتر بدانید:تفاوت بای پپ و سی پپ ،بهترین دستگاه های سی پپ درسال98!

عوارض جانبی تست خواب

تست خواب یک آزمایش غیرتهاجمی و بدون درد است. شایع‌ترین عارضه جانبی آن، سوزش پوستی ناشی از چسب مورداستفاده برای اتصال حسگرهای این تست به پوست شماست.

دستگاه‌های سی پپ و بای پپ

اهمیت این دستگاه‌ها در بهبود روند خواب شما بسیار مهم است و در بهبود مشکلات و اختلالات بیماران بسیار موثر است. همچنین امکانات مختلفی را در اختیار بیماران با انواع مشکلات خواب قرار می‌دهد. دو برند رسمد و لوون اشتاین، از بهترین محصولات موجود در بازار هستند و بیشتر مشتریان توانی نو،که از فروشگاه‌های مناسب این محصولات است،از این برندها خرید می‌کنند.

مواردی که قبل از انجام تست خواب بایستی رعایت شود

 • از روز قبل از انجام تست، از مصرف مواد غذایی حاوی الکل یا کافئین خودداری کنید. زیرا این موارد الگوهای خواب شما را تغییر می‌دهند و حتی ممکن است اختلالات خواب را بدتر کنند.
 • قبل از انجام تست خواب، چرت نزنید. معمولا از شما خواسته می‌شود که قبل از انجام تست، دوش بگیرید. همچنین از لوسیون، ژل، ادکلن و مواد آرایشی استفاده نکنید. زیرا این مواد در کار الکترودها اختلال ایجاد می‌کنند.

 

تست خواب و کاربرد تست خواب چیست -03

بیشتر بدانید:نکاتی که باید پیش از خرید دستگاه سی پپ CPAP دانست !

مواردی که در زمان انجام تست خواب بایستی رعایت کنید

 • شما برای انجام تست، عصر به آن مرکز خواهید رفت و شب را آنجا می مانید. در نتیجه، بهتر است وسایلی که برای کارهای روزمره خود استفاده می‌کنید و همچنین لباس خواب شبانه را با خود به همراه داشته باشید.
 • اتاقی که در آن تست خواب انجام می‌شود، شبیه اتاق هتل است و در طول تست تاریک و ساکت است. شما اتاق را با هیچ فرد دیگری شریک نمی شوید و هر اتاق حمام مخصوص به خود را دارد.
 • محل خواب معمولا دارای دوربین فیلمبرداری با نور کم است. بنابراین، تکنسین‌های پلی سونوگرافی شما را کنترل می‌کنند و هنگام خاموش شدن چراغ‌ها متوجه اتفاقات درون اتاق خواهند شد. همچنین اتاق مورد نظر، دارای سیستم صوتی نیز است. در نتیجه، آنها با شما صحبت می‌کنند و صداهای درون اتاق را نیز می شنوند.
 • بعد از آماده شدن برای خواب، یکی از تکنسین‌ها حسگر را روی پوست سر، سینه و پاها و با استفاده از چسب سبک قرار می‌دهد. سنسورها توسط سیم به کامپیوتر وصل می‌شوند. نگران این سیم‌ها نباشید. زیرا این سیم‌ها به اندازه کافی طولانی هستند و به شما امکان حرکت در رخت خواب را می‌دهند. علاوه بر آن، یک گیره کوچک نیز برای کنترل سطح اکسیژن خون شما روی انگشت یا گوش شما قرار می گیرد.

 

تست خواب و کاربرد تست خواب چیست -05

بیشتر بدانید : پالس اکسی‌ متر چیست؟

در حین انجام تست خواب، تکنسین مربوطه شما را از جهت موارد زیر کنترل می‌کند:

 • امواج مغزی
 • حرکات چشم
 • ضربان قلب
 • الگوی تنفس
 • سطح اکسیژن خون
 • موقعیت بدن
 • حرکت سینه و شکم
 • خروپف و یا صداهای دیگری که ممکن است هنگام خواب ایجاد کنید
 • حرکت اندام ها

تکنسین‌های پلی مونوگرافی شما را در طول شب تحت نظر دارند. در صورت نیاز به کمک، از طریق تجهیزات با آنها صحبت کنید. در صورت نیاز به حرکت و بلند شدن از جای خود، آنها وارد اتاق می‌شوند و سیم‌ها را جدا می‌کنند. همچنین در سایت mayoclinic اطلاعات مفیدی است.

تست خواب و کاربرد تست خواب جیست-06

بیشتر بدانید:دستگاه بای پپ چیست؟نکات خرید بای پپbipap در 2020!

اندازه‌گیری‌های ثبت‌شده در طول تست خواب، اطلاعات زیادی در رابطه با الگوهای خواب شما ارائه می‌دهد. به عنوان مثال:

 • امواج مغزی و حرکات چشم شما در جهت ارزیابی مراحل خواب، به تیم مراقبت کمک می‌کند و اختلالات مرحله ای خواب را تشخیص می‌دهند.
 • تغییرات ضربان قلب و تنفس و تغییر در اکسیژن خون که در طول خواب غیرطبیعی است، ممکن است از دلایل آپنه خواب باشد.
 • حرکات مکرر پا که باعث اختلال در خواب شما می‌شود، ممکن است نشان‌دهنده اختلال حرکتی باشد.

 اطلاعات جمع‌آوری‌شده در طول پلی مونوگرافی ابتدا در اختیار تکنسین که از این داده‌ها برای ترسیم مراحل و چرخه خواب شما استفاده می‌کند، قرار داده می‌شود. سپس این اطلاعات توسط پزشک مرکز خواب بررسی می‌شود. در نتیجه، درمان مناسب برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

برای تشخیص مشکلات خواب، بهتر است تحت درمان قرار بگیرید و تست خواب را انجام دهید. اهمیت دستگاه‌های سی پپ و بای پپ در این اختلالات بسیار زیاد است و کمک فراوانی را در جهت بهبود اختلالات به بیماران می‌کند. در نتیجه، اگر خواهان کسب اطلاعات در رابطه با پلی مونوگرافی و دستگاه‌های مربوطه هستید، بهتر است این مقاله را مطالعه کنید.

 

در صورت تمایل به مشاوره و یا خرید انواع دستگاه های تنفسی می توانید از اینجا اقدام کنید و یا با شماره های زیر تماس بگیرید:

02136809618

02133761528

09120270443

منابع:

 

 https://www.mayoclinic.org

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات