این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ
بنر هدر موبایل

تاثیرات مازوت و کرونا بر سلامتی چگونه است؟

تاثیرات مازوت و کرونا بر سلامتی چگونه است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/11/12 0 نظر

با وجود بیماری خطرناک و فراگیر کرونا ویروس اضافه شدن آلودگی هوا دردی بر در های قبل اضافه نمود.هر علیت که این شرایط داشته باشد راه حلی هم دارد که از آسیب های ناشی از این عوامل مصون بمانیم .با ما همراه باشید

این روزها صحبت‌های زیادی در مورد این سوخت به گوش می‌رسد و لازم است تا حدوی در مورد آن اطلاعات کسب کنیم. مازوت، از انواع نفت کوره، یک سوخت با امکان تامین حرارت بالا، سوختی مناسب اما بی کیفیت است. به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی از ترکیبات گوگرددار و نیتروژن‌دار، پس از سوختن، آلاینده‌های زیادی را به محیط وارد می‌کند. به همین جهت استفاده از این سوخت در بسیاری از کشور‌ها متوقف شده است اما همچنان در برخی کشورها از جمله ایران به عنوان سوخت در نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها جهت تهیه گرما و انرژی الکتریکی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در نتیجه سوزاندن مازوت، مقادیر زیادی از اکسیدهای گوگرد موسوم به SOx و اکسیدهای نیتروژن NOx و ذرات معلق، وارد هوا می‌شود. از تاثیرات زیانبار ترکیبات حاوی گوگرد می‌توان به مواردی چون سردرد، ناراحتی و عصبانیت اشاره کرد. افراد دارای بیماری‌های قلبی، ریه و آسم در خطر بیشتری نسبت به سایر افراد هستند. همچنین حضور این مواد در هوا منجر به ایجاد بوی نامطبوعی در هوا می‌گردد.

ترکیبات نیتروژن دار نیز به همین میزان خطرناک هستند. قرار گرفتن در مجاورت مقدار کمی از اکسیدهای نیتروژن می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی در چشم، بینی، گلو و ریه‌ها شود. در مواردی منجر به سرفه، تنگی نفس، خستگی و تهوع نیز می‌گردد.

این روزها، شهرهای بزرگ علاوه بر مهمان همیشگی یعنی هوای آلوده، با مهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا روبرو هستند. آیا تا به‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که آلودگی هوا به چه میزان و به چه نحوی می‌تواند در اثرات ویروس Covid-19 بر بدن ما موثر باشد؟

بیشتر بدانید: دستگاه تصفیه هوا چه کاربردی دارد؟

اثر آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا

بر اساس مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته است، آلودگی هوا می‌تواند مرگ و میری ناشی از بیماری کرونا را به میزان  قابل توجهی تشدید کند. طبق این مطالعات، این میزان در اروپا 19 درصد، در امریکا 17 درصد و در شرق آسیا 27 درصد بوده است. این ارتباط به صورت مستقیم بین این دو عامل وجود ندارد بلکه به دلیل تشدید بیماری‌های مشترک، این ارتباط می‌تواند برقرار گردد.

آلودگی هوا در دراز مدت می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های تنفسی، قلبی و افزایش فشار خون گردد. در همین حال یکی از عواملی که خطر مرگ در اثر ابتلا به ویروس Covid-19 را افزایش می‌دهد، بیماری‌های زمینه‌ای چون مشکلات تنفسی، قلبی و فشار خون است. به‌علاوه، کرونا یک بیماری تنفسی به حساب می‌آید. لذا می‌توان نتیجه گرفت که خطر مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در افرادی که برای مدت طولانی در معرض هوای آلوده زندگی کرده‌اند به مراتب بیشتر است. همچنین به نظر می‌رسد، ذرات معلق موجود در هوای آلوده می‌توانند فعالیت گیرنده‌ها را روی سطح سلول افزایش دهند. روشی که ویروس Covid-19  برای آلوده کردن سلول‌ها از آن استفاده می‌کند.

بیشتر بدانید: چه میوه‌ها و غذاهایی را باید برای کنترل دیابت مصرف کنیم؟   

 

چگونه با اتحاد آلودگی هوا و کرونا، مقابله کنیم؟

با در نظر گرفتن این شرایط لازم است تمهیداتی از سوی سیاستگذاران جهت کاهش آلودگی هوا اندیشیده شود. ما نیز به عنوان شهروندانی که در شهرهایی با محیط‌های آلوده زندگی می‌کنیم، می‌توانیم با رفتار خود سهمی در کاهش این آلودگی‌ها داشته باشیم و در زمان شدت گرفتن میزان آلودگی هوا تا میزانی از مواجهه با این گازهای سمی خودداری کنیم. رعایت این نکات از سوی کلیه شهروندان می‌تواند به میزان قابل توجهی از آلودگی هوا بکاهد و در حفظ سلامتی آن‌ها، موثر واقع شود:

 • جهت برنامه ریزی مناسب، به صورت روزانه پیش بینی میزان آلودگی هوا را از طریق روش‌های مختلف بررسی نمایید.
 • در زمانی که شاخص آلودگی هوا در سطح بالایی قرار گرفته است،  از انجام فعالیت‌های ورزشی در محیط‌های باز خودداری نمایید. در زمان آلودگی هوا، قدم زدن در فضاهای سر بسته مثل فروشگاه‌های بزرگ، باشگاه‌های ورزشی یا استفاده از دستگاه‌های ورزشی خانگی گزینه‌های بهتری برای انجام فعالیت‌های بدنی هستند.
 • همیشه از ورزش کردن در نزدیکی فضاهای با ترافیک بالا خودداری نمایید. حتی در زمانی که شاخص آلایندگی هوا در سطح سبز قرار دارد، وسایل نقلیه در حال حرکت در بزرگراه‌ها و خیابان‌های شلوغ، آلودگی بسیاری ایجاد می‌کنند.
 • در خانه‌های خود انرژی کمتری مصرف کنید. تولید الکتریسیته و سایر منابع انرژی منجر به آلودگی هوا می‌شود. با کاهش مصرف انرژی می‌توانید به کاهش آلودگی هوا کمک کرده و هزینه‌های کمتری نیز پرداخت کنید.
 • قدم زدن، دوچرخه سواری، استفاده از وسایل نقلیه عمومی نظیر مترو و اتوبوس می‌تواند کمک شایانی به کاهش آلاینده‌های محیطی کند.
 • از سوزاندن چوب و زباله‌ها خودداری کنید.
 • بیشتر از وسایل با نیروی الکتریکی استفاده نمایید و سعی کنید تا حد ممکن از به کار گیری وسایل با سوخت فسیلی خودداری کنید. موتور‌های قدیمی در ماشین‌هایی چون ماشین‌های چمن زنی و برف روب، آلودگی بسیار زیادی تولید می‌کند.
 • به هیچ وجه به افراد اجازه ندهید که در محیط بسته سیگار بکشند.
 • از گیاهان تصفیه کننده محیط در فضای کار و منزل استفاده نمایید. حضور این گیاهان باعث بهبود عملکرد بدن شما از لحاظ جسمی و روحی می‌گردند.
 • در زمان بالا بودن سطح شاخص آلودگی هوا، استفاده از ماسک‌های مناسب می‌تواند تا حدودی به کاهش تنفس این آلاینده‌ها کمک کند. در نظر داشته باشید که ماسک‌های معمولی برای آلاینده‌ها بی‌اثر بوده و لازم است از ماسک‌های حاوی فیلترهای قوی‌تر موسوم به ماسک‌های N95 استفاده نمایید. اگرچه این ماسک‌ها قادر به حذف کلیه گازهای سمی نیستند اما با داشتن ویژگی‌هایی چون کربن فعال، می‌توانند از قرار گرفتن در معرض این گازها تا حدودی جلوگیری کنند. اما لازم است تا جهت یافتن ماسک مناسب و کارا دقت مناسب را به خرج دهید.
 • با توصیه پزشک و انجام آزمایشات، در صورت نیاز، مکمل‌های مناسب مصرف نمایید.
 • استفاده از فیلترها و دستگاه‌ تصفیه هوا می‌تواند کیفیت هوای داخل محیط را تا حد قابل قبولی افزایش دهد. دستگاه‌ تصفیه هوا می‌تواند ذرات معلق و آلرژن‌ها را تا حدودی کاهش دهد. همچنین نمایشگر‌های هوا می‌توانند میزان خطر موجود برای افراد مختلف را مشخص کنند.
 • استفاده از محلول های شستشوی بینی می‌تواند با کاهش ورود آلاینده‌ها، به سیستم تنفسی کمک کند.
 • به میزان کافی آب بنوشید. نوشیدن آب میوه و سبزیجات تازه نیز می‌تواند به بالا بردن میزان آب بدن کمک کند.
 • با تجهیزات خانگی مناسب، همواره میزان فشار خون و قند خون خود را تحت کنترل داشته باشید.
 • در زمان آلودگی هوا، به طور مکرر سطوح و کف را با دستمال و تی مرطوب، از ذرات غبار پاک کنید.

دستگاه تصفیه هوا -تاثیرات مازوتو کرونا بر سلامتی چگونه است-01

بیشتر بدانید: تفاوت دستگاه تصفیه هوا و دستگاه اکسیژن ساز در چیست؟

کلام آخر:

و در آخر اینکه توصیه‌های پزشکان در مورد پیشگیری از ابتلا به ویروس Covid-19  مانند شستن مکرر دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و عدم خروج از منزل جز در مواقع ضروری را جدی بگیرید و با مصرف مواد غذایی سالم مانند سبزیجات، میوه، لبنیات و پروتئین‌ها به میزان ضروری برای بدن، ایمنی بدن خود را تا حد ممکن بالا ببرید. اگر شما ساکن شهرهایی با میزان بالای آلودگی هوا هستید،  استفاده از دستگاه‌ تصفیه هوا می‌تواند به صورت چشمگیری کیفیت هوای داخل منزل یا محل کار شما را بهبود بخشد. همچنین رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از جانب شما ضرورت دوچندان دارد؛ چرا که در صورت ابتلا به بیماری کرونا، خطر بیشتری شما را تهدید می‌کند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp