بنر هدر دسکتاپ

از کجا گوشی پزشکی بخریم و ویژگی های مهم آن چیست؟

از کجا گوشی پزشکی بخریم و ویژگی های مهم آن چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/05/12 0 نظر

کیفیت صدای یک گوشی پزشکی اورجینال از اهمیت بسیاری برخورداراست، بنابراین باید از جای معتبری خریداری شود. در این مقاله ویژگی های یک گوشی پزشکی اورجینال و انواع آن مطرح شده است.

در حال حاضر، باتوجه به ظهور اینترنت و گسترش دنیای دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی،‌ می‌توان به انواع و اقسام سرویس‌ها و محصولات مد نظر خود، از طریق شیوه خرید اینترنتی، دست یافت. اما برای گروهی از محصولات،‌ می‌باید تا دقت بیشتری به خرج داد و البته قبل از آن هم به میزان کافی جستجوهای مناسب و حرفه‌ای انجام داد که در این خصوص می‌توان به محصولات و کالاهای پزشکی اشاره کرد که خرید و تامین آن‌ها باید کاملاً با رعایت اصول و ضوابط مربوطه و تماماً حرفه‌ای صورت پذیرد. در دسته و گروه کالاهای پزشکی، گوشی پزشکی هم از این مورد مستثنی نیست.

البته وب سایت‌های متعددی برای خرید آن وجود دارد. ولی انتخاب وب سایت حرفه‌ای و محصول با کیفیت و اورجینال، باید مد نظر کاربران و خریداران قرار گیرد. به همین دلیل، در این مطلب می‌خواهیم تا در وهله اول، بدانیم که گوشی پزشکی چیست و چه کارایی‌هایی دارد. ضمن اینکه به بررسی مشخصات نمونه اصل آن خواهیم پرداخت تا شما را در خرید گوشی پزشکی یاری کنیم.

ازکجا گوشی پزشکی بخریم؟-01

بیشتربدانید:  از کجا بفهمیم که فشار خون بالا و غلظت خون داریم؟

گوشی پزشکی چیست؟

گوشی پزشکی، به طور حتمی یکی از پرکاربردترین و معمول‌ترین وسیله‌هایی است که در مطب‌ها و‌ کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها، در کنار دیگر تجهیزات پزشکان و پرستاران قرار دارد. گوشی پزشکی یا استتوسکوپ، برای تشخیص و شنیدن اصوات داخلی بدن کاربرد دارد. بدین ترتیب که اصواتی از قلب،‌ ریه‌ها،‌ روده‌ها و شریان‌های وریدی و خون، به وسیله این تجهیز شنیده می‌شوند. پزشکان با استفاده از این دستگاه‌ می‌توانند به شناسایی و تعیین انواع بیماری‌ها بپردازند.‌

گوشی پزشکی چیست؟

بیشتربدانید: تاثیر رژیم غذایی بر قلب و عروق و دیابت چگونه است؟

انواع گوشی پزشکی

شاید اینگونه تصور شود که گوشی پزشکی تنها به یک نوع محدود شده و دلیل این مورد هم آن است که فقط برای گوش دادن به اصوات اندام‌های داخلی به کار می‌رود. اما برخلاف این باور، این دستگاه، به انواع مختلف تقسیم می‌شوند که می‌تواند بسته به نوع کاربری، مورد استفاده قرار بگیرند. اما نکته مهم این است که از آنجا که حوزه استفاده از چنین تجهیز پزشکی بسیار متنوع و گسترده است، بنابراین، انتخاب نوع مناسب و مخصوص هر حوزه و بخش، از اهمیت بسزایی برخوردار است. به صورت کلی، انواع گوشی پزشکی، به سه دسته و گروه کلی تقسیم می‌شوند:

1.گوشی پزشکی آکوستیک

این مدل از نمونه‌های تک سر و یا دو سر سود می‌برد. گونه تک سر آن به نمونه آکوستیکی هم معروف بوده و از جمله معروف‌ترین و شناخته شده ترین‌ها محسوب می‌شود که اکثر ما نیز با آن آشنایی داشته و در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها، آن را دیده‌ایم. مدل آکوستیکی، از سر که شامل دیافراگم بوده و دیسک تخت تشکیل شده است. بخش دیسک تخت می‌تواند از جنس فلز یا پلاستیک باشد که صدا را از بدن گرفته و به گوش دکتر معالج انتقال می‌دهد.

گوشی پزشکی آکوستیک قادر است تا گستره وسیعی از فرکانس‌های صدا را دریافت کرده و کاربرد آن برای‌ معاینه و شنیدن صدای قلب، ریه، معده و سایر اعضا است.

البته مدل‌هایی از گوشی‌های آکوستیک هم فشار را اندازه گیری می‌کنند. نوع دیگری از گوشی پزشکی آکوستیکی هستند که از دو سر سود می‌برند. این نمونه‌ها، علاوه بر برخورداری از بخش دیافراگم، در قسمت پشتی دستگاه هم دارای بخش سری دیگری هستند که قادر است تا اصوات بم‌تر را گرفته و به آن بل یا زنگ می‌گویند. این مورد در مدل‌های مختلف، ظاهری متفاوت اما کاربردی یکسان داشته و این سر برای معاینه کودکان کاربرد دارد که اعضای بدن آن‌ها اصوات بم‌تری تولید می‌کند.

2.گوشی پزشکی دیجیتال یا الکترونیک

گوشی پزشکی در گونه آکوستیک، از تقویت صدای قوی سود نبرده و به همین دلیل است که در هنگام استفاده از آن، محیط باید ساکت و بدون صدا باشد. بنابر همین مورد، گونه‌های دیجیتال معرفی و عرضه شدند. نحوه کار مدل دیجیتال هم بدین صورت است که با استفاده از سنسورهای تقویت کننده صدا، اصوات دریافت شده توسط بخش دیافراگم را تقویت کرده و بنابراین پزشک می‌تواند صدایی به مراتب بلندتر از نمونه استاندارد را بشنود.

یکی از مزایای نمونه دیجیتال این است که امکان معاینه از روی لباس هم وجود دارد که باعث می‌شود تا بیمار حس بهتری هم داشته باشد. اما یکی از نقاط ضعف این گوشی‌های دیجیتال، تداخل اصوات با یکدیگر بود که پزشکان نسبت به این مورد، حس خوبی نداشتند. از سوی دیگر، قیمت گوشی پزشکی دیجیتال، به میزان 3 تا 7 برابر قیمت نمونه آکوستیک بود. ولی هم اکنون، فناوری‌های متعددی به این گوشی‌های دیجیتال اضافه شده که توسط برندهای متنوعی نیز عرضه می‌شوند. ایجاد فیلتر برای اصوات مزاحم، تنظیم میزان بلندی صدا، ذخیره اطلاعات، گوش دادن به اصوات توسط هندزفری و امکان انتخاب حالت‌های مختلف برای معاینه، از جمله مزایای این نوع دستگاه محسوب می‌شود.

3.گوشی پزشکی نوزاد

این تجهیز، در دریافت اصوات، نسبت به دیگر انواع گوشی متفاوت است و‌ می‌تواند صداهای ضعیف با ارتعاشات کم را دریافت کند. شکل این گوشی پزشکی، به حالت شیپوری بوده که برای تقویت صدا به این صورت طراحی شده است.

انوع گوشی پزشکی-03

بیشتربدانید: هر آنچه که باید قبل از خرید در مورد مزایا و معایب دستگاه فشارسنج دیجیتالی و عقربه ای بدانید!2021

گوشی‌های پزشکی اورجینال چه ویژگی‌هایی دارند؟

همان طور که در خصوص گوشی پزشکی توضیح داده شد، بخش‌های مختلفی تشکیل دهنده این دستگاه هستند. بنابراین، می‌باید تا از بهترین مواد با کیفیت در ساخت آن‌ها استفاده شود. یک گوشی پزشکی اورجینال، باید در بخش دیافراگم از کیفیت و میزان مقاومت خوبی برخوردار باشد. زیرا خرابی در این بخش، دردسر زیادی را برای پزشک به همراه خواهد داشت و اصوات شنیده نخواهند شد. ضمن اینکه لوله‌های گوشی پزشکی اورجینال نیز باید از مواد با کیفیت ساخته شده باشد تا در این بخش نشتی رخ ندهد. هرچه لوله‌ها ضخیم‌تر باشد، کیفیت و مقاومت آن افزایش خواهد یافت.

در ادامه باید به نوع مونتاژ قطعات دستگاه هم دقت کرد، زیرا تنش در گوشی پزشکی اورجینال نباید وجود داشته باشد و در صورت وجود تنش، اصوات به گوش پزشک نخواهند رسید. بنابراین، قطعات باید به خوبی در جای هم قرار گرفته باشند. اما اگر هم این قطعات بیش از حد سفت شده باشند، این احتمال وجود دارد که این تجهیز آسیب وارد گردد. بهتر است برای اطمینان حاصل نمودن از اورجینال بودن دستگاه، تست نشتی را برای آن انجام داد. ضمن اینکه نحوه قرارگیری مناسب آن در داخل کیف مخصوص، باید به صورتی باشد که به راحتی در کیف قرار گیرد.

از دیگر نشانه‌هایی که می‌توان به اصل بودن گوشی پزشکی پی برد، اندازه و ابعاد کد حک شده بر روی بخش قطعه سینه‌ای تجهیز است که علاوه بر برخورداری از ظاهر مناسب، نباید بیش از حد بزرگ باشد. در آخر هم باید عنوان کرد که با انجام آزمایش تست سمع، می‌توان به اورجینال بودن یا نبودن گوشی پی برد.

بیشتربدانید: مهم ترین نکات خرید گوشی پزشکی یا استتوسکوپ در 2020

قیمت گوشی پزشکی

در حال حاضر، گوشی پزشکی با برندهای مختلفی در بازار موجود است که بسته به نوع برند، مرغوبیت، کیفیت و کشور سازنده، در بازه قیمتی گسترده و متنوعی قرار می‌گیرد. بیشترین قیمت گوشی پزشکی به برندهای لیتمن و دوپلکس تعلق دارد که برای برند لیتمن از حدود 2 میلیون تومان شروع شده و به 20 میلیون تومان و حتی بیشتر نیز می‌رسد. اما این بازه قیمتی برای برندهایی مانند زنیت، بی ول و ایزی لایف، از 100 هزار تومان شروع شده و برای مدل‌های گران قیمت‌تر این برندها، تا یک میلیون تومان هم خواهد رسید.

بیشتربدانید: تاثیر فشار خون در جوانان و سالمندان چگونه است؟

خرید گوشی پزشکی

این روزها انواع وب سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین، در زمینه عرضه و فروش گوشی‌های پزشکی فعالیت می‌کنند. اما سوال اینجا است که از چه فروشگاه‌هایی می‌توانیم گوشی پزشکی خریداری کنیم؟ به طور حتم این گونه فروشگاه‌های آنلاین باید از تضمین‌ها و گارانتی‌هایی برخوردار بوده و در ادامه هم خریدار باید به این نکته توجه کند که مواردی مانند نماد الکترونیک، نماد سایت ساماندهی و سایر مجوزها و اطلاعات مربوط به فروشنده، به صورت کامل در سایت وجود داشته باشد. برخی از این فروشگاه‌های آنلاین، از اپلیکیشن هم سود برده که می‌توان آن‌ها را از بازار، مایکت، گوگل پلی و... دریافت و بر روی گوشی تلفن هوشمند نصب کرد.

ما در وب سایت توانی نو، در زمینه عرضه انواع تجهیزات پزشکی، از سابقه و تجربه مناسب و حرفه‌ای برخوردار بوده و سال‌ها است که در زمینه عرضه و فروش انواع محصولات مورد بحث، فعالیت داریم. محصولات پزشکی در وب سایت ما، از تنوع بالایی برخوردار بوده و در کنار این مورد، سایت توانی نو به عنوان مرجع مناسبی جهت بررسی قیمتی، خرید و مقایسه دقیق و جامع انواع کالاها و محصولات پزشکی و بیمارستانی، شناخته می‌شود.

علاقمندان به خرید محصولات پزشکی، از جمله خرید گوشی پزشکی می‌توانند به فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی مراجعه کنند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp