بنر هدر دسکتاپ

آیا دود سیگار خطرناک‌تر از آلودگی هواست؟

آیا دود سیگار خطرناک‌تر از آلودگی هواست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/08/25 0 نظر

دود سیگار بر آلودگی هوا تاثیر بسزایی دارد و برای سلامتی انسان مضر می باشد که در این مقاله بهترین روش برای مقابله با آلودگی هوا را بررسی کرده ایم با ما همراه باشید...

به شرایطی که غلظت ذرات و گاز‌های آلوده کننده موجود در هوا به میزانی که برای سلامتی انسان مضر است می‌رسد، آلودگی هوا گفته می‌شود. اکثر حجم این مواد شامل: کربن دی اکسید، کربن مونو اکسید، اکسید‌های گوگرد، اکسید‌های نیتروژن، گرد و غبار، اوزون و... است. وجود این آلاینده‌ها در هوا موجب می‌گردد تا سلامتی انسان‌ها و محیط زیست به خطر بیفتد. هر یک از این گاز‌ها از منابع مختلفی وارد هوا می‌شوند اما منبع اصلی این آلاینده‌ها، به فعالیت‌های انسانی بازمی‌گردد. سوخت‌های فسیلی که در سراسر جهان به عنوان مهم‌ترین عامل آلودگی هوا شناخته می‌شود به طور گسترده در وسایل نقلیه و کارخانه‌ها و نیروگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از سوخت‌های فسیلی با افزایش جمعیت و صنعتی شدن هر چه بیشتر زندگی مردم به شدت در حال افزایش است و آلودگی ناشی از احتراق این سوخت‌ها در کنار آسیب‌های جبران ناپذیری که به انسان‌ها وارد می‌کند، به یک معضل بزرگ زیست محیطی تبدیل شده است. از سوی دیگر بسیاری از فعالیت‌های خانگی مانند سیگار کشیدن،  پخت و پز یا استفاده از عطر‌ها و اسپری‌ها و... هم ممکن است در آلودگی هوای داخل خانه نقش داشته باشند. بهترین راه برای محافظت از خود در برابر آلودگی‌های صنعتی و خانگی، خرید دستگاه تصفیه هوا ‌است.

بهترین راه برای محافظت خود دربرابر آلودگی-01

بیشتربدانید: چه غذاهایی در زمان آلودگی هوا مفید است؟

دود سیگار و آلودگی هوای خانه

مواد و ذرات موجود در دود سیگار همانند آلودگی هوا خطرات جبران ناپذیری را برای سلامتی افراد ایجاد می‌کند. علاوه بر دودی که ناشی از سوختن مواد موجود در سیگار است، حجم بسیار زیادی از مواد شیمیایی که برای سلامتی بسیار مضر است، همراه با سیگار کشیدن وارد بدن می‌شود. یکی از این مواد شیمیایی فرمالدهید است که در ایجاد سرطان نقش مهمی دارد. انسان‌ها ممکن است در معرض دود سیگار دست اول، دست دوم و یا دست سوم قرار بگیرند.

فردی که خود سیگار می‌کشد در واقع در معرض دود دست اول قرار می‌گیرد اما دود دست دوم، سلامت اطرافیان و خانواده فرد سیگاری را هم در معرض خطر قرار می‌دهد، این دود حدود 250 ماده شیمیایی خطرناک دارد که حداقل50 مورد از آن‌ها خاصیت سرطان زایی دارند. دود دست دوم هم شامل دودی است که از سوختن سیگار ایجاد می‌شود و هم دودی که از بازدم فرد سیگاری خارج می‌شود. سیگار کشیدن در دوران شیردهی مادران، باعث می‌شود تا با انتقال مواد شیمیایی موجود در سیگار به شیر مادر، نوزاد در معرض خطر قرار بگیرد که البته با خرید دستگاه تصفیه هوا می‌توان از ورود آلاینده‌های ناشی از دود سیگار و سایر آلاینده‌ها به سیستم تنفسی و بدن جلوگیری نمود.

افرادی در معرض دود دست سوم سیگار قرار می‌گیرند که خودشان سیگاری نیستند و در کنار افراد سیگاری هم زندگی نمی‌کنند، اما در بعضی از محیط به صورت غیر مستقیم در معرض سیگار قرار می‌گیرند. به عنوان مثل وقتی برای مدت کوتاهی با یک فرد سیگاری هم مسیر شوید دود دست سوم سیگار را استنشاق کرده‌اید.

بنابراین اگر بخواهید از مضرات دود سیگار در امان باشید، تنها پرهیز از نوع دست اول و دوم کافی نیست، زیرا در هر صورت ممکن است در معرض دودی که بعد از دود اولیه و ثانویه روی سطوح باقی مانده است قرار بگیرید. امروزه دود دست سوم به خاطر مضراتی که به ویژه در ترکیب با آلاینده‌های دیگر ممکن است داشته باشد مورد توجه دانشمندان و پزشکان قرار گرفته است.

دود سیگار و آلودگی هوای خانه-02

بیشتربدانید: آلودگی هوای خانه و منابعی که باعث آلودگی هوای خانه می‌شود

مقایسه مضرات آلودگی هوا و دود سیگار بر روی سلامت انسان

سیگار کشیدن یکی از عوامل مهم در ایجاد سرطان ریه شناخته می‌شود، اما همانطور که می‌دانید، بسیاری از افراد غیر سیگاری هم به این بیماری دچار می‌شوند، بنابراین می‌توان از دیگر عوامل تاثیرگذار در ایجاد سرطان ریه به مواد و رادیکال‌های آزاد موجود در هوای آلوده اشاره کرد. تنها راه برای در امان ماندن از مضرات این آلاینده‌ها و مواد شیمیایی ممانعت از ورود آن‌ها به بدن است که از طریق استفاده از دستگاه تصفیه هوا حاصل می‌شود. تحقیقات نشان داده است که آلاینده‌های هوا می‌توانند به اندازه سیگار و تنباکو آثار زیان باری را داشته باشند.

میزان رادیکال‌های آزادی که افراد به طور میانگین از استنشاق آلاینده‌های هوا دریافت می‌کنند، حدودا بیش از 30 برابر مقداری است که در سیگار وجود دارد. این رادیکال‌های آزاد هنگامی که توسط سیستم تنفسی استنشاق شوند،  از مهم‌ترین عوامل ایجاد سلول‌های سرطانی هستند، بنابراین بهترین راه حل برای در امان ماندن از خطرات ناشی از آن ها، استفاده از دستگاه تصفیه هوا ‌است.

در کودکان تنفس بیشتر از راه دهان انجام می‌شود و به همین دلیل حجم بیشتری از مواد مضر و آلاینده‌ها وارد سیستم تنفسی آن‌ها می‌شود؛ از طرفی قدرت سیستم ایمنی بدن کودکان نسبتا کمتر است، بنابراین آسیبی که به سلامتی کودکان از طریق هوای آلوده وارد می‌شود بسیار بیشتر از بزرگسالان ‌است. تنفس آلاینده‌ها در کودکان در رشد مغزی و ابتلا به بیماری‌های عفونی تاثیرگذار است. اکسید‌های گوگرد و اوزون باعث ایجاد آسم و سایر بیماری‌های دستگاه تنفسی می‌شود و اکسید‌های نیتروژن در ایجاد عفونت‌های ریوی نقش دارند.

تاثیرات آلودگی هوا بر روی سلامتی

دیواره سرخ رگ‌ها با استنشاق هوای آلوده، سخت می‌شوند که این فرایند باعث افزایش فشار خون می‌گردد. افزایش فشار خون به ویژه در سالمندان و کسانی که از فشار خون بالا رنج می‌برند، ممکن است موجب بروز تپش قلب، حمله قلبی یا مغزی گردد. افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند و در گروه حساس قرار می‌گیرند، باید در خصوص محافظت از سیستم تنفسی خود توجه بیشتری نمایند.

وظیفه دستگاه تصفیه هوا، جذب ذرات معلق موجود در هوا و حذف یون‌های آلاینده‌ای است که در هوای اطراف ما وجود دارد. البته لازم به ذکر است که هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید دقت کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید. بسیاری از انواع دستگاه تصفیه هوا توانایی از بین بردن و حذف گاز‌های سمی مانند دی اکسید کربن، مونو اکسید کربن، اوزون، اکسید‌های گوگرد و اکسید‌های نیتروژن را دارا نیستند.

تاثیرات آلودگی هوا بر روی سلامتی-03

بیشتربدانید: آلودگی هوا چه تاثیری بر قلب و عروق دارد؟

چگونه از خود در برابر آلودگی هوا محافظت کنیم

همانطور که گفته شد، آلودگی هوا حتی بیشتر از دود سیگار برای سلامتی مضر است، بنابراین لازم است تا از مطمئن شوید که هوایی که استشمام می‌کنید پاکیزه است. راه‌های مختلفی برای جلوگیری از ورود آلاینده‌ها به بدن از جمله استفاده از در و پنجره‌های دو جداره،  خرید دستگاه تصفیه هوا، امتناع از حضور در مکان‌های آلوده و... وجود دارد که البته مطمئن‌ترین و پر بازده‌ترین راه استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا ‌است.

با استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا علاوه بر حذف آلاینده‌های مضر موجود در هوا، رشد کپک‌ها و قارچ‌ها نیز متوقف می‌شود و همچنین حملات آلرژیک و حملات آسمی به شدت کاهش می‌یابد. در واقع با خرید دستگاه تصفیه هوا می‌توانید با یک دو نشان را مورد هدف قرار دهید و علاوه بر حذف و از بین بردن ذرات معلق و آلاینده‌های هوا که شامل گاز‌های سمی، گرده گیاهان، باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و... است، از ورود بو‌های نامطبوع مانند بوی سیگار و... به محیط جلوگیری کنید و هوایی سالم، پاک و تازه را در محیط کار یا خانه خود داشته باشید.

نتیجه گیری و جمع بندی

در صورت تمایل برای خرید دستگاه تصفیه هوا و اطلاع از قیمت دستگاه تصفیه هوا می‌توانید به فروشگاه تجهیزات پزشکی آنلاین توانی نو مراجعه بفرمایید و یا با همکاران ما تماس برقرار کنید و راهنمایی‌های مورد نیاز خود را کسب نمایید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp