بنر هدر دسکتاپ

بهترین راه تامین رطوبت برای گیاهان آپارتمانی چیست؟

بهترین راه تامین رطوبت برای گیاهان آپارتمانی چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/06/09 0 نظر

رطوبت کافی، عامل اصلی سالم ماندن گیاهان آپارتمانی می باشد که در ادامه این مقاله بهترین راهکار تامین رطوبت برای گیاهان را بررسی می نماییم...

بهترین راه تأمین رطوبت برای گیاهان آپارتمانی

وقتی صحبت از سلامتی گیاهان آپارتمانی به میان می‌آید، رطوبت می‌تواند عامل اصلی باشد. بیشتر گیاهان آپارتمانی از مناطق گرمسیری می‌آیند که رطوبت آن‌ها بین 77 تا 88 درصد است، تقریباً دو برابر در مقایسه با محیط خانه. اگر زمستان است، سیستم گرمایشی هوا را خشک می‌کند و همه اینها باعث می‌شود گیاهان آپارتمانی آسیب ببینند. سطوح رطوبت در خانه می‌تواند دلیل هر گونه ظاهر ناسالم گیاهان داخلی باشد. اما چگونه باید رطوبت را برای گیاهان افزایش دهیم؟ در ادامه بهترین راهکار تامین رطوبت برای گیاهان یعنی استفاده از دستگاه بخور را بیشتر توضیح خواهیم داد.

اهمیت رطوبت برای گیاهان

 

 

بیشتربدانید: دستگاه بخور و دستگاه نبولایزر چه کاربرد و تفاوت هایی دارند؟

 

رطوبت یک عامل ضروری برای گیاهان است زیرا اگر نتوانند آب از دست رفته را با همان سرعتی که از دست می‌دهند جایگزین کنند، می‌توانند به سرعت کم آب شوند. سطح رطوبت ایده‌آل برای شادابی و سلامت گیاهان ضروری است. گیاهان دارای هزاران منافذ ریز در سطح زیرین برگ‌های خود هستند که روزنه نامی‌ده می‌شوند. آب از طریق این منافذ تبخیر می‌شود و گیاه را خنک می‌کند و جریان آب و مواد مغذی را امکان‌پذیر می‌کند. روزنه‌ها همچنین نقش مهمی در فتوسنتز دارند زیرا با دریافت دی اکسید کربن و آزاد کردن اکسیژن به گیاهان کمک می‌کنند تا غذای خود را بسازند. هنگامی که سطح رطوبت در شرایط خشک کم باشد، گیاهان به طور مداوم آب خود را از دست می‌دهند. این موضوع می‌تواند منجر به کم آبی شود زیرا آن‌ها نمی‌توانند آب از دست رفته را با همان سرعتی که از دست می‌دهند جایگزین کنند.

دستگاه بخور سرد یا دستگاه بخور گرم

محصولات مرتبط

 

 

بیشتربدانید: بهترین دستگاه بخور مناسب برای سرما خوردگی در 1400

 

چه از دستگاه بخور سرد و چه از دستگاه بخور گرم استفاده کنید تفاوت زیادی برای گیاهان وجود نخواهد داشت. دستگاه بخور گرم ممکن است اتاق شما را کمی گرم کند. فراتر از آن، مشخصاتی که بیشتر اهمیت دارد، ارتباط کمتری با نوع دستگاه دارد و بیشتر به مدت زمان کارکرد دستگاه بستگی دارد.

دستگاه بخور برای تموم فصول

 

 

بیشتربدانید: هوای خانه خشک باشد یا مرطوب و چگونه رطوبت را تنظیم کنیم؟

 

هر مکانی آب و هوای خاص خود را دارد، اما به‌طور کلی رطوبت هوا در تابستان بیشتر و در زمستان بسیار کم است. بخشی از این به‌دلیل شیمی و فیزیک است. هوای گرمتر ظرفیت نگهداری بخار آب بیشتری را دارد، در حالی که هوای سردتر نمی‌تواند بخار آب بیشتری را در خود نگه دارد. در زمستان به‌دلیل سرما، رطوبت محیط کمتر است و سپس گرم کردن هوای خانه باعث می‌شود رطوبت نسبی کاهش یابد. شما باید در زمستان که هوا خشک است و در تابستان نیز اگر در آب و هوای کم رطوبت زندگی می‌کنید، یک دستگاه بخور برای گیاهان خود استفاده کنید. در زمستان که دما کاهش می‌یابد و بخاری‌ها تمام رطوبت اضافی خانه شما را می‌کشند، احتمال بیشتری وجود دارد که گیاه به رطوبت نیاز دارد. شما می‌توانید در کنار این دستگاه از دستگاه تصفیه هوا نیز استفاده کنید.

زمان استفاده از دستگاه بخور

 

 

بیشتربدانید: از دستگاه بخور صورت چگونه استفاده کنیم؟

 

بهترین زمان برای روشن کردن دستگاه بخور گرم یا سرد برای گیاهان آپارتمانی بین ساعت 7 صبح تا 12 بعد از ظهر یا اگر رطوبت اتاق به زیر 40 درصد برسد، است. می‌توانید آن را با صبحانه خوردن روشن کنید و هنگام خوردن ناهار آن را خاموش کنید. اگر بعد از بررسی رطوبت‌سنج، رطوبت هوا هنوز کمی پایین است، می‌توانید اجازه دهید دستگاه تا بعدازظهر کمی بیشتر کار کند. دستگاه را خیلی دیر از عصر تا شب اجرا نکنید. رطوبت بیش از حد در شب روند تعرق طبیعی گیاهان را مختل می‌کند. معمولاً اگر رطوبت زیر 40 درصد باشد، باید دستگاه بخور گیاهان را راه‌اندازی کنید. هنگامی که هوا به رطوبت بیش از 65٪ رسید، می‌توانید دستگاه را خاموش کنید. رطوبت بالای 80 درصد برای هر گیاهی بیش از حد است. با بخار آب بیش از حد موجود در هوا باعث می‌شود گیاه نتواند به درستی نفس بکشد و همچنین می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند آلودگی قارچ و کپک شود. البته برخی از دستگاه‌ها دارای رطوبت گیر داخلی هستند تا بتوانید رطوبت نسبی اتاق را به راحتی بررسی کنید.

محل قرار دادن دستگاه بخور

 

 

بیشتربدانید: فصل سرما و تاثیر رطوبت در سلامتی!

 

اگر مرطوب‌کننده را چند متر دورتر از گیاهان خود قرار دهید، ترجیحاً در مرکز اتاق مفید خواهد بود. قرار دادن آن خیلی نزدیک به گیاهان می‌تواند باعث متراکم شدن بیش از حد آب روی برگ‌ها و خاک شود. آب زیاد روی برگ‌ها دعوتی برای کپک و قارچ است. دستگاه بخور گرم یا سرد را چند متر از سطح زمین بالاتر قرار دهید ترجیحاً بر روی یک میز بلند بگذارید. بهتر است دستگاه را از سطوح متخلخل مانند چوب یا پرده‌های پارچه‌‌ای دور نگه دارید. این سطوح متخلخل زمانی که در معرض شدید رطوبت قرار می‌گیرند، احتمال ایجاد کپک دارند. دستگاه را روی سطح نرمی مانند فرش نیز قرار ندهید. بسیاری از این دستگاه‌ها دارای ورودی هوا در قسمت پایینی هستند و فرش یا موکت آن ناحیه را مسدود می‌کند.

استفاده از آب مناسب

بهترین روش استفاده از آب تصفیه شده یا مقطر در دستگاه بخور سرد برای گیاهان است. در واقع اطمینان حاصل می‌کنید که فقط آب خالص در خانه شما در حال تبخیر شدن است. استفاده از آب مقطر همچنین از رشد جلبک‌ها و باکتری‌ها در مخزن آب برای مدت طولانی‌تری جلوگیری می‌کند، به این معنی که نیازی به تمیز کردن مکرر آن نخواهید داشت. اما اگر تصمیم دارید که از آب لوله کشی در دستگاه خود استفاده کنید، توجه داشته باشید که مواد معدنی می‌توانند به مرور زمان باعث ایجاد رسوب در دستگاه شوند. استفاده از آب تصفیه شده یا مقطر از تمیز کردن مداوم دستگاه جلوگیری می‌کنند. بدین ترتیب دستگاه به دفعات زیاد استفاده می‌شود و طول عمر دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند.

تمیز کردن منظم دستگاه بخور

هر چند وقت یکبار، باید دستگاه بخور را تمیز کنید. این کثیفی می‌تواند به‌دلیل تجمع مواد معدنی از آب یا جلبک‌ها و باکتری‌ها باشد که جذب رطوبت می‌شوند. اگر دستگاه برای مدت طولانی تمیز نشود، مواد ناخالص باکتریایی تجمع می‌یابد که البته نمی‌خواهید به هوای خانه پرتاب شوند. بنابراین بهتر است هر هفته دستگاه را تمیز کنید. ابتدا سرکه را داخل پایه بریزید و بگذارید خیس بخورد. سپس از سفید کننده یا پراکسید رقیق شده برای تمیز کردن مخزن آب استفاده کنید تا هرگونه لجن یا بو از بین برود. قبل از پر کردن آن برای استفاده روزانه، قطعات دیگر دستگاه را با آب لوله کشی بشویید. برخی از دستگاه‌ها دارای فیلتر آب هستند آن‌ها نیز باید به‌طور مرتب تعویض شوند. هر دستگاهی متفاوت است، بنابراین باید مشخصات دستگاه را بررسی کنید.

سیستم مخزن بزرگ و آسان برای تمیز کردن

باید مرتباً دستگاه بخور را تمیز کنید، بنابراین باید دستگاهی بخرید که جدا کردن و تمیز کردن آن آسان باشد. یک مخزن بزرگتر نیز بهتر از یک مخزن کوچک است زیرا مجبور نیستید آن را به دفعات دوباره پر کنید. برخی از دستگاه‌ها طراحی مناسبی برای پر کردن از بالا دارند که باعث می‌شود دوباره پر کردن آن‌ها بسیار آسان شود.

نکات مهم در خرید دستگاه بخور

قبل از تصمیم‌گیری برای خرید دستگاه برای گیاهان آپارتمانی باید برخی از فاکتورها را در نظر بگیرید.

  • اندازه اتاق
  • زمان اجرا
  • سطح نوی
  • سهولت استفاده
  • طراحی از لحاظ زیبایی

برخی از این عوامل در هنگام تصمیم‌گیری برای شما مهمتر از سایرین خواهد بود، اما مهم است که از همه ملاحظات به خوبی آگاه باشید.

سخن پایانی

با توجه به اهمیت رطوبت برای گیاهان، باید در انتخاب دستگاه بخور دقت کافی داشته باشید. تیم ما در توانی نو پیشنهاد می‌کند برای رطوبت لازم از دستگاه بخور سرد و گرم یا رطوبت ساز  یا دستگاه تصفیه هوا که در این مجموعه به فروش می‌رسند، استفاده کنید. این مجموعه با فروش بهترین تجهیزات پزشکی و بهداشتی توانسته در سطح وسیع نیاز خریداران را برطرف کند. تمامی محصولات دارای نشان استاندارد هستند و می‌توانید با مراجعه به سایت توانی نو دستگاه مورد نظر را با ضمانت و گارانتی خریداری کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp