بنر هدر دسکتاپ

مهم ترین کاربرد و نحوه استفاده از گوشی پزشکی

مهم ترین کاربرد و نحوه استفاده از گوشی پزشکی
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/07/02 0 نظر

گوشی پزشکی یکی از ابزارهای کاربردی و مهم در تجهیزات پزشکی است که صداهای قلب، ریه و شکم را به گوش پزشک، پرستار و... منتقل میکند. قبل و بعد از خرید گوشی پزشکی مهم است نحوه استفاده، کاربرد و بهترین برند آن را بدانید، باما همراه باشید...

گوشی پزشکی، همان وسیله جذاب دکتر بازی‌های بچگی ماست. همان که با انداختنش دور گردن و پوشیدن یک مانتوی سفید، حس پزشکی می‌گرفتیم و سپس روی کاغذ چیزهایی می‌نوشتیم و دارو تجویز می‌کردیم. بنابراین استتوسکوپ یکی از تجهیزات پزشکی تخصصی که عوام با آن آشنایی نداشته باشند، نیست! پزشکان غالبا از این وسیله برای شنیدن صدای قلب، ریه‌ها، روده‌ها و جریان خون در ورید‌ها و شریان‌‌ها استفاده می‌کنند.

کاربرد گوشی پزشکی-01

بیشتربدانید: از کجا گوشی پزشکی بخریم و ویژگی های مهم آن چیست؟

تاریخچه استفاده از گوشی پزشکی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، چه شد که گوشی پزشکی اختراع شد. خب راستش را بخواهید داستان این‌گونه بود که در سال 1816 در پاریس، یک پزشک فرانسوی چون معذب بود که سرش را به بدن بیماران خانم نزدیک کند و صدای ضربان قلبشان را بشنود، از یک لوله چوبی به شکل شیپور استفاده کرد. پیش از این پزشکان برای معاینه بیماران و تشخیص بیماری از سمع فوری استفاده می‌کردند و سر خود را مستقیما روی سینه بیمار می‌گذاشتند.

از همان 200 سال پیش به‌ بعد، گوشی پزشکی که کم کم مدل‌های متنوعی از آن ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت، به جزئی جدا نشدنی از علم پزشکی تبدیل گشت. پرستاران از آن برای بررسی وضعیت بیمار استفاده کردند و دانشجویان رشته‌های پزشکی افتخار می‌کنند که آن را دور گردن خود بیندازند.

گوشی پزشکی چه تاثیری بر علم پزشکی گذاشت؟

زمانی که یک کودک نوپا قصد دارد با محیط پیرامون خود آشنا شود و مشاغل را بشناسد، سعی می‌شود تا صاحبان هر حرفه را با اصلی‌ترین وسیله و تجهیزاتی که سر و کار دارند، معرفی کنند. به عنوان مثال کشاورز را با بیل، نقاش را با رنگ، تعمیرکار را با آچار و پیچ گوشتی و حسابدار را با ماشین حسابش می‌شناسند. گوشی پزشکی، صدها سال است که به نماد پزشکان و پرستاران تبدیل شده است و یکی از فانتزی‌های کودکانه پوشیدن لباس سفید پزشکی و انداختن گوشی دور گردن است.

صدای اندام‌های بدن توسط گوشی، تقویت می‌شوند و به وضوح به گوش می‌رسند. استتوسکوپ‌ها امکان تشخیص اشتباه را تا حد قابل قبولی پایین آورده‌اند و ثابت کرده‌اند که شنیدن، بخش بسیار مهمی از معاینه پزشکی محسوب می‌شود.

تاریخچه گوشی پزشکی-02

بیشتربدانید: از کجا بفهمیم که فشار خون بالا و غلظت خون داریم؟

 

کاربرد گوشی پزشکی

پزشک با استفاده از گوشی پزشکی، صدای ضربان قلب، عملکرد ریه‌ها و معده را بررسی می‌کند. حتی شنیدن صدای جنین در شکم مادر را نیز گوشی‌های الکترونیکی ممکن ساخته‌اند. به کمک استتوسکوپ‌ها می‌توان در محیط‌های شلوغ به راحتی بیماران را معاینه و بیماری را تشخیص داد. هم‌چنین کیفیت گوشی‌های جدید به اندازه‌ای است که از روی لباس هم اطلاعات کافی و مفید در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

هر صدای غیر طبیعی از بدن شما می‌تواند بررسی بیماری و یا درمان بیمار را وارد فاز جدیدی کند و اطلاعات تکمیلی‌تری در اختیار پزشک قرار دهد. در واقع تشخیص و درمان دو تکنیک و جنبه مهم کار یک پزشک محسوب می‌شوند. تشخیص به مرحله شناسایی و تعیین ماهیت بیماری اطلاق می‌شود و درمان شامل دستورالعمل‌های تجویزی پزشک برای از بین بردن عوامل بیماری‌زاست. گوشی پزشکی، نقش تعیین‌کننده‌ای در تشخیص صحیح و در نتیجه درمان سریع دارد.

گوشی پزشکی از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

به‌طور کلی باید گفت استتوسکوپ از 4 بخش تشکیل شده است که در ادامه به هرکدام از این قسمت‌ها به طور مختصر می‌پردازیم:

  • نوک گوشی
  • لوله گوشی
  • لوله با حالت کشی
  • قطعه قرار گیرنده روی قفسه سینه یا سر گوشی

قسمت های تشکیل دهنده گوشی پزشکی-03

بیشتربدانید: مهم ترین نکات خرید گوشی پزشکی یا استتوسکوپ در 2020

نوک گوشی

این قسمت از استتوسکوپ، همان لایه‌های کوچک سیلیکونی است که وارد گوش پزشک می‌شود، تقریبا شبیه همان چیزی در هدفون‌های گوشی همراه وجود دارد. نکته مهم در انتخاب نوک گوشی مناسب این است که در چندین سایز در بازار عرضه می‌شود و پزشکان و کادر درمان باید دقت داشته باشند که متناسب با سایز گوش خود برای خرید نوک گوشی پزشکی اقدام کنند؛ چراکه نوک گوشی کوچک، صدای واضح نمی‌رساند و نوک گوش بزرگ، گوش‌ها را تحریک می‌کند. تمیز نگهداشتن نوک گوشی هم در تشخیص درست دخیل است. مراقب باشید که موم گوش، مسیر ارسال صدای آن را مسدود نکند.

لوله گوشی

قطعات فلزی از جنس فولاد که از یک طرف به دو سر آن نوک گوشی متصل است و از طرف دیگر دو انشعاب دارد که به یک لوله با حالت کشی وصل می‌شود و صداهای دریافتی را به سوی هر دو گوش ارسال می‌کند. لوله فلزی گوشی‌های پزشکی قابلیت فنری دارد تا به راحتی باز و جمع شود و روی گوش پزشک قابل تنظیم باشد.

در هنگام استفاده باید مراقب بود تا با باز و بسته کردن افراطی لوله گوشی، دهانه آن را بیش از اندازه باز یا بسته نگاه نداشت، زیرا همانطور که گفته شد، شل ماندن یا سفت شدن گوشی پزشکی روی گوش پزشک می‌تواند درک و تشخیص صداها را دشوار کند.

نحوه استفاده گوشی پزشکی-04

بیشتربدانید: آشنایی با انواع گوشی پزشکی، کاربردها و روند تکامل آن

لوله

این قسمت از استتوسکوپ حالت کشی دارد و در رنگ‌بندی‌های متنوعی عرضه می‌شود. قطر و طول این لوله‌ها در کیفیت صدایی که به گوش پزشک می‌رسد، تاثیر دارد. معمولا گوشی‌های پزشکی که خراب می‌شوند، از همین قسمت آسیب می‌بینند، بنابراین به جای خرید گوشی پزشکی جدید می‌توان برای خرید یک لوله کشی جدید هزینه کرد. ضمنا اگر پزشک یا پرستار خانم هستید و به رنگ‌های فانتزی علاقمندید، خوب است بدانید که لوله‌های ‌کشسانی استتوسکوپ‌ها در رنگ‌های شاد و جذابی عرضه می‌شود که می‌تواند مطابق سلیقه شما باشد.

سر گوشی

سر گوشی همان قسمتی است که روی قفسه سینه بیمار قرار می‌گیرد و خود از سه بخش تشکیل می‌شود:

  • ساقه
  • دیافراگم
  • زنگ

گوشی پزشکی مدرن یک پایه یا ساقه فلزی دارد که دارای دیافراگم و زنگ است. دیافراگم معمولا برای شنیدن صداهای با فرکانس بالا مثل تنفس کاربرد دارد و از زنگ‌ها برای شنیدن صدای نفس بیماران کوچکتر مثل اطفال استفاده می‌شود. به کمک ساقه فلزی سرگوشی می‌چرخد و به پزشک امکان استفاده از دیافراگم و زنگ را به طور متناوب می‌دهد.

چگونه می‌توان بر عمر مفید گوشی پزشکی افزود؟

همان‌طور که پیشتر هم گفته شد، گوشی پزشکی نقشی تعیین کننده برای تشخیص بیماری و سپس درمان دارد. بنابراین مهم است که سالم و باکیفیت باشد تا ضریب خطا پایین بیاید. با تمیز کردن اصولی استتوسکوپ می‌توانید عمر مفید آن را افزایش دهید. برخی از قسمت‌های گوشی‌ها بسیار ظریف و حساس هستند و اگر اصولی تمیز نشوند، آسیب می‌بینند و ممکن است مجبور شوید برای همیشه آن را کنار بگذارید. بنابراین از اشتباهات رایجی که برخی پزشکان و کادر درمان برای ضدعفونی و تمیز کردن استتوسکوپ‌ها می‌کنند، بپرهیزید.

به عنوان مثال غوطه‌ور کردن گوشی‌های پزشکی در هر نوع مایعی اعم از شوینده یا ضد عفونی کننده قطعا به آن‌ها آسیب خواهد زد. بهتر است یک محلول با 70 درصد ایزوپیل الکل با 2 درصد شوینده ملایم را روی قسمت‌های گوشی پزشکی اسپری کنید تا ضدعفونی شود.

عمر مفید گوشی پزشکی-05

بیشتربدانید: انواع دستگاه‌های فشارسنج خون کدامند و چه ویژگی‌هایی دارند؟

بهترین گوشی پزشکی چه ویژگی‌هایی دارد؟

گوشی پزشکی با توجه به رسالتی که دارد باید به بهترین شکل صداهای داخلی بدن را به گوش پزشک معالج برساند تا عمل تشخیص صحیح را تسهیل کند. بنابراین بهترین استتوسکوپ باید هم حساسیت بالایی به صدا داشته باشد و هم قدرت تفکیک صدا. از طرفی گوشی‌هایی را انتخاب کنید که قابلیت شستشو داشته باشند و به آب و رطوبت حساس نباشند. در ادامه به چندین مدل از برترین برندهای سازنده تجهیزات پزشکی به ویژه گوشی پزشکی می‌پردازیم‌.

برند لیتمن

این برند جهانی در عرصه تولید انواع گوشی‌های پزشکی در واقع ارائه دهنده محصولات کمپانی بزرگ The 3M ایالات متحده امریکاست. گوشی‌های برند LITTMANN با کیفیت و حساسیت زیاد نسبت به صداها بوده و متریال به کار رفته در آن نیز بسیار مرغوب است.

 آلیاژ فلزی لوله‌ها از همان فلزاتی است که در صنایع هوایی کاربرد دارد و در دوام و سبکی بی‌نظیر است. دقت بالای این گوشی پزشکی برای افرادی که در کلینیک‌ها کار می‌کنند، دانشجویان پزشکی و پزشکان متخصص بسیار کارآمد است.

 برای رفاه حال شما عزیزان هم اکنون امکان فروش اینترنتی و آنلاین این محصول با کیفیت را فراهم کرده‌ایم و می‌توانید با مراجعه به طبقه‌بندی تجهیزات پزشکی و بخش گوشی پزشکی توانی نو، محصول برند لیتمن را انتخاب کرده و خرید خود را نهایی سازید.

برند بی‌ول

برند B.Well کمپانی اروپایی سازنده تجهیزات پزشکی است که مدیریت آن را گروهی از پزشکان مقیم لندن بر عهده داشتند و سپس برای توسعه و ارائه خدمات بیشتر مقر این کمپانی را به سوئیس انتقال دادند. گوشی پزشکی برند بی‌ول که به سبب کیفیت مطلوب و قیمت مناسب، بسیار پرمصرف در صنایع پزشکی کشورمان است را می‌توانید با گارانتی دوساله و ضمانت اصل بودن کالا از طریق جستجو در طبقه‌بندی تجهیزات پزشکی توانی نو تهیه کنید.

برند ریشتر

تجهیزات پزشکی کمپانی RIESTER آلمان، بیش از 50 سال است که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و از آنجایی که کالاهای پزشکی تولیدی این کمپانی بر اساس مطالعات و پژوهش‌های علمی ‌روز دنیا تولید می‌شود، بسیار پرکاربرد و پرطرفدار است.

گوشی پزشکی برند ریشتر سبک با طراحی ارگونومیک و گارانتی دو ساله با مناسب‌ترین قیمت برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است. برای خرید به بخش تجهیزات پزشکی و طبقه‌بندی گوشی‌های پزشکی مراجعه کنید.

خرید گوشی پزشکی-06

نتیجه گیری و جمع بندی

استتوسکوپ همان‌طور که به نماد حرفه‌ پزشکی تبدیل شده است، نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه‌های درمانی با تشخیص سریع بیماری‌ها دارد. از سویی به پزشک کمک می‌کند تا تجربه و علم خود را با درک درست از وضعیت بیمار به کار گیرد و در تشخیص سریع و درست مشهور شود. بنابراین خرید بهترین گوشی پزشکی به کادر درمان کمک می‌کند تا خدمات بهتری به بیماران ارائه کنند. هم اکنون امکان خرید برترین گوشی‌های پزشکی از مرغوب‌ترین برندهای روز دنیا با ضمانت اصل بودن کالا و گارانتی در توانی نو فراهم شده است.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp