بنر هدر دسکتاپ

نحوه صحیح استفاده از ویلچر و معرفی چند نمونه از بهترین‌ها؟

نحوه صحیح استفاده از ویلچر و معرفی چند نمونه از بهترین‌ها؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/05/04 0 نظر

ویلچر ها در انواع و برند های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند، افرادی مجبور به استفاده و یا خرید ویلچر هستند اما نمی دانند چه مدل و یا برندی انتخاب نمایند؛ در این مقاله با ما همراه باشید به معرفی چند نمونه از بهترین ویلچر ها و نحوه استفاده صحیح از آن پرداخته ایم...

اگر شما و یا اطرافیانتان به هر دلیلی مجبور به استفاده از ویلچر و یا خرید این محصول هستید؛ اما، نمی‌دانید چه مدل و یا برندی را انتخاب کنید و یا نگران چگونگی نحوه‌ی صحیح استفاده از آن هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید. هدف ما از ارائه‌ی این مطلب، آشنایی با ویلچر، نحوه‌ی صحیح استفاده از آن و معرفی چند نمونه از بهترین برندهای موجود در بازار است. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید!

 

نحوه صحیح استفاده از ویلچر-01

محصولات مرتبط

بیشتربدانید: مرکز فروش انواع ویلچر و ویلچر برقی با قیمت ارزان کجاست؟

 

آشنایی با ویلچر

ویلچر، وسیله‌ای برای حمل راحت و آسان افرادی است که به هر دلیلی، دچار ناتوانی حرکتی هستند؛ مثل: افراد مبتلاء به سکته‌های مغزی، افرادی که دچار شکستگی و یا آسیب در نواحی مختلف ستون فقرات، پاها و... هستند و یا افرادی که به‌دلیل سهولت سن، پیری و موارد دیگر از آن استفاده می‌کنند. بالطبع راحتی، کارایی و قابلیت‌های این دستگاه، می‌تواند نقش مؤثری در انتخاب این محصول توسط مصرف‌کننده داشته باشد. در همه‌ی ویلچرها از چرخ برای حرکت استفاده می‌شود. چرخ‌ها به فرد کمک می‌کنند تا راحت‌تر و سریع‌تر حرکت کند. همچنین، قرار گرفتن دسته‌هایی در بالای تکیه‌گاه، موجب می‌شود تا فرد دیگری بتواند به‌عنوان نیروی کمکی آن را هُل دهد.

راهنمای استفاده از ویلچر

راهنمای دستورالعمل ویلچرها متفاوت است. بهتر است بعد از انتخاب مدل موردنظر و خرید محصول، ابتدا دفترچه‌ی آن را مطالعه کنید و یا از کارشناس فروش بخواهید نحوه‌ی کارکرد آن را برایتان توضیح دهد. قبل از استفاده، مطمئن شوید که راحت‌ترین حالت را برای نشستن انتخاب کرده‌اید. معمولاً به همراه ویلچر، بالش‌های کوچکی برای صندلی و تکیه‌گاه عرضه می‌شود. اما، ممکن است لازم باشد تا از بالشتک‌های اضافی برای نشستن یا پتویی برای پوشاندن صندلی استفاده کنید.

اقدامات قبل از استفاده از ویلچر

برای اطمینان استفاده‌ی ایمن از ویلچر، بهتر است قبل از استفاده، موارد زیر را بررسی کنید:

 • از عدم وجود ترک خوردگی یا فرسودگی روی لاستیک‌ها اطمینان حاصل کنید.
 • از مناسب بودن فشار باد لاستیک‌ها مطمئن شوید.
 • از کار کردن نحوه‌ی صحیح ترمزها، قفل شدن ترمزها، توقف حرکت چرخ‌های محرک و چرخ‌های اصلی اطمینان حاصل کنید.
 • جهت استفاده در سراشیبی، همیشه از یک مراقب کمک بگیرید.

آشنایی با مهمترین قسمت‌ ویلچر

مهمترین بخش ویلچر، ترمز است که به فرد این امکان را می‌دهد تا در هنگام رسیدن به مقصد بتواند آن را متوقف کند. اهرم‌های ترمز معمولاً در کناره‌های هر دو چرخ قرار دارند و با کشیدن آن، چرخ متوقف می‌شود. ترمز در دو نوع دستی و پایی وجود دارد:

ترمز دستی

اهرم ترمز دستی ویلچر در دو نوع کششی و فشاری وجود دارد. برای قفل کردن ترمز، در جهت مشخص شده آن را حرکت دهید و با حرکت در جهت مخالف می‌توانید آن را آزاد کنید.

ترمز پایی

با فشار دادن پدال، می‌توانید ترمز ویلچر را قفل کنید و برای رها کردن آن، در جهت مقابل، قفل را آزاد نمائید.

انواع ویلچر

ویلچرها در شکل‌ها، ابعاد و اندازه‌های مختلف به‌صورت دستی تاشو، دستی صلب و برقی در بازار موجود هستند. از صندلی‌های چرخدار که دارای کنترل‌ و لوازم جانبی متفاوت هستند تا مدل‌های ساده و ثابت که به بازار عرضه شده است، همگی به حرکت فرد در مسیرهای مختلف کمک می‌کنند. در کشور ما، برندهای معتبر و مختلفی از این محصول توسط تولیدکنندگان خارجی و داخلی به بازار عرضه شده است. از جمله برندهای تجاری و معروف موجود در بازار: GTS، PLUS، JTS، فراتک، گاما، زیگما، توان افزا، تکنو، آلفا، مداسکای، یکتا تجهیز البرز و... هستند. هرکدام از این شرکت‌ها، مدل‌های مختلفی از Wheelchair را بر حسب نوع (دستی، برقی) و یا در کاربردهای مختلف (حمامی‌برانکاردی، تاشو، ارتوپدی و...) ، در اوزان و ابعاد متفاوت، توان متنوع موتور (نوع برقی) ، سرعت و قابلیت‌های دستگاه ارائه می‌دهند. ما در فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو انواع برندهای تجاری معتبر را با نازل‌ترین قیمت و با بالاترین کیفیت ارائه می‌دهیم. شما به راحتی می‌توانید برند و کاربردی که از Wheelchair مدنظرتان است را مشاهده کرده، آن را انتخاب و به‌صورت اینترنتی خریداری کنید.

 

اقدامات قبل از استفاده از ویلچر-02

 

بیشتربدانید: تولید ویلچر و مزیت‌های خرید عمده ویلچر با قیمت کارخانه 1401

 

ویلچر دستی

همه‌ی ویلچرهای دستی، برای حرکت چرخ‌ها، نیاز به استفاده از بازو دارند و در مدل‌های تاشو و صلب (غیرقابل تا شدن) موجود هستند. در نوع دستی،  برای حرکت به سمت جلو، باید نرده‌های wheelchair را در قسمت بالا با هر دو دست نگهدارید و در حالی که به آن چنگ می‌زنید، دست‌ها را از بدن دور کرده و به سمت صورت خود حرکت داده و رها کنید. سپس، دست‌ها را به عقب ببرید و همین کار را تکرار نمائید. برای حرکت به سمت عقب، بالای نرده‌ها را با دو دست محکم بگیرید. سپس، در حالی که به آن چنگ می‌زنید، دست‌های خود را از بدن دور کرده و به سمت پشت حرکت دهید و رها کنید. سپس، دست‌ها را به عقب ببرید و همین مراحل را تکرار کنید.

برای چرخش به سمت راست ویلچر، چرخ راست خود را با نرده‌ی راست ثابت نگهدارید و با گرفتن نرده با دست چپ و حرکت دادن دست به سمت صورت، چرخ چپ را به سمت جلو حرکت دهید. برای گردش به چپ، چرخ چپ را با نرده‌ی چپ ثابت نگه دارید و با گرفتن نرده با دست راست و حرکت دادن دست از بدن به سمت صورت، و سپس چرخ راست را به جلو حرکت دهید.

ویلچر برقی

ویلچرهای برقی شامل موتور حرکتی با توان قدرتی متفاوت و کنترل از راه دور هستند. انواع مختلفی از کنترل‌، جهت حرکت به جلو وجود دارند، این کنترل‌ها می‌تواند شامل جوی استیک کوچک، سوئیچ و یا صفحه‌ی لمسی باشند. برای چرخش به سمت راست در ویلچرهای برقی، جوی استیک خود را به سمت راست بچرخانید و انگشتان خود را روی صفحه‌ی لمسی به سمت راست بکشید یا سوئیچ سمت راست را روشن کنید. برای چرخش به سمت چپ، جوی استیک را به سمت چپ بچرخانید و انگشتان را روی صفحه‌ی لمسی به سمت چپ بکشید یا سوئیچ سمت چپ را روشن کنید.

 

انواع ویلچر-03

 

بیشتربدانید: ویژگی‌هایی مهم از یک ویلچر برقی استاندارد که باید بدانید!

 

نحوه‌ی نشستن بر روی ویلچر

 • برای نشستن بر روی ویلچر، ابتدا ترمزها را از دو طرف قفل کنید.
 •  صفحات زیرپایی را از دو طرف بالا بیاورید.
 •  تکیه‌ی بازو را با هر دو دست نگهدارید و به آرامی روی صندلی بنشینید.
 • پاها را روی صفحات زیرپایی قرار دهید.
 • در صورتی که از نوع برقی استفاده می‌کنید، قبل از شروع حرکت، ترمز را روشن کنید و با بررسی کناره‌های چرخ‌ یا فشردن ترمز پدال، مطمئن شوید که ترمز روشن است.
 • اگر صفحات زیرپایی را به طرفین تا کنید یا آن‌ها را بچرخانید، پلاک‌های پا در پایین ویلچر را مشاهده خواهید کرد که امکان استراحت به پاها را در هنگام نشستن فراهم می‌کنند؛ قبل از اینکه روی صندلی بنشینید، باید آن‌ها را تا کنید یا بچرخانید.
 • دست‌های خود را روی دسته‌های صندلی قرار دهید تا بتوانید به آرامی بنشینید، بنابراین باید پشتتان به طرف صندلی باشد و دست راست و چپ خود را روی دسته‌های wheelchair قرار دهید و تا می‌توانید خود را روی صندلی پایین بیاورید.
 • صفحات زیرپایی خود را به عقب تا کنید یا بچرخانید. هنگامی که روی صندلی نشستید، صفحات زیرپایی را به عقب تا کنید یا بچرخانید تا بتوانید پاهای خود را روی آن‌ها قرار دهید.
 •  اگر صفحات زیرپایی، در ارتفاع مناسبی نبودند، بهتر است با یک آچار آن را تنظیم نمائید.

نحوه‌ی بلند شدن از ویلچر

 • برای بلند شدن از ویلچر، ابتدا خود را در نزدیکی مکان موردنظر قرار دهید.
 • ترمز دستگاه را روشن کرده و آن‌ها را از دو طرف قفل کنید.
 • پاها را از روی صفحات زیرپایی بردارید و آن‌ها را تا کرده و یا بچرخانید.
 • تکیه‌های بازو را با دو دست نگهدارید و به آرامی به جلو خم شوید.
 • دستان خود را روی دسته‌های wheelchair قرار داده و به جلو خم شوید تا بتوانید به سمت بالا فشار بیاورید.
 • در صورت لزوم، برای جابه‌جایی از اطرافیان کمک بگیرید.
 • همیشه قبل از نشستن یا ایستادن از روی wheelchair یا هنگام جابجایی، از قفل بودن ترمزها اطمینان حاصل کنید.
 • مطمئن شوید که دستگاه به درستی روی زمین مسطح قرار گرفته است.
 • اگر پاهایتان روی صفحات زیرپایی قرار دارد، از بلند شدن یا نشستن اجتناب کنید.
 • اگر دستگاه به‌طور ایمن قفل نشده باشد، خطر واژگونی و تصادف وجود دارد.

 

نحوه‌ی نشستن بر روی ویلچر-04

 

بیشتربدانید: 10 ویلچر برتر دنیا در سال 2023

 

نحوه باز و بسته کردن ویلچرهای تاشو

برای باز کردن:

 • پشت ویلچر بایستید و دستگیره‌ها را در سمت چپ و راست نگهدارید.
 • دستگیره‌ها را به سمت بیرون بکشید تا باز شوند.
 • با دست خود دستگیره را از یک طرف بگیرید و با دست دیگر صندلی را به سمت پایین فشار دهید.

برای تا کردن:

 • صفحات زیرپایی را در جهت فلش‌ها بچرخانید و بلند کنید.
 • قسمت‌های جلو و عقب را در وسط صندلی به طور همزمان بلند کنید.
 • گیره‌ها را در سمت چپ و راست نگهدارید و به سمت داخل فشار دهید تا بسته شوند.

نکات مهم:

 • مراقب باشید تا هنگام باز کردن ویلچر، دستانتان بین صندلی و کناره‌های آن گیر نکند.
 • قبل از نشستن، از قفل شدن لولاهای صندلی در محل خود مطمئن شوید تا از آسیب دیدن وسیله و یا بروز حادثه جلوگیری شود.

 

نحوه باز و بسته کردن ویلچرهای تاشو-05

 

بیشتربدانید: ارتقا ویلچر کودکان متناسب با رشد کودک !!

 

خرید ویلچر

هدف ما در فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی «توانی نو» آشنایی مشتریان با بهترین برندهای محصولات پزشکی و ارائه‌ی این محصولات با بالاترین کیفیت است. امکان مشاهده‌ی انواع ویلچر با کاربردها و مزایای مختلف آن برای مشتریان فراهم شده است تا خریدی مطمئن و آسان را تجربه نمایند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

محصولات مرتبط

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp