این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

بنر هدر دسکتاپ

هرآنچه که باید راجب TIA یا سکته مغزی بدانید

هرآنچه که باید راجب TIA یا سکته مغزی بدانید
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/09/13 0 نظر

TIA یا سکته گذرا مغزی از بیماری هایی است که با کنترل دقیق میتوان تا حد زیادی از آن پیشگیری نمود که در ادامه به روش های پیشگیری و درمان آن پرداخته ایم..

یکی از فاکتورهای اصلی در ایجاد حمله قلبی، سکته مغزی، مشکلات مربوط به بینایی، نارسایی کلیوی و بیماری‌های ریوی، بالا بودن فشار خون و عدم درمان به موقع و کنترل آن است. فشار خون طبیعی بیانگر سلامت قلب و عروق خون‌رسان به مغز انسان است و متقابلا فشار خون بالا، موجب بروز آسیب‌های ناگهانی همانند سکته مغزی می‌گردد. افزایش سن و عوامل ژنتیکی، خطر ابتلا به پرفشاری خون در افراد را بیشتر خواهد کرد و این امر با عدم تحرک، اضافه وزن، مصرف غذاهای فرآوری شده حاوی چربی و نمک زیاد، مصرف دخانیات، اضطراب دائمی و عدم کنترل به موقع فشار خون، تشدید خواهد شد. بنابراین اگر هر یک از فاکتورهای ذکر شده را در خود می‌بینید و همچنین سابقه سکته مغزی خفیف در گذشته را دارید، توصیه می‌شود که با مطالعه ادامه این مقاله و رعایت نکات بیان شده، گامی مثبت در جهت حفظ سلامتی خود بردارید.

دنبال درمان‌های پزشکی برای آن نباشند. سکته مغزی خفیف خبر از وجود یک لخته در جریان خون شخص بیمار می‌دهد و علائم موقتی نباید مانع از مراجعه به مراکز درمانی شود.

روش‌های پیشگیری از سکته مغزی-01

بیشتربدانید: بیماران دیالیزی و اهمیت کنترل وزن و فشار خون!

روش‌های پیشگیری از سکته مغزی

در صورتی که یک بار دچار سکته مغزی خفیف شده اید، بهتر است که علائم خطر را به خوبی بشناسید و در کنار آن به روش‌های جلوگیری از بروز سکته‌های عمیق در آینده واقف باشید:

کنترل و چک آپ فشار خون

اگر سابقه سکته مغزی خفیف و یا فشار خون بالا در خانواده داشته باشید، بهتر است که سبک زندگی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که شانس بروز سکته مجدد را تا حد ممکن کاهش دهید. کنترل فشار خون با استفاده از دستگاه فشارسنج دیجیتال، راهی ساده به منظور چک آپ منظم فشار خون در منزل است. فشار خون بالا خطرات بسیاری به دنبال دارد که سکته مغزی یکی از آسیب‌های عدم کنترل فشار خون محسوب می‌شود.

عدم استفاده از دخانیات و الکل

افزایش بیماری‌های قلبی و بروز سکته مغزی یکی از عوارض انکار ناپذیر مصرف سیگار، مواد مخدر و الکل است.

کاهش سطح کلسترول خون

رعایت رژیم غذایی با کمترین میزان چربی اشباع شده، موجب کاهش سطح کلسترول خون شده و از بسته شدن رگ‌های خونی و بروز سکته مغزی جلوگیری به عمل می‌آورد.

پیشگیری از افزایش وزن

 وزن بالا شانس ابتلا به فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، دیابت و سکته مغزی را بیشتر خواهد کرد و رعایت رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات و همچنین ورزش‌های منظم، موجب افزایش سلامت رگ‌های خونی و کم کردن خطر بروز سکته مغزی می‌گردد.

رعایت تعادل در مصرف نمک

در برنامه غذایی افرادی که ریسک سکته مغزی در آن‌ها بالا است، مصرف نمک بیش از حد مجاز، جایگاهی نخواهد داشت. بنابراین احتیاط در مصرف نمک از افزایش فشار خون و سایر عوارض همانند بروز سکته مغزی می‌کاهد.

روش‌های پیشگیری از سکته مغزی-02

بیشتربدانید: بهترین زمان و نحوه استفاده از دستگاه فشارسنج 1400

ارتباط فشار خون و سکته مغزی

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین علل بروز سکته مغزی در افراد، فشار خون بالا و عدم کنترل به موقع آن است. فشار خون طبیعی باید کمتر از عدد 12 روی 8 باشد و هر چه این عدد به سمت بالا صعود داشته باشد، شخص با افزایش فشار خون و وجود یک بار اضافه بر روی رگ‌های قلبی مواجه است. عدد فشار خون بر اساس فعالیت روزانه افراد و میزان استرسی که متحمل می‌شوند تغییر خواهد کرد. در شرایطی که فشار خون بالا باشد، عروق خونی و قلب با شدت بیشتری به پمپاژ خون در درون رگ‌ها می‌پردازند و این نیروی اضافه موجب آسیب به رگ‌های خونی می‌گردد. با گذشت زمان، این فشار مضاعفی که به عروق و قلب وارد می‌گردد، ریسک ایجاد لخته‌های خونی و بروز سکته مغزی افزایش خواهد یافت.

اهمیت کنترل فشار خون در جلوگیری از بروز سکته مغزی

با توجه به عوارض جبران ناپذیری که فشار خون بالا بر روی افرادی با سابقه پرفشاری خون در خانواده و یا ابتلا به سکته مغزی خفیف و سایر بیماری‌ها می‌گذارد، رعایت نکاتی همانند تغییر سبک زندگی، داشتن رژیم غذایی سالم همراه با ورزش منظم، کنترل وزن در محدوده نرمال، عدم مصرف دخانیات به همراه مصرف داروهای کنترل کننده فشار خون در صورت تجویز پزشک، می‌تواند خطرات بالا بودن فشار خون را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. مضاف بر آن، اگر سابقه فشارخون بالا داشته باشید اندازه گیری و مانیتورینگ منظم و دوره‌ای فشار خون در منزل با استفاده از دستگاه فشارسنج دیجیتال، توصیه مهمی است که موجب کاهش نگرانی‌های حاصل از بیماری‌های خطرآفرین خواهد شد.

لازم است بدانید که برخی از علائم فشار خون بالا که می‌بایست جدی گرفته شود شامل سر درد، سنگینی سر، گر گرفتگی و پر خون شدن صورت، سرگیجه، مشکلات بینایی، خون آمدن از بینی، ضربان قلب نامنظم و درد در قفسه سینه است. شناخت این علائم برای تمامی افرادی که سابقه فشار خون بالا در خانواده دارند، امری ضروری به نظر می‌رسد. اما تا زمانی که فشار خون خیلی بالا نباشد، هیچ گونه علامتی در شخص بیمار بروز پیدا نمی‌کند. بنابراین بررسی منظم فشار خون توسط دستگاه فشارسنج دیجیتال در منزل، راهکار اصلی جلوگیری از عوارض پرفشاری است. چرا که می‌توانید در صورت داشتن فشار بالاتر از حد نرمال و بروز برخی از علائم فشار خون بالا، برای سرعت بخشیدن به پیگیری‌های پزشکی و جلوگیری از سکته مغزی این موضوع را با مراکز اورژانس در میان بگذارید.

ارتباط فشار خون و سکته مغزی-03

بیشتربدانید: دلایل برتری فشارسنج‌های دیجیتال امرن 1400

اهمیت وجود دستگاه فشارسنج در منزل

یکی از فاکتورهای حیاتی که بیانگر سلامت قلب و عروق شما محسوب می‌شود، داشتن فشار خون طبیعی و کنترل شده است. همانگونه که پیش از این بیان شد، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی خفیف یا شدید، بالا بودن فشار خون است. به همین منظور یکی از توصیه‌های پزشکی برای این اشخاص، دسترسی به دستگاه فشارسنج دیجیتال یا عقربه‌ای در منزل و کنترل منظم فشار خون برای پیشگیری از علائم خطر است که هر دو نمونه دستگاه فشارسنج در فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی «توانی نو» قابل تهیه هستند.

از طرفی مراجعه به مراکز درمانی برای بررسی فشارخون بعضا با اضطراب همراه بوده و همین امر موجب بالاتر نشان دادن فشار خون می‌گردد. اما کنترل منظم فشارخون در منزل و در حالت استراحت، می‌تواند موجب جلوگیری از خطرات پرفشاری خون شود.

از آنجا که غالبا افراد مسن به پرفشاری خون مبتلا هستند و مانیتورینگ دوره‌ای فشار خون در منزل برای آگاهی از علائم خطر در آن‌ها بسیار ضروری است، بهتر است که از فشارسنج‌هایی استفاده کنند که کار کردن با آن‌ها ساده و بی دردسر باشد و در کمترین زمان، آن‌ها را از میزان فشار خون خود آگاه نماید. بنابراین دستگاه فشارسنج دیجیتال که بدون نیاز به گوشی پزشکی و تنها توسط یک بازوبند یا مچ بند قابل استفاده است، مطمئن‌ترین گزینه با کاربری آسان برای این افراد خواهد بود.

مزایای استفاده از فشارسنج دیجیتال

استفاده از فشارسنج دیجیتال به مهارت خاصی نیاز نداشته و هر فرد بدون نیاز به حضور افراد دیگر می‌تواند فشار خون خود را به تنهایی و با خواندن عدد روی دستگاه فشارسنج دیجیتال، اندازه گیری نماید. علاوه بر آن در صورت بالا بودن فشار خون یا اندازه گیری فشار خون در موقعیت نامناسب، هشدار صوتی توسط فشارسنج دیجیتال به شخص داده می‌شود تا اقدامات لازم توسط وی انجام شود. بنابراین هنگام خرید دستگاه فشارسنج دیجیتال از فروشگاه تجهیزات پزشکی «توانی نو»، باید به نیاز کاربری خود و سهولت استفاده از آن دقت داشته باشید.

نظارت دوره‌ای فشار خون در منزل موجب افزایش حس مسئولیت افراد در برابر سلامتی خود و اطمینان از صحیح بودن روش‌های درمانی و سبک زندگی آن‌ها خواهد شد. بنابراین اگر با یکی از عوامل پر خطر مانند دیابت، بیماری قلبی، سابقه سکته مغزی خفیف، نارسایی کلیوی و مشکلات انعقاد خون درگیر هستید، اهمیت وجود دستگاه‌های فشارسنج دیجیتال یا عقربه‌ای در منزل و نظارت همیشگی به فشار خون را نادیده نگیرید.

مزایای استفاده از فشارسنج دیجیتال-04

بیشتربدانید: فشارسنج عقربه ای خوب چی بخریم؟

جمع بندی و نتیجه گیری

در پروسه ایجاد سکته مغزی خفیف، با انسداد موقتی یکی از رگ‌های خون رسان به مغز روبرو هستیم که این عارضه ناگهانی موجب درگیری بخش کوچکی از مغز و بروز حمله‌ای گذرا در شخص می‌گردد. هر چند این نوع سکته عوارض بسیار کمی در زندگی طبیعی افراد بر جای خواهد گذاشت، اما اقدامات درمانی پس از آن و آشنایی با روش‌های پیشگیری از بروز مجدد سکته مغزی با شدت بیشتر، یکی از الزامات همیشگی برای افرادی است که سابقه انسداد رگ‌های خونی و یا فشار خون بالا را دارند.

از آنجا که بالا بودن فشار خون ارتباط بسیار نزدیکی با بروز سکته مغزی دارد، کنترل دوره‌ای فشار خون توسط پزشک و همچنین توسط بیمار در منزل به وسیله دستگاه‌های فشارسنج دیجیتال یا عقربه‌ای، تاثیر زیادی در پیشگیری از بیماری‌های احتمالی و عوارض جبران ناپذیر در آن‌ها خواهد داشت.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

whatsapp