طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد و گرم و فواید و معایب 2023

طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد و گرم و فواید و معایب 2023
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/05/07 0 نظر

نحوه استفاده از دستگاه بخور سرد و گرم چگونه است و معایب و مزایای استفاده از رطوبت ساز چیست؟ در این خصوص  در ادامه توضیحات لازم را خواهیم داد..

در فصل سرما، دستگاه بخور میتواند فضای منزل را مرطوب سازد. رطوبت هوا، نقش مهمی برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا دارد. وجود رطوبت در هوا مانع خشکی پوست می‌شود و برای سینوس‌ها نیز مفید است.

باید طریقه استفاده از دستگاه بخور را بدانید تا ضمن این که بتوانید بهتر از آن استفاده کنید، طول عمر دستگاه نیز افزایش پیدا کند. قبل از هر چیز ابتدا به معرفی انواع دستگاه بخور می‌پردازیم.

مشاهده  و خرید انواع بهترین دستگاه بخور و رطوبت ساز خانگی قیمت ناسب

طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد و گرم و فواید و معایب-01

[RP]

بیشتر بدانید: دستگاه بخور سرد اولتراسونیک چیست و چگونه کار می‌کند؟

انواع دستگاههای بخور

سه نوع دستگاه بخور وجود دارد:

1-دستگاه بخور سرد

نبولایزر یا دستگاه بخور سرد، وسیله‌ای طبی برای افزایش رطوبت هوا است. این دستگاه، بخاری هم‌دما با اتاق را در محیط پخش می‌کند. این دستگاه با سه نوع تبخیری یا اولتراسونیک و ایمپلر است.

در تکنولوژی تبخیری، فیتیله موجود در آن، آب را جذب کرده و با دمیدن هوا به آن، تبخیر سطحی اتفاق افتاده و بخار سرد از دستگاه خارج می‌شود. در تکنولوژی اولتراسونیک، لرزش اولتراسونیک باعث تولید بخار آب ریز شده و آن را در محیط منتشر می‌کند. در سیستم Impeller  یک دیسک چرخان باسرعت، قطرات آب را به هوا می‌فرستد.

ویژگی‌های دستگاه بخور سرد

•    مناسب برای محیط‌های بزرگ است.

•    این دستگاه می‌تواند تمام فضای خانه را مرطوب کند.

•    مصرف برق کمتری دارد.

•    در خانه‌هایی که کودک حضور دارد، دستگاه بخور سرد ایمن‌تر است.

معایب دستگاه بخور سرد

•    می‌تواند هوای محیط را کمی خنک‌تر کند.

•    باید همواره آن را تمیز نگه داشته شود تا عامل تولید باکتری، قارچ و کپک نشود. آب سرد، محلی برای رشد و تکثیر باکتری‌ها است

•    باید مخزن بخور، با آب مقطر پر شود، چرا که موادمعدنی موجود در آب معمولی، حین بخور در هوا پخش می‌شود.

2-دستگاه بخور گرم

این دستگاه یک المنت داخلی دارد که آب را جوشانده و بخار ناشی از آن در محیط پخش میکند. این نوع دستگاه بخور به علت استفاده از دمای بالا برای سلامتی مناسبتر است، زیرا باعث از بین بردن باکتری و کپک می‌شود و آن‌ها را به هوا منتقل نمی‌کند. دستگاه‌های بخور گرم برای تسکین گرفتگی بینی، عفونت‌های مجاری تنفسی، کاهش شدت درد و سرفه‌های خشک و معمولاً در هوای سرد استفاده می‌شود.

ویژگی‌های دستگاه بخور گرم

•    دستگاه بخور گرم مناسب برای فضاهای بزرگ نیست و برای اتاق خواب یا اتاق کار استفاده می‌شود.

•    همچنین به علت گرم کردن آب مصرف برق بالاتری دارد.

•    امکان تجمع رسوب در آن وجود دارد که باید مخزن آن را از آب مقطر پر کرد.

معایب دستگاه بخور گرم

•    مصرف برق به علت وجود المنتهای حرارتی بالاست

•    تمیز کردن رسوبات سخت است

 

خرید و قیمت دستگاه بخور

بیشتر بدانید: بهترین دستگاه بخور برای نوزادان چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟2023

3-  دستگاه بخور سرد و گرم

دستگاه بخور سرد و گرم هر دو بخور سرد و گرم را دارد و به شما امکان می‌دهد که در هر شرایطی از بخور استفاده کنید. برای مثال می‌توانید در فصل‌های سرد از بخور گرم و در فصل‌های گرم از بخور سرد استفاده کنید. امکان افزودن مواد ضدعفونی کننده گیاهی و خوشبوکننده به بسیاری از آن‌ها وجود دارد.

طریقه استفاده از دستگاه بخور

طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد یا گرم تقریبا یکی است و در کل شامل موارد زیر است.

1-  مطالعه دفترچه راهنما

هر دستگاه بخوری، یک دفترچه راهنما دارد که  طریقه استفاده از دستگاه بخور داخل راهنمای آن نوشته می‌شود. با خواندن این دفترچه با اجزای دستگاه بخور آشنا میشوید و از سایر امکاناتی که در دستگاهتان وجود دارد و شما از آن بیخبرید اطلاع می‌یابید.

 2- قراردادن دستگاه، در محلی مناسب

دستگاه بخور را باید در جایی قرار بدهید که 20 سانتی‌متر از دیوار فاصله داشته باشد. معمولا روی سطح بلندی مانند اپن قرار می‌گیرد. بلندی این سطح باید طوری باشد که خروجی دستگاه بتواند به راحتی در هوا پخش شود. از قرار دادن دستگاه بخور در کنار پرده خودداری کنید.

3-  پرکردن مخزن

برای پرکردن مخزن دستگاه، از آب شیر یا آب جوشیده و یا مقطر می‌توانید استفاده کنید. اما اگر از آب مقطر استفاده کنید عمر دستگاه بالا می‌رود. اگر دستگاه شما فیلتر دارد آن را در درون مخزن قرار دهید.

4-  روشن کردن دستگاه

در این مرحله می‌توانید دستگاه بخور را به برق وصل کرده و روشن کنید. تنظیمات دلخواه را انجام دهید. اگر دستگاه شما قابلیت اضافه کردن روغن‌های معطر را دارد، میتوانید به آن اضافه کنید. در غیر این صورت از اضافه کردن آن‌ها جلوگیری کنید. چرا که به دستگاه صدمه میزند.

5-  پس از اتمام بخور، می‌توانید دستگاه را خاموش کنید.

6-  بعد از استفاده بهتر است آب دستگاه خالی شود. اگر دستگاه بخور گرم دارید بعد از خاموشی بلافاصله آن را خالی نکنید. چرا که احتمال سوختگی دست وجود دارد.

 

مشخصات و اطلاعات کامل دستگاه بخور

بیشتر بدانید: بهترین انواع دستگاه بخور و مارک آنها در 2020+تخفیف

تمیز کردن دستگاه بخور

دستگاه بخور را باید حداقل دو بار در هفته تمیز کنید تا باکتری و میکروب در داخل آن رشد نکند. (به ویژه در دستگاه‌های بخور سرد این احتمال وجود دارد). استفاده از آب و مایع ظرف‌شویی برای تمیز کردن دستگاه بخور مناسب است.

جرمگیری دستگاه بخور

برای جرمگیری از هیدروژن پراکسید استفاده کنید. در صورت‌عدم دسترسی میتوانید از سرکه نیز استفاده کنید اما باید بلافاصله بشویید تا دستگاه آسیب نبیند.

آب مخزن، باید مرتبا عوض شود (در صورت امکان هر روز) تا از رشد باکتری و جرم گرفتن دستگاه جلوگیری شود. اگر می‌خواهید برای مدتی از دستگاه استفاده نکنید، حتما آب آن را خالی کنید.

تمیز کردن فیلتر

رطوبت‌سازهای گرم، فیلترهایی برای جمع‌آوری رسوبات ناشی از آب معمولی دارند، فیلترها حتما باید بعد از 3 بار استفاده، تمیز شوند و بعد از 1 یا دو سال تعویض شوند. (بسته به مقدار استفاده دارد)

مدت زمان استفاده از دستگاه بخور سرد

دستگاه بخور سرد، نباید به طور متناوب استفاده شود. در طول هر شش ساعت، نیم الی  یک ساعت روشن بودن دستگاه کافی است و این زمان بستگی به محل استفاده یا تجویز پزشک دارد.

سطح رطوبت

همان طور که میدانید خشکی هوا آسیب زا است و رطوبت محیط باید به اندازه مناسبی باشد، رطوبت بیش از حد نیز باعث رشد میکروارگانیسم‌ها و آسیب به وسایل منزل می‌شود. رطوبت نسبی باید بین 30 الی 50 درصد حفظ شود. شیشه‌های پنجره نباید بخار کند. برخی دستگاه‌های بخور سرد، به صورت هوشمند، میزان رطوبت هوا را اندازه‌گیری کرده و برحسب نیاز محیط اقدام به تولید رطوبت می‌کنند. اما اگر این قابلیت روی دستگاه شما نبود می‌توانید با استفاده از یک رطوبت سنج، رطوبت فضای اتاق را اندازه بگیرید.

برای خرید دستگاهذ بخور سرد و گرم باکیفیت و قیمت مناسب کلیک کنید

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp