بنر هدر دسکتاپ
مرتب سازی :

ابزارهای جراحی، تجهیزات کاربردی برای پزشکان هستند تا به کمک آن‌ها بتوانند خدمات درمانی را بهتر و سریع‌تر ارائه کنند. بر این اساس آن‌ها می‌توانند با تکیه بر ادوات جراحی، بافت‌های بدن را باز کنند، استخوان را جدا کنند، ضایعه را بکَنَند و ساختارهای غیرطبیعی را حذف کنند. معمولا در مراحل اولیه جراحی از ابزارهای بزرگ‌تر با قابلیت‌های وسیع‌تر و در مراحل بعدی و انجام خدمات درمانی روی اجزای داخلی بدن از ابزارهای ظریف‌تر استفاده می‌شود. بن کاتر و بن هولدر دو مورد از ابزارهای جراحی رایج هستند که متخصصان از آن‌ها برای برش یا برداشتن استخوان‌های انسان و حیوان استفاده می‌کنند. علاوه بر جراحی، از این ابزارها در پزشکی قانونی برای کالبد شکافی و نیز برای تکه تکه کردن بدن موجودات نیز استفاده می‌شود.

 

 

بن کاتر چیست؟

بن کاتر ابزاری است که در جراحی‌های سنگین برای برش استخوان از آن استفاده می‌شود. این نوع تجهیزات پزشکی در طول انجام جراحی توسط پزشکان ارتوپدی برای دست‌کاری استخوان انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این ابزار را دامپزشکان برای انجام جراحی روی حیوانات نیز مورد استفاده قرار می‌دهند. معمولا برش استخوانی در عمل‌های جراحی ارتوپدی یا دندانپزشکی رخ می‌دهد و بسته به نوع استخوان از بن کاتر ظریف‌تر یا ضخیم‌تر استفاده می‌شود. شکل ظاهری این ابزار به انبردست با انبر ظریف‌تر شباهت دارد و البته با توجه به کاربرد به قیچی نیز بی‌شباهت نیست. این نوع ادوات پزشکی در هنگام نگه داشتن استخوان، ایجاد شکاف و حتی دو نیم کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بن هولدر چیست؟

بن هولدر یا نگهدارنده استخوانی در عمل‌های جراحی ارتوپدی، لیپوساکشن، دندانپزشکی یا زیبایی برای نگه داشتن استخوان، مهره‌ها و غضروف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار پزشکی هم مانند بن کاتر شبیه به انبردست است و کاربرد آن نیز نگهداری قطعات استخوانی است. دهنه و شیارهای روی قسمت گیرنده این ابزار بر اساس شکل ظاهری استخوان‌های بدن طراحی شده است تا جراح در هنگام اجرای عمل به راحتی بتواند استخوان‌ها و غضروف‌ها را جابجا یا فیکس کند.

سبک طراحی ظاهری این ابزار به گونه‌ای است که پزشک جراح به راحتی بتواند آن را در دست بگیرد و دهانه کلاغی آن به کمک پزشک می‌آید تا به نقاط مختلف استخوانی در بدن دسترسی داشته باشد. انواع بن کاتر و بن هولدر از برندهای معروف ایران و جهان را می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت از فروشگاه آنلاین توانی نو، خریداری کنید.

 

 

ویژگی‌های بن کاتر

این نوع از تجهیزات پزشکی از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود و دهانه تیز و بسیار برنده‌ای دارد که با کوچک‌ترین فشار جراح، استخوان را به دو نیم تقسیم می‌کند یا شکاف ایجاد می‌کند. مزایای بن کاتر را سطح برندگی و خوش‌دستی آن مشخص خواهد کرد. به این معنا که این ابزار دارای دو دسته اهرمی است که به راحتی در دست پزشک جا می‌شود و به وسیله یک فنر پس از هر بار فشار به حالت اولیه باز می‌گردد. با توجه به منطقه جراحی که دهان باشد یا استخوان فک، کمر، دست، پا و... طول دهانه استخوان‌بُر متفاوت خواهد بود. علی‌رغم شباهتی که این نوع از تجهیزات پزشکی به انبردست دارد، اما ساخت و طراحی بن کاتر نیازمند دانش و تخصص دانش‌آموختگان رشته‌های مهندسی پزشکی است.

 

ویژگی‌های بن هولدر

بن هولدر هم یکی از تجهیزات کاربردی و مهم جراحی است که به دلیل ارتباط مستقیم با اعضای داخلی بدن باید قابلیت استریل شدن و قرار گرفتن در دستگاه اتوکلاو را داشته باشد، به همین جهت آن را از استیل ضد زنگ می‌سازند که در برابر دمای بالا و مواد شیمیایی برای ضد عفونی شدن مقاوم باشد. این نوع از تجهیزات پزشکی دستی باید با تکیه بر دانش و فناوری مهندسی پزشکی به گونه‌ای ساخته شوند که برای جراحان راست دست و چپ دست، استفاده از آن راحت باشد. بن هولدر نیز مانند استخوان‌بُر یک دسته اهرمی دارد اما در نوع پیچ‌دار، دسته این نوع از ادوات پزشکی به وسیله فنر به حالت اولیه باز نمی‌گردد و برای باز کردن آن باید پیچ مرکزی شل شود. معروف‌ترین انواع این نوع تجهیزات جراحی موجود در بازار را شرکت‌های ایرانی، پاکستانی و آلمانی ساخته‌اند که با توجه به نوع، ابعاد و شرکت سازنده، قیمت بن هولدر متفاوت است.

 

انواع بن کاتر

این نوع ابزار جراحی در یک تقسیم‌بندی کلی بر اساس محل مورد استفاده به دو نوع بن کاتر ناخن و بن کاتر استخوان طبقه‌بندی می‌شوند. استخوان‌بُرها نیز می‌توانند دبل اکشن یا تک اکشن راست باشند. البته انواع استخوان‌بُر در تقسیم‌بندی عمومی را بر اساس طول دهانه نیز آن مشخص می‌کنند مانند بن کاتر 19 میل یا 22 میل و... انواع این نوع تجهیزات پزشکی را می‌توان بر اساس برند شرکت سازنده نیز تقسیم‌بندی کرد. برای خرید این نوع از تجهیزات جراحی از معروف‌ترین برندها با قیمت مناسب می‌توانید از طریق فروشگاه ما اقدام کنید.

انواع بن هولدر

انواع این نوع از تجهیزات جراحی پزشکی را بر اساس یک نوع تقسیم‌بندی و عملکرد دسته آن می‌توان به دو نوع قفل شونده و ساده طبقه‌بندی کرد. نوع ساده این ابزار پزشکی پیچ‌دار است که با توجه به ابعاد استخوان آن را محکم نگه می‌دارد و امکان خطا و خارج شدن از هولدر را کاهش می‌دهد. کار با نوع قفل شونده بن هولدر آسان‌تر است زیرا نیاز به تنظیم آنچنانی ندارد و بر اساس اندازه استخوان‌های محل جراحی طراحی شده‌اند. این نوع تجهیزات پزشکی از نظر نوع دهانه نیز به انواع رداکشن، سوزنی، کلاغی و فورسپس استخوان تقسیم‌بندی می‌شوند.

 

نکات مهم برای خرید بن کاتر

همان‌طور که گفته شد بن کاتر برای برش استخوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، هرگونه کند شدن یا خوردگی تیغه‌های دهانه این ابزار پزشکی، می‌تواند روند جراحی را مختل کند و آسیبی جبران‌ناپذیر به بیمار وارد کند. از طرفی باید از استاندارد بودن این نوع تجهیزات پزشکی اطمینان حاصل کنید. هرگونه ترک، شکستگی دسته، اختلال در فنر و مواردی از این دست بر عملکرد صحیح آن تاثیر خواهد گذاشت. خوش دست بودن تجهیزات پزشکی برای جراحان بسیار حائز اهمیت است، بنابراین باید ابزارهای جراحی را متناسب با سایز دست پزشک تهیه کرد. برای خرید بن کاتر بامناسب‌ترین قیمت می‌توانید از طریق فروشگاه آنلاین توانی نو اقدام کنید. هر چقدر ابعاد و اندازه این نوع از ابزارها بزرگ‌تر باشد، قیمت آن نیز گران‌تر خواهد بود.

 

نکات مهم برای خرید بن هولدر

هرگونه آسیب احتمالی از هرز شدن یا شکستگی پیچ‌های تنظیم شونده و یا خوردگی دندانه گیرنده یا ترک روی دسته را باید جدی گرفت و برای خرید بن هولدر جدید اقدام کرد. چنانچه جراح نتواند غضروف یا استخوان را به درستی و با اطمینان نگاه دارد، ممکن است اختلال بزرگی در روند جریان عمل جراحی رخ دهد. بنابراین موفقیت‌آمیز بودن یک عمل جراحی ارتوپدی، لیپوساکشن یا دندانپزشکی تا حد بسیار زیادی به سلامت و استاندارد بودن تجهیزات پزشکی از جمله استخوان ‌گیر ارتباط پیدا می‌کند. ماموران خرید بیمارستان یا کلینیک‌های جراحی نباید خرید بن هولدر ارزان را در دستور کار قرار دهند، بلکه مهم‌ترین نکته در کنار قیمت مناسب، استاندارد و کیفیت ساخت این کالاست.

 

 

چرا بن کاتر و بن هولدر از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند؟

علم و فناوری همیشه تلاش می‌کند تا ساز و کاری ارائه دهد که راحتی انسان را در پی داشته باشد. امروزه ابزارهای جراحی باکیفیت از موادی ساخته می‌شوند که عملکردی ایمن، پیشگیرانه در برابر عفونت و بیماری و با ضریب خطای اندک را ارائه دهند. هنگامی که قصد دارید از مراکز فروش بن کاتر و بن هولدر خرید کنید با انواع برندها مواجه می‌شوید که هر یک تکنولوژی ساختی مجزا و طیف وسیعی از متریال را برای تولید معرفی می‌کنند. اما مهم است که شما بدانید بهترین نوع مواد اولیه ساخت تجهیزات پزشکی چیست و به دنبال چه ابزاری بگردید. تنها در این صورت است که می‌توانید ادعا کنید با قیمت مناسب بن کاتر و بن هولدر را خریداری کرده‌اید.

فولاد ضد زنگ قرن‌هاست که ماده اولیه منتخب برای تولید و ساخت انواع ابزار جراحی بوده است. این انتخاب فقط به خاطر استحکام بالای این نوع فلز نیست که ماندگاری آن را تضمین کند، بلکه مزایای مقاومت در برابر خوردگی، تمیز کردن آسان،  تحمل در برابر مواد شیمیایی و بخار و آب داغ را نیز باید به ویژگی‌های آن اضافه کرد. فلز ضد زنگ در محیط‌هایی که رعایت بهداشت در آن‌ها اولویت است، ایده‌آل است و به همین دلیل برای ساخت بن کاتر و بن هولدر همچنان یک متریال محبوب و کاربردی به شمار می‌رود.

فلزی که برای ساخت تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آلیاژی از ترکیب آهن با کربن، سیلیکون، منگنز و کروم است. کروم سبب می‌شود تا سطح تجهیزات پزشکی بخ راحتی پاک شود، اثر خون و عفونت روی آن باقی نماند و مقاومت در برابر خوردگی را در سطح ایجاد می‌کند. گاهی به فلز تجهیزات پزشکی مقادیری نیکل و مولیبدن نیز اضافه می‌شود تا هم توان این ابزارهای جراحی در برابر خوردگی اضافه شود و هم درصد شکنندگی در دهانه و دسته کاهش پیدا کند. البته چنانچه از تجهیزات پزشکی برای عمل‌های جراحی داخل بدن استفاده شود، آن‌ها را از جنس استنلس استیل بدون نیکل می‌سازند تا باعث تحریک سیستم ایمنی بیمار یا ایجاد واکنش آلرژیک نشود.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

در این مطلب درباره کاربرد، مواد اولیه، ویژگی‌ها و مزایای دو مورد از پرکاربردترین تجهیزات پزشکی یعنی بن کاتر و بن هولدر سخن گفتیم. چنانچه قصد خرید این ابزارهای جراحی با مناسب‌ترین قیمت از باکیفیت‌ترین برندها را دارید از طریق فروشگاه آنلاین ما اقدام کنید.

مشاهده بیشتر

جستجوی محصولات

وضعیت موجودی محصولات

دسته بندی

از تا
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
دسته بندی ها
اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp