این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ
بنر هدر موبایل

عوارض و معایب دستگاه تصفیه هوا!

عوارض و معایب دستگاه تصفیه هوا!
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/02/10 0 نظر

دستگاه تصفیه هوا وسیله ای برای تمیز کردن فضای خانه و اماکن هایی مانند بیمارستان، مدارس و ... مورد استفاده قرار میگیرد که علاوه بر مزایا ، از معایب های احتمالی نیز برخوردار می باشد که در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با عملکرد ، مزایا و عوارض احتمالی آن آشنا شوید...

دستگاه تصفیه هوا یکی از دستگاه‌هایی است که به منظور مقابله با آلودگی هوا از آن می‌شود. این وسیله می‌تواند آلاینده‌های موجود در هوا را به میزان 99.97 درصد تصفیه نماید. بنابراین با استفاده از این محصول در روزهایی که میزان آلودگی هوا شدت بیشتری دارد، افراد می‌توانند هوای سالم‌تری را تنفس کنند. اما این دستگاه علاوه بر مزایای قابل توجه خود، دارای عوارض و معایبی نیز هست. در این مقاله از فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو، قصد داریم با نکات خرید دستگاه تصفیه هوا، عملکرد و عوارض احتمالی آن، بیشتر آشنا شویم.

 

مزیت و معایب دستگاه تصفیه هوا-01

 

بیشتربدانید: آیا دود سیگار خطرناک‌تر از آلودگی هواست؟

 

دستگاه تصفیه هوا

در سال‌های اخیر به دلیل وجود ریزگردها و انواع آلاینده‌های سرطان زا در هوا، آلودگی هوا به یکی از دغدغه‌های مهم افراد تبدیل شده است. با وجود آلودگی بیش از حد هوا، سلامت عموم افراد به ویژه سالمندان، کودکان، زنان باردار و بیماران خاص به طور جدی به خطر می‌افتد. همچنین انواع بیمارهای تنفسی و ریوی مختلف در شهرهای بزرگ نیز روز به روز رو به افزایش است. به همین دلیل اکثر افراد به دنبال راهی برای حفظ سلامتی خود و کاهش عوارض این آلودگی هستند. خرید دستگاه تصفیه هوا یکی از راه‌هایی است که به منظور سالم سازی هوا پیشنهاد می‌شود.

 

خرید دستگاه تصفیه هوا-02

 

بیشتربدانید: چگونه دستگاه تصفیه هوا به پاکسازی هوا کمک می‌کند؟

 

عملکرد دستگاه تصفیه هوا

مهم‌ترین بخش در دستگاه‌های تصفیه هوا، نوع فیلتراسیون آن‌ها است. در واقع این نوع فیلتراسیون است که عملکرد اصلی دستگاه را تعیین می‌کند. دستگاه تصفیه هوا با توجه به نوع فناوری فیلتراسیون، در دو نوع فعال (Active) و غیرفعال (Passive) تولید می‌شود. بنابراین تمامی محصولات موجود در بازار در یکی از این دو نوع فیلتراسیون دسته بندی می‌شوند. در ادامه هر یک از این دو نوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 

1.دستگاه تصفیه فعال (Active)

در این نوع دستگاه، ذراتی که به عنوان آلاینده هوا شناخته می‌شوند به صورت یونیزه در می‌آیند؛ این کار باعث رسوب کردن آلاینده‌ها می‌شود. به عبارت دیگر ذرات آلاینده در این دستگاه ته‌نشین می‌شوند. لازم به ذکر است که این دستگاه در طی عملکرد خود گاز اوزون نیز تولید می‌کند. گاز اوزون برای سلامتی انسان مضراتی را در پی دارد؛ به طوری که می‌تواند بیماری‌های تنفسی برای افراد به وجود بیاورد.  

 

2.دستگاه تصفیه غیرفعال (Passive)

در نوع دیگری از دستگاه تصفیه هوا، جریان هوا به وسیله یک یا چند فن به درون دستگاه مکش می‌شود. با وجود فیلترهایی که در این دستگاه تعبیه شده است، آلودگی‌های موجود در هوا گرفته شده و هوای تصفیه شده از آن خارج می‌شود. بنابراین ریزگردها و آلاینده‌های هوا در در فیلترهای این نوع از تصفیه هوا به دام می‌افتند. کیفیت این فیلترها تا حدی است که می‌تواند ریزترین ذرات آلاینده در اندازه میکرون را نیز در خود جذب کند.

 

عملکرد دستگاه تصفیه هوا-03

 

بیشتربدانید: چه غذاهایی در زمان آلودگی هوا مفید است؟

 

عوارض استفاده از دستگاه تصفیه هوا چیست؟

همان طور قبلا اشاره شد، دستگاه‌های تصفیه فعال در طی فرآیند تصفیه کردن هوا و یونیزه کردن ذرات، گاز اوزون تولید می‌کنند. اما باید به این نکته مهم اشاره کرد که گاز اوزون جزء گازهای بسیار سمی و خطرناک برای سلامت انسان محسوب می‌شود. این گاز کاملا بی رنگ بوده و در غلظت‌های کم می‌تواند سوزش بینی و چشم را در پی داشته باشد. اما در صورتی که میزان غلظت این گاز در هوای استنشاقی، زیاد باشد، می‌تواند موجب عوارضی از قبیل سرگیجه، حالت تهوع و تنگی نفس شود.

علاوه بر این افراد در صورت مواجه با گاز اوزون در غلظت‌های زیاد، دچار عوارضی مانند آب آوردن ریه، فلج تنفسی و مرگ می‌شوند. این عوارض در افرادی که به بیماری آسم و برونشیت مبتلا باشند، به صورت حادتری بروز می‌کند. بنابراین علیرغم تبلیغات بسیار زیاد در خصوص این نوع دستگاه تصفیه هوا، باید به عوارض آن توجه داشت.

در صورت استفاده از این نوع دستگاه و قرار گرفتن در مجاورت غظلت‌های کم گاز اوزون نیز اثرات مخرب این گاز به مرور زمان بر روی سیستم تنفسی افراد آشکار می‌شود. عوارضی مانند سوزش سینه، بیماری‌های ریوی و ایجاد آسم به تدریج در افراد بروز می‌کند و مشکلات مختلفی را برای آن‌ها به وجود می‌آورد.

همچنین یون منفی که دستگاه تصفیه هوا در هوای تنفسی آزاد می‌کند، می‌تواند آلاینده‌های موجود در هوا را سنگین کند. این ذرات آلاینده سنگین شده بر روی سطوح وسایل و سطح بدن می‌نشینند و در نهایت ممکن است از طریق پوست نیز جذب بدن شوند؛ جذب این مواد به داخل پوست می‌تواند زمینه ساز انواع بیماری‌های حاد باشد. بنابراین توصیه می‌شود که افراد حتی الامکان از این نوع دستگاه استفاده نکنند. به ویژه در مکان‌هایی که کودکان، سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای حضور دارند بهتر است از این نوع دستگاه به منظور تصفیه هوا استفاده نشود.

 

 

بیشتربدانید: آلودگی هوای خانه و منابعی که باعث آلودگی هوای خانه می‌شود

 

خرید دستگاه تصفیه هوا بدون عارضه

با توجه به عوارض بسیار زیاد دستگاه‌های تصفیه هوای فعال، باید به دنبال دستگاه جایگزینی بود که علاوه بر تصفیه هوای آلوده، مضراتی برای سلامت انسان نداشته باشد. در حال حاضر دستگاه‌های تصفیه هوا با سیستم فیلتراسیون غیرفعال، بهترین جایگزین برای دستگاه‌های تصفیه هوای فعال هستند.

این نوع دستگاه‌ها می‌توانند با استفاده از انواع فیلتر، آلودگی‌ها را به خود جذب کنند و هوای پاک و سالم را به محیط وارد نمایند. نوع عملکرد دستگاه‌های غیر فعال به گونه‌ای است که هیچ گونه آسیبی به سیستم تنفسی افراد وارد نمی‌کنند. بنابراین کلیه افرادی که به بیماری‌های تنفسی دچار هستند می‌توانند از این محصول، بدون عوارض جانبی استفاده کنند. دستگاه‌های تصفیه هوا با فیلتر هپا،  فیلتر کربن اکتیو، فیلتر نانو و فیلتر هگا جزء دستگاه‌هایی هستند که هیچ گونه عوارضی را برای انسان در پی ندارند.  

 

خرید دستگاه تصفیه هوا بدون عارضه-05

 

بیشتربدانید: انواع فیلترهای موجود در دستگاه تصفیه هوا و عملکردهای آن؟

 

خرید دستگاه تصفیه هوا با فیلتر هپا

فیلتر استفاده شده در دستگاه‌های غیر فعال، اغلب از نوع فیلتر هپا است. این فیلتر یک محصول بسیار با کیفیت از جنس الیاف است که گاز مضر یا ماده دیگری را به هوا اضافه نمی‌کند. فیلتر هپا می‌تواند ذراتی که بزرگ‌تر از 0.3 میکرون هستند را جذب کند. بر اساس آزمایشات انجام شده این فیلتر تا 99 درصد امکان جذب ذرات آلاینده بزرگ‌تر از 0.3 میکرون را دارد که این میزان در دستگاه‌های تصفیه هوا، بسیار چشمگیر محسوب می‌شود.

نکته مهم دیگر در خصوص این فیلتر این است که باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در هوای آلوده نیز به وسیله فیلتر هپا به دام می‌افتند. در مواقعی که ظرفیت فیلتر هپا پر می‌شود، می‌توان به راحتی آن را تعویض کرد و از یک فیلتر جدید استفاده نمود. در اکثر مواقع فیلتر هپا بعد از سه سال، نیاز به تعویض خواهد داشت. دستگاه تصفیه آلما پرایم مدل AP421، هوبر مدل LA111، زیکلاس مد مدل LY868C، بیورر مدل LR330 از محصولاتی هستند که با فیلتر هپا ساخته شده اند.

 

 

بیشتربدانید: چه ویژگی هایی را باید دستگاه تصفیه هوای خوب داشته باشد؟

 

خرید دستگاه تصفیه هوا با فیلتر کربن اکتیو

یکی از فیلترهایی که به خوبی می‌تواند مواد شیمیایی را به خود جذب کند، فیلتر کربن است. این فیلتر معمولا در کنار فیلتر هپا نیز استفاده می‌شود تا اثربخشی دستگاه‌های تصفیه هوا را افزایش دهد. فیلتر کربن اکتیو هیچ گونه ماده یا گازی را به هوا اضافه نمی‌کند. همچنین ذرات آلاینده‌ای که به درون خود جذب کرده است را نیز مجددا به هوای تصفیه شده بر نمی‌گرداند؛ بنابراین این فیلتر نیز هیچ گونه آسیبی به سلامت افراد وارد نمی‌کند. دستگاه آلما پرایم مدل AP363 جزء دستگاه‌هایی است که در آن از فیلتر کربن استفاده شده است.

 

خرید دستگاه تصفیه هوا با فیلتر نانو

در دستگاه‌های تصفیه هوا نیز از فناوی نانو استفاده شده است. فیلترهای نانو می‌توانند ذرات آلاینده بسیار ریز را به راحتی جذب کنند. علاوه بر این، می‌توانند بوی نامطبوع محیط را نیز به خود جذب کنند و هوای سالم تری را تولید نمایند. این نوع فیلتر نیز برای سلامت انسان هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

خرید دستگاه تصفیه با فیلتر هگا

فیلتر هگا از پوشش کربن ساخته شده است. این فیلتر می‌تواند ذرات آلاینده، مولکول‌های گاز و بوی نامطبوع را به طور به خود جذب کند و هیچ گونه ماده مضرری را به محیط اضافه نمی‌کند. عملکرد این فیلتر نسبت به فیلتر کربن اکتیو بسیار قوی‌تر است. تمامی دستگاه‌های با فیلتراسیون غیر فعال، جزء محصولاتی هستند که استفاده از آن‌ها ضرری برای سلامتی انسان ندارد. بنابراین باید در هنگام خرید این محصولات، به نوع فیلتراسیون آن‌ها توجه کنید. نوع فیلتراسیون هر دستگاه تصفیه هوا در فروشگاه آنلاین توانی نو به طور کامل معرفی شده است. افراد می‌توانند با مطالعه مشخصات هر محصول، با آگاهی کامل و با آسودگی خاطر نسبت به خرید این محصولات اقدام نمایند.

 

خرید دستگاه تصفیه با فیلتر هگا-07

 

بیشتربدانید: بهترین راه رفع اثر آلودگی هوا بر سلامتی چیست؟

 

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله، انواع دستگاه تصفیه هوا و عوارض احتمالی استفاده از آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت. استفاده از این محصول برای شهرهایی که همواره درگیر آلودگی هوا هستند، بسیار ضروری به نظر می‌رسد. با انتخاب مدل‌های بدون عارضه، علاوه بر تصفیه هوای محیط، می‌توانید سلامتی خود و سایر افراد را تضمین کنید و هوای سالم‌تری را تنفس نمایید.

محصولات مرتبط

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp