بنر هدر دسکتاپ

سیفتی باکس : خرید انواع سیفتی باکس با قیمت ارزان

مرتب سازی :

در صنعت طراحی و تولید تجهیزات پزشکی، محصولات متنوع و در عین حال بسیار کاربردی وجود دارد که هر کدام در بخشی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهمترین موضوعات در این صنعت، رعایت اصول بهداشت و ایمنی در بخش‌های مختلف پزشکی و حوزه‌های مرتبط با آن است. به همین جهت تولیدکنندگان تلاش می‌کنند تا با طراحی محصولاتی کاربردی و متفاوت، نیاز جامعه به تولیدات مختلف را برآورده کنند. یکی از این محصولات مهم در صنعت پزشکی، سیفتی باکس است که در این مطلب قصد داریم به معرفی کاملی از آن بپردازیم.

 

 

سیفتی باکس چیست؟

آیا تا به حال در درمانگاه یا بیمارستان، ظروفی پلاستیکی و معمولا به رنگ زرد با درب قرمز را مشاهده کرده‌اید؟ همه ما برای یک بار این ظروف را دیده و احتمالا برای شناخت آن‌ها، کنجکاو شده‌ایم. این ظروف زرد رنگ که از مواد پلیمری ساخته شده‌اند، Sharps Container نام دارند.

کاربرد سیفتی باکس چیست؟

تنها کاربرد Sharps Container، نگهداری از پسماندهای دارویی مانند سرنگ، آنژیوکت، اسکالپ، شیشه دارو، اشیاء شکستنی و برنده، لوله آزمایش و... در فضایی دور از محیط‌های درمانی است. پسماندهای دارویی به جهت آلوده بودن ممکن است میکروب‌ها و باکتری‌ها را به انسان منتقل کنند؛ به همین جهت استفاده از این باکس‌ها در صنعت پزشکی ضرورت پیدا می‌کند.

معمولا باکس‌ها به شکل مکعب مستطیل یا استوانه‌ای در بازار موجود هستند و در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند که تمامی آن‌ها از مواد بسیار مقاومی مانند پلی پروپیلن ساخته شده‌اند. سیفتی باکس‌ها باید به شکلی طراحی و ساخته شوند که در برابر ضربه، سقوط و جابجایی مقاوم بوده و هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

اهمیت استفاده از سیفتی باکس

همانطور که اشاره کردیم، پسماندهای دارویی مانند سرنگ شرایط لازم جهت انتقال عفونت و آلودگی را فراهم می‌کنند. بر این اساس در بخش‌های مختلف درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها باید از Sharps Container استفاده شود تا از انتقال آلودگی و همچنین نشتی مایعات پسماندها جلوگیری شود. پسماندهای دارویی تحت هیچ شرایطی نباید در محیط‌هایی که بیماران و کارکنان در رفت و آمد هستند، جمع‌آوری یا نگهداری شوند.

مدت زمان استفاده از سیفتی باکس

انواع سیفتی باکس به صورت یک بار مصرف طراحی شده‌اند و شما نمی‌توانید از این وسیله برای مدت زمان طولانی استفاده کنید. حداقل مدت زمان مطلوب برای استفاده از باکس و نگهداری پسماندها دارویی درون آن، 3 روز است. توجه داشته باشید که پس از 3 روز این وسیله به همراه محتویات داخلی باید دور انداخته شوند. تحت هیچ شرایطی از یک باکس به دفعات استفاده نکنید. این وسیله با خاصیت یک بار مصرف طراحی شده و تنها تا زمان مشخص شده، قابلیت نگهداری از پسماندهای دارویی را دارد.

بر روی این باکس خطی وجود دارد که به واسطه آن شما از پُر بودن باکس مطلع خواهید شد و در این زمان باید درب محفظه بسته شده و کاملا قفل شود. در نهایت نیز پس از بستن درب باید Sharps Container را دور بیندازیم. نکته مهمی که هنگام قفل کردن درب باکس باید به آن توجه داشته باشیم، بسته شدن درب به صورت کاملا اصولی است. درب انواع باکس‌ها به روش‌های مختلفی بسته می‌شوند که پیش از استفاده باید نحوه بستن و قفل شدن آن را آموزش ببینیم.

انواع سیفتی باکس

 • باکس مدل CC
 • باکس مدل RB
 • باکس مدل RA
 • باکس مدل RC PLUS

رایج‌ترین مدل‌های سیفتی باکس سری CC و RB هستند که به شکل دایره و مربع طراحی شده‌اند. بر روی درب قرمز رنگ این باکس‌ها خط یا شیاری تعبیه شده که موجب سهولت در جداسازی سوزن از سر سرنگ می‌شود. قسمت زیرین باکس به شکلی طراحی شده که باعث ثابت باقی ماندن باکس بر روی سطوح مختلف شده و هنگام جداسازی سوزن، به هیچ وجه باکس تکان نخورده و سرنگون نمی‌شود.

تمامی مدل‌های Sharps Container در برابر ضربه و سقوط بسیار مقاوم هستند و به راحتی در معرض آسیب قرار نمی‌گیرند. همچنین درب این باکس‌ها در دو حالت قفل موقت و دائمی قرار می‌گیرد که در زمان اتمام تاریخ استفاده از باکس، شما می‌توانید درب را در حالت قفل دائم قرار دهید.

همزمان با پُر شدن داخل باکس و اتمام زمان استفاده باید درب قرمز رنگ آن را در حالت وارونه قرار داده و با ایجاد کمی فشار کاملا قفل کنید. در این حالت دیگر محتویات داخلی از ظرف خارج نخواهد شد.

 

 

خرید سیفتی باکس

برای خرید این محصول باید به فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی مراجعه کنیم. کافی است وارد فروشگاه آنلاین توانی نو شوید و پس از مطالعه مشخصات کالا و قیمت آن، محصول مورد نظر را سفارش داده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را تحویل بگیرید.

برای خرید تجهیزات پزشکی باید به اعتبار فروشگاه دقت کرده و از اصل بودن کالاهای موجود اطمینان حاصل کنید. توانی نو مجموعه‌ای است که این اطمینان را در شما ایجاد کرده و جای نگرانی بابت اعتبار و کیفیت کالا وجود نخواهد داشت.

قیمت سیفتی باکس بر اساس مقدار لیتر آن مشخص می‌شود. همانطور که اشاره کردیم این باکس‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند و قیمت آن‌ها نیز به نسبت مقدار لیتر تعیین می‌شود. این محفظه‌ها از یک لیتر شروع شده و به ترتیب در سایزهای 2 لیتری، 3، 5، 7، 12 و 24 لیتری تولید می‌شوند.

 

 

اهمیت استفاده از سیفتی باکس در آرایشگاه

استفاده از باکس تنها به مراکز درمانی محدود نمی‌شود. در هر مکانی که شما نیاز به دور ریختن پسماند یا اشیاء تیز داشته باشید، می‌توانید از این باکس‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال در آرایشگاه‌های مردانه و زنانه از ابزارهای تیز و برنده‌ای مانند تیغ یا پنبه‌های آغشته به الکل یا خون ناشی از بریدن پوست استفاده می‌شود. بهترین گزینه برای دور ریختن این وسایل، سیفتی باکس است.

مطب‌های دندانپزشکی، آمبولانس‌ها، مراکز انجام تتو، کلینیک‌های زیبایی و... از دیگر مکان‌هایی هستند که ضرورت تهیه و استفاده از این باکس‌های کاربردی در آن‌ها احساس می‌شود. همچنین افرادی که به بیماری دیابت نوع دوم مبتلا بوده و مجبور به تزریق روزانه سرنگ انسولین هستند نیز می‌توانند Sharps Container را در سایز کوچک تهیه کرده و برای دور ریختن و دفع سرنگ‌ها از آن استفاده کنند. نکته‌ای که این افراد باید به آن توجه داشته باشند، دور ریختن باکس به همراه محتویات آن پس از به اتمام رسیدن تاریخ مصرف است.

 

 

نکات مهم برای خرید سیفتی باکس

قابلیت اتوکلاو شدن

یکی از مهمترین نکات برای خرید سیفتی باکس، قابلیت تحمل دمای بالا و اتوکلاو شدن است. پسماندهای زباله و دارو جهت رفع آلودگی باید اتوکلاو شدن و به طور کلی از بین بروند. در واقع قابلیت اتوکلاو شدن این امکان را فراهم می‌کند که باکس هنگام دور انداخته شدن، کاملا امحا شود.

اطمینان از قفل شدن درب

درب سیفتی باکس باید قابلیت قفل موقت و دائم داشته باشد. با قفل کردن درب به صورت موقت هنگام استفاده جای نگرانی برای خارج شدن محتویات از داخل ظرف وجود نخواهد داشت. پس از اتمام تاریخ مصرف نیز حتما باید درب ظرف محکم قفل شود تا عملیات دفع و امحا بدون مشکل انجام شود. شما می‌توانید هنگام خرید وضعیت درب و قفل شدن آن را بررسی کرده و سپس خرید کنید.

توجه به استانداردهای محصول

انواع سیفتی باکس باید بر اساس استانداردهای موجود طراحی و تولید شوند. اعتماد به هر فروشنده‌ای کار چندان آسانی نبوده و برای مطلع شدن از رعایت استانداردها باید محصول مورد نظر را از فروشنده یا فروشگاهی معتبر تهیه کنیم. در ادامه به چند مورد از استانداردهای لحاظ شده در ساخت سیفتی باکس اشاره کوتاهی خواهیم داشت:

 • دارای نشان استاندارد بر روی ظرف
 • مقاوم در برابر دمای بسیار بالا (110 درجه سانتی‌گراد)
 • مقاوم در برابر سقوط از مسافت زیاد
 • مقاوم در برابر ضربه‌های سخت، سوراخ شدگی و...
 • قابلیت قفل در دو حالت موقت و دائم
 • مجهز بودن به دسته‌هایی محکم
 • دارای خط نشانگر جهت مطلع شدن از ظرفیت داخلی باکس
 • دارای شیار بر روی درب جهت جداسازی سوزن از سرنگ
 • قابلیت جابجایی آسان

برای تشخیص یک باکس اصل و باکیفیت باید به نشانه‌های عمومی آن آشنا باشیم. اکثر مدل‌های سیفتی باکس موجود در بازار به رنگ زرد هستند که دارای دربی به رنگ قرمز هستند. اگر درب را از روی باکس بردارید، دهانه‌ای را مشاهده می‌کنید که پسماندها از این دهانه وارد باکس می‌شوند.

استفاده از سیفتی باکس چه مزایایی دارد؟

 • اصلی‌ترین مزیت استفاده از این باکس، جلوگیری از آلوده شدن محیط توسط پسماندهای دارویی است.
 • قابلیت سازگاری با محیط زیست
 • قابلیت بازیافت
 • امکان تفکیک پسماندها با توجه به رنگ درب باکس
 • جلوگیری از انتقال آلودگی و عفونت از پسماندها به بیماران
 • قابلیت اتوکلاو و امحاء
 • و...

 

نتیجه گیری و جمع بندی

شاید یکی از بهترین اختراعات بشر در طول زمان، طراحی سیفتی باکس بوده است. محیط زیست با وجود زباله و پسماندهای دارویی، همواره در معرض خطر آلودگی بوده است. پیش از اجرای ایده Sharps Container جهت نگهداری و دفع پسماندهای دارویی، هر سال تعداد بیشماری جان خود را بر اثر عفونت و بیماری‌های ناشی از آلودگی از دست می‌دادند. به همین جهت متخصصین در این حوزه تصمیم به ساخت محصولی گرفتند که هم از جان انسان‌ها محافظت کرده و هم پسماندهای دارویی را از دسترس عموم دور نگه داشته و به دفع آن کمک کنند. از سال 1382 در کشور ما ایران استفاده از سیفتی باکس جهت نگهداری از پسماندهای دارویی، دفع و امحا به عنوان امری ضروری طی یک بخشنامه به تمامی مراکز درمانی و بهداشتی اعلام شد.

مشاهده بیشتر
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp