بنر هدر دسکتاپ

نحوه استفاده و تشخیص بیماری با اتوسکوپ گوش 1402

نحوه استفاده و تشخیص بیماری با اتوسکوپ گوش 1402
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/05/04 0 نظر

ابزارهای پزشکی همانند ست معاینه، اتوسکوپ امکان بررسی و تشخیص دقیق تر را فراهم می نمایند و از بروز خطا و اشتباهات جبران ناپذیر جلوگیری می نماید که در ادامه این مقاله نحوه استفاده و تشخیص بیماری با اتوسکوپ را به شما توضیح خواهیم داد...

طی سال های گذشته علوم پزشکی سیر تکاملی داشته که تغییرات و رشد بسیاری داشته است و تجهیزات متنوعی روانه بازار کرده و گام های بزرگی در علم پزشکی برداشته شده است. پزشکی به‌عنوان یک علم و یک مهارت نیاز به ابزارهایی دارد که به دقت در تشخیص بیماری کمک می‌کنند و امکان بررسی دقیق‌تر را فراهم می‌نمایند. ابزارهای پزشکی در راه رسیدن به تشخیص که یکی از اصلی‌ترین مراحل درمان است، به پزشک یاری رسانده و مانع از بروز خطا در این مرحله گردیده و از رخ دادن اشتباهات بعضاً جبران‌ناپذیر در امر خطیر تشخیص جلوگیری می‌نمایند.

ابزارهای تشخیص، ممکن است گاهی تجهیزات و دستگاه‌های پیچیده و بزرگی مانند دستگاه‌های تصویربرداری باشند یا ست‌های معاینه که کوچکتر هستند باشند. ست‌های معاینه که از ابزارهایی کوچکتر تشکیل گردیده‌اند، به پزشک در بررسی وضعیت اعضاء و اندام‌هایی مانند چشم و گوش کمک کرده و شامل ابزارهای مختلفی هستند که اتوسکوپ؛ یکی از آن‌ها بوده و در معاینۀ گوش و تشخیص بیماری‌های گوش به کار می‌رود.

ما در توانی نو قصد داریم تا در این مقاله به نحوۀ استفاده و تشخیص بیماری با اتوسکوپ گوش بپردازیم.

 

نحوه استفاده و تشخیص بیماری با اتوسکوپ گوش-01

محصولات مرتبط

بیشتربدانید: نحوه کار و تشخیص بیماری با استفاده از افتالموسکوپ 1402

 

ست معاینه چیست؟

ست‌های معاینه؛ ترکیبی از چندین ابزار و دستگاه هستند که در معاینه و بررسی اولیۀ مشکل بیمار به پزشک کمک می‌کنند. این ابزارها برخی اوقات قابل حمل بوده و در کنار هم قرار گرفته و به راحتی جابجا می‌گردند و با باتری شارژ می‌شوند و برخی اوقات، در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌ها، روی پایه یا روی دیوار نصب شده و با برق شارژ می‌شوند.

ست‌های معاینه، ابزارهای مختلفی را شامل می‌شوند؛ گوشی پزشکی، تب‌سنج، دستگاه فشارسنج، رتینوسکوپ، افتالموسکوپ، اسپکولوم و اتوسکوپ. البته ممکن است دستگاه‌های مختلف مانند سری‌های مختلف (هد دستگاه) بر یک پایۀ مشترک نصب شوند و تعویض گردند. هر یک از دستگاه‌های ذکر شده برای معاینۀ یکی از اعضاء به کار می‌روند. به‌عنوان مثال افتالموسکوپ برای بررسی و معاینۀ چشم و اعصاب بینایی به کار می‌رود. یا اتوسکوپ برای بررسی گوشی خارجی و میانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اتوسکوپ چیست؟

همانطور که در بالا گفتیم؛ در میان ابزارهایی که در ست معاینه در کنار هم قرار می‌گیرند، اتوسکوپ یکی از ابزارهایی است که برای معاینۀ گوش به کار می‌رود. این دستگاه برای معاینۀ گوش خارجی، پرده گوش و گوش میانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه با دارا بودن یک عدس در قسمت سر که کار بزرگ نمایی را انجام می‌دهد و یک منبع نور، به پزشک کمک می‌کند تا با مشاهده و معاینه داخل گوش بتواند وضعیت آن را بررسی کند. به‌طور معمول عدسی مستقر در سر اتوسکوپ، متحرک بوده و قابل تعویض است و گاهی می‌توان در صورت نیاز، قطعۀ دیگری را روی آن سوار کرد. بزرگنمایی عدسی نیز در مدل‌های مختلف، متفاوت است. در بعضی از مدل‌ها بزرگنمایی عدسی تا 5/4 برابر است.

 

اتوسکوپ چیست-02

 

بیشتربدانید: فشارسنج عقربه ای خوب چی بخریم؟

 

کارکرد اتوسکوپ

به کمک اتوسکوپ می‌توان با بزرگ نمایی عدسی آن، پرده گوش و گوش میانی را معاینه کرد و مشکلات مربوط به آن را تشخیص داد. اتوسکوپ‌ها برای بررسی وضعیت بینی و حلق نیز به کار می‌روند. این دستگاه‌ها که امروزه بسیار پیشرفته شده‌اند، امکان تهیه و پخش عکس و فیلم و بررسی دقیق اندام مورد معاینه را به دقت ممکن ساخته‌اند. برخی از انواع این دستگاه از طریق اتصال به برق کار می‌کنند و معمولاً روی پایه قرار داشته یا به دیوار متصل می‌گردند و برخی نیز با باتری شارژ می‌شوند.

این دستگاه قادر است تا ساختارهای شنوایی واقع در گوش خارجی و میانی را مورد بررسی قرار داده و عفونت‌ها و التهابات واقع در این نواحی را تشخیص دهد. علاوه‌برآن، هر گونه انسداد در مجاری گوش خارجی و میانی را نیز نشان داده و مشخص می‌سازد. ممکن است در مجرا یا کانال شنوایی؛ لخته خون، جسم خارجی یا مومی چسبنده انسداد و التهاب ایجاد کرده باشد که با اتوسکوپ دیده شود و تشخیص داده می‌شود. از سوی دیگر، ممکن است در پرده گوش یا غشای تمپان مشکل یا التهاب و عفونتی ایجاد شده باشد که تمام این موارد با کمک این دستگاه قابل تشخیص است.

 

کارکرد اتوسکوپ-03

 

بیشتربدانید: مهم ترین کاربرد و نحوه استفاده از گوشی پزشکی

 

بیماری‌های قابل تشخیص با اتوسکوپ

به کمک دستگاه اتوسکوپ می‌توان شماری از مشکلات و مسائل دستگاه شنوایی را تشخیص داد که عبارتند از:

  • وجود عفونت و چرک در مجاری گوش
  • تورم و التهاب در این مجاری
  • انسداد مجاری شنوایی
  • وجود جسم خارجی در مجاری گوش خارجی و میانی
  • وجود زوائد استخوانی و پولیپ
  • آسیب‌دیدگی و پارگی پرده گوش
  • تشخیص مشکلات قارچی و باکتریایی

انواع اتوسکوپ

اتوسکوپ‌های انواع مختلفی دارند که بسته به قابلیت آن‌ها متفاوت هستند. برخی مدل‌ها ساده‌تر بوده و برخی پیشرفته‌تر هستند. در مدل‌های جدیدتر، امکان بررسی دقیق از طریق تهیه عکس و فیلم موجود است. برخی از انواع اتوسکوپ، دارای این قابلیت هستند که برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار بگیرند، به عنوان مثال در قسمت سر یا هد دستگاه، این امکان وجود دارد که در هنگام شستشو و تخلیه از سرهای مخصوص استفاده شود. همچنین همانطور که قبلاً هم اشاره شد؛ برخی مدل‌ها ثابت با منبع تأمین انرژی از طریق اتصال به برق هستند و برخی متحرک و قابل حمل بوده و با استفاده از باتری کار می‌کنند.

علاوه‌بر این اگر بخواهیم دسته‌بندی دیگری ارائه کنیم می‌توانیم اتوسکوپ‌ها را به سه دسته تقسیم کنیم؛ اتوسکوپ جیبی که شاید بتوان آن را از انواع معمولی‌تر دانست که نسبت به مدل دوم که اتوسکوپ با قابلیتی کامل‌تر است، سایز بزرگتری دارد و دکمه خاموش یا روشن آن نیز به شکل یک دکمه لغزندۀ بالا و پایین است، در صورتی که در مدل دوم دکمه به‌صورت فشاری خاموش و روشن می‌شود. و در نهایت اتوسکوپ ویدئویی با قابلیت تهیۀ فیلم می‌تواند از وضعیت مجرای شنوایی فیلم گرفته و در دسترس پزشک قرار دهد. دو مدل اول می‌توانند از انواع پنوماتیک باشند و در دمیدن فشار هوا به پرده تمپان استفاده شوند. همچنین اتوسکوپ فیبرنوری نیز می‌تواند با استفاده فیبرنوری دید بهتر و دقیق‌تری را برای مشاهده داخل مجرای شنوایی فراهم نماید.

 

انواع اتوسکوپ

 

بیشتربدانید: چرا ناگهان فشار خون بالا می‌رود؟

 

عفونت پرده و غشاء میانی گوش

یکی از مشکلات عمده و اساسی گوش که خسارات بعضاً جبران‌ناپذیری نیز ایجاد می‌کند؛ عفونت غشاء میانی و پرده گوش است که باعث تورم، عفونت و التهاب آن می‌گردد و یا مایع در پشت پرده گوش جمع می‌شود. در نهایت تمام این موارد، ممکن است پرده گوش دچار پاره‌گی شود که در نتیجۀ این اتفاق، فرد بیمار دچار حالاتی مانند وزوز گوش، درد گوش، گرفتگی در گوش، ترشحات چرکی یا خون از گوش و کم‌شنوایی، سوت کشیدن گوش، حالت تهوع و از دست دادن تعادل و گیجی شود.

 در اینگونه موارد، تشخیص بسیار مهم است و معمولاً متخصص با استفاده از اتوسکوپ وضعیت گوش را بررسی کرده و با دمیدن هوا به آرامی روی پرده گوش با دقت بیشتری از شرایط بیمار و مشکلی که برای او پیش آمده است اطلاعات لازم را کسب می‌نماید که گاهی نیز ممکن است نیاز به انجام تست شنوایی‌سنجی باشد. در مواقع بروز عفونت و جمع شدن مایع پشت پردۀ گوش، با دمیدن هوا، پرده حرکت کمی خواهد داشت یا اصلاً حرکت نخواهد کرد که این حالت با اتوسکوپ قابل مشاهده است.

معمولاً پاره‌گی پردۀ گوش که با اتوسکوپ قابل تشخیص است، می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله قرار گرفتن در معرض صداهای بسیار بلند، وارد کردن اجسام خارجی در مجرای گوش، صدمه و ضربه، باروتروما (تغییر فشار در دو طرف پردۀ گوش) و عفونت گوش رخ دهد. تشخیص به موقع و دقیق در چنین مواقعی بسیار مهم است و به روند درمان کمک بزرگی خواهد کرد.

 

قیمت و خرید اتوسکوپ

 

بیشتربدانید: از کجا گوشی پزشکی بخریم و ویژگی های مهم آن چیست؟

 

آیا استفاده از اتوسکوپ برای گوش ضرر دارد؟

برای بررسی وضعیت مجرای شنوایی و تشخیص مشکلاتی که به تفصیل گفته و برشمرده شد، نیاز به استفاده از یک چنین ابزاری است. ولی می‌بایست مانند هر وسیلۀ دیگری فرد متخصص از آن استفاده نماید و موارد بهداشتی در استفاده از آن رعایت شود. به‌عنوان مثال معمولاً پزشکان ابتدا گوش سالم را معاینه می‌کنند تا اگر عفونت و مشکلی وجود داشت به گوش دیگر سرایت نکند. همچنین می‌بایست در هنگام استفاده از این وسیله با درنظر گرفتن سن فرد و مدل دریچه گوش خارجی و لاله آن، پزشک با تبحر خود اقدام به معاینه می‌نماید که ممکن است یک فرد عادی که آشنایی به استفاده از اتوسکوپ نداشته باشد، به گوش آسیب برساند. ولی به‌طور معمول استفاده از اتوسکوپ برای بیمار جهت معاینه، هیچ مشکل خاصی پیش نمی‌آورد.

برندهای مختلف و قیمت دستگاه اتوسکوپ

دستگاه اتوسکوپ و ست معاینه نیز انواع مختلفی دارند که بسته به قابلیت‌های متفاوت هر یک ممکن است قیمت‌های مختلف داشته باشند. ما در فروشگاه تجهیزات پزشکی «توانی‌نو» با ارائۀ اطلاعات لازم دربارۀ خرید این دستگاه‌ها و عرضۀ مدل‌های مختلف، به شما در انتخاب دستگاه متناسب با سلیقه و قابلیت مورد نظر شما یاری رسانده و می‌توانید با مشورت با ما بهترین انتخاب را داشته باشید.

بسیاری از دستگاه‌های موجود در بازار ممکن است کیفیت لازم را نداشته و به دلیل نداشتن استانداردهای مورد انتظار، علاوه‌بر اینکه عمر کوتاهی دارند، در حین استفاده نیز کیفیت مدنظر را در هنگام کار نداشته باشند.

 اطمینان از برند انتخابی و اصالت و کیفیت دستگاه، مواردی هستند که در خرید از مراکز فروش معتبر می‌توانید به دست آورده و با خیالی آسوده خریداری نمایید. ما با ارائه و فروش اتوسکوپ‌هایی نظیر ریشتر آلمان (Riester) و زنیت‌مد (Zenithmed) که از برندهای با کیفیت ساخت چین است، می توانیم اطلاعات کاملی به شما ارائه دهیم تا با خیالی آسوده و به راحتی از فروشگاه توانی نو خریداری کنید و از خرید خود رضایت خاطر داشته باشید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

محصولات مرتبط

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp