این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

 برای بیماری زخم بستر باید از چه تخت و تشکی استفاده کرد؟

 برای بیماری زخم بستر باید از چه تخت و تشکی استفاده کرد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/08/23 0 نظر

زخم بستر نوعی بیماری است که در اثر خوابیدن طولانی مدت در بستر ایجاد می‌شود. استراحت در بستر، تحرک فرد را کاهش می‌دهد و اگر مجبور باشد روزهای زیادی را در یک حالت بنشیند یا دراز بکشد، گردش خون در عضلات دچار مشکل شده و بیماری زخم بستر را به وجود می‌آورد. برای کنترل این بیماری از تشک خاصی استفاده می‌شود که در ادامه مقاله از فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

زخم بستر چیست و چگونه درمان می‌شود؟

افرادی که به علت بیماری های مختلف مانند خونریزی مغزی و یا فلج اندامی و ... توانایی تحرک را از دست میدهند نیاز مند مراقبت هایی خاص هستند تا دوره نقاهت بیماری را با آسایش بیشتری سپری کنند.تخت بستری بیمار که بر روی آن تشک تخت قرار میگیرد برای بیماری که تحرک ندارد کافی نمی باشد و نیاز است برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر یا(بد سور) از تشک هایی مخصوص که بر روی تشک تخت قرار میگیرد استفاده نمایند که به این تشک های بادی تشک مواج یا تشک زخم بستر نیز میگویند.تشک مواج زخم بستر با ایجاد حرکت موجی هوا از سلول به سلول دیگر باعث ایجاد گردش خون در تمامی نقاطی میشود که در تماس با تخت می باشند و در نتیجه آن نقاط استخوانی که از بافت گوشت و چربی کمتری برخوردار هستند هم به خوبی از اکسیژن و مواد مغذی تغذیه میشوند که احتمال ایجاد زخم را به میزان چشمگیری کاهش میدهد.انواع تشک های مواج کارامدی در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو موجود و قابل خریداری است که برای بیماران بستری مناسب است.

گردش نامناسب خون باعث می‌شود قسمتی از بدن مشکل پیدا کند و سلول‌های آن دچار مرگ شود. در این شرایط علائمی در آن قسمت به چشم می‌خورد که کبودی٬ درد و خون مردگی از جمله آن‌ها است. اگر این سه مورد ادامه پیدا کند، در نهایت به زخم بستر منجر خواهد شد. زخمی که در این نواحی به وجود می‌آید دردناک است و آسایش بیمار را از او می‌گیرد. زخم بستر معمولا در نقاطی از بدن به وجود می‌آید که بافت گوشتی کمتری دارد. این مشکل باید خیلی سریع درمان شود و در غیر این صورت آن قسمت بدن از بین خواهد رفت.

 حال اگر بخواهیم زخم بستر را به صورت خیلی خلاصه تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم زخم بستر نوعی زخم است که در نتیجه نشستن یا خوابیدن طولانی مدت بر روی یک قسمت از بدن به وجود می‌آید. زخم بستر از لحاظ شدت به چهار نوع دسته بندی می‌شود.

در زخم بستر درجه یک بیمار تنها در ناحیه زخم احساس فشار می‌کند و این قسمت یک مقدار حالت التهاب دارد. این مرحله شروع زخم بستر است. در زخم بستر درجه 2 هنوز زخم کوچک است، اما با التهاب و قرمزی همراه است. در نوع درجه 3 زخم وارد عضلات می‌شود و سلول‌های مرده همراه با عفونت ایجاد می‌شوند. در زخم درجه 4 زخم بسیار عمیق است و نه تنها عضلات، بلکه استخوان‌ها نیز درگیر هستند.

در قسمت‌های استخوانی بدن در دو طرف ستون فقرات، دو طرف زانو، تیغه‌های شانه و پشت بیشتر شاهد تشکیل زخم‌های بستر هستیم، زیرا در این نواحی بین پوست و بافت استخوانی، هیچ عضله‌ای وجود ندارد، خونرسانی مسدود می‌شود و عارضه پوستی ایجاد می‌کند. این مشکل تنها برای کسانی اتفاق می‌افتد که ناچارند به علت بیماری روی تخت قرار بگیرند. بلکه حتی کسانی که ناچارند در دراز مدت به یک حالت بنشینند، مستعد این بیماری هستند. افرادی که به دلیل مشکل حرکتی از ویلچیر استفاده می‌کنند جزء این افراد محسوب می‌شوند.  برای درمان بیماری زخم بستر از تشک مواج استفاده می‌شود.

 تشک مواج چیست؟

تفاوت تشک مواج با تشک‌های معمولی در این است که آن‌ها از پی‌وی‌سی باکیفیت و یک پمپ هوای کم صدا تشکیل شده‌اند. تشک‌های مواج به فرد کمک می‌کند به طور اتوماتیک فشار را از یک قسمت لگن کم و به قسمت دیگر انتقال دهند و با خیال راحت استراحت کنند. تشک‌های مواج فقط برای پیشگیری بیماری زخم بستر استفاده نمی‌شوند، بلکه در درمان آن هم موثر هستند. استفاده از این تشک‌ها باعث کوچک شدن زخم بستر می‌شود و کم کم مایعات از زخم بستر خارج شده و بافت صورتی آشکار می‌شود.

تشک‌های مواج در سه نوع به بازار عرضه می‌شوند و برای انتخاب نوع آن باید به شدت و سطح زخم بستر و میزان تحرک بیمار توجه کنیم. بعضی از بیماران به راحتی می‌توانند حرکت کند، اما برخی از بیماران حتی برای کوچک‌ترین حرکت هم به کمک نیاز دارند. برخی چند ماه و برخی چندین سال در بستر هستند. هرچه فاکتو‌رهای گفته شده در یک بیماری بیشتر باشد، نیاز به یک تشک مواج پیشرفته‌تر و مجهزتر بالا خواهد بود.

بیشتر بدانید: آشنایی با انواع تخت یمارستانی و نحوه استفاده آن ها!

انواع تشک‌های مواج

 تشک‌های تخم مرغی یا تشک‌های مواج زنبوری وزن کمتری ( حدود 100 کیلوگرم) را تحمل می‌کنند. بنابراین برای افرادی مناسب هستند که قرار است کمتر از یک سال روی تخت باشند. تشک‌های مواج تخم‌مرغی 130 حباب دارند و مجهز به کمپرسور هوا هستند. کمپرسور هوا را وارد حباب‌ها می‌کنند و به این ترتیب وزن بیمار را کاهش می‌دهند و باعث جابجا شدن وزن بیمار در نقاط مختلف بدن می‌شوند. این تشک‌ها بیشتر جنبه پیشگیری دارند تا درمان و برای بیمارانی توصیه می‌شود که نوع زخم بستر آن‌ها درجه یک و درجه دو است.

تشک مواج سلولی

تشک مواج سلولی از سلول‌های جداگانه هوا شده است که در کنار هم قرار می‌گیرند. سلول‌های جداگانه هوا قابلیت دارند، از تشک جدا شوند و اگر تشک بیمار شما خراب شد، می‌توانید آن را تعویض یا تعمیر کنید. تشک‌های مواج سلولی 120 کیلوگرم وزن تحمل می‌کند. این تشک‌ها مناسب افرادی هستند که مدت بستری شدن آن‌ها در رختخواب، دو یا سه سال است. تشک‌های سلولی در ظاهر شبیه لوله‌هایی ‌(بین 15 تا 25 عدد) هستند که به هم چسبیده‌اند و توسط کمپرسور باد می‌شوند. این تشک‌ها هوا را به صورت مناسب پخش می‌کنند و از ایجاد فشار به یک نقطه بدن جلوگیری می‌کنند. تشک‌های مواج سلولی برای زخم بستر‌های سطح سوم و چهارم می‌تواند کاربرد داشته باشد.

تشک‌های مواج بیمارستانی (تشک مواج لیزری یا فوق تخصصی)

 تشک‌های بیمارستان در سطح خود جریان هوای نامحسوس دارند. این جریان از تعریق بدن جلوگیری می‌کند که عامل مهم بروز و حادتر شدن زخم بستر است. در سطح تشک‌های لیزری، منافذ ریزی وجود دارد که هوای داخل سلول‌ها را به بیرون هدایت می‌کند و به این ترتیب باعث می‌شود جریان هوای نامحسوس در زیر بیمار ایجاد شود. تشک‌های مواج بیمارستانی وزن بالایی را تحمل می‌کنند و برای زخم‌های نوع 4 مناسب هستند. بعضی از این تشک‌ها مجهز به سیستم هشدار یا دیداری هستند. این باعث می‌شود اگر تشک بیمار شما خراب یا سوراخ شد به شما خبر دهد. این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا به تشمک مواج بیمارستانی تشک‌های مواج سنسوری هم گفته شود.

بیشتر بدانید: چه تخت خوابی برای نگهداری بیمار در منزل مناسب است؟

سخن پایانی

زخم بستر یک بیماری جدی است که اگر به موقع درمان نشود، می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری در بدن بیمار به وجود بیاورد. تشک مواج وسیله‌ای است که برای پیشگیری و درمان انوع زخم بستر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تشک‌ها سه نوع مختلف دارند که بسته به نوع و میزان درجه زخم ‌بستر انتخاب می‌شوند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات