این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

چرا برای بیمار تنفسی، از دستگاه مرطوب‌کننده یا دستگاه بخور استفاده می‌کنند؟

چرا برای بیمار تنفسی، از دستگاه مرطوب‌کننده یا دستگاه بخور استفاده می‌کنند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/04/15 0 نظر

استفاده از دستگاه بخور برای بسیاری از بیماران تنفسی طبق دستور پزشک تجویز میشود. در اینجا به دلایل لزوم استفاده بیماران ریوی از (همودیفایر) یا رطوبت ساز پرداخته ایم

برای استفاده از دستگاه مرطوب‌کننده باید نسبت به دامنه رطوبت نسبی محیط زندگی خود مطلع شوید. سطح رطوبت ممکن است به دلیل تغییر فصل، شرایط آب و هوا، گردش هوا و عوامل دیگر متفاوت باشد. به همین جهت اندازه‌گیری رطوبت محیط در استفاده از دستگاه بخور اهمیت بسیاری دارد. «فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو»، مرجع معتبری از فروش تجهیزات پزشکی است که شما می‌توانید برای خرید انواع دستگاه بخور طریق سایت ما اقدام بفرمایید.

دستگاه بخور چیست؟

دستگاه بخور وسیله‌ای است که توسط آن رطوبت موجود در هوا افزایش پیدا می‌کند. در واقع این دستگاه از طریق تولید بخار آب، میزان رطوبت را تغییر می‌دهد. اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان به بیماری آسم مبتلا هستید یا در ماه‌هایی از سال از آلرژی و حساسیت‌های فصلی رنج می‌برید، دستگاه رطوبت ساز گزینه مناسبی برای تسکین وضعیت شما خواهد بود.

انواع دستگاه رطوبت ساز

دستگاه مرطوب‌کننده به دو نوع دستگاه بخور سرد و گرم تقسیم‌ می‌شود. میزان استفاده از بخور سرد نسبت به بخور گرم، بیشتر است. بخار آب تولید شده از بخور گرم توسط حرارت ایجاد می‌شود اما عملکرد بخور سرد کاملا متفاوت است.

آب در دستگاه مرطوب‌کننده سرد، بدون حرارت دیدن، قطرات ریز بخار را تولید کرده و رطوبت موجود در هوا را به شکل سالمی افزایش می‌دهد. به طور کلی بخور سرد انتخاب مناسبی برای فضاهایی است که هوای محیط در آن‌ها خشک است.

در حال حاضر مدل‌های مختلفی از دستگاه رطوبت ساز خانگی از برندهای معتبر بر روی سایت توانی نو موجود است. قبل از خرید این دستگاه باید نسبت به مشخصات و قیمت آن اطلاعات لازم را کسب کنید که فروشگاه توانی نو این شرایط را برای شما فراهم کرده است.

انواع دستگاه رطوبت ساز-01

بیشتر بدانید: فصل سرما و تاثیر رطوبت در سلامتی!

عملکرد بخور سرد

در بازار دو نوع دستگاه مرطوب‌کننده سرد با عنوان دستگاه بخور اولتراسونیک و تبخیری وجود دارد. بخار آب در بخور سرد اولتراسونیک توسط لرزش دیافراگم موجود در دستگاه ایجاد می‌شود. در مقابل آب در دستگاه رطوبت ساز تبخیری توسط یک فن وارد فیلتر شده و بخار آب تولید می‌شود.

دستگاه مرطوب کننده باید رطوبت موجود در هوا را به رطوبت نسبی 30 تا 50 درصد برساند. بهترین مقدار رطوبت در محیط، 50 درصد است، شما می‌توانید با استفاده از یک دستگاه رطوبت‌سنج، میزان رطوبت محیط زندگی یا محل کار خود را اندازه‌گیری کنید.

در واقع هوای گرم در دستگاه بخور منقبض شده و تراکم آن داخل دستگاه باقی می‌ماند. به این ترتیب طی فرایند میعان، هر بار یک قطره آب درون مخزن دستگاه رطوبت ساز باقی مانده و هوای خنک به محیط منتقل می‌شود.

مزایای دستگاه رطوبت ساز

هوای گرم و خشک مشکلات بسیاری را برای بیماران تنفسی و افرادی که به حساسیت‌های فصلی دچار می‌شوند، به وجود می‌آورد. دستگاه مرطوب‌کننده در ماه‌های گرم تابستان هوای محیط را خنک نگه داشته و رطوبت موجود در هوا را نیز افزایش می‌دهد. در هوای خشک رطوبت کاهش پیدا کرده و عوارض ناشی از بیماری‌های تنفسی و آلرژی به شکل قابل توجهی تسکین داده می‌شود.

دستگاه بخور از خشکی پوست جلوگیری می‌کند. خونریزی بینی به دلیل خشک شدن محیط داخلی بینی رخ می‌دهد، دستگاه مرطوب‌کننده با ایجاد رطوبت سالم از مشکلاتی مانند خونریزی بینی جلوگیری می‌کند.

افرادی که در طول سال از سردردهای سینوسی رنج می‌برند نیز برای بهبود هوای محیط زندگی خود می‌توانند از بخور سرد استفاده کنند. همچنین خشکی هوا باعث سوزش چشم، خشکی گلو، سرفه‌های خشک، ترک خوردن لب و... می‌شود.

مهمترین فواید استفاده از دستگاه بخور

کنترل بیماری آسم

بیماری آسم با استفاده از دستگاه مرطوب‌کننده درمان نمی‌شود؛ اما این دستگاه می‌تواند علائم بیماری آسم را بهبود بخشد. البته رطوبت سنگین و زیاد موجود در هوا به نفع بیماران مبتلا به آسم نخواهد بود و تنفس برای این افراد دشوار می‌شود.

به همین جهت اگر یکی از اعضای خانواده‌تان به این بیماری مبتلاست، قبل از استفاده، میزان رطوبت موجود در محیط زندگی خود را اندازه‌گیری کنید. این امر باعث می‌شود تا دستگاه در طول روز، رطوبت کافی و سالم برای محیط ایجاد کند.

مهمترین فواید استفاده از دستگاه بخور-02

بیشتر بدانید: دستگاه بخور گرم بخریم یا سرد؟ دستگاه بخور گرم چه مزیت‌هایی دارد؟

پیشگیری از بیماری‌های ویروسی

اگر میزان رطوبت موجود در هوا به اندازه کافی افزایش پیدا کند، ویروس‌های سرماخوردگی یا آنفولانزا به شکل قابل توجهی کم شده و عملکرد آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. دستگاه بخور احتمال ابتلا به بیماری‌های ویروسی مانند آنفولانزا را کاهش می‌دهد.

بهبود وضعیت خواب

یکی از عوامل مؤثر در ایجاد اختلالات خواب، خشکی هوا است. همچنین خشکی هوا باعث خشک شدن مسیر تنفسی شده و افراد در خواب دچار خروپف می‌شوند. افزایش رطوبت هوا این مشکل را برطرف کرده و به شما در داشتن خوابی آرام کمک می‌کند.

کاهش عوارض آلرژی

اگر در فصل‌های مختلف به حساسیت‌های فصلی یا آلرژی مبتلا می‌شوید، بهترین گزینه برای کاهش عوارض آن، استفاده از دستگاه بخور است. هوای مرطوب وضعیت شما را بهبود بخشیده و همچنین در کاهش سردردهای سینوزیتی نیز مؤثر واقع می‌شود.

مراقبت از سلامت پوست

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده که بدون دلیل، پوست دست یا صورت شما خشک شده و به خارش بیفتد. خشکی هوا و عدم وجود رطوبت کافی در محیط باعث به وجود آمدن حساسیت‌های پوستی می‌شود. پوست و مو برای سالم ماندن به رطوبت احتیاج دارد و شما می‌توانید برای این منظور از دستگاه مرطوب‌کننده استفاده کنید.

جلوگیری از سرفه خشک

یکی از مهمترین عوامل ایجاد سرفه، هوای خشک است. کاهش رطوبت اصلی‌ترین دلیل سرفه‌های خشک است. برای تبدیل سرفه خشک به سرفه خلط دار می‌توان از دستگاه بخور استفاده کرد. در نهایت نیز این دستگاه باعث کاهش سرفه می‌شود.

آیا بیماران تنفسی می‌توانند از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنند؟

همان‌طور که اشاره کردیم، دستگاه مرطوب‌کننده به دو نوع بخور سرد و گرم تقسیم می‌شود. افرادی که در فصل‌های مختلف به آلرژی دچار می‌شوند باید از دستگاه بخور سرد برای بهبود وضعیت خود استفاده کنند. در واقع بخور سرد گزینه مناسب‌تری برای این دسته از افراد است.

بخور سرد، رطوبت موجود در هوا را متعادل می‌کند و بیماران تنفسی در این شرایط بهتر تنفس می‌کنند. هوای خشک وضعیت سلامتی افرادی که به بیماری آسم مبتلا هستند را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به همین جهت استفاده از دستگاه رطوبت ساز به بیماران تنفسی توصیه می‌شود.

همچنین دستگاه مرطوب‌کننده باعث مرطوب شدن مجاری تنفسی می‌شود. افرادی که به بیماری‌های التهاب مجاری تنفسی مبتلا هستند بهتر است از بخور سرد استفاده کنند. با مرطوب نگه داشتن مجرای بینی و گلو، تنفس برای بیماران تنفسی مانند آسم راحت‌تر شده و علائم ناشی از بیماری نیز تسکین پیدا می‌کند.

توجه داشته باشید که رطوبت موجود در هوا اگر بیش از اندازه افزایش پیدا کند، بستر مناسبی برای تولید و رشد قارچ، باکتری، کپک و... فراهم می‌شود. حضور این موجودات ریز در محیط عوارض ناشی از بیماری‌های تنفسی مانند آسم را تشدید می‌کند. به همین جهت باید در خصوص استفاده از دستگاه بخور، اعتدال را رعایت کنیم.

مهمترین فواید استفاده از دستگاه بخور-03

بیشتر بدانید: طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد و گرم و فواید و معایب 2020

نکات مهم در استفاده از دستگاه مرطوب‌کننده

  • آب داخل مخزن دستگاه باید به صورت مداوم عوض شود.
  • برای پُر کردن مخزن دستگاه، از آب تصفیه‌شده استفاده کنید. آب تصفیه‌شده در افزایش طول عمر دستگاه نقش دارد. همچنین باعث می‌شود تا از ورود مواد معدنی مضر موجود در آبِ سخت به محیط جلوگیری شود.
  • رطوبت بیش از 50 درصد در محیط خانه عدد زیادی محسوب می‌شود. سطح استاندارد رطوبت هوا در محیط خانه بین 30 تا 50 درصد است و شما باید بر اساس این میزان رطوبت هوای خانه خود را تأمین کنید.
  • در صورتی که مخزن کثیف باشد، بخار آبی که از آن تولید می‌شود نیز به مراتب آلوده و کثیف خواهد بود. توجه داشته باشید که کثیف بودن مخزن باعث رشد و تکثیر انواع میکروب می‌شود.
  • تعویض فیلتر در صورتی که فیلتر دستگاه قابلیت تعویض داشته باشد.
  • دستگاه رطوبت ساز را در ارتفاعی مناسب از سطح زمین قرار دهید.

جمع بندی

اگر تصمیم دارید یک دستگاه مرطوب‌کننده هوا خانگی تهیه کنید، موارد مختلفی وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر داشته باشید. ظرفیت دستگاه متناسب با نیاز شما، محل قرارگیری دستگاه بخور، مدل، میزان صدای دستگاه، نحوه تمیز کردن مخزن و... از فاکتورهایی هستند که هنگام خرید باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین محصولات