این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو کاملا محفوظ می باشد

ترموتراپی یا سرما و گرما درمانی چیست؟

ترموتراپی یا سرما و گرما درمانی چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/01/18 0 نظر

ترموتراپی یا سرما و گرما درمانی! برای اغلب افراد گرفتگی های عضلانی یا به اصطلاح اسپاسم شدید عضلات و مشکلاتی مثل کمر درد ،گردن درد و از این قبیل مشکلات پیش آمده در ادامه درمورد ترموتراپی یا دما درمانی برای شما بیشتر توضیح می دهیم با ما همراه باشید...

ترموتراپی (thermotherapy) که خیلی‌ها به آن گرما درمانی هم می‌گویند، به معنای استفاده از انرژی گرمایی برای بهبود وضعیت بدن و تسکین طیف وسیعی از درد و ناراحتی‌هاست. در ترموتراپی از روش‌های بسیار متنوعی استفاده می‌شود که مطمئناً با برخی از آن‌ها آشنا هستید. البته همه می‌توانند از مزایای ترموتراپی بهره‌مند شوند اما این روش بالأخص برای کسانی که از عارضه‌هایی مثل آرتروز، جراحات بافتی عمیق و التهاب و سفتی ماهیچه‌ها رنج می‌برند، بسیار مفید و کارآمد است. نکته مهم این است که ترموتراپی صرفاً به گرما درمانی محدود نمی‌شود، بلکه نوع دیگری هم دارد که به آن سرما درمانی می‌گویند. بد نیست بدانیم یکی از معانی واژه ترمو، دماست و همان‌طور که می‌دانیم، دما همان میزان سردی و گرمی اجسام است. بنابراین و به دلیل استفاده از هر دو روش گرم و سرد در ترموتراپی، اصطلاح دما درمانی، معادل بهتر و کامل‌تری برای آن است. ترموتراپی، مزایای بسیار زیادی دارد که در این گفتار به آن‌ها خواهیم پرداخت اما پیش از آن بد نیست ابتدا قدری با روش‌های گرما درمانی و سرما درمانی آشنا شویم.همچنین در صورت نیاز به وسایل و تجهیزات ترموتراپی می توانید با قیمت مناسب و ارزان از فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو آن را تهیه نمایید.

 

 

ترموتراپی یا گرما وسرما درمانی چیستپ

مشاهده : انواع بهترین  کیسه های آب گرم و سرد با قیمت ارزان و باکیفیت

گرما درمانی (Heat therapy)

اساس کار ترموتراپی در گرما درمانی به این صورت است که گرما باعث انبساط و باز شدن رگ‌های خونی شده و در نتیجه شدت‌جریان خون افزاش می‌یابد. این باعث می‌شود که اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به رگ‌های خونی رسیده و درد عضلات و مفاصل کمتر شود. گرما همچنین قابلیت حرکتی اندام‌های بدن را بهبود بخشیده و انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها را افزایش می‌دهد.

به‌طورکلی برای گرما درمانی دو روش اصلی وجود دارد:

گرما درمانی مرطوب: این روش شامل مواردی مثل حمام‌های بخار و بسته‌ها یا حوله‌های حرارتی مرطوب است. در این روش، گرما به اعماق ماهیچه‌های دردناک یا ملتهب نفوذ کرده و درد و ناراحتی را تسکین می‌بخشد.

گرما درمانی خشک: معمولاً از پدهای برقی حرارتی استفاده می‌شود. در این روش، رطوبت از بدن فرد کشیده شده و از بین می‌رود و ممکن است احساس کنید پوستتان خشک شده است. خیلی‌ها این روش را بهترین و درعین‌حال ساده‌ترین روش گرما درمانی می‌دانند.

مزایای گرما درمانی:

همان‌طور که گفته شد، گرما درمانی با افزایش دمای بافت‌های آسیب‌دیده و انبساط رگ‌های خونی، جریان و متعاقباً اکسیژن خون را در آن ناحیه از بافت بدن افزایش و به‌طور هم‌زمان میزان کربن دی‌اکسید آن را کاهش می‌دهد. گرما درمانی مزایای بسیاری دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • رفع اسپاسم‌های ماهیچه‌ای
 • رفع گرفتگی شکمی
 • مؤثر در درمان فیبرومیالژیا
 • رفع انقباض موضعی
 • تسکین دردهای عضلانی
 • تخفیف التهاب مفاصل
 • کاهش دردهای قاعدگی
 • مؤثر در درمان سرطان
 • رفع لختگی خون

 

ترموتراپی یا سرما و گرما درمانی چیست-01

بیشتر بدانید :مشاهده  انواع لامپ مادون قرمز با قیمت ارزان و با کیفیت

 

سرما درمانی (Cryotherapy یا Cold Therapy)

در این روش از ترموتراپی، قسمت مصدوم یا مجروح بدن را سرد می‌کنند تا جریان خون در آن ناحیه کاهش یابد که این کار می‌تواند التهاب و تورم ناشی از درد در آن ناحیه خصوصاً اطراف مفاصل یا تاندون‌ها را تا حد چشمگیری کم کند. کاهش جریان خون، به کاهش فعالیت عصبی منجر شده و این نیز به‌نوبه خود باعث می‌شود افراد، درد کمتری احساس کنند. روش‌هایی مثل کیسه یخ، کمپرس سرد، اسپری سردکننده، وان یخ و ... همه و همه نمونه‌هایی آشنا و کاربردی از سرما درمانی هستند.

مزایای سرما درمانی

مزایای استفاده از سرما درمانی نیز بسیار متنوع است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • کاهش درد عضلانی
 • چربی سوزی
 • کاهش تورم
 • تقویت سیستم عصبی
 • تسریع ریکاوری
 • تنظیم قند خون
 • بهبود کیفیت خواب
 • تقویت سیستم ایمنی
 • کاهش استرس

 

کیسه آب گرم و سرد

استفاده از کیسه آب گرم یا سرد یکی از رایج‌ترین و درعین‌حال ساده‌ترین اَشکال ترموتراپی است که قطعاً با آن بیگانه نیستید. در این روش کیسه‌های مخصوص را از آب داغ یا سرد پُر کرده و آن‌ها را برای رفع یا کاهش درد، اسپاسم و ... روی نقاط خاصی از بدن قرار می‌دهند. استفاده از کیسه آب گرم یا سرد در عین سادگی، بسیار کم‌هزینه و مقرون‌به‌صرفه است و به همین دلیل وجود آن در هر خانه‌ای شدیداً پیشنهاد می‌شود.

 

ترموتراپی یا گرما و سرما درمانی چیست

بیشتر بدانید :انواع بالش طبی و ویژگی های بالش طبی 99

در خیلی مواقع که شاید استفاده از قرص‌ها و مُسکِن‌ها، اولین و بهترین راهکار برای رفع و کاهش درد به نظر می‌رسند، کیسه آب گرم یا سرد بدون هیچ عارضه جانبی، می‌تواند فرشته نجاتتان باشد. این کیسه‌ها علاوه بر آنکه می‌توانند دمای آب را تا ساعت‌ها، ثابت و با حداقل تغییر حفظ کنند، به‌سادگی هم قابل‌حمل بوده و در هر شرایطی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. البته کیفیت کیسه آب گرم یا سرد در وهله اول به کارکرد عایق آن بستگی دارد. بنابراین کیسه‌هایی که دمای آب موجود در آن‌ها به‌سرعت تغییر می‌کند، ارزش کارکردی چندان بالایی ندارند.

 

لامپ مادون‌قرمز

استفاده از لامپ‌های مادون‌قرمز، یکی دیگر از روش‌های ترموتراپی و مشخصاً گرما درمانی بوده که البته در مقایسه با کیسه آب گرم یا سرد، رویکردی به‌مراتب جدیدتر است. نام اشعه مادون‌قرمز یا امواج فروسرخ را قطعاً بارها شنیده‌اید. این امواج که از جنس امواج الکترومغناطیس هستند، در حوزه پزشکی و امور درمانی و حتی تشخیصی کاربرد گسترده‌ای دارند. ویژگی امواج مادون‌قرمز این است که پس از برخورد با سطوح، به آن‌ها نفوذ کرده و به‌تدریج گرمشان می‌کنند.

ترموتراپی یا گرما و سرما درمانی چیست -03

بیشتر بدانید : راهنمای کامل خرید دستگاه فیزیوتراپی و تنس عضلات

 

برای تولید این امواج و استفاده از آن‌ها در ترموتراپی معمولاً از لامپ مادون‌قرمز استفاده می‌شود. اشعه تولیدی این لامپ‌ها می‌توانند تا 2 الی 7 سانتی‌متر به لایه‌های درونی پوست نفوذ کرده و روی ماهیچه‌ها، عصب‌ها و حتی استخوان‌ها تأثیر بگذارند. بدین ترتیب می‌توان با استفاده از لامپ مادون‌قرمز و گرمای حاصل از آن، بسیاری از دردها و نارسائی‌های ماهیچه‌ای، عصبی و استخوانی را کاهش داده یا به‌کلی رفع کرد. امواج مادون‌قرمز، در بسیاری از موارد درمانی، جایگزین مناسبی برای امواج فرابنفش هستند چون هیچ خطر یا عارضه جانبی ندارند به‌طوری‌که از آن‌ها حتی در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان هم استفاده می‌شود. بنابراین استفاده از آن‌ها در منازل می‌تواند آثار مفید زیادی داشته باشد. همچنین در سایت medicalnewstoday اطلاعات مفیدی است

 

 

سخن آخر

ترموتراپی در بسیاری مواقع می‌تواند بهترین راهکار درمانی باشد. همان‌طور که دیدیم، در ترموتراپی و زیرشاخه‌هایش یعنی گرما درمانی و سرما درمانی ابزارها و روش‌های مختلفی به کار می‌روند که در این گفتار، به دو مورد از آن‌ها یعنی کیسه آب گرم یا سرد و لامپ مادون‌قرمز اشاره کردیم. این علم به‌طور مستمر در حال پیشرفت است و در آن از ابزارها و روش‌های مختلفی رونمایی می‌شود که به‌عنوان‌مثال، متد اولتراسونیک یکی از مدرن‌ترین آن‌هاست. با پیشرفت هرچه بیشتر ترموتراپی، می‌توان آن را جایگزین بسیاری از روش‌های درمانی دشوار و دارای عوارض جانبی مختلف کرد.

قیمت تو خرید انواع کیسه آبگرم و سرد

قیمت وخرید انواع لامپ مادون قرمز 

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین محصولات