تفاوت دستگاه سی پپ و بای پپ،بهترین دستگاه سی پپ درسال 1402!

تفاوت دستگاه سی پپ و بای پپ،بهترین دستگاه سی پپ درسال 1402!
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/04/14 5 نظر

دستگاه سی پپ cpap و بای پپ چه تفاوتی دارند؟بهترین دستگاه سی پپ چه مارکی است؟ اغلب کسانی که دچار بیماری های تنفسی مانند آپنه یا وقفه تنفسی هستند، اسم دستگاه بای پپ BIPAP و دستگاه سی پپ CPAP  را شنیدن.و سوال رایج این است که،این دو دستگاه چه تفاوت هایی باهم دارند؟ و چرا برای بعضی بیماران تنفسی BIPAP و بعضی دیگر CPAP تجویز می شود؟.ما به این سوالات در زیر پاسخ داده ایم. وهمچنین نمونه های از بهترین دستگاه های سی پپ CPAP و بای پپBIPAP را همراه با قیمتی ارزان و مناسب اورده ایم.با ما تا آخر همراه باشید.

تفاوت دستگاه سی پپ CPAP و بای پپ در چیست؟

خب در ابتدا بهتر است بدانید که دستگاه بای پپ هم از دم بیمار و هم از بازدم بیمار حمایت میکند تا انسداد(آپنه) بیماران تنفسی برطرف گردد.اما دستگاه سی پپ صرفا با ایجاد فشار هوای مثبت در هنگام دم از بیمار حمایت کرده و انسداد راه هوایی را برطرف مینماید.سی پپ در دو نوع سی پپ معمولی و اتو سی پپ AUTO CPAP خانگی و بیمارستانی با قیمت مناسب و ارزان با بهترین مارک ها در فروشگاه تنفسی و کمک تنفسی توانی نو موجود و قابل خریداری است.از جمله خدمات توانی نو می توان به ارائه مشاوره تخصصی و گارانتی معتبر اشاره کرد که به صورت سریع و در تمام طول شبانه روز قابل دسترسی است.

 

انواع بهترین دستگاه تنفسی سی پپ و اتو سی پپ  قیمت مناسب:

قیمت و خرید دستگاه سی پپ خانگی و بیمارستانی cpap

 

دستگاه سی پپ CPAP و اتوسی پپ AUTO CPAP , تفاوت با بای پپ BIPAP-01

 

در حال حاظر که به خواندن این مقاله مشغول هستید،حتما شما یا یکی از نزدیکانتان به این دستگاه احتیاج دارد و متخصص ریه آن را برای بهبود شرایط تنفسی در حین خواب توصیه کرده است.از جمله سوالاتی که برای اغلب افراد و بیماران به وجود می آید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  دستگاه سی پپ چیست؟ چه کار بردی دارد؟
  • تفاوت دستگاه سی پپ و بای پپ در چیست؟

 

 فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو  نمایندگی انواع دستگاه اکسیژن ساز در ایران

 

برخی از مزیت هایی که استفاده منظم از دستگاه سی پپ CPAP به وجود می آورد :

 

1. احساس تازگی و سرحالی مجدد
 تنها پس از چند هفته استفاده از CPAP ، انرژی شما را بهبود یافته و احساس افزایش انرژی میکنید که این یعنی شروعی تازه و با انرژی زندگی.

2.سلامتی قلب
برای مبتلایان به آپنه خواب و انسداد ریه،اختلالات خواب اغلب موارد اساسی مانند فشار خون بالا ، بیماری قلبی و سکته مغزی را به وجود می آورد  سلامتی قلب در این بیماران با سی پپ درمانی شروع می شود.ا

هنگامی که مبتلایان به آپنه خواب با CPAP درمان می شوند ، به احتمال زیاد فشار خون به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و به برخی افراد امکان کاهش داروهای فشار خون را می دهد. کارهای زیادی برای افزایش سلامت غربی وجود دارد. در افرادی که دچار آپنه خواب و انسداد هستند، سی پپ درمانی باید در صدر لیست باشد، این یکی از بزرگترین علت های استفاده از سی پپ که بسیاری از مردم از آن اطلاعی ندارند.

 بای پپ و سی پپ برای درمان برای آپنه و مشکلات تنفسی مختلف حین خواب کاربرد دارندو هرکدام از این دستگاه ها با وجود اینکه هدف درمانی یکسانی یعنی اصلاح الگوی تنفسی دارند اما تقاوت هایی نیز دارند که باعث میشود برای بیماران تنفسی یک از این ها را پزشکان ریه تجویز کنند. اغلب افراد دارای مشکلات تنفسی از خلوص اکسیژن خون کمتری برخوردار هستند.

 

 

دستگاه سی پپ CPAP و اتوسی پپ AUTO CPAP , تفاوت با بای پپ BIPAP-02

 

مشاهده: قیمت وخرید  انواع بهترین دستگاه بای پپ BIPAP 

 

بای پپ و سی پپ

 

سی پپ (فشار هوای مثبت متوالی) و بای پپ (فشار هوای مثبت دو سطحی)، دو روش درمان غیرتهاجمی تجویز شده برای درمان آپنه خواب و دیگر مشکلات تنفسی هستند:

1- آپنه خواب انسدادی (OSA)، یک نوع اختلال خواب است که با وقفه­‌های لحظه­‌ای در تنفس در هنگام خواب (به نام "آپنه­‌ها") ناشی از فروپاشی یا انسداد راه­‌های هوایی مشخص می‌شود.

2- آپنه خواب مرکزی (CSA)، زمانی اتفاق می‌افتد که مغز دیگر دستور تنفس را به ریه‌­ها نمی‌دهد. این نوع آپنه خواب، به علت مسئله ارتباط عصبی، به جای انسداد فیزیکی رخ می‌دهد.

3- آپنه خواب ترکیبی یا آپنه خواب پیچیده، دارای نشانه­‌های OSA و CSA است. آپنه خواب پیچیده، اغلب زمانی تشخیص داده می‌شود که آپنه، به طور مؤثر توسط درمان CPAP حذف نمی‌شود.

4- اختلال ریوی انسدادی مزمن (COPD)، یک بیماری پیشرفته ریوی است که مانع جریان هوا از ریه‌ها می‌شود.

5- نارسایی احتقانی قلب (CHF)، یک بیماری قلبی مزمن است که طی آن قلب، قادر به پمپاژ کافی خون نیست تا نیاز‌های بدن را تأمین کند.

6- سایر شرایط ریوی یا عصبی-عضلانی مانند پارکینسون یا ALS.

 

افرادی که هر کدام از این شرایط را دارند، باید بیشتر تلاش کنند تا بتوانند در طول خواب، به طور طبیعی تنفس کرده و جریان خون مناسب و میزان اکسیژن را در بهترین حالت ممکن حفظ کنند. اختلال تنفس در خواب،‌ کیفیت خواب را نیز مختل می‌کند و ممکن است منجر به خفگی، یا خروپف شود. اگر این بیماری درمان نشود، باعث اختلال خواب مزمن می‌شود و خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 یا بیماری قلبی عروقی را افزایش می‌دهد.

 

bipap-and-cpap

 

بیشتر بخوانید: دستگاه تصفیه هوا چه کاربردی دارد؟

 

بای پپ و سی پپ چگونه عمل می‌کنند؟

شدت آپنه خواب، توسط شاخص آپنه-هیپوپنهِ بیمار (AHI)، تشخیص داده می‌شود که نشان‌دهنده تعداد دفعات آپنه در طول خواب است. هدف درمان PAP، کاهش شاخص AHI تا کمتر از 5 است، بنابراین بیماران می‌توانند از خوابی راحت و تمام مزایای مرتبط با آن لذت ببرند. عملکرد این دستگاه‌ها با دستگاه اکسیژن‌ساز متفاوت است.

بای پپ و سی پپ، با پپ پایان می‌یابند. به همین دلیل است که هر دو درمان غیرتهاجمی هستند و فشار مثبت هوا را فراهم می‌کنند. فشار هوا، یک پین پنوماتیک ایجاد می‌کند که راه­‌های هوایی شما را باز نگه می‌دارد. تفاوت عمده بین بای پپ و سی پپ این است که چگونه جریان فشار فراهم می‌شود. به همین دلیل است که یکی از آنها می‌تواند یک گزینه مناسب برای درمان باشد. این درمان‌­ها، فشار هوا را تعدیل می‌کنند تا شما بتوانید به طور پیوسته، در طول شب نفس بکشید.

 

سی پپ چیست؟

 

فشار هوای مثبت متوالی (CPAP) اولین خط دفاع برای درمان OSA است و اکثر افراد مبتلا به OSA خفیف، با این درمان بهبود می‌یابند.

سی پپ چگونه عمل می‌کند؟

دستگاه­‌های سی پپ، جریان مداوم هوا را با یک فشار ثابتِ تعریف شده، ارائه می‌کنند.

همه دستگاه­‌های سی پپ، دارای قابلیت تنظیم توسط کاربر هستند تا به شما کمک کنند به راحتی فشار هوا را تنظیم کنید. این فشار هوا، با مقدار کم شروع می‌شود و همینطور که شما به خواب می‌روید، این فشار نیز بیشتر می‌شود. به طور معمول، ظرف چند هفته استفاده از این دستگاه، شما تمامی تنظیمات آن را یاد می‌گیرید.

از آنجایی که دستگاه­‌ سی پپ از تنظیم فشار مشابه برای دم و بازدم استفاده می‌کنند، عمل دم برای بعضی افراد دشوار می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از دستگاه­‌های سی پپ، بسته به سازنده، شامل تنظیمات متغیر فشار هوا به نام C-Flex، AFLEX، Bi FLEX، EPR یا SensAwake هستند. این ویژگی مقدار فشار هوا را تا 3 سانتی متر در دَم‌­ها کاهش می‌دهد.

برخی از بیماران، نیازی به استفاده از این تنظیمات نخواهند داشت و برخی دیگر ممکن است این تنظیمات را برای خود مفید بدانند. با این حال، برخی افراد به فشار هوای بیشتری نیاز خواهند داشت، که اغلب باعث می‌شود آن‌ها بای پپ را به عنوان درمان جایگزین مورد بررسی قرار دهند.

 

فشار سی پپ چگونه تعیین می‌شود؟

 

پس از تشخیص آپنه خواب یا یکی دیگر از شرایط فوق، پزشک شما یک مطالعه تیتراسیون سی پپ انجام خواهد داد، تا دستگاه سی پپ شما را به درستی کالیبره کند.

قبل از کالیبره کردن فشار هوا، تکنسین خواب، برای شما یک ماسک سی پپ مناسب آماده می‌کنند. دستگاه­‌های سی پپ می‌توانند از ماسک­‌های دهان و بینی، یا بینی استفاده کنند. بعضی افراد برخی ماسک‌‌ها را راحت‌­تر از سایرین می‌پندارند. به عنوان مثال:

1- برای افراد دارای آلرژی که از طریق دهان خود نفس می‌کشند، ماسک دهان و بینی در مقایسه با ماسک بینی بهتر و راحت‌­تر است.

2- ماسک­‌های بالشتک دار بینی برای افرادی بهترین گزینه هستند که از ماسک­‌های دیگر می‌ترسند یا به آنها حساسیت دارند یا صورت آنها مو‌های زیادی مانند ریش و سبیل دارد.

3- ماسک بینی یک سطح متوسط خوب بین این گزینه‌­ها فراهم می‌کند، این ماسک کوچک­‌تر از ماسک دهان و بینی اما به اندازه کافی محکم است که بر روی صورت شما باقی بماند حتی اگر در طول خواب خیلی تکان بخورید و حرکت کنید.

هنگامی که ماسک خود را انتخاب می‌کنید، با حسگر‌های متصل به بدن خود به خواب خواهید رفت. همانطور که متخصصین علائم حیاتی شما را تحت نظر دارند، تکنسین خواب فشار هوا را در زمان خواب شما تغییر می‌دهند تا تنظیم فشار هوای مناسب را پیدا کنند.

 

bipap-and-cpap

بیشتر بخوانید: انواع دستگاه‌های فشارسنج خون کدامند و چه ویژگی‌هایی دارند؟

 

بای پپ چیست؟

 

فشار هوای مثبت دو سطحی(BIPAP) که برای افراد مبتلا به آپنه خواب مرکزی، اختلال انسداد مزمن ریوی (COPD)، نارسایی احتقانی قلب (CHF)، و همچنین سایر اختلالات ریوی و اختلالات عصبی / عضلانی تجویز می‌شود.

در موارد آپنه خواب انسدادی، تنها زمانی از بای پپ استفاده می‌شود که درمان سی پپ بی‌اثر باشد. این امر، اغلب شامل افراد مبتلا به آپنه خواب انسدادی شدید، آپنه خواب ترکیبی یا افرادی می‌شود که به درمان سی پپ پاسخی نمی‌دهند. به عنوان مثال، به دلیل اینکه فشار ناشی از سی پپ ثابت و پایدار است، برخی از بیماران در هنگام انجام عمل دَم، دچار مشکل می‌شوند.

گاهی اوقات بای پپ به عنوان وی پپ نیز شناخته می‌شود (فشار هوایی مثبت متغیر). هر دو آنها یک درمان مشابه را توصیف می‌کنند، اما علائم تجاری متفاوتی بسته به سازنده خود دارند.

بای پپ چگونه عمل می‌کند؟

بر‌خلاف دستگاه­‌های سی پپ که جریان پیوسته فشار هوا را ارائه می‌دهند، دستگاه­‌های بای پپ دو جریان متفاوت از فشار هوا را ارائه می‌دهند، که جریان بالاتر برای دَم (ipap) و جریان پایین‌­تر برای بازدم (epap) است.

بسیاری از دستگاه­‌های بای پپ شامل ویژگی­‌هایی هستند که میزان تنفس فرد را در هر دقیقه اندازه‌گیری می‌کنند و اگر یک فرد آهسته­‌تر از آنچه که باید تنفس کند، دستگاه به طور موقت فشار هوا را افزایش می‌دهد تا فرد را وادار به نفس کشیدن کند.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع دماسنج و تب‌ سنج و روش‌های اندازه‌گیری دمای بدن

 

بای پپ بهتر است یا سی پپ؟

 

خبر خوب این است که تا زمانی که شما هر شب از این دستگا­ها استفاده کنید، هم بای پپ و هم سی پپ برای درمان آپنه خواب بسیار مؤثر هستند. شما همچنین باید هر چند ماه یک بار قطعات مختلف دستگاه را تعویض کنید و به طور مرتب همه قسمت­‌های آن را تمیز کنید تا دستگاه به درستی کار کند.

 

bipap-and-cpap

 

نمونه ای از بهترین دستگاه سی پپ CPAP:

 

1- دستگاه سی پپ لوون اشتاین مدل Prisma:

مدل Prisma لوون اشتاین در دو نوع سی پپ معمولی و اتوماتیک موجود می باشند که از نظر ظاهری کاملا شبیه به هم هستند.

 

دستگاه سی پپ CPAP لوون اشتاین

2-دستگاه سی پپ لوون اشتاین مدل SOMNO:

مدلSOMNO لوون اشتاین نیز در دو مدل سی پپ معمولی و اتوماتیک موجود می باشد.که از تظر ظاهری کاملا شبیه بهم هستند.

 

CPAP دستگاه سی پپ لوون اشتاین

 

فروشگاه تخصصی تنفسی توانی نو با پشتیبانی ،گارانتی  و همچنین آموزش کامل برای تمامی دستگاه های تنفسی انتخابی مناسب برای خرید دستگاه تنفسی می باشد.

 

 توصیه ای در خصوص استفاده از سی پپ در شب

 در صورت ناهماهنگی دستگاه سی پپ آن را به APAP تغییر دهید ،ممکن است برخی کاربران دستگاه سی پپ در هنگام شب دچار ناراحتی و عدم هماهنگی تنفس با دستگاه CPAP شوند. یا دچار نفخ معده شده و تحمل دستگاه برایشان سخت شده باشد. در این زمان تنظیمات را به APAP تغییر میدهیم تا فشار ایده آل بر اساس تشخیص الگوی تنفس بیمار ارائه شود. به طور معمول APAP برای خواب شبانه بسیار مناسب می باشد. همچنین در سایت cincinnatichildrens اطلاعات کاملی است .

 

نتیجه‌گیری

 

حال شما هم بای پپ و سی پپ را می‌شناسید و می‌دانید که کارایی آن‌ها به چه صورتی است. از دستگاه­‌های بای پپ و سی پپ CPAP ، برای درمان آپنه خواب استفاده می‌شود. هر دو این درمان‌­ها مؤثر و مفید هستند. با این وجود در نهایت، یک نوع درمان پپ براساس وضعیت سلامت و ترجیحات شخصی، برای شما تجویز خواهد شد.

خواهشمندیم در صورتی که نظر یا پیشنهادی دارید یا اگر تجربه ای در خصوص استفاده از این دستگاه ها داشتید برای ما بنویسید .

 

جهت ارتباط با فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو می توانید با یکی از شماره های زیر تماس حاصل نمائید:

ساعات کاری پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 الی 18

روزهای پنج شنبه 09:00 الی 15:00، جمعه ها و ایام تعطیل پشتیبانی از طریق واتساپ

 تلفن:

02191307151

02155435728

02133761528

 شماره واتساپ: 

09202705200

 

 

منابع:

www.lhsc.on.ca

www.sciencedaily.com

نظرات

captcha Refresh
الناز مرادی
۰۰
پاسخ

سلام ببخشید پزشک بیمار ما گفته که باید براش سی پپ تهیه کنیم میخواستم ببینم فرق سی پپ و اتو سی پپ چیه و کدوم برای بیمار ما مناسب هست؟

توانی نو
۰۰

سلام وقت بخیر،انتخاب دستگاه سی پپ و یا اتو سی پپ بستگی به نظر پزشکتون داره و بنابر تست خواب و یا سابقه بیماری تجویز میشود.اما فرقشون در هماهنگی اتوماتیکی هست که دستگاه با کاربر دارد.و این هماهنگی براساس معیار هایی که ما به دستگاه اتو سی پپ دادیم به صورت اتوماتیک تنظیم میشه و نیاز به کار اضافه ای نیست اما cpap معمولی قابلیت تنظیم اتوماتیک رو نداره.

توانی نو
۰۰

سلام وقت بخیر،انتخاب دستگاه سی پپ و یا اتو سی پپ بستگی به نظر پزشکتون داره و بنابر تست خواب و یا بر اساس سابقه بیماری تجویز میشود.اما فرقشون در هماهنگی اتوماتیکی هست که دستگاه با کاربر دارد.و این هماهنگی براساس معیار هایی که ما به دستگاه اتو سی پپ دادیم به صورت اتوماتیک تنظیم میشه و نیاز به کار اضافه ای نیست اما cpap معمولی قابلیت تنظیم اتوماتیک رو نداره.

 

اص؛ر رحمانی
۰۰
پاسخدستگاه سی پپ فقط یک فشار هواداره؟خرید دستگاه سی پپ رو چطوری انجام بدم؟
توانی نو
۰۰

بله،هم میتوانید به صورت اینترنتی انجام بدبد.و یا تماس دگیرید درخدمتیم

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

محصولات مرتبط

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp