این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ

دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل و نکاتی که باید در رابطه با آن بدانید

دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل و نکاتی که باید در رابطه با آن بدانید
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/07/10 0 نظر

با گسترش نیاز بیماران تنفسی به اکسیژن‌تراپی مستمر، نیاز به دستگاهی که بتواند در هر زمان دلخواه، اکسیژن تولید کرده و سبک بوده و قابلیت حمل آسان‌تری داشته باشد، رفته‌رفته پررنگ‌تر شد تا اینکه دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل اختراع شدند. این دستگاه‌ها، به صورت درجا و در محل هوای محیط اطراف را توسط کمپرسوری که در آن تعبیه‌ شده، مکیده و طی فرآیندی، گاز اکسیژن و نیتروژن آن را از هم جدا کرده و به اصطلاح گاز اکسیژن را از هوای محیط تغلیظ می‌کند و با خلوص بیشتر از 95 درصد تحویل بیمار می‌دهد.

تقاضا برای دستگاه اکسیژن ساز و به ویژه اکسیژن ساز قابل حمل تا جایی زیاد شده است که فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو، تصمیم به عرضه این محصولات پراهمیت گرفته و سعی می‌کند تا محصولات مورد نیاز بیماران را در اختیار آن‌ها قرار دهد و آن‌ها بتوانند زندگی بهتر و راحت‌تری را تجربه کنند. به دلیل اهمیت بالای این دستگاه‌ها در زندگی بیماران تنفسی، در این مطلب می‌خواهیم در مورد دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

دو نوع اصلی از اکسیژن سازها وجود دارد: 1. اکسیژن سازهای ثابت و قابل حمل (پرتابل). با تشکر از پیشرفت‌های عالی در زمینه پزشکی، دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل که امروزه به شکل جمع‌وجور، کوچک، آرام و سبک وزن درآمده‌اند، هنوز هم بهترین و بالاترین عملکرد را دارند. 2. در این بین دستگاه‌های اکسیژن ساز قدیمی نیز هنوز در بازارها وجود دارند، اما به علت سنگین بودن، حمل‌ونقل آن‌ها را برای بیمارانی که هنگام سفر یا خارج از منزل خود، به اکسیژن درمانی نیاز دارند، دشوار می‌کند.

امروزه می‌توانید دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل را انتخاب کنید تا به راحتی بتوانید جا‌به‌جا شوید و آن را با خود حمل کنید. 

 

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز، نوعی وسیله پزشکی است که برای رساندن اکسیژن به افراد دارای اختلالات تنفسی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که غلظت اکسیژن در خون آن‌ها پایین‌تر از حد معمول است، اغلب به یک دستگاه اکسیژن ساز نیاز دارند تا آن اکسیژن را جایگزین کنند. دستگاه‌های اکسیژن ساز، هوای اطراف را فیلتر کرده و اکسیژن هوا را از نیتروژن آن جدا می‌کنند و اکسیژنی با خلوص بالای 95 درصد را در اختیار بیماران قرار می‌دهند. 

 

دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل چیست؟

حال که می‌دانید کار دستگاه اکسیژن ساز چیست، در ادامه‌ مطلب، شما را با نوع قابل حمل آن آشنا می‌کنیم.

دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل، دستگاهی است که برای افرادی که بنا به شرایط پزشکی خاصی، نیاز به اکسیژن درمانی دارند، هوا را تصفیه می‌کند و همچنین کوچک و قابل حمل به خارج از خانه نیز می‌باشد. این شرایط پزشکی شامل بیماری‌های تنفسی است که باعث می‌شود ریه، اکسیژن کافی را جذب نکند. این بیماری‌ها شامل بیماری مزمن انسداد، آسم و همچنین بیماری‌های دیگری که تنفس را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مانند وقفه تنفسی در خواب (آپنه خواب) و فیبروز کیستی می‌شوند.

دستگاه‌های اکسیژن ساز ثابت (غیرقابل‌حمل) از دهه 1970 مورد استفاده قرار گرفتند و دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل (پرتابل) در سال‌های اخیر محبوب شده و روی کار آمده است.

مدل‌های دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل معمولاً یک تا سه لیتر از اکسیژن را در هر دقیقه تحت تنظیمات جریان مداوم و یک تا شش لیتر از آن را در هر دقیقه تحت تنظیمات جریان پالس انتقال می‌دهند. آن‌ها دارای تنظیمات قابل تطبیقی هستند که برای تطبیق دادن کاربر با تنظیمات مختلف به کار می‌روند. با این حال، برخی از مدل‌ها فقط دارای تنظیمات جریان پالس هستند.

بیشتر مدل‌ها به پریزهای برق وصل می‌شوند و همچنین دارای یک باتری قابل شارژ هستند که امکان استفاده در مکان‌هایی که فاقد پریز برق می‌باشند را برای شما فراهم می‌کنند.

دستگاه‌های اکسیژن ساز در ابتدا، بلند، سنگین و غیرقابل‌حمل بودند. در اوایل سال 2000، دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل تولید شدند تا به بیماران تنفسی، حتی زمانی که در خانه‌هایشان نیستند، کمک کنند.

portable oxygen concentrator

بیشتر بخوانید: دستگاه اکسیژن ساز خانگی چیست و بهترین انواع آن کدام‌اند؟

 

ابعاد دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل

همانطور که از نام آن پیدا است، دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل، دستگاهی است سبک و کوچک که نه تنها می‌توان آن را با خود به خارج از خانه و محیط کار برد، بلکه همچنین می‌توان آن را در گوشه خانه گذاشت و با خیالی آسوده از آن استفاده کرد. این دستگاه‌ها جای زیادی نمی‌گیرند و برای منازل کوچک و نیز حمل به خارج از خانه بسیار مناسب هستند.

در این بخش از مطلب، شما را با کسانی که احتیاج به استفاده از دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل دارند، آشنا می‌کنیم.

 

چه کسانی از دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل استفاده می‌کنند؟

بیماری‌هایی که لزوم استفاده از دستگاه اکسیژن ساز را دارند:
1. برونشیت
2. آمفیزم
3. اختلال انسداد ریوی مزمن
4. ذات الریه
5. آسم
6. دیسپلازی ریوی
7. نارسایی احتقانی قلب
8. فیبروز کیستی
9. آینه خواب  (وقفه تنفسی در خواب)

 

موارد استفاده از دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل

به جرأت می‌توان گفت که شاید دستگاه‌های اکسیژن ساز، اهمیت زیادی در زندگی بیماران تنفسی داشته باشند، اما دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل می‌تواند شما را از خطر مرگ نجات دهد! دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل را می‌توان به هر جایی از قبیل منزل، محیط کار و حتی مسافرت برد و هر جایی که به مشکل برخوردید، می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین در سایت provider.inogen اطلاعات کاملی است .

portable oxygen concentrator

بیشتر بخوانید: اکسیژن تراپی و بیماری های ریوی

 

نتیجه‌گیری

دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل، وسیله‌ای است که جهت استفاده بیمار در بیرون از منزل طراحی و تولید گردیده است. دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل از همان مکانیسم عمومی دستگاه‌های اکسیژن ساز معمولی، تولید اکسیژن استفاده می‌کنند، اما تفاوت آن‌ها در کوچک بودن اندازه و وزن دستگاه و نیز مجهز بودن به باتری شارژی داخلی است. در حین متصل بودن دستگاه به برق 220 ولت شهری یا 12 ولت فندکی اتومبیل، باتری شارژی داخل دستگاه، شارژ می‌شود تا در مواقع مورد نیاز، برق دستگاه را تأمین کند. اکثر دستگاه‌های اکسیژن ساز پرتابل از سیستم خروجی IMPULS استفاده می‌کنند. این سیستم توسط سنسورهای فشار بسیار حساس داخل دستگاه، دم و بازدم بیمار را تشخیص می‌دهد و در هنگام دم، اکسیژن را خارج و در هنگام بازدم، آن را قطع می‌کند. این تکنیک موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی دستگاه و نیز سهولت تنفس بیمار می‌گردد. اکسیژن ساز خانگی در مدل‌های 3، 5، 6، 7، 8 و 10 لیتر در دقیقه تولید و عرضه گردیده است و شما می‌توانید هر دستگاهی که با نیازهای شما متناسب باشد و توسط پزشک شما تجویز گردد را تهیه و استفاده کنید.

برای مشاهده انواع دستگاه اکسیژن ساز میتوانید به این آدرس https://tavanino.com/search-products/category-oxygen-concentrators مراجعه کنید.


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین محصولات

whatsapp