این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ

ویژگی‌های بالش طبی مناسب برای گردن درد چیست؟

ویژگی‌های بالش طبی مناسب برای گردن درد چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/11 0 نظر

بالش طبی مناسب برای گردن دارای ویژگی هایی است که از آسیب رساندن به گردن جلوگیری می نماید؛ در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع بالش طبی و به ویژه ویژگی‌های بالش طبی مناسب برای گردن درد بیشتر آشنا شویم.

خواب، نقش اساسی در بازیابی و استراحت بدن دارد. بالش مناسب برای خواب نیز می‌تواند گردن را در راستای ستون فقرات نگه داشته و با آرام نگه داشتن عضلات از آسیب رساندن به گردن جلوگیری کند. برای انتخاب بالش طبی مناسب برای گردن درد، باید سبک خواب، استحکام و میزان حمایت بالش از سر و گردن را لحاظ کرد.

بالش طبی چیست؟

بالش‌های طبی در طرح و جنس مختلفی برای حمایت بیشتر از گردن، سر و ستون فقرات ساخته می‌شوند. در تعریف بالش طبی، باید این باور اشتباه را که بالش طبی فقط برای کسانی که مشکل پزشکی و گردن درد دارند مناسب است، به کل پاک کرد. بالش طبی (medical pillow) باعث راحتی اجزای بدن در خواب می‌شود و از مبتلا شدن به درد گردن و کمر نیز پیشگیری می‌کند.

ویژگی های بالش طبی-01

بیشتربدانید: تفاوت بالش طبی با بالش معمولی در چیست؟

بیشتر بالش‌های طبی از الیاف هوشمند (مموری فوم)  ساخته می‌شوند. بالش طبی به گونه‌ای طراحی شده‌ است تا از سر، گردن، کمر، باسن، پا و زانو حمایت کند. تفاوت بالش‌های طبی با بالش‌های معمولی در این است که بالش‌های طبی برای گردن درد، با دستورالعمل‌های پزشکی ساخته می‌شوند و در ساخت بالش‌های معمولی عملاً هیچ پیش‌زمینه درمانی وجود ندارد و فقط شکل هندسی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. بالش‌های معمولی که متناسب با گردن و ستون فقرات نیستند، می‌توانند باعث درد و فشار در این نواحی شوند.

ویژگی‌های بالش طبی مناسب

بالش‌های طبی در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند. از بالش‌هایی که به خوبی در بین زانوها قرار می‌گیرند تا بالش‌هایی که برای پشتیبانی از گردن و ستون فقرات شما طراحی شده‌اند. هر کدام از بالش‌های طبی، با توجه به عضوی که باید از آن پشتیبانی کنند، ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. موارد زیر از جمله ویژگی‌های بالش‌ طبی هستند:

مموری فوم

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بالش طبی استفاده از مموری فوم در ساخت آن‌ها است. این الیاف هوشمند به گرمای بدن حساس هستند و اعضای بدن شکل بالش مموری فوم را تغییر می‌دهند. این الیاف بیش از حد گرم نمی‌شوند و باعث فشار و ناراحتی بر پوست نیز نیست.

سفتی و نرمی هوشمند

بالش طبی مناسب برای گردن درد استحکام، حمایت و سفتی لازم را برای تراز اعضای بدن بکار می‌گیرد. بالش‌های طبی در عین حال که سفت و مستحکم هستند، نرمی کافی را هم دارند تا شما در عین اطمینان، احساس راحتی نیز داشته باشید.

ویژگی‌های بالش طبی مناسب-02

بیشتربدانید: فواید و معایب استفاده از بالش طبی چیست؟

قابل شستشو

بالش طبی از موادی ساخته شده‌اند تا براحتی قابل شستشو باشند و تا چندین و چند مرتبه مورد استفاده قرار گیرند. لازم به ذکر است با توجه به این که گردش هوا در الیاف بالش طبی براحتی صورت می‌پذیرد، از نظر بهداشتی نیز انتخاب مناسبی است.

تنوع در انتخاب

شما به‌راحتی می‌تواند بر اساس سلیقه، نیاز و پیشنهاد پزشک خود مدل‌های متنوع بالش‌های طبی را با هم مقایسه و در نهایت انتخاب کنید. از گردن تا زانوها، از بالش آنتی رفلکس تا بالش بارداری، از سایز کوچک تا بزرگ؛ بالش‌های طبی مناسبی برای انتخاب در اختیار شما قرار دارند.

مزایای استفاده از بالش طبی مناسب چیست؟

بالش‌های معمولی معمولاً از پنبه یا فوم ساخته می‌شوند اما در بالش‌های طبی از مموری فوم استفاده می‌شود. مموری فوم یک ماده حساس به حرارت است و می‌تواند فرم خود را به شکل عضوی که با آن تماس دارد، تغییر دهد. اگر بالش مموری فوم، مدتی مورد استفاده قرار نگیرد مدت زمانی طول می‌کشد تا دوباره شکل اولیه خود را بدست آورد.

بالش طبی می‌تواند علاوه‌بر تسکین درد گردن از زانو درد، خروپف و رفلکس معده نیز جلوگیری کند. برای هر قسمت از بدن بالش‌های طبی وجود دارند و می‌توانند از ایجاد درد و فشار بر این نواحی جلوگیری کنند. موارد زیر چند نمونه از مزایای استفاده از بالش طبی هستند:

مزایای استفاده از بالش طبی مناسب-03

بیشتربدانید: از کجا بهترین بالش طبی را با قیمت مناسب بخریم؟

هماهنگی با ستون فقرات

بالش‌های طبی با قرار دادن سر در موقعیت مناسب به ستون فقرات، باعث جلوگیری از درد گردن و کمر و همچنین آسیب به ستون فقرات و نخاع می‌شود.

مناسب برای پوست

هوشمندی و نرمی مموری فوم بکار رفته در بالش طبی مناسب درد گردن، ایجاد چروک در پوست را حین خواب به حداقل می‌رساند. لازم به ذکر است که اغلب بالش مموری فوم ضد حساسیت هستند.

کیفیت خواب

استفاده از بالش طبی مناسب باعث می‌شود تا خواب بی‌وقفه‌ای را تجربه کنید. بعد از بیدار شدن از خواب احساس بهتری را دارید و خستگی و عصبانیت کمتری را احساس می‌کنید.

مزایای استفاده از بالش طبی مناسب-04

بیشتربدانید: بالش طبی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جلوگیری از آلرژی

الیاف استفاده شده در بالش‌های معمولی به خصوص پنبه، محل جمع شدن کنه و گرد و غبار هستند که باعث آلرژی می‌شوند.  استفاده از بالش‌‌ طبی مموری فوم می‌توانند از مواردی چون آبریزش بینی، خارش چشم، اگزما، آسم و ... جلوگیری کند.

جلوگیری از رفلکس معده

یکی‌دیگر از مزایای استفاده بالش طبی مناسب استفاده از بالش آنتی رفلکس بزرگسالان و کودکان است. بالش طبی مناسب نسبت به بالش معمولی، خاصیت این را دارد تا از رفلکس معده نیز جلوگیری کند.

بهبود گردش خون

با توجه به هوشمندی بالش‌های طبی و فرم درمانی خاص آن‌ها، گردش خون در اعضای بدن راحت‌تر از وسایل معمولی خواب صورت می‌گیرد. بالش زانو که تا حد زیادی از تماس بین پاها جلوگیری می‌کند مثال مناسبی است. به‌طور کلی انعطاف بالش‌های طبی باعث کاهش فشار بر سطوح بدن شده و در نتیجه گردش خون را سریع‌تر می‌کند.

انواع بالش طبی

بالش‌های طبی در سایز، شکل و جنس‌های مختلف و متنوعی ساخته می‌شوند. برای انتخاب بالش طبی مناسب شما باید بر اساس نیاز و سلیقه خود تصمیم‌گیری نهایی را انجام دهید. با ما همراه باشید تا چند نمونه از بالش‌های طبی را نام برده و بررسی کنیم.

بالش گردن (neck pillow)

بالش گردنی انواع مختلفی دارد. بالش آرتروز و درد گردن، بالش دور گردن و بالش محافظ گردن با طراحی منحنی خود؛ هماهنگی بین سر، گردن و ستون فقرات را هنگام دراز کشیدن و به پشت خوابیدن به وجود می‌آورد. جلوگیری از درد گردن و جلوگیری از خروپف از مزایای استفاده از بالش گردن درد هستند. مدل نعل اسبی بالش گردنی برای افرادی که سر کار مدت طولانی بر روی صندلی می‌نشینند یا سفر طولانی را تجربه می‌کنند، گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

ویژگی بالش گردن-05

بیشتربدانید: انواع بالش طبی و ویژگی های بالش طبی 99

بالش بدن (body pillow)

بالش بدن، بلند و دارای منحنی است و در اشکال مختلف ساخته می‌شوند. این نوع بالش‌ها اغلب سر، گردن، پشت و شانه‌ها را پوشش داده و از فشار مضاعف به اعضای مختلف بدن هنگام دراز کشیدن و خوابیدن جلوگیری می‌کنند.

ویژگی بالش بدن (body pillow)-06

بالش زانو (knee pillow)

بالش زانو، طراحی شبیه به ساعت شنی دارد که بین پاها یا زیر زانو قرار می گیرد. بالش زانو با تراز کردن ستون فقرات از کمر پشتیبانی کرده و از اصطکاک بین زانوها جلوگیری می‌کند. همچنین، بالش زانو باعث افزایش گردش خون در پاها نیز می‌شود.

ویژگی بالش زانو (knee pillow)-07

بالش کمری (lumbar pillow)

بالش‌های کمری هم هنگام نشستن بر روی صندلی و هم هنگام خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع بالش طبی با قرار گرفتن در گودی کمر باعث فشار کمتر بر این ناحیه می‌شود. بالش‌های پشت صندلی نیز زیرمجموعه بالش کمری است.

ویژگی بالش کمری (lumbar pillow)-08

بالش نشیمن‌گاهی

این نوع بالش، زیرِ نشیمن‌گاه قرار می‌گیرد. بالش نشیمن‌گاه با طراحی و جنس خاص خود فشار در این ناحیه و کمر راکاهش می‌دهد. بالش طبی ایرینگ نیز یکی دیگر از مدل‌های بالش طبی زیر نشیمنی است که فرآیند رد و بدل شدن هوا را افزایش داده و از تعریق زیاد نیز جلوگیری می‌کند. بالش ایرینگ بادی نیز قابلیت تنظیم باد را دارا است.

ویژگی بالش نشیمن‌گاهی-9

بالش بارداری (maternity pillow)

بالش بارداری معمولاً در اواخر دوران بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. بالش بارداری در زیر شکم مادری که به پهلو خوابیده است، قرار می‌گیرد. این نوع بالش باعث کاهش فشار بر کمر و شکم مادر می‌شود و خواب راحت‌تری را برای او به ارمغان می‌آورد.

ویژگی بالش بارداری (maternity pillow)-10

بالش آب

اگر حداکثر انعطاف را می‌خواهید می‌توانید از بالش‌های آب استفاده کنید. به سادگی بالش را با آب پر و ارتفاع آن را آن طور که می‌خواهید تنظیم کنید.

بالش گوه‌ای (widge pillow)

این نوع بالش‌ها برای حمایت از سر و گردن و پا استفاده می‌شود. بالش گوه با زاویه دادن به سر باعث کاهش خروپف و رفلکس معده می‌شود.

ویژگی بالش گوه‌ای (widge pillow)-11

جمع بندی

استفاده از لوازم جانبی خواب، نقش مهمی در سلامتی بدن دارد. همان‌طور که می‌دانید شایع‌ترین عارضه‌‌ی این روزهای ما انسان‌ها درد مفاصل، ایراد در ستون فقرات و گردن درد و کمر درد است. استفاده از بالش طبی می‌تواند از فشار بر مفاصل و ستون فقرات جلوگیری کرده و از ابتلاء به گردن درد و کمر درد پیشگیری کند. البته در ابتدا، استفاده از بالش طبی مناسب برای گردن درد ممکن است سخت باشد اما بعد از چندین بار استفاده از بالش طبی، به‌راحتی به آن عادت می‌کنید. موارد زیر چکیده مزایای بالش طبی مناسب هستند:

  • هم تراز کردن ستون فقرات و گردن
  •  جلوگیری از تعریق زیاد
  •  جلوگیری از آلرژی‌های پوستی و تنفسی
  •  بهبود کیفیت خواب
  •  جلوگیری از رفلکس معده
  •  کاهش فشار بر مفاصل و ستون فقرات
  •  استحکام و نرمی هوشمند
  •  جلوگیری از خروپف‌های شبانه
  •  تسکین دردهای گردن و کمر

برای مشاهده انواع بالش‌های طبی مناسب و مطالعه مقالات مختلف در زمینه لوازم پزشکی، می‌توانید به وب‌سایت فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو  نیز مراجعه کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

whatsapp