آلودگی هوای خانه و منابعی که باعث آلودگی هوای خانه می‌شود

آلودگی هوای خانه و منابعی که باعث آلودگی هوای خانه می‌شود
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/06/21 0 نظر

منابع آلودگی هوای خانه شامل مواردی می باشد که خطر جدی برای تنفس انسان رخ میدهد، جهت مقابله با این آلاینده ها همچنین مواردی که درهنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید توجه کرد، با ما همراه باشید...

آلودگی هوا یکی از پیامدهای بحران زیست محیطی است که سلامت انسان و زیست­بوم انسانی را تهدید می­کند. آلودگی هوا می­تواند ناشی از تحولات اقلیمی و فعالیت­های طبیعی زیست­بوم باشد، اما در عصر کنونی، این مسئله بیش از هر چیز ناشی از فعالیت انسانی و تولید آلاینده­های صنعتی است. هوای آلوده تشکیل شده از مواد شیمیایی یا ذراتی است که سلامت انسان‌ها، حیوانات و گیاهان را به خطر می­اندازد؛ آلودگی هوا بر ساختمان‌ها و اشیا نیز تاثیرات مخربی دارد. خوشبختانه می‌توان میزان آلودگی هوا در فضاهای بسته را به لطف دستگاه تصفیه هوا، کاهش داد.

انواع آلودگی هوا-01

بیشتربدانید: انواع فیلترهای موجود در دستگاه تصفیه هوا و عملکردهای آن؟

انواع آلودگی هوا

آلاینده­های موجود در هوا اشکال مختلفی دارند؛ این آلاینده­ها شامل گازها، ذرات ریز معلق و قطرات مایع منتشر در هوا هستند. به طور کلی، آلودگی هوا دو نوع است:

 • ریزگردها: ذرات میکروسکپی گردو غبار و خاک پراکنده در هوا
 • گازها: کربن منواکسید، نیتروژن اکسید، سولفور دی­اکسید

برخی از انواع آلودگی هوا، ریشه طبیعی دارد که برای مثال می­توان به آتش­سوزی جنگل‌ها و غبارهای‌های بیابانی اشاره کرد. با این وجود، آلودگی هوا در محیط­های شهری به دلیل تجمع منابع مختلف آلاینده­ها، رایج‌تر است. شهرهای بزرگ در کشورهای توسعه­ نیافته یا در حال توسعه، معمولا بیشتر با معضل آلودگی هوا رو­به­رو هستند، اما خیلی از کشورهای توسعه­ یافته نیز با این مسئله دست و پنجه نرم می­کنند، برای مثال شهر لس ­آنجلس به «شهر دودی» مشهور است. معمولا وقتی در مورد آلودگی هوا فکر می­کنیم تصویر کارخانه ­های بزرگ و دود ماشین ­ها را در ذهنمان متصور می­شویم، اما یکی از اشکال مهم آلودگی هوا که کمتر به آن توجه شده است، آلودگی هوای خانه است که غالبا از منابع آلوده ساز داخل خانه تولید می­شود.

کیفیت هوای داخل خانه

انسان‌ها تقریبا 90 درصد از زمان زندگی خود را در محیط خانه یا محیط ­های بسته ­ای مانند محیط کار و مدرسه و مغازه ­ها و رستوران‌ها سپری می­کنند. کیفیت پایین هوای داخل خانه و محیط­ های بسته تاثیر مهمی در ایجاد بیماری­ های ریوی مانند آسم، برونشیت، سرطان ریه، ذات­الریه و التهاب­ های مزمن ریوی دارد. هوای آلوده همچنین می­تواند موجب بروز بیماری­ های قلبی و عروقی و سکته ­های مغزی شود.

گرم کردن خانه با سوخت هایی مثل نفت، چوب و زغال سنگ هوای داخل خانه را آلوده می­کند و موادی مانند دود و خاکستر در سیستم تنفسی اختلال ایجاد می­کند و می­تواند به دیوارها، غذا و لباس بچسبد. برخی مصالح ساختمانی مانند موادی که برای عایق­ کاری استفاده می­شود، نیز برای سلامت انسان مضر هستند. وضعیت گردش هوای درون خانه نیز یکی از عوامل انتشار قارچ‌ها و کپک‌های سمی در محیط خانه است. این قارچ‌های میکروسکپی معمولا در نواحی مرطوب خانه و درزهای پنجره و دیوار رشد می­کنند و هاگ‌های آن‌ها در هوای خانه منتشر می­شود که این هاگ‌ها می­تواند انسان را بیمار کند. اصلی‌ترین منابعی که موجب آلودگی هوای داخل خانه می­شود می­تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • چگونگی گرمایش خانه
 • وضعیت پخت و پز داخل خانه
 • تهویه و گردش هوای نامناسب داخل محیط خانه
 • مواد شیمیایی درون محصولات بهداشتی
 • برخی مصالح ساختماعی
 • مصرف دخانیات در خانه

کیفیت هوای داخل خانه-02

بیشتربدانید: چه ویژگی هایی را باید دستگاه تصفیه هوای خوب داشته باشد؟

چه کسانی از کیفیت نامطلوب هوای داخل خانه آسیب می­بینند؟

شما ممکن است آلودگی هوای داخل خانه را تجربه کرده باشید. کیفیت هوایی که در داخل خانه تنفس می­کنیم نقش مهمی در سلامت انسان ایفا می­کند؛ به ویژه اگر افراد دچار بیماری‌های مزمن ریوی و آسم باشند. به طور کلی همه افراد چنانچه در معرض هوای آلوده درون خانه قرار بگیرند با خطر بیماری رو­به­ رو هستند. اگر شما دچار بیماری مزمن ریوی، آسم یا برونشیت باشید، بیشتر در معرض خطر قرار دارید.

معمولا افرادی که بیماری ریوی دارند وقت بیشتری را در خانه صرف می­کنند و این باعث می­شود بیشتر در معرض عواملی قرار بگیرند که هوای خانه را آلوده می­کند؛ عواملی مثل دود سیگار، گاز حاصل از مواد شوینده و کپک­ها. کودکان نیز از دیگر گروه‌های آسیب پذیر در مواجهه با هوای نامطلوب داخل خانه هستند. کودکان ریه­هایی در حال رشد دارند و ظرفیت ریه آن‌ها از افراد بالغ کمتر است و احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری­ های ریوی بیشتر از افراد بالغ است. آلودگی­ هوای داخل خانه همچنین می­تواند ناشی از مواد حساسیت­ زایی باشد که موجب بیماری آسم در کودکان می­شود.

چگونه هوای داخل خانه را تمیز نگه داریم؟

با توجه به اثرات منفی هوای نامطلوب داخل خانه بر سلامتی افراد که می­تواند ناشی از آلاینده­های محیط بیرون خانه یا منابع آلوده ساز داخل خانه باشد، رفع آلودگی هوای داخل خانه و تمیز نگه داشتن و تصفیه آن اهمیت بسیاری دارد. موارد زیر جزو مهمترین قدم ­ها برای سالم نگه داشتن هوای داخل خانه تا حد ممکن است: 

 • تعمیر وسایل گاز سوز داخل خانه
 • باز کردن پنجره­ها برای تهویه هوا هنگام استعمال دخانیات یا استفاده از مواد شوینده
 • حذف نم و رطوبت از محیط خانه
 • تمیز نگه­داشتن سطوح و پاک کردن مداوم آن‌ها
 • خرید محصولات تصفیه کننده هوای داخل خانه
 • عدم استفاده از سموم دفع آفت گیاهان در داخل خانه

استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای کاهش آلودگی هوای داخل خانه

دستگاه تصفیه هوا وسیله­ ای است که گردو غبار، دود، آلاینده­های مضر و بسیاری دیگر از ذرات معلق در هوا را تصفیه می­کند. بررسی­ های انجام شده نشان می­دهد که استفاده از دستگاه تصفیه هوا تا 50 درصد یا بیشتر، ذرات معلق هوا را جذب می­کند. همچنین مطالعات نشان داده است که کسانی که از دستگاه تصفیه هوا استفاده می­کنند تا 20 درصد کمتر از کسانی که فاقد دستگاه تصفیه هوا هستند به دکتر مراجعه کرده‌اند. همچنین در زمینه بیماری­ هایی مثل کرونا، اثبات شده که دستگاه تصفیه هوا می­تواند با مهار قطرات حاوی ویروس که در هنگام حرف زدن، سرفه زدن و عطسه کردن در هوا جریان می­یابد، به کاهش انتقال چنین بیماری­ هایی کمک کند.

هوای درون خانه بین 10 تا 30 برابر آلوده‌تر از هوای بیرون خانه است. یک دستگاه تصفیه هوا از طریق به جریان انداختن هوا در داخل محیط خانه و فیلتر­ کردن آن می­تواند هوای داخل خانه را به خوبی تهویه و تصفیه کند.

یکی از اجزای اصلی دستگاه تصفیه هوا، فیلتر این دستگاه است. فیلترهای مختلفی در دستگاه­ های تصفیه هوا تعبیه می­شود که یکی از مهمترین آن‌ها فیلتر­های HEPA است. عملکرد این فیلتر­ها مانند بافت پارچه‌ای است که هوا را از آن عبور می­دهیم با این تفاوت که این فیلتر­ها بافتی بسیار فشرده دارند که آن‌ها را قادر می­سازد تا ذرات ریز معلق در هوا را به خوبی جذب کنند.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا-03

بیشتربدانید: آلودگی هوا چه تاثیری بر قلب و عروق دارد؟

انواع دستگاه تهویه هوا

دستگاه­ تهویه هوا انواع مختلفی دارد و هر یک از این داستگاه­ ها از تکنولوژی­ های خاصی برای تصفیه و جذب ذرات معلق در هوا استفاده می­کنند.

دستگاه­ های تصفیه هوای دارای فیلتر مکانیکی

این نوع از دستگاه­های تصفیه هوا دارای فیلترهای چین­دار هستند و با استفاده از پنکه تعبیه شده در درون دستگاه، هوا را از شبکه فشرده­ای از فیبرها عبور می­دهند و ذرات ریز داخل هوا را به دام می­اندازند. معمولا در این نوع از دستگاه ­های تهویه هوا، از فیلتر استفاده می­شود. اثبات شده که این فیلترها 99.97 درصد از ذرات ریز موجود در هوا را که اندازه­ای در حدود 0.3 میکرومتر دارند (برای مثال دود سیگار) به خود جذب می­کنند. این فیلتر­ها همچنین ذرات بزرگتری مثل گردو خاک، گرده گل و گیاه و هاگ برخی قارچ‌های معلق در هوا را به خود جذب می­کنند. این فیلترها در جذب گازها و بوها کارآیی ندارند. فیلترهای مکانیکی و باید هر شش یا هر 12 ماه تعویض شوند.

انواع دستگاه تصفیه هوا-04

بیشتربدانید: نحوه عملکرد دستگاه تصفیه هوا چگونه است؟

دستگاه­ های تصفیه هوای دارای فیلتر کربنی فعال

این نوع از دستگاه‌های تصفیه هوا علاوه بر جذب ذرات ریز معلق در هوا، دارای فیلترهای فعال کربنی هستند که مولکول‌های بوساز موجود در هوا را جذب می­کنند. این نوع دستگاه­ها معمولا برخی از گازهای موجود در هوا را نیز جذب می­کنند. فیلترهای کربنی در نسبت با فیلترهای مکانیکی، زودتر از ذرات هوا اشباع می­شوند و بنابراین باید آن‌ها را هر سه ماه تعویض نمود.

ژنراتورهای اُزُنی

این نوع دستگاه­ها مولکول اُزُن تولید می­کنند که این مولکول با مواد شیمیایی موجود در برخی آلاینده­ ها واکنش نشان داده و آن‌ها را تغییر می­دهد. البته دستگاه ­های اُزُنی به دلیل تاثیر مخربی که بر محیط زیست دارند معمولا کمتر مورد استفاده قرار می­گیرند.

دستگاه ­های تصفیه هوای الکترونیکی

این نوع دستگاه تصفیه هوا، با یونیزه کردن و رسوب الکترواستاتیک، ذرات موجود در هوا را شارژ می­کنند و موجب می­شوند که این ذرات به صفحه درون دستگاه یا سطوح مجاور از طریق جاذبه الکترومغناطیسی بچسبد. استفاده از این دستگاه­ها نیز به دلیل تولید اُزُن، توصیه نشده است.

دستگاه ­های­ تصفیه هوای مبتنی بر تابش اشعه ماورای بنفش ضد میکروبی (UVGI)

این دستگاه­ های تصفیه کننده هوا، از طریق لامپ ­های ماورای بنفش برخی ویروس ­ها، باکتری­ ها و هاگ­های قارچی و کپک‌ها را نابود می­کنند؛ اما برخی از هاگ‌ها و باکتری‌ها در برابر اشعه ماورای بنفش مقاوم هستند.

دستگاه­های تصفیه هوای اکسیداسیون فوتوکاتالیستی

این نوع از دستگاه­ها با استفاده از اشعه ماورای بنفش و فوتوکالیست­ هایی مثل تیتانیوم دی­اکسید، به تولید رادیکال‌های هیدروکسین می­پردازند که موجب اکسیده شدن آلاینده­های گازی می­شود.

انواع دستگاه تصفیه هوا-05

بیشتربدانید: بهترین راه رفع اثر آلودگی هوا بر سلامتی چیست؟

در خرید دستگاه تصفیه هوا به چه مواردی باید توجه کرد؟

زندگی در شهر­های بزرگ و صنعتی یا مناطقی که هوایی آلوده و نامناسب دارند، تاثیرات مخربی بر سلامت افراد می­گذارد و یکی از راه­ های در امان ماندن از اثرات آلودگی هوا در محیط ­های بسته مانند خانه و محیط کار؛ استفاده از دستگاه تصفیه هوا است.

برای خرید دستگاه تصفیه هوا باید ملاحضاتی را در نظر گرفت تا بتوان انتخاب مناسبی داشت. برخی از مهمترین مواردی که در خرید دستگاه تصفیه هوا باید به آن توجه کرد عبارت است از:

تعویض فیلترها

دستگاه ­های تصفیه هوایی که دارای فیلترهای فعال کربنی یا فیلترهای مکانیکی هستند هر 6 ماه یا هر 12 ماه یک بار نیازمند تعویض فیلتر هستند. برخی از دستگاه­ های تصفیه هوا نیز نیازمند تمیز کردن فیلترها هستند. در بسیاری از دستگاه­ های تصفیه هوا، نشانگری وجود دارد که زمان تعویض فیلترها را یادآوری می­کند.

گواهینامه ­ها

یکی از مهمترین نشان ­هایی که بر روی دستگاه تصفیه هوا قرار دارد، لوگوی مصرف انرژی است که کیفیت دستگاه از نظر مصرف انرژی را نشان می­دهد. دستگاه­ های دارای گواهینامه مصرف انرژی در نسبت با مدل‌های دیگر، 40 درصد از نظر مصرف انرژی بهینه ­تر هستند.

اندازه اتاق

مدل‌های مختلف دستگاه تصفیه هوا، ابعاد محیطی مشخصی را پوشش می­دهند و در هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید به تناسب مدل مورد نظر با ابعاد اتاق توجه کرد.

تولید صدا

قضاوت در مورد دستگاه تصفیه هوا فقط مربوط به عملکرد این وسیله نیست بلکه به زندگی کردن همراه با این دستگاه نیز مرتبط است. از آنجایی که دستگاه تصفیه هوا باید برای ساعت­ های طولانی روشن بماند، میزان صدای تولید شده آن برای ساکنین خانه اهمیت دارد. میزان صدایی که دستگاه تولید می‌کند معمولا بر اساس واحد دسی­بل توسط شرکت سازنده دستگاه اعلام می­شود. به منظور مقایسه، در نظر داشته باشید که صدای یخچال خانگی در حدود 50 دسی­بل است.

معرفی انواع برند دستگاه تصفیه هوا

در شرایطی که آلودگی هوا به یک از اصلی‌ترین عوامل بیماری زا بدل شده است، خرید دستگاه تصفیه هوا گزینه‌ای مناسب برای افراد خانواده و به ویژه گروه ­های حساس مانند کودکان و سالمندان و افراد دارای حساسیت­های مختلف است. مطالعات علمی، تاثیر معنادار هوای مطلوب داخل خانه بر افزایش طول عمر و کاهش بیماری­ ها را به اثبات رسانده است. برندهای تجاری مختلفی به تولید دستگاه تصفیه هوا می­پردازند. بیور، آلما پرایم، مکسی، نئوتک، از بهترین برندهای موجود در بازار هستند که در بخش «فروشگاه آنلاین توانی نو» در اختیار مشتریان قرار گرفته و قابل خریداری هستند.

با رجوع به بخش تجهیزات پزشکی سایت توانی نو می­توانید انواع برند دستگاه تصفیه هوا مانند دستگاه تصفیه آلما پرایم مدل AP421، دستگاه تصفیه مکسی KQJ، دستگاه تصفیه بیورLR330، دستگاه تصفیه نئوتک KJ-902 و مدل‌های متنوع دیگر را خریداری کنید.

جمع ­بندی و نتیجه گیری

ما در گروه توانی نو، مجموعه ­ای بزرگ از تجهیزات پزشکی معتبر و کاربردی را عرضه می­کنیم. برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدل‌های مختلف و قیمت دستگاه تصفیه هوا، به فروشگاه آنلاین مجموعه توانی نو مراجعه کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp