بنر هدر دسکتاپ

برای فیزیوتراپی چه دستگاه ماساژوری مناسب است؟

برای فیزیوتراپی چه دستگاه ماساژوری مناسب است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/05/18 0 نظر

رفع گرفتگی عضلات و فیزیوتراپی های ریه در اغلب افراد به خصوص بیمارانی که توانایی حرکت ندارند به وسیله دستگاه ماساژور امکان پذیر است که در اینجا به بررسی دقیق آنها می پردازیم...

امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی و عادت‌های روزمره در جوامع بشری، عوارض جسمی و حرکتی رو به افزایش گذاشته است. علاوه بر این، برخی از بیماری‌ها همچون سکته مغزی، ام‌اس و غیره در عملکرد فیزیکی و حرکتی بدن اختلال ایجاد کرده و مشکلاتی را به همراه دارد. برای کنترل و درمان این عوارض، از خدمات فیزیوتراپی استفاده می‌شود. این خدمات بسته به نیاز بیمار توسط تجهیزات دستی یا برقی انجام می‌پذیرد. فیزیوتراپی می‌تواند برای تمامی افراد و در هر سنی که دچار مشکلات حرکتی شده‌اند مفید باشد؛ اما بسیار ضروری است که این خدمات توسط افراد متخصص و تجهیزات استاندارد انجام گیرد.

ماساژ درمانی یکی از شیوه‌های درمانی مورد استفاده در خدمات فیزیوتراپی است که به روش‌های مختلف انجام می‌شود. ماساژ مناسب علاوه بر کاهش درد و درمان برخی از مشکلات حرکتی، به بهبود گردش خون و رفع خستگی کمک می‌کند. اگر به هر دلیل برای رفتن به مراکز فیزیوتراپی مشکل دارید و یا برای دوری از خطراتی همچون شیوع ویروس کرونا ترجیح می‌دهید در خانه بمانید، با تهیه دستگاه ماساژور مناسب می‌توانید از فواید آن بهره‌مند شوید. در ادامه به معرفی نقش ماساژ درمانی در فیزیوتراپی و انواع دستگاه‌های ماساژور برقی مناسب برای فیزیوتراپی می‌پردازیم.

فیزیوتراپی چیست و چه مزایایی دارد؟

فیزیوتراپی، زمینه‌ای از علم پزشکی است که با استفاده از عوامل فیزیکی، مکانیکی و ورزشی، توانبخشی بیمارانی که دچار مشکلات و عوارض حرکتی شده‌اند را افزایش می‌دهد. این افراد می‌توانند به کمک فیزیوتراپی سلامت فیزیکی خود را به دست آورند و زندگی شاداب‌تری داشته باشند. افراد مختلفی نیاز به خدمات فیزیوتراپی دارند؛ اما بیشترین مراجعات مربوط به افرادی است که دچار صدمات استخوانی شده‌اند و نیاز به توانبخشی دارند.

علاوه‌بر آسیب‌های عضلانی و استخوانی، برخی از بیماری‌های عصبی همچون پارکینسون و ام‌اس باعث اختلال در اندام حرکتی بدن می‌شود. با تقویت سیستم عصبی مرتبط با اندام حرکتی توسط روش‌های خاص فیزیوتراپی، از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌شود.

از مهم‌ترین مزایای فیزیوتراپی می‌توان به کاهش درد، بهبود تحرک اندام‌های حرکتی بدن که در اثر بیماری دچار آسیب شده‌اند، بهبود تعادل بدن، کنترل بیماری‌های قلبی و کاهش مشکلات ناشی از کهولت سن اشاره کرد.

فیزیوتراپی چیست؟-01

بیشتربدانید: در زمان استفاده از دستگاه ماساژور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

انواع روش‌های فیزیوتراپی

در فیزیوتراپی از روش‌های مختلفی برای درمان افراد استفاده می‌شود. الکتروتراپی یکی از این روش‌هاست که به کمک تجهیزات الکتریکی خاص سرعت درمان بیمار کاهش یافته و موجب تسکین درد می‌شود. تجهیزات الکتروتراپی با استفاده از جریان الکتریکی،  امواج صوتی و الکترومغناطیسی در اعصاب و عضلات بیمار به صورت کنترل شده تحریک ایجاد می‌کند. این روش بدون نیاز به جراحی و عوارض جانبی به درمان بیماران کمک می‌کند.

روش دیگری که مورد استفاده قرار می‌گیرد، حرکت دادن اندام‌های بدن توسط خود بیمار است و معمولاً در مواقعی که بیمار بستری است، برای جلوگیری از آسیب مفاصل و اصطلاحاً خشک شدن بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما یکی از مؤثرترین و کم عوارض‌ترین روش‌های مورد استفاده در فیزیوتراپی، ماساژ درمانی است. این روش از دوران باستان تا کنکون مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به صورت دستی یا توسط دستگاه‌های متنوع انجام می‌شود. از مزایای ماساژ درمانی می‌توان به قابلیت استفاده در منزل و محل کار اشاره کرد که نه تنها برای بیماران دچار اختلال حرکتی مفید است بلکه عموم افراد و به خصوص ورزشکاران می‌توانند برای رفع خستگی و پیشگیری از بروز مشکلات حرکتی از آن بهره‌مند شوند.

نقش ماساژ درمانی در فیزیوتراپی

ماساژ درمانی از زمان‌های قدیم تا کنون به عنوان یک روش درمانی مورد استفاده قرار گرفته است. ماساژ شامل فشار دادن و لمس کردن اندام‌های نرم بدن است که باعث کاهش تنش در عضلات و بهبود گردش خون شده و در نتیجه به نشاط و آرامش بدن کمک می‌کند. همچنین ماساژ دادن با افزایش سطح اندورفین بدن در بهبود درد مؤثر است.

حتماً درد عضلانی ناشی از خستگی کار، ورزش سنگین و یا نشستن غیر صحیح و طولانی مدت را تجربه کرده‌اید که پس از کمی ماساژ آرامش به شما بازگشته است. این احساس کاهش درد در واقع ناشی از همان حرکات فشاری و کششی است که رگ‌های نواحی دردناک بدن شما را باز کرده و با بهبود خون‌رسانی به التیام اندام‌های ملتهب کمک کرده است. علاوه بر این، احتمالاً زمان‌هایی را به یاد دارید که دچار استرس، خشم یا ناراحتی بوده‌اید و کمی ماساژ حال شما را بهتر کرده است.

پس اگر به دنبال پیش‌گیری از آسیب‌های فیزیکی، خواب راحت، کاهش درد و آرامش هستید، ماساژدرمانی را در دستور کار خود قرار دهید. جالب است بدانید که یافته‌های برخی از محققان نشان می‌دهد که ماساژ حتی بر روی درمان بیماری‌هایی همچون سرطان و اختلالات روحی اثر مثبت دارد. امروزه به لطف وجود انواع دستگاه ماساژور برقی و دستی، نیاز افرادی که تمایل به حضور در مراکز ماساژ یا فیزیوتراپی ندارند، برطرف شده است.

دستگاه ماساژور برقی و نکات ضروری در هنگام خرید

ماساژور وسیله‌ای است که با توجه به طراحی و مأموریت آن، نقاط مختلف بدن را ماساژ می‌دهد. ماساژورها در دو نوع دستی و برقی تولید می‌شوند و مدل‌های مختلف دارند. بیشتر دستگاه‌های ماساژور برقی قابل حمل و کوچک هستند و می‌توان به راحتی در مکان‌های مختلف از آن‌ها استفاده کرد. برخی از ماساژورها کاربرد تخصصی دارند و تنها اندام‌هایی که برای همان منظور طراحی و ساخته شده‌اند را ماساژ می‌دهند.

استفاده از دستگاه ماساژور، باعث باز شدن عروق و خون‌رسانی بهتر می‌شود و به تسکین و بهبود عملکرد اندام‌های مختلف بدن کمک می‌کند. ماساژ نواحی قفسه سینه مشکلات تنفسی را کاهش می‌دهد و ماساژ عضلات و مفاصل موجب تسکین درد می‌شود. سلول‌های عضلات تحت تأثیر دستگاه ماساژور تحریک شده و مواد غذایی بیشتری دریافت می‌کنند. از طرفی، ماساژ مناسب و مداوم موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

با این حال بهتر است کودکان، زنان باردار و افرادی که پوکی استخوان یا بیماری‌های زمینه‌ای دارند از دستگاه ماساژور برقی استفاده نکنند. از آنجا که گردن اندام بسیار حساسی است، در استفاده از ماساژور برای این ناحیه باید دقت کرد و بهتر است که سالمندان از ماساژ گردن خودداری نمایند. برای خرید دستگاه ماساژور برقی مناسب، به نکات زیر توجه نمایید.

  • از آنجا که برخی از ماساژورها قابلیت استفاده برای تمام قسمت‌های بدن را ندارند، با توجه به نیاز خود اقدام به خرید ماساژور نمایید. مثلاً اگر ماساژ پا برای شما اهمیت دارد، دستگاه ماساژور پا را که به همین منظور طراحی شده برای خرید انتخاب نمایید.
  • به سهولت و نحوه استفاده از ماساژور توجه کنید. ممکن است برخی از انواع ماساژور قابلیت حمل آسان نداشته و یا شما در بعضی مکان‌ها دسترسی به برق نداشته باشید. برای این منظور پیشنهاد می‌شود از ماساژورهای با وزن کمتر و قابلیت حمل آسان، استفاده نمایید.
  • دستگاه ماساژور متناسب با وضعیت فیزیکی خود انتخاب نمایید. انواع ماساژورها در شیوه و شدت ماساژ با هم تفاوت دارند و اگر از دستگاه‌های غیر متناسب با وضعیت جسمی خود استفاده کنید، زمینه‌ آسیب به خودتان را فراهم کرده‌اید.
  • از کیفیت و ایمنی دستگاه ماساژور برقی اطمینان حاصل نمایید. دستگاه ماساژور قرار است برای زمان طولانی در دسترس شما و سایر اعضای خانواده قرار گیرد؛ بنابراین توجه به دوام و ایمنی دستگاه ضروری است.

ما در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو، مجموعه‌ای از دستگاه‌های ماساژور مطمئن و استاندارد را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا با خیال آسوده، تجهیزات مورد نیازتان را خریداری نمایید.

انواع مدل‌های ماساژور برقی

امروزه دستگاه‌های ماساژور برقی در اندازه‌ها، مدل‌ها و کاربردهای مختلف طراحی و ساخته می‌شوند. برخی از مدل‌ها دارای باتری قابل شارژ و ابعاد قابل حمل هستند و می‌توانید در مکان‌های مختلف از آن‌ها استفاده نمایید. توصیه می‌کنیم که قبل از انجام ماساژ، در محیطی آرام قرار بگیرید و ماهیچه‌های خود را گرم کنید. گرم بودن عضلات باعث اثربخشی بیشتر ماساژ می‌شود.

همچنین می‌توانید از انواع لوسیون یا روغن‌های مخصوص ماساژ استفاده نمایید. انواع دستگاه ماساژور برقی علاوه بر تنوع ظاهری، در شیوه کارکرد نیز با یکدیگر تفاوت دارند. بعضی از مدل‌ها از طریق تولید گرما و اشعه مادون قرمز اثربخشی ماساژ را بهبود می‌دهند و برای ماساژ عضلات مناسب هستند. بعضی دیگر با ایجاد ارتعاش به روش مکانیکی یا فراصوت، درد عضلات را تسکین می‌دهد. در ادامه تعدادی از مدل‌های متداول ماساژور برقی را معرفی می‌کنیم.

ماساژور پا

ماساژورهای پا با استفاده از طراحی متناسب با وضعیت پا، ایجاد گرما و حرکات چرخشی موضعی باعث رفع خستگی و گرفتگی عضلات پا می‌شوند. علاوه بر این، ماساژ پا به رفع استرس و افزایش سطح انرژی کمک می‌کند.

انواع مدل‌های ماساژور برقی-02

بیشتربدانید: انواع ماساژ و مزیت‌های آن‌ها چیست؟

صندلی ماساژور

صندلی‌های ماساژور با هدف ماساژ کل اندام‌های بدن طراحی شده‌اند. این دستگاه‌ها علاوه بر ماساژ نقاط مختلف بدن، قابلیت بررسی وضعیت سلامت و علائم حیاتی فرد را دارند و از کامل‌ترین دستگاه‌های ماساژ به حساب می‌آیند. قابلیت کنترل هوشمند این ماساژورها از طریق اپلیکیشن قابل نصب بر روی تلفن همراه فراهم است.

صندلی ماساژور-03

بیشتربدانید: 10 مورد از فواید و مضرات ماساژ چیست که باید حتما بدانیم؟

ماساژور گردن و شانه

ماساژورهای گردن و شانه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که گردن را می‌پوشانند و به رفع خستگی عضلات گردن و شانه‌ها کمک می‌کنند. استفاده از این دستگاه بعد از خستگی ناشی از کار یا رانندگی بسیار دلچسب است.

ماساژور گردن و شانه-04

بیشتربدانید: نحوه صحیح استفاده از صندلی ماساژور+تخفیف99

ماساژور بدن

ماساژورهای برقی موضعی یکی از محبوب‌ترین مدل‌های ماساژور بدن هستند که دارای سری‌های متنوع برای نقاط مختلف بدن بوده و با ایجاد لرزش در اندام‌ها به رفع خستگی بدن کمک می‌کنند. این ماساژورها با وجود دسته‌ای که دارند، بر روی نقاط مختلف بدن قرار گرفته و به راحتی مورد استفاده کاربر قرار می‌گیرند.

ماساژور بدن-05

بیشتربدانید: دستگاه ماساژور برقی و و انواع آن! خرید +تخفیف

نتیجه گیری و جمع بندی

پس فرصت داشتن دستگاه ماساژور مناسب و تجربه زندگی با کیفیت را از دست ندهید. متخصصان ما در شرکت تجهیزات پزشکی توانی ‌نو، در انتخاب و خرید دستگاه ماساژور برقی مطمئن، به شما کمک می‌کنند.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp