فشارخون

فشارخون
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/05 0 نظر

امروزه بسیاری از مردم بدلیل تغییر در سبک زندگی با مشکل بالا بودن فشار خون دست به گریبان هستن، فشار بالای خون بر روی قلب و عروق خونی تأثیر گذار است. به همین دلیل است بررسی دوره ای  و کنترل فشار خون بخصوص در دوره سنی میانسالی و کهنسالی بسیارحائز اهمیت است. رعایت نکات ریز بهمراه رژیم غذایی و ورزش می تواند تا حد قابل توجهی فشار خون بالا و پایین را تحت شعاع قرار دهد. اغلب مردم متوجه نمی شوند که فشار خون بالایی دارند.کاربران فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو ، دستگاه اکسیژن ساز را پیشنهاد کرده اند.

فشار خون

امروزه بسیاری از مردم بدلیل تغییر در سبک زندگی با مشکل بالا بودن فشار خون دست به گریبان هستن، فشار بالای خون بر روی قلب و عروق خونی تأثیر گذار است. به همین دلیل است بررسی دوره ای  و کنترل فشار خون بخصوص در دوره سنی میانسالی و کهنسالی بسیارحائز اهمیت است. رعایت نکات ریز بهمراه رژیم غذایی و ورزش می تواند تا حد قابل توجهی فشار خون بالا و پایین را تحت شعاع قرار دهد. اغلب مردم متوجه نمی شوند که فشار خون بالایی دارند. علاوه بر این، بسیاری از ما نمی دانیم چطور کارهایی که در زندگی روزمره انجام می دهیم، می تواند منجر به افزایش فشار خون گردد. در این مقاله با گروه سلامت ما همراه باشید.

فشار خون چیست؟

 قلب عضله ای است که خون را به اندام ها و بافت های بدن منتقل می کند. خون از سمت چپ قلب شما به رگ ها - رگ های خونی که اکسیژن و مواد مغذی بدن شما را حمل می کنند، پمپ می شود. همانطور که خون از قلب و رگها خارج می شود، به دیواره های شریانی فشار می آورد. فشار خون اندازه گیری فشار خون در شریان است.

 هنگامی که عضله قلب منقبض می شود و خون پمپ می شود، چرخه ای به نام سیستول ایچاد می شود. فشار خون با آرام شدن قلب کاهش می یابد که به این چرخه دیاستول می گویند. سیستول عدد بالا است و دیاستول عدد پایین است. 

 

فشار خون نرمال چند است؟

فشار خون نرمال

 

سطح فشار خون مطلوب، زیر 120/80 mmHg است. فشار خون بالاتر از 120 / 80mmHg تا 139 / 89mmHg در محدوده طبیعی به بالا قرار می گیرد. فشار خون مناسب بر اساس شرایط شما مشخص می شود.

 

چگونه می توانم بدانم آیا فشار خون من سالم است یا خیر؟

1- باید از پزشک خود بخواهید فشار خون شما را به طور مرتب بررسی کند. این کار آسان و سریع است.

2- اگر اخیراً فشار خون‌تان را بررسی نکرده‌اید، قرار ملاقاتی برای بررسی آن ترتیب دهید.

 

فشار خون سیستولیک به چه معنا است؟

هنگامی که قلب شما می‌تپد، خون را با فشار از طریق شریان‌ها به قسمت‌های مختلف بدن منتقل می کند. این مسآله باعث ایجاد فشار روی رگ‌های خونی می‌شود و این فشار خون سیستولیک نام دارد.

  • یک فشار سیستولیک طبیعی زیر 120 است.
  • فشار خون بین 120-129 بالا است.
  • 130-139 فشار خون درجه اول بالا می باشد.
  • 140 یا بیشتر فشار خون درجه دوم بالا است.
  • 180 یا بیشتر بحران فشار خون است که نیاز به مراجعه به اورژانس دارد.
  •  

فشار خون دیاستولیک به چه معناست؟

دیاستولیک یا عدد پایین، فشار در شریان ها در هنگام استراحت بین ضربان قلب است. این زمانی است که قلب با خون پر می شود و اکسیژن را دریافت می کند. فشار خون دیاستولیک طبیعی کمتر از 80 است. اما حتی اگر میزان دیاستولی شما کمتر از 80 باشد، اگر فشارخون سیستولیک بین 120-129 باشد، فشار خون بالا دارید.

  • 80-89 مرحله اول فشار خون بالا است.
  • 90 یا بیشتر مرحله 2 فشار خون بالا است.
  • 120 یا بیشتر بحران فشار خون بالا است که نیاز به مراجعه به اورژانس دارد.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا معمولا علائم قابل توجهی ندارد. اما اگر درمان نشود، خطر مشکلات جدی مانند سکته قلبی ( علائم گرفتگی رگهای قلبی) و مغزی را افزایش می دهد. از هر 4 بزرگسال در انگلستان، یک نفر فشار خون بالا دارد. تنها راهی که می توانید بفهمید فشار خونتان بالا است چک کردن فشار خون است.

فشار خون بالا چیست

 

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون بیش از 140 / 90mmHg فشار خون بالا می باشد. هنگامی که فشار خون شما بالا است، قلب و عروق شما تحت فشار می باشند. فشار خون بالا ایجاد پلاک در دیواره های شریان (آترواسکلروز) را تسریع می کند، جریان خون را به عضله قلب می رساند و شما را در معرض خطر حمله قلبی قرار می دهد. همچنین دیواره های شریان ها در مغز که می تواند باعث سکته شود، ضعیف می شود. این می تواند به قسمت های دیگر بدن نیز مانند شریان ها، کلیه ها و پاها آسیب برساند. فشار خون بالا به مدت طولانی یکی از عوامل خطر اصلی بیماری های قلبی است

منبع:

ooma.org//

نظرات

captcha
اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp