این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ
بنر هدر موبایل

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه هوا چگونه است؟

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه هوا چگونه است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/12/20 0 نظر

تهیه دستگاه تصفیه هوا برای جلوگیری از بیماری های تنفسی و یا پیشگیری از بروز علائم بسیار تاثیر گذار می باشد.سوال اینجاست که تصفیه کننده های هوا، چگونه عمل تصفیه را انجام میدهند و چه تفاوت هایی دارند؟با ما همراه باشید

داشتن دستگاه تصفیه هوا یکی از راهکارهای ایده‌آل و قطعی برای مبارزه با شرایط کنونی زندگی در شهرها است. متاسفانه عواملی همچون رشد صنایع در نزدیکی شهرها، افزایش جمعیت و شلوغی بیش از حد شهرها، سوخت‌های نامرغوب و اتومبیل‌های غیر استاندارد و چندین عامل دیگر، باعث آلودگی روز افزون محیط‌های شهری می‌شود و همین شرایط، خرید دستگاه تصفیه هوا را برای همه افراد ساکن در این جوامع، به امری حیاتی تبدیل می‌کند. در این مقاله کوتاه قصد داریم نحوه عملکرد دستگاه تصفیه هوا را مورد بررسی قرار دهیم تا با کسب اطلاعاتی دقیق‌تر درباره آن، با خیالی آسوده‌تر نسبت به خرید این دستگاه از فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو،  اقدام نمایید.

آلودگی هوا و لزوم استفاده از دستگاه تصفیه هوا-01

بیشتر بدانید: تفاوت دستگاه تصفیه هوا و دستگاه اکسیژن ساز در چیست؟

انواع دستگاه تصفیه هوا

در حال حاضر، مدل‌های مختلفی از دستگاه تصفیه هوا در بازار موجود است که این امر، خرید آن را تبدیل به یک چالش می‌کند. برای جلوگیری از سردرگمی هنگام خرید، بهتر است پیش از هر چیز، انواع این دستگاه را بشناسیم و سپس، نسبت به نحوه عملکرد آن‌ها آگاه شویم. دستگاه‌های تصفیه هوای موجود در بازار را می‌توان از نظر تکنولوژی تصفیه، ظرفیت تصفیه و ابعاد، به شکل‌های مختلفی دسته بندی کرد. به عنوان مثال دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی با دستگاه‌های تصفیه صنعتی موجود در کارخانجات و اماکن عمومی متفاوت است و همچنین دستگاه‌های مخصوص ماشین و محیط‌های کوچک و بسته و یا دستگاه‌های مخصوص مراکز بهداشتی و اتاق عمل، همگی با یکدیگر تفاوت دارند.

آنچه در اینجا مد نظر ما است، دسته بندی انواع این دستگاه از نظر تکنولوژی تصفیه کردن هوا است که ما را یک گام به چگونگی عملکرد دستگاه تصفیه هوا نزدیک می‌کند. از این حیث، می‌توان این دستگاه‌ها را به دسته‌های زیر تقسیم نمود:

  • دستگاه تصفیه هوا به کمک امواج فرابنفش UV
  • دستگاه تصفیه هوا به کمک تولید یون یا آیونایزرها
  • دستگاه تصفیه هوا به کمک فیلترهای تصفیه

در ادامه به چگونگی عملکرد و کارایی هر یک از این دستگاه‌ها خواهیم پرداخت.

 

نحوه عملکرد انواع دستگاه تصفیه هوا

قیمت دستگاه تصفیه هوا پیش از هر چیز بستگی به نحوه عملکرد و تکنولوژی به کار رفته در آن دارد. همچنین کارایی دستگاه و مورد استفاده آن نیز تا حدود زیادی بستگی به نوع آن خواهد داشت. بنابراین مهم‌ترین چیزی که هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید مورد توجه قرار بگیرد، همین موضوع است. در اینجا درباره نحوه عملکرد هر یک از انواع این دستگاه صحبت خواهیم کرد:

  1. تصفیه هوا به کمک امواج UV

امواج فرا بنفش، قادرند ساختار اغلب میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌های موجود در هوا را در هم شکسته و آن‌ها را تبدیل به مولکول‌هایی معمولاً کم خطر نمایند. به همین دلیل برخی دستگاه‌ها با تابش امواج UV باعث استریل شدن محیط و از بین رفتن انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها می‌شوند. از چنین دستگاه‌هایی بیشتر در محیط‌های بیمارستانی و اتاق‌های عمل استفاده می‌شود و استفاده مداوم آن در خانه توصیه نمی‌شود. چرا که دستگاه UV قادر به جذب ذرات سنگین و ریزگردها نیست و همچنین از بین بردن تمام باکتری‌ها و ویروس‌ها، باعث می‌شود سیستم ایمنی به مرور زمان تضعیف شود؛ چرا که سیستم ایمنی با جذب همین ویروس‌ها و تولید آنتی‌بادی‌ها، ایمنی بدن را تامین می‌کند.

لامپ‌های UV جهت انجام تصفیه هوا

بیشتر بدانید: تاثیرات مازوت و کرونا بر سلامتی چگونه است؟

  1. تصفیه هوا به کمک یونیزه کردن هوا

دستگاه‌های آیونایزر قادرند با تولید یون منفی و پخش آن در محیط، ذرات معلق و مضر هوا را که دارای بار مثبت هستند جذب کرده و با سنگین کردن آنان، سبب سقوط آنان شوند. آیونایزرها دستگاه‌های قدرتمندی هستند که به تصفیه هوا بسیار کمک می‌کنند و نیازی به تعویض فیلتر و... نیز ندارند؛ اما برای محیط‌هایی مانند اتومبیل، لازم به تمیز کردن مرتب سطوح خواهند داشت. البته نوع دیگری از این دستگاه‌ها هستند که قادر به جذب الکترواستاتیک‌های موجود در هوا هستند و ذرات را به داخل جذب کرده و بر روی سطوح فلزی مخصوص دارای بار منفی در دستگاه، آلودگی را در دستگاه حفظ می‌کنند. این دستگاه‌ها نیز تنها نیاز به تمیز کردن سطح فلزی به مرور زمان دارند تا عملکرد آن‌ها تضعیف نشود. یکی از معایبی که دستگاه‌های آیونایزر دارند، این است که باعث می‌شوند مقدار کمی از اکسیژن موجود در هوا تبدیل به ازن شده و افزایش بیش از حد ازن در فضاهای بسته و کوچک مانند اتومبیل یا اتاق، خود می‌تواند باعث آسیب به ریه شود. به همین دلیل، بهترین گزینه موجود، دستگاه‌های دارای فیلتر تصفیه به نظر می‌آیند.

نحوه تصفیه هوا به کمک یون‌های مثبت

بیشتر بدانید: بهترین راه رفع اثر آلودگی هوا بر سلامتی چیست؟

  1. تصفیه هوا به کمک فیلتراسیون

دستگاه‌های دارای فیلتر تصفیه هوا بر اساس جذب هوای آلوده و تصفیه آن به کمک فیلترهای مخصوص و سپس انتشار مجدد هوای تصفیه شده عمل می‌کنند. این دستگاه‌ها، بهترین گزینه برای استفاده در محیط‌های شخصی مانند خانه، محل کار و اتومبیل هستند و اغلب دستگاه‌های تصفیه هوای موجود در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو نیز از همین نوع هستند. فیلترهای مورد استفاده در این دستگاه‌ها نیز خود انواع مختلفی دارند که معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • فیلتر کربن اکتیو

فیلترهای کربن اکتیو قادر به جذب انواع گازهای شیمیایی و سموم موجود در هوا هستند و هیچ نوع آلاینده دیگری به هوا اضافه نمی‌کنند.

  • فیلتر هپا

فیلتر هپا (HEPA) نوعی فیلتر کاغذی دارای الیاف میکرو است که قادر به جذب 99.7% از ذرات آلاینده بزرگ‌تر از 0.4 میکرومتر است.

نحوه تصفیه هوا به کمک فیلترهای کربن و هپا

بیشتر بدانید: انواع بیماری ‌های تنفسی کدام اند و درمان آن چیست؟

قیمت برندهای معتبر دستگاه تصفیه هوا

برندهای مختلفی از دستگاه‌های تصفیه هوا در بازار موجود هستند که بسیاری از آنان متاسفانه کارایی لازم را ندارند و تنها با تبلیغات اغوا کننده فروشندگان به فروش می‌رسند. معتبرترین برندهای دستگاه تصفیه هوا موجود در بازار عبارتند از برندهای مکسی، آلماپرایم، بیورر و نئوتک. این برندها که همگی نیز در سایت فروشگاهی تجهیزات پزشکی توانی نو موجود هستند، انواع مختلفی از دستگاه‌های تصفیه هوا را تولید می‌کنند که همگی دارای تاییدیه‌های بین‌المللی از مراجع معتبر جهانی هستند. رنج قیمت دستگاه تصفیه هوا برای دستگاه‌های رومیزی (مناسب برای تصفیه محیط‌های کوچک و اتومبیل)، بین 800 هزار تومان تا 2 میلیون تومان است و این رنج برای دستگاه‌های بزرگ مخصوص محیط‌های خانگی و محل کار، بسته به نوع و تعداد فیلترها، بین 4.5 تا 12 میلیون تومان متفاوت است.

فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو، مجموعه کاملی از تجهیزات مربوط به سلامتی و پزشکی را در راستای اشاعه سلامت عمومی جامعه گرد هم آورده و فروشگاه بزرگی از تمام این اقلام پدید آورده ایم که انواع دستگاه تصفیه هوا نیز یکی از دسته‌های موجود در این فهرست است. شما می‌توانید برای خرید دستگاه تصفیه هوا به بخش فروشگاهی مراجعه کرده و با اطلاعات موجود برای هر محصول، به سادگی به گزینه مناسب خود دست یابید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp