بنر هدر دسکتاپ
مرتب سازی :

ضدعفونی کردن زخم‌ها در جهت جلوگیری از عفونت، موردی است که همه ما نسبت به اهمیت آن آگاه هستیم. همه ما می‌دانیم که برای هر زخم و جراحتی نمی‌توانیم از چسب زخم استفاده کنیم. بسیاری از آسیب‌هایی که بر روی بدن ما ایجاد می‌شوند نیاز به ضدعفونی و مراقبت در لحظه وقوع دارند تا از بروز هر گونه بیماری عفونی جلوگیری شود. گاز طبی یا همان گاز استریل، یکی از بهترین محصولات موجود در صنعت تجهیزات پزشکی است که می‌توانیم برای پانسمان زخم‌ها از آن‌ها استفاده کنیم.

 

 

 

گاز طبی چیست؟

در صنعت پزشکی برای پانسمان انواع زخم و جراحت از نوعی پارچه کاملا استریل شده تحت عنوان گاز طبی استفاده می‌شود. همانطور که شما هم گاز استریل را مشاهده کرده‌اید، تار و پود این پارچه از یکدیگر فاصله داشته و به صورت مشبک طراحی شده است.

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که چرا گاز طبی به این شکل طراحی شده است؟ تار و پود باز گاز طبی باعث می‌شود هوا در ناحیه جراحت جریان داشته باشد و استریل بودن آن نیز از بروز هر گونه عفونت در ناحیه آسیب دیده جلوگیری می‌کند. با توجه به ویژگی‌های گاز طبی، هنگام پانسمان زخم حتما باید از این پارچه استریل استفاده شود. همچنین پانسمان با گاز طبی، منجر به کوتاه شدن دوره بهبودی می‌شود.

انواع گاز طبی

گازهای استریل همچون دیگر تجهیزات پزشکی به چند نوع مختلف تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های متفاوتی دارند. در ادامه با تفاوت انواع گاز طبی با یکدیگر آشنا خواهیم شد.

گاز طبی ابعاد 5 در 5

گاز استریلی که همه ما حداقل برای یک بار آن را مشاهده کرده و یا زخم ایجاد شده بر روی پوستمان را با آن پانسمان کرده‌ایم، گاز طبی در ابعاد 5 در 5 است. این گاز در ابعاد کوچکی طراحی شده و به همان نسبت نیز برای پانسمان جراحت‌های مختصر و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از این گاز در کلینیک‌های دندانپزشکی نیز استفاده می‌شود.

این گاز طبی به دو مدل 8 لایه و 16 لایه تقسیم‌بندی می‌شود که با توجه به نوع زخم از آن‌ها استفاده می‌شود. شما می‌توانید چند بسته از این گاز را تهیه کرده و در منزل داشته باشید تا در صورت لزوم برای پانسمان زخم به آن دسترسی داشته باشید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که قدرت جذب گازهای هشت لایه از 16 لایه کمتر است.

گاز طبی ابعاد 10 در 10

ابعاد این گاز استریل از مدل 5 در 5 بیشتر بوده و برای جراحت با وسعت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل نیز در دو حالت 8 لایه و 16 لایه تولید می‌شود. گاز هشت لایه بهترین گزینه برای آسیب‌های جزئی و درمان‌های خانگی محسوب می‌شود. معمولا از گاز طبی با ابعاد 10 در 10 که دارای 16 لایه هستند در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، آمبولانس و... استفاده می‌شود.

گاز طبی وازلینه

نوع دیگری از گاز طبی مدلی است که به وازلین آغشته شده است. از این گاز استریل برای پانسمان زخم‌های باز، سوختگی‌های شدید و... استفاده می‌شود. بیشترین موارد مصرف این نوع گاز در مراکز درمانی است. گاز وازلینه همچون دیگر مدل‌های گاز طبی به صورت کاملا بهداشتی استریل شده و هنگام استفاده هیچ حساسیتی بر روی پوست بدن شخص ایجاد نمی‌کند.

گاز طبی توپی

نوع دیگری از گاز طبی مدل توپی است که سایزهای مختلف به دو شکل ساده و نخ باریم تولید می‌شود. نکته مهمی که در استفاده از این مدل گاز باید بدانیم، مواد تشکیل‌دهنده آن است که هیچ بویی از خود به جای نمی‌گذارد. همچنین در ساخت این محصول از مواد نگهدارنده نیز استفاده نمی‌شود. از ویژگی‌های این گاز استریل می‌توانیم به قدرت جذب بالای آن و همچنین پانسمان جراحت‌های ساده اشاره کنیم.

 

 

گاز طبی دندانپزشکی

همانطور که پیش از این اشاره کردیم از گاز استریل با ابعاد 5 در 5 برای موارد دندانپزشکی استفاده می‌شود. نوع دیگری از گازهای دندانپزشکی در ابعاد کوچک‌تری طراحی شده‌اند که کاملا بدون بو بوده و رطوبتی در آن‌ها وجود ندارد. این نوع گاز طبی از قدرت جذب بسیار بالایی برخوردار است.

گاز طبی لانگ

یکی دیگر از گازهای طبی، لانگ است که معمولا در عمل‌های جراحی و جراحت‌های وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع گاز استریل از نخ باریم استفاده شده و بهترین گزینه برای پانسمان زخم‌های باز محسوب می‌شود.

خط دار بودن گاز استریل به چه معناست؟

انواع گاز طبی در شکل دیگری از نامگذاری به دو دسته خط دار و بدون خط تقسیم‌بندی می‌شوند. گازهایی که دارای خط هستند در حوزه جراحی قابل تشخیص توسط اشعه ایکس هستند. احتمال دارد این مورد به گوش شما هم رسیده باشد که در بعضی از عمل‌های جراحی گاز استریل درون بدن بیمار باقی می‌ماند. این مورد یک خطای پزشکی است که طی سال‌ها فعالیت جراحان، به دفعات مشاهده شده است.

گاز طبی خط دار قابلیت مشاهده در تصویربرداری داشته و در صورت وقوع اشتباه، جراحان می‌توانند این خطا را شناسایی کرده و مجدد گاز را از بدن بیمار خارج کنند.

نحوه استفاده از گاز طبی

اولین نکته‌ای که هنگام پانسمان زخم باید به آن دقت داشته باشیم، استفاده از گاز طبی با ابعاد مناسب است. به این معنا که گاز استریل باید ناحیه جراحت را کاملا پوشش داده و کمی بزرگ‌تر از محل زخم باشد. پیش از انجام پروسه پانسمان محل زخم را کاملا تمیز کنید. گاز طبی را به آرامی بر روی جراحت قرار داده و به هیچ عنوان آن را بر روی زخم فشار ندهید.

در نهایت می‌توانید با باند طبی ناحیه آسیب دیده را بانداژ کنید. تا زمانی که جراحت ایجاد شده به مرحله بهبود برسد باید به صورت منظم پانسمان را تعویض کنید. برای بانداژ مجدد حتما از یک گاز طبی جدید استفاده کرده و گاز قبلی را دور بیندازید.

 

 

گاز طبی غیر استریل

در این مطلب به معرفی انواع گاز استریل پرداختیم. نوع دیگری از گاز مخصوص پانسمان نیز وجود دارد که به صورت غیر استریل تولید می‌شود. برای پانسمان زخم با استفاده از گاز غیر استریل باید ناحیه آسیب دیده را به وسیله محصولاتی مانند بتادین، ضدعفونی کنیم. این گاز همچون گاز طبی استریل از پنبه تشکیل شده و حساسیتی بر روی پوست ایجاد نمی‌کند.

کلاس خطر گازهای استریل

انواع گاز استریل بر اساس نوع کاربری به دو کلاس خطر متفاوت تقسیم‌بندی می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره کوتاهی خواهیم داشت:

  • کلاس خطر B: گاز استریل، غیر استریل ساده، غیر استریل نخ دار، گاز دندانپزشکی و مدل لانگ در این کلاس خطر قرار دارند.
  • کلاس خطر C: گاز وازلینه در کلاس خطر C قرار می‌گیرد.

 

قدرت جذب انواع گاز استریل

قدرت جذب گازهای استریل به ابعاد و لایه‌های آن بستگی دارد. به همین جهت برای زخم‌هایی که ترشح یا خونریزی بیشتری دارند از گازهای بزرگ مانند لانگ استفاده می‌کنند. برای زخم‌های ساده و جراحت‌های کوچک، گاز استریل با ابعاد کوچک کفایت می‌کند.

خرید گاز طبی

امروزه بازار خریدهای اینترنتی بسیار گرم شده و خریداران ترجیح می‌دهند در خانه یا محل کار به وسیله یک تلفن همراه یا لپ تاب، نیازهای خود را تأمین کنند. شما هم می‌توانید بدون سر زدن به داروخانه‌ها، به صورت آنلاین از فروشگاه توانی نو، گاز طبی یا هر وسیله بهداشتی و پزشکی دیگر را خریداری کنید. تمامی محصولات در وب‌سایت ما دارای مشخصات کامل و قیمت هستند. با مقایسه قیمت‌ها و مطلع شدن از مشخصات هر کالا می‌توانید خریدی مطمئن داشته باشید.

قیمت محصولاتی مانند گاز طبی بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و شما می‌توانید از آن چندین بسته تهیه کرده و برای روز مبادا در خانه یا محل کار خود نگهداری کنید.

ویژگی‌های گاز طبی

  • بافت پارچه گاز استریل به هیچ وجه آسیب ندیده و نخ کش نمی‌شود.
  • انواع گاز طبی به صورت کاملا استریل شده بسته‌بندی می‌شوند و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرند.
  • در ساخت گازهای استریل از متریال پنبه استفاده شده است.
  • هیچ کدام از گازهای طبی بر روی پوست حساسیت ایجاد نمی‌کنند.
  • انواع گاز طبی قابل استفاده برای بخش‌های مختلف بر روی بدن هستند.
  • گازهای استریل دارای نشان استاندارد هستند.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

محصولات پزشکی مانند گاز طبی یا باند به راحتی در داروخانه‌ها قابل خریداری هستند و هر خانه‌ای نیاز به یک جعبه کمک‌های اولیه شامل تجهیزات بهداشتی و پزشکی دارد. حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند و دسترسی به این تجهیزات ساده از بروز رخدادهای جدی‌تر جلوگیری خواهد کرد. اگر تا به امروز جعبه‌ای به عنوان کمک‌های اولیه برای منزل خود تهیه نکرده‌اید، می‌توانید به فروشگاه آنلاین توانی نو سری زده و مایحتاج مورد نیاز خود را به راحتی تهیه کرده و درب خانه تحویل بگیرید.

مشاهده بیشتر
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp